Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Kiedy uczyć samodzielności?

Krok po kroku

Wyręczając dziecko we wszystkich czynnościach, możemy mieć pewność, że wychowamy nieporadnego człowieka. Samodzielności należy uczyć już od najwcześniejszych lat. Zdecydowanie przed posłaniem malca do przedszkola.

Ubieranie jest trudne...

Fot. BE&W

Ubieranie jest trudne...

Iśka ma dwa i pół roku. Od ponad pół roku jest prawie samodzielna. I bardzo podoba jej się ta niezależność. Gdy chcę jej pomóc w niektórych czynnościach, nie pozwala mi. Wszystko chce robić sama. Najszybciej, bo gdy miała półtora roku sprawnie korzystała z nocnika. Dziś siada na „dorosłej" muszli klozetowej. Sama nakłada na sedes swoją małą plastikową deskę. Żeby to zrobić, wdrapuje się na odwróconą do góry dnem dużą miskę. Wykorzystuje ją również, by sięgnąć do umywalki i umyć ręce. Towarzyszę jej jedynie podczas kąpieli, wycierania pupy i mycia zębów. Potrafi się również sama ubrać. Co prawda, czasem przód bluzki jest z tyłu, ale nie zwracam na to uwagi. Tego lata zaskoczyła mnie. Gdy byliśmy w górach, kupiłam jej kierpce. Żeby je zapiąć, trzeba metalowy bolec włożyć do maleńkiej dziurki na rzemykowym pasku, a następnie pasek przełożyć przez sprzączkę. Siedziała na podłodze chyba z godzinę i uczyła się je zapinać. Gdy jej się udało, była z siebie bardzo zadowolona. Ostatnio jest zainteresowana pomaganiem mi w kuchni. Uwielbia suszyć sałatę w suszarce, a następnie rwać ją na kawałki, kroi swoim plastikowym nożykiem miękkie warzywa, czasem nawet tłuczkiem bije kotleciki lub smaruje kanapki masłem. Nie lubi tylko samodzielnie jeść zupy, bo często zdarza jej się nią polać, a ona nie znosi być brudna, więc woli, żeby ją karmić. Cieszę się, że szybko opanowuje podstawowe czynności. Dzięki temu nie muszę się odrywać od swoich zajęć, by posadzić ją na sedes czy umyć jej ręce albo rozebrać. Poza tym, gdy we wrześniu pójdzie do przedszkola, będzie się pewniej czuła, a i ja będę o nią spokojniejsza.

 

Jak ułatwić naukę

W wieku około dwóch lat dziecko wiele rzeczy chce robić samodzielnie. Należy na to pozwolić, nawet gdyby miało się ubrudzić czy coś zmarnować. Nie należy mieć wobec malucha dużych oczekiwań. Niektóre zaczynają być całkowicie samodzielne około trzeciego roku życia, inne nawet później, bo np. odczuwają stres z powodu tego, że toaleta jest zbyt wysoko, włącznik światła jest poza zasięgiem, a rodzice się niecierpliwią, popędzają, krzyczą. Dziecko bardzo łatwo może się zniechęcić, wystraszyć, przerazić. Rodzice powinni z zaangażowaniem i spokojem podejść do nauki samodzielności. Tłumaczyć po kilka razy jak dane czynności się wykonuje. Dla ułatwienia korzystania z toalety można kupić dziecku plastikowy stopień, po którym się wdrapie, w łazience postawić lampkę, którą malec sam będzie mógł sobie włączyć. Warto też często chwalić maluchy, szczególnie gdy osiągają rezultaty. Nabiorą wówczas pewności siebie, będą czuły wsparcie. Motywacja jest bardzo potrzebna.

 

Strona: 1 2
Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Bądź pierwszym który to lubi.

Komentarze

 • moniaijulka | 06-02-2015 23:31:21

  Dziecko uczymy samodzielności już na samym początku kiedy pozwalamy jeść mu samemu obiadek, kiedy robi siusiu na nocniczek, kiedy pozwalamy mu chodzić po całym domu i odkrywać różne zakamarki. Oczywiście przy tych wszystkich czynnościach powinniśmy mu towarzyszyć. Później należy pytać dziecko czy chce wykonać daną rzecz, na początku pomagać, tłumaczyć co i jak, żeby się za szybko nie zniechęciło.
 • karolina7 | 10-02-2015 15:00:05

  Jak to powiadają.. od najmłodszych miesięcy, lat.. Juz 5m-czne dziecko potrafi samodzielnie chwycić zabawkę tak było u nas wg mnie o taką samodzielność też chodzi..niż samo ubieranie itd..
 • mikaa997 | 06-03-2015 11:15:17

  Od samego początku należy wspierać samodzielność dziecka.
 • Doris85 | 06-04-2015 12:48:30

  Samodzielności należy uczyć jak najszybciej i nie zrażać się jak dziecku nie będzie coś wychodziło tylko do znudzenia powtarzac pewne czynności aż będzie w stanie wykonać je samo.

Poczytaj również

Warto zobaczyć

Rozszerzanie diety dziecka

Polecamy

Atropina ma umożliwić lekarzowi dokładne zbadanie refrakcji oka.

Atropina. Jak podać dziecku? Dawkowanie, skutki uboczne

O atropinie, o tym jak ją zakraplać dziecku i dlaczego robią to rodzice a nie lekarz, rozmawiamy z dr Iwoną Filipecką, okulistką*  

czytaj

Dr n.med. Wojciech Feleszko

Czego oznaką jest trzęsąca się bródka u noworodka i małego niemowlaka?

Ostatnio zauważyłam u 2,5 miesięcznego dziecka, że czasami drży mu broda. Wygląda to tak, jakby było mu zimno. Zdarza się to podczas kąpieli, albo jak się go podnosi. Czy to jest normalny odruch?

czytaj

Dzieciom, które mają problemy w nocy z sikaniem, nie należy dawać pić na dwie godziny przed spaniem.

Moczenie nocne u dzieci powyżej 5. roku życia. Przyczyny, leczenie

Pięcioletnie dziecko powinno sygnalizować siusianie i przesypiać noc bez oddawania moczu. Jeśli w tym wieku często zdarza mu się budzić w mokrym łóżku, najlepiej udać się do lekarza, by zdiagnozował problem.

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?Zobacz wyniki ankiety, skomentuj