Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Poród w wodzie

Mniejszy szok dla dziecka

Mama miesięcznej Oli mówi, że podczas immersji wodnej podczas porodu miała poczucie scalenia ciała i większego bezpieczeństwa niż podczas pierwszego porodu siłami natury w pozycji leżącej, kiedy czuła przykre uczucie rozrywania.

Pokój do rodzenia w Niemczech. Gdyby w Polsce były tak głębokie wanny, pewnie porodów wodnych byłoby więcej.

Fot. iStockphoto

Pokój do rodzenia w Niemczech. Gdyby w Polsce były tak głębokie wanny, pewnie porodów wodnych byłoby więcej.

 

Mniej punktów w skali Apgar

Urodzony pod taflą wody noworodek oddala się od mamy na długość pępowiny i może w niej przebywać według prof. Ryszarda Poręby, szefa Kliniki Ginekologii i Położnictwa w Tychach - 30 sekund. – Kiedy dziecko rodzi się do wody, podtrzymuję jego główkę pod wodą. Dopiero gdy maluch zaczyna poruszać się energicznie, wynurzam go na powierzchnię wody pilnując, by dzieciak miał pupę wyżej, a główkę niżej z buzią skierowaną w dół wanny. Wyciągam go i podaję mamie. Maluch łapie oddech i przecinam wtedy pępowinę.
- Nie ma obaw, że „wodne dziecko” będzie niedotlenione, bo dopóki maluch jest na tętniącej pępowinie wiemy, że organizm matki dostarcza mu tlenu – tłumaczy Pułczyńska. – Ale warto być przygotowanym na to, że dziecko urodzone do wody nie zapłacze i zamiast różowej będzie mieć szarą skórę, co spowoduje, że w skali Apgar uzyska 8 punktów. Przy czym, co podkreśla położna, nie znaczy to, że będzie w gorszej formie.
Dzieci z porodów wodnych mimo niższej oceny punktowej odnoszą same korzyści. Pływające dziecko w łonie matki łagodnie przechodzi do podobnego środowiska – wodnego. Przy przyjściu na świat mniej odczuwa różnicę temperatur, bo woda ma przeważnie 37 stopni, a powietrze na sali porodowej utrzymuje się na poziomie około 24 stopni. Noworodek w momencie narodzin w wodzie nie słyszy hałasu i nie jest oślepiony światłem, a więc szok porodowy jest mniejszy.

Zdarza się jednak i tak, że kobiety przychodzą do szpitala z założeniem, że będą rodzić w wodzie, wchodzą do wanny, ale po dwóch, trzech skurczach wychodzą z niej i rezygnują z wody. Inne mówią, że to rewelacja, szczególnie, gdy korzystają z jacuzzi masującego im kręgosłup.
 

Strona: 1 2
Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Bądź pierwszym który to lubi.

Komentarze

  • Modzelka8 | 17-02-2015 21:03:07

    Oglądałam kiedyś bardzo ciekawy film na temat porodów w wodzie. Większość dziewczyn chwaliła sobie taki poród, twierdziły że w mniejszym stopniu odczuwają bóle porodowe, jedna wręcz czuła tylko przyjemność Szkoda, że w Polsce panuje głównie przekonanie, że należy rodzić na leżąco i w ogromnych bólach
  • mikaa997 | 18-02-2015 12:38:15

    Moim zdaniem w Polsce też już bardzo poprawia się sytuacja kobiet rodzących i już chyba w każdym szpitalu jest wanna do porodów, także myślę że jeśli tylko badania kobiety są ok to nie ma żadnych przeciwskazań
  • joanka106259 | 25-02-2015 18:44:41

    Wanny do porodów w wodzie może i są, ale chęć personelu do takich porodów nie jest wcale taka duża. Częściej zdarza się, że I faza porodu przebiega w wodzie, ale sam poród już nie. Wierzą, że w wodzie dużo lepiej się rodzi, przyjemniej, bo nawet z brzuszkiem jak się w domu w wannie położy to się odpoczywa i relaksuje.
  • weronikawerka | 02-08-2018 13:45:50

    rodziłam normalnie i jakos dałam rade, trzeba dac i juz,. Teraz juz staram sie o tym nie myslec, a szybko doszlam do siebie bo psiukałam ranę sprayem z motherlove - zmniejszał ból i przyspieszał gojenie

Warto zobaczyć

Poczytaj również

Polecamy

Czasem czerwone    pajączki    pojawiają się nagle i jakby bez powodu np. wyskakują podczas ciepłej kąpieli albo w sytuacji, kiedy dziecko zmienia gwałtownie temperaturę otoczenia.

Pajączki naczyniowe, rumień, naczyniaki u dzieci

Pękające naczynka u dzieci pojawiają się czasem już w niemowlęctwie, ale mogą objawić się też nagle w późniejszym okresie życia dziecka. Czy mogą zniknąć same?

czytaj

W PRL, pierwszego dnia przedszkolanka odrywała dzieciaka od nogi mamy i zamykała jej drzwi przed nosem.

Reżim przedszkolny pokonany

Pierwszego września 1977 roku mama doprowadziła mnie do sali maluchów (ze względu na moje 5 lat miałam wskoczyć do starszej grupy z pominięciem misiów), gdzie nauczycielki oderwały mnie od jej nogi i zamknęły mamie drzwi przed nosem.

czytaj

Dr n.med. Wojciech Feleszko

Czego oznaką jest trzęsąca się bródka u noworodka i małego niemowlaka?

Ostatnio zauważyłam u 2,5 miesięcznego dziecka, że czasami drży mu broda. Wygląda to tak, jakby było mu zimno. Zdarza się to podczas kąpieli, albo jak się go podnosi. Czy to jest normalny odruch?

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?



Zobacz wyniki ankiety, skomentuj