Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Karmienie niemowląt po 5 miesiącu

Mleko, gluten i pierwsze nowości

Po 5. miesiącu niemowlę nadal powinno dostawać wyłącznie mleko naturalne, a jego dieta powinna być uzupełniona wyłącznie o gluten. Jeśli jednak mama zdecydowała się na karmienie mieszankami mlecznymi (lub nie miała innego wyjścia), dziecko po 5 miesiącu już zapewne zna kilka nowych smaków.

Karmienie niemowląt po 5. miesiącu. Jabłko może zostać wprowadzone jako pierwszy owoc w diecie dziecka

Fot. Fotolia.pl

Karmienie niemowląt po 5. miesiącu. Jabłko może zostać wprowadzone jako pierwszy owoc w diecie dziecka

Są też mamy, które ciągle karmią piersią, ale chciałyby wprowadzić do diety dziecka nowe produkty. Pamiętajmy, że zawsze warto zapytać pediatrę, co sądzi na ten temat!

Rozszerzanie diety niemowlaka, niezależnie od tego, ile miesięcy skończył, zawsze zaczynamy od podania warzyw (marchewka, ziemniak, dynia), wprowadzanych osobno, w niewielkich ilościach (2-3 łyżeczki), w kilkudniowych odstępach, które pozwalają sprawdzić reakcję organizmu dziecka na każdy z nowych produktów.

 

Dlaczego jadłospis dziecka powinien w pierwszych tygodniach rozszerzania diety zawierać tylko warzywa?

Zwiększa to szanse, że dziecko zaakceptuje ich smak. Jeśli dieta dziecka zostanie na początku rozszerzona o owoce (jabłko) lub kaszki, jest duże prawdopodobieństwo, że maluch odrzuci warzywa lub będzie je jadł bardzo niechętnie. Powód jest oczywisty – słodki smak owoca lub kaszki będzie dla dziecka bardziej atrakcyjny niż smak ziemniaczka czy dyni.

Jeśli jednak dziecko już zna smak warzyw i spożywa je chętnie, po 5. miesiącu wprowadzamy jabłko – skrobane łyżeczką lub jako przecier. Dziecko może też zacząć dostawać soki (marchewka, dynia, jabłko). Ale uwaga! Podajemy dziecku jedną łyżeczkę soku, dodaną do wody.

Karmienie niemowląt po 5 miesiącu - porady

Pod koniec 5. miesiąca, po konsultacji z pediatrą, podałam już córce zupkę jarzynową bez soli, cukru, mąki, z dodatkiem kleiku glutenowego (pół łyżeczki na 100 ml zupy). Mała bardzo lubiła warzywa, więc zupka z marchewki i ziemniaka przypadła jej do gustu.

Taką zupę można wzbogacić łyżeczką oleju rzepakowego, który zawiera cenne kwasy omega, bardzo potrzebne dzieciom. Zupka może już na tym etapie zastąpić jeden mleczny posiłek.

W szóstym miesiącu życia możemy dodać do zupy również ugotowane mięso (ale bez wywaru): kurczaka, indyka, królika, a następnie jagnięcinę i cielęcinę oraz ryby: pstrąga, mintaja, dorsza, morszczuka. Jak widać, jadłospis niemowlaka po 5. miesiącu może być już naprawdę urozmaicony.

 

Mięso i ryby przygotowujemy osobno i dodajemy do gotowej zupki!

Unikajmy pangi i tilapii, bo zawierają sporo rtęci.

Mięso podajemy nawet pięć razy w tygodniu (ok. 10 g w porcji), a rybę dwa razy (ok. 10 g w porcji). Najważniejsze, by mięso pochodziło z ekologicznych hodowli.

 

Karmienie niemowląt po 5 miesiącunowe produkty

Jako nowe warzywa wprowadzamy:
- pietruszkę,
- brokuł,
- seler,
- kalafior.

Nowy owoc to czarna jagoda.

Nadal obowiązuje zasada (warto jej przestrzegać zresztą przez pierwsze 2-3 lata życia dziecka), że po podaniu nowego produktu przez kilka dni obserwujemy, czy nie wywoła on reakcji alergicznej.
 

Rozszerzanie diety niemowląt, rozszerzanie diety małych dzieci. Wszystko, co rodzic powinien wiedzieć

Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Osoby które to lubią: dorota2010.

Komentarze

  • Modzelka8 | 19-02-2015 18:26:35

    My na razie jemy kaszkę glutenową, z warzyw: marchewkę, brokuła, ziemniaka. Z owoców: jabłuszko, banan, gruszka. Niedługo wprowadzamy dynię. Jaś ma skończone 5 miesięcy.
  • koniczynka_polna | 26-05-2021 02:17:03

    U nas te początki wyglądały podobnie. Na pierwszy ogień marchewka, z owoców chwilę później ziemniak, a na końcu dynia piżmowa (zrobiła furorę ;-) ). Od najmniej słodkiego do najsłodszego. Wszystkie zresztą z tej samej serii "pierwsza łyżeczka" hippa bio, dedykowanej właśnie na początek przygody z rozszerzaniem.

Warto zobaczyć

Rozszerzanie diety dziecka

Polecamy

W ostatnich latach nastąpił wzrost zachorowań na choroby alergiczne oczu.

Zapalenie spojówek u dziecka

Najczęstszą przyczyną wizyt dzieci u okulisty są zmiany zapalne powierzchni oka, w tym zapalenie spojówek. Dochodzi do niego, gdy do oka wnikną bakterie, wirusy, pył, dym, kurz czy kosmetyki. Choroba może mieć ostry lub łagodny przebieg, dlatego, gdy...

czytaj

Gdy dziecko obficie się ślini, wkłada do buzi rączki lub przedmioty, to znak, że ząbkuje

Bolesne ząbkowanie. Najczęstsze objawy to płacz, gorączka, biegunka

Tak, jak nie ma sztywnej reguły, co do momentu pojawienia się pierwszego ząbka, tak nie ma wytłumaczenia dlaczego u jednych dzieci ząbki pojawiają się wcześniej, u innych później. Jedyną regułą, jaką sama zaobserwowałam, jest to, że rodzeństwu zęby...

czytaj

Rejestracja dziecka. Formalności po urodzeniu dziecka

Rejestrujemy dziecko

Jeśli rodzice uznają, że nadane przez nich imię nie pasuje do ich pociechy, z łatwością mogą je zmienić do pół roku od dnia sporządzenia aktu urodzenia. Podpowiadamy krok po kroku, jak zarejestrować noworodka w USC.

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?



Zobacz wyniki ankiety, skomentuj