Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Kiedy uczyć samodzielności?

Krok po kroku

Wyręczając dziecko we wszystkich czynnościach, możemy mieć pewność, że wychowamy nieporadnego człowieka. Samodzielności należy uczyć już od najwcześniejszych lat. Zdecydowanie przed posłaniem malca do przedszkola.

Ubieranie jest trudne...

Fot. BE&W

Ubieranie jest trudne...

Iśka ma dwa i pół roku. Od ponad pół roku jest prawie samodzielna. I bardzo podoba jej się ta niezależność. Gdy chcę jej pomóc w niektórych czynnościach, nie pozwala mi. Wszystko chce robić sama. Najszybciej, bo gdy miała półtora roku sprawnie korzystała z nocnika. Dziś siada na „dorosłej" muszli klozetowej. Sama nakłada na sedes swoją małą plastikową deskę. Żeby to zrobić, wdrapuje się na odwróconą do góry dnem dużą miskę. Wykorzystuje ją również, by sięgnąć do umywalki i umyć ręce. Towarzyszę jej jedynie podczas kąpieli, wycierania pupy i mycia zębów. Potrafi się również sama ubrać. Co prawda, czasem przód bluzki jest z tyłu, ale nie zwracam na to uwagi. Tego lata zaskoczyła mnie. Gdy byliśmy w górach, kupiłam jej kierpce. Żeby je zapiąć, trzeba metalowy bolec włożyć do maleńkiej dziurki na rzemykowym pasku, a następnie pasek przełożyć przez sprzączkę. Siedziała na podłodze chyba z godzinę i uczyła się je zapinać. Gdy jej się udało, była z siebie bardzo zadowolona. Ostatnio jest zainteresowana pomaganiem mi w kuchni. Uwielbia suszyć sałatę w suszarce, a następnie rwać ją na kawałki, kroi swoim plastikowym nożykiem miękkie warzywa, czasem nawet tłuczkiem bije kotleciki lub smaruje kanapki masłem. Nie lubi tylko samodzielnie jeść zupy, bo często zdarza jej się nią polać, a ona nie znosi być brudna, więc woli, żeby ją karmić. Cieszę się, że szybko opanowuje podstawowe czynności. Dzięki temu nie muszę się odrywać od swoich zajęć, by posadzić ją na sedes czy umyć jej ręce albo rozebrać. Poza tym, gdy we wrześniu pójdzie do przedszkola, będzie się pewniej czuła, a i ja będę o nią spokojniejsza.

 

Jak ułatwić naukę

W wieku około dwóch lat dziecko wiele rzeczy chce robić samodzielnie. Należy na to pozwolić, nawet gdyby miało się ubrudzić czy coś zmarnować. Nie należy mieć wobec malucha dużych oczekiwań. Niektóre zaczynają być całkowicie samodzielne około trzeciego roku życia, inne nawet później, bo np. odczuwają stres z powodu tego, że toaleta jest zbyt wysoko, włącznik światła jest poza zasięgiem, a rodzice się niecierpliwią, popędzają, krzyczą. Dziecko bardzo łatwo może się zniechęcić, wystraszyć, przerazić. Rodzice powinni z zaangażowaniem i spokojem podejść do nauki samodzielności. Tłumaczyć po kilka razy jak dane czynności się wykonuje. Dla ułatwienia korzystania z toalety można kupić dziecku plastikowy stopień, po którym się wdrapie, w łazience postawić lampkę, którą malec sam będzie mógł sobie włączyć. Warto też często chwalić maluchy, szczególnie gdy osiągają rezultaty. Nabiorą wówczas pewności siebie, będą czuły wsparcie. Motywacja jest bardzo potrzebna.

 

Strona: 1 2
Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Bądź pierwszym który to lubi.

Poczytaj również

Komentarze

 • moniaijulka | 06-02-2015 23:31:21

  Dziecko uczymy samodzielności już na samym początku kiedy pozwalamy jeść mu samemu obiadek, kiedy robi siusiu na nocniczek, kiedy pozwalamy mu chodzić po całym domu i odkrywać różne zakamarki. Oczywiście przy tych wszystkich czynnościach powinniśmy mu towarzyszyć. Później należy pytać dziecko czy chce wykonać daną rzecz, na początku pomagać, tłumaczyć co i jak, żeby się za szybko nie zniechęciło.
 • karolina7 | 10-02-2015 15:00:05

  Jak to powiadają.. od najmłodszych miesięcy, lat.. Juz 5m-czne dziecko potrafi samodzielnie chwycić zabawkę tak było u nas wg mnie o taką samodzielność też chodzi..niż samo ubieranie itd..
 • mikaa997 | 06-03-2015 11:15:17

  Od samego początku należy wspierać samodzielność dziecka.
 • Doris85 | 06-04-2015 12:48:30

  Samodzielności należy uczyć jak najszybciej i nie zrażać się jak dziecku nie będzie coś wychodziło tylko do znudzenia powtarzac pewne czynności aż będzie w stanie wykonać je samo.

Warto zobaczyć

Rozszerzanie diety dziecka

Polecamy

Jeśli kobieta ma określoną datę porodu, a nie rodzi, to tydzień po ustalonym terminie trzeba zrobić tzw. próbę porodu.

Przewodnik. Poród krok po kroku.

Nawet już w siódmym miesiącu warto trzymać spakowaną torbę do szpitala z potrzebnymi rzeczami. Przede wszystkim jednak należy przemyśleć pewne sprawy, aby poradzić sobie z sytuacją przed i w trakcie porodu, nie dać się zaskoczyć. Dobrze jest wiedzieć co...

czytaj

Decyzja o podjęciu leczenia niepłodności to pierwszy krok do przezwyciężenia komplikacji, które utrudniają lub czasem wręcz uniemożliwiają powiększenie rodziny.

Niepłodność u kobiet

Większość kobiet kwalifikujących się do procedury in vitro może wykorzystać do zapłodnienia pozaustrojowego swoje własne komórki jajowe. Niestety, nie każda pacjentka kliniki leczenia niepłodności posiada gamety, z których może powstać zarodek. Przy...

czytaj

Plaża w Platanias

Rodzinne wakacje na Krecie

Idealne wakacje to słońce, woda, plaża, basen, pyszne jedzenie, ciekawe miejsca do odwiedzenia. I najlepiej, żeby to wszystko nie kosztowało fortuny. No i żeby było bezpiecznie. Przy takich założeniach Grecja staje się oczywistym wyborem. Wakacje w Grecji...

czytaj

Twoje postanowienie na 2017 rok to:Zobacz wyniki ankiety, skomentuj