Joga wskazana jest dla wszystkich dzieci a w szczególności dla dzieci nadpobudliwych, z delikatnymi zaburzeniami ruchowymi, np. przykurczami mięśni.
Przeciwwskazania
Nauczyciele jogi zgodnie twierdzą, że joga nie jest wskazana jedynie dla osób, które mają problemy z kręgosłupem lub zdiagnozowane wady postawy. Jest jedną z możliwości aktywności ruchowej. — Nikt nie nagina maluchów ponad ich możliwości, dzieci robią postępy w swoim indywidualnym tempie. Nie robimy z nich joginów związanych w supeł — dodaje Joanna Kołyszko-Tomasik. Jeśli malec nie ma przeciwwskazań do wysiłku fizycznego, nie ma też przeciwwskazań do jogi. — Praktyka asan z pewnością nie zaszkodzi dziecku, a nauczy już we wczesnych latach jak istotna jest prawidłowa postawa ciała — dodaje Katarzyna Kałamajska. Jeśli rodzice mają wątpliwości czy posyłać dziecko na zajęcia czy nie, warto skonsultować to z pediatrą, który wyrazi opinię na temat stanu zdrowia dziecka i być może nawet doradzi, które partie ciała ćwiczyć. — Należy pamiętać, że joga dla dzieci może stanowić profilaktykę, zestaw ćwiczeń uzupełniających lub też rodzaj gimnastyki korekcyjnej, ale nie jest pracą terapeutyczną — przypomina nauczycielka z Zacisza Jogi.
Oko trenera najlepsze
Jeśli rodzic sam praktykuje jogę, to może prowadzić zajęcia w domu. — Jednak wskazane jest, by dziecko uczestniczyło jednocześnie w grupowych zajęciach choćby raz w tygodniu — mówi Warcholik. Dobieranie zestawu asan i ćwiczeń wymaga doświadczenia i wiedzy. — Każde ciało jest inne, ma inne ograniczenia i potrzebuje innych pomocy i korekty. Oczywiście nie ma żadnych przeszkód, aby rodzice ćwiczyli również z dzieckiem w domu, gdyż uprawiając jogę w rodzinnym gronie można razem spędzać czas, bawiąc się i ucząc nowych rzeczy. Wtedy pomocne są zarówno odpowiednie płyty jak i książki — dodaje Katarzyna Kałamajska. Wybierając się na pierwsze zajęcia, należy ubrać dziecko w wygodny dres, można zabrać przytulankę i kocyk, którym dziecko przykryje się podczas końcowych zajęć relaksacyjnych. W zależności od szkoły i miasta, zajęcia mogą kosztować od około 25 do 40 zł.
Zalety jogi dla dzieci
Joga u starszych dzieci kształtuje prawidłową postawę, dodaje energii, uczy koncentracji i relaksacji.
- Rozpoczęcie praktyki jogi w młodym wieku uczy jak prawidłowo oddychać, jak wykształcić i utrzymywać właściwą postawę ciała, jak ćwiczyć umysł i umieć zachować spokój oraz radzić sobie ze stresem, z którym dziecko spotyka się przecież już w szkole czy nawet w przedszkolu. Tego rodzaju ruch (joga) nie tylko wspomaga krążenie, ale stanowi też swego rodzaju masaż narządów wewnętrznych. Pomaga usuwać produkty przemiany materii, rozciąga i uspokaja ciało - mówi Katarzyna Kałamajska z warszawskiego Zacisza Jogi. Ćwiczenia jogi korygują wady postawy, ćwiczą pamięć, poprawiają koncentrację, pobudzają wyobraźnię, rozwijają kreatywność. — Nie trzeba mieć żadnych specjalnych predyspozycji, wystarczą chęci. Obserwuję jak nieśmiałe dzieci, z czasem stają się bardziej otwarte, te bardzo ruchliwe, uczą się jak radzić sobie z nadmiarem emocji, uczą się szacunku do siebie i innych, łatwiej skupiają uwagę i przede wszystkim uczą się jak funkcjonować w grupie. To szczególnie ważne dla młodszych dzieci, które jeszcze nie chodzą do przedszkola i czas spędzają tylko z rodziną — mówi Joanna Kołyszko-Tomasik, nauczycielka jogi dla dzieci w warszawskiego Centrum Joga.
martynka002 | 20-01-2015 22:26:31
dori32k | 25-03-2015 14:30:07