Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Najciekwsze polskie ogrody zoologiczne

Do Zoobaczenia

Gdy w ogrodzie zoologicznym znane z kreskówek i obrazków zwierzęta ożywają, na twarzach naszych dzieci możemy dostrzec ten zachwyt i radość, które za każdym razem uświadamiają nam, że rodzicielstwo jest najwspanialszą rzeczą pod słońcem.

Na polskim w safari

Fot. BE&W

Na polskim w safari

- Julce najbardziej spodobała się zebra – opowiada mama, Irena. - Podeszła tuż do naszego samochodu i zaglądała do środka przez szybę. Mała, choć dopiero skończyła 4 lata, wcale się nie zlękła. A przyglądanie się z bliska życiu zwierząt swobodnie poruszających się po dużym terenie, zawsze wywołuje większe emocje niż obserwowanie ich w klatkach. W Polsce jest już takie miejsce.

 

Polskie safari

W Świerkocinie (województwo lubuskie) jest zoo safari, które na terenie 20 ha pozwala odwiedzającym poruszać się autobusem lub samochodem i obserwować 43 gatunki zwierząt z odległych kontynentów. To tutaj Julka po raz pierwszy zobaczyła strusia afrykańskiego, amerykańskie lamy, azjatyckie antylopy czy pochodzące z Mongolii wielbłądy dwugarbne. - Największym zaskoczeniem dla córki – opowiada Irena – były kuce szetlandzkie. Julka nie chciała nam uwierzyć, że te mające wzrost wyrośniętego psa zwierzęta, to także są konie. Nie muszę dodawać, że od razu zapragnęła jednego wziąć ze sobą do domu.
Po safari można poruszać się swoim samochodem lub miejscowym autokarem. Tuż obok znajduje się również standardowe zoo z klatkami, w którym dzieci zachwycają się sympatycznymi surykatkami, lwami oraz wieloma gatunkami ptaków. - W Świerkocinie podobało nam się to, że nawet kiedy obejrzeliśmy już wszystkie zwierzaki, mogliśmy zostać dłużej i spędzić przyjemne chwile w parku rozrywki z karuzelami i autodromem – mówi Irena. - Wszystko to było w cenie biletu. Na miejscu znajdują się także punkty gastronomiczne z przekąskami i słodyczami. Zoo safari zaprasza codziennie od 11 kwietnia do 25 października. W maju, czerwcu i lipcu otwarte jest w godzinach od 10.00 do 19.00, w kwietniu wrześniu od 10.00 do 18.00, a w marcu i październiku od 10.00 do 17.00. Cena biletu – 30 zł od osoby (wstęp bezpłatny dla dzieci poniżej 4 lat).

 

Dzidek, Brenda i cała reszta

5-letnia Kasia i jej brat, 3,5-letni Kuba mieszkają w Gdańsku. Mniej więcej raz na miesiąc udaje im się namówić tatę, żeby zabrał je do zoo. Chcieliby częściej, zwłaszcza Kasia, która tęskni za Brendą i innymi kózkami, ale tata tłumaczy, że warto jeździć w różne miejsca. Więc jeżdżą, ale najbardziej się cieszą na niedzielne pójście do zoo. Gdański ogród zoologiczny jest jednym z największych w Polsce. Tu można zobaczyć bodaj wszystkie najbardziej znane zwierzęta świata: słonie, żyrafy, wielbłądy, lwy, tygrysy, małpy, wiele gatunków gadów i ptaków. To jednak, co czyni gdański ogród tak lubianym przez najmłodszych jest małe zoo, w którym dzieci mogą głaskać i dokarmiać zwierzaki. - Brenda jest już stara i siwa – mówi tacie Kasia – ale ją lubię najbardziej, bo ona dawała mleko małym kózkom z zoo. Tata - Jacek, pamięta, kiedy poszli tam po raz pierwszy. - Kuba niewiele jeszcze rozumiał, ale córka była zaskoczona, że zwierzęta chodzą na wolności, nie uciekają i można je pogłaskać. Mężczyzna oprowadzający nas po małym zoo opowiedział Kaśce o Brendzie, że jest taka dzielna i karmiła trafiające do nich osierocone kózki. No i mała upodobała sobie tę kozę.
W małym zoo mieszka też lama Dzidek – podobno najbardziej ulubiony zwierzak dzieci. Są także owieczki, osiołek, młody dzik oraz mniejsze zwierzęta – m.in. świnki wietnamskie i morskie, króliki, miniaturowe kurki. Te zwierzaki, wychowywane od maleńkości przez ludzi, bardzo lubią kontakt z dziećmi. A ich opiekunowie pilnują, by – jeśli się zmęczą – odprowadzać je na odpoczynek do ustronnych pomieszczeń.
Gdański ogród zoologiczny jest czynny przez cały rok, od maja do września w godzinach od 9.00 do 19.00, w kwietniu i październiku od 9.00 do 17.00, a w pozostałe miesiące od 9.00 do 15.00. Ceny biletów: 9 zł ulgowy, 12 zł normalny.

 

Strona: 1 2
Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Bądź pierwszym który to lubi.

Komentarze

 • horikoshi | 25-01-2016 14:26:40

  Dla mnie najfajniejsze jest to w Krakowie lub Wrocławiu. Na północy nie znam żadnego
 • AnitaTok | 10-04-2018 18:00:24

  Ja mimo, że jestem z Łodzi i mamy tutaj swój ogród zoologiczny to i tak uwielbiamy jeździć do Borysewa do Zoo Safari - mają tam m.in. białe tygrysy. Często robimy sobie wycieczki do Wrocławia do Zoo gdyż też jest wspaniałe. W tym roku mają rozpocząć rozbudowę i przebudowę łódzkiego ogrodu zoologicznego, ale co z tego wyjdzie i co to będzie będę mogła powiedzieć za 2 - 3 lata
 • rewelka | 23-05-2019 18:40:04

  Jak wygląda ten ogród? Jaka jest tam roślinność? Mają tam takie róże- ?
 • Martynamatka | 10-07-2019 06:52:27

  My w tym roku jadąc na wakacje zamówiliśmy dzieciakom opaski niezgubki połączone z informacyjną stroną internetową. Każdy rodzic pewnie wie że wystarczy kilka sekund nieuwagi aby stracić dziecko z oczu. Dlatego lepiej dmuchać na zimne i zabezpieczyć się chociażby kupując taki identyfikator dla pociechy aby wakacyjna sielanka nie zamieniła się w koszmar. Opaski które my kupiliśmy są tu : ?utm...

Poczytaj również

Polecamy

To naturalne, że kiedy dziecko zaczyna chodzić, jego nóżki wyglądają tak, jakby uformowane były na beczce.

Sprawdzamy ustawienie małych nóg

Każda asymetria ciała dziecka, na przykład różnica w ustawieniu i kształcie prawego i lewego kolana lub ich bardzo wydatna koślawość albo szpotawość powinna zwrócić uwagę rodziców. Jednak u ponad 90 procent dzieci odchylenia mieszczą się w normie.

czytaj

Najczęstsze niepokojące zmiany w obrębie zewnętrznych narządów płciowych u chłopców to: wnętrostwo, wrodzony brak jednego jądra lub obu jąder, wierzchniactwo, spodziectwo, wodniak jądra lub obydwu jąder.

Chłopięce genitalia. Rozwój, wady anatomiczne

O prawidłowym rozwoju chłopięcych genitaliów a także ich ewentualnych wadach anatomicznych, rozmawiamy z pediatrą, Cezarym Makulskim.  

czytaj

Nie lekceważ bólu i zaczerwienienia gardła dziecka! To może być szkarlatyna, która wymaga antybiotyku. Angina, wywoływana przez bakterie z tej samej grupy, też jest leczona antybiotykami.

Angina i szkarlatyna. Objawy, leczenie

Jesień i zima sprzyjają zapadaniu dzieci na anginę i szkarlatynę, zwaną także płonicą. Obydwie choroby wykluwają się od momentu zakażenia po 3-5 dniach i wybuchają nagle ostrym bólem gardła i wysoką gorączką. Najczęściej chorują dzieciaki w wieku od 4 do 7...

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?Zobacz wyniki ankiety, skomentuj