Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Przygotuj kręgosłup do ciąży

Zacznij ćwiczyć przed ciążą

Kłopoty z kręgosłupem mają najczęściej panie, które przed ciążą były mało aktywne fizycznie i nie uprawiały sportu. Dlatego zanim zaplanujemy ciążę, warto do niej przygotować organizm.

Zanim zaplanujemy ciążę, warto do niej przygotować kręgosłup.

Fot. iStockphoto

Zanim zaplanujemy ciążę, warto do niej przygotować kręgosłup.

— Jeśli kobieta cierpi na bóle krzyża, to zanim zaplanuje ciążę, powinna przez kilka miesięcy systematycznie ćwiczyć, np. aerobik, nordic walking, pływanie, ćwiczenia mięśni brzucha i grzbietu pod okiem fachowca, by wzmocnić mięśnie odpowiadające za stabilizację czynną kręgosłupa i poprawić jego kondycję — radzi dr Leszek Jagielski, ortopeda z Enel-Medu . Podobne ćwiczenia można wykonywać także w czasie ciąży, jeśli oczywiście nie ma żadnych przeciwwskazań. Konieczny jest jednak nadzór fizjoterapeuty. O plecy i przede wszystkim zgubienie zbędnych kilogramów powinny zadbać szczególnie kobiety otyłe, gdyż dodatkowe obciążenie w ciąży może przysporzyć im bólu krzyża.

 

Bóle krzyża w ostatnim trymestrze ciąży

— Pod koniec ciąży wydziela się m.in. relaksyna, hormon, którego zadaniem jest zmiękczenie spojenia łonowego i stawów krzyżowo-biodrowych, przez co stawy miednicy i dolny odcinek kręgosłupa stają się bardziej elastyczne. Relaksyna powoduje także zwiększenie elastyczności krążków międzykręgowych i więzadeł kręgosłupa, co sprawia, że słabiej trzymają zawartość krążka międzykręgowego i ma ona większą tendencję do tworzenia wypuklin uciskających korzenie nerwowe — tłumaczy dr Leszek Jagielski. Poza tym rosnący brzuch zmienia statykę kręgosłupa, tzn. środek ciężkości przesuwa się do przodu i żeby nie upaść, ciężarna wysuwa brzuch do przodu, przez co bardziej się też garbi i wygina kręgosłup piersiowy, co z kolei powoduje dolegliwości bólowe.

 

Ucisk płodu

Przyczyną bólu, który pojawia się pod koniec ciąży jest też ucisk płodu na splot lędźwiowo-krzyżowy. — Po porodzie kłopoty z krzyżem mijają, o ile nie dojdzie do trwałych powikłań, jak np. wypadnięcie dysku, które wymaga leczenia operacyjnego. Na szczęście zdarza się ono bardzo rzadko — mówi dr Jagielski. Dolegliwości bólowe najczęściej dotyczą dolnego odcinka kręgosłupa w jego lędźwiowo-krzyżowej części, choć występują także w odcinku piersiowym zwłaszcza w okolicy międzyłopatkowej. — Dzieje się tak, ponieważ zwiększa się ciężar piersi, nieco obniża poziom barków. W ten sposób zmienia się konfiguracja kręgosłupa. Powoduje to zwiększenie ucisku na stawy międzykręgowe a czasem na nerwy międzyżebrowe — wyjaśnia ortopeda.

 

Strona: 1 2
Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Bądź pierwszym który to lubi.

Warto zobaczyć

Poczytaj również

Podobne dyskusje na forum

Polecamy

W ostatnich latach nastąpił wzrost zachorowań na choroby alergiczne oczu.

Zapalenie spojówek u dziecka

Najczęstszą przyczyną wizyt dzieci u okulisty są zmiany zapalne powierzchni oka, w tym zapalenie spojówek. Dochodzi do niego, gdy do oka wnikną bakterie, wirusy, pył, dym, kurz czy kosmetyki. Choroba może mieć ostry lub łagodny przebieg, dlatego, gdy...

czytaj

Od 28. tygodnia ciąży mama powinna codziennie odczuwać ruchy dziecka.

Jak odczytywać ruchy dziecka w brzuchu matki?

Jak rozpoznać ruchy dziecka? Kiedy można czuć pierwsze ruchy dziecka? Czy da się je odróżnić od perystaltyki jelit, chociaż czasem objawiają się bulgotaniem, przelewaniem? Kiedy maluch kopie, tylko dlatego, bo się obraca, a kiedy wyraźnie daje znać, że...

czytaj

Lekarz kontroluje ciemiączko podczas każdego badania poprzedzającego szczepienie dziecka.

Ciemiączko. Wypukłe, małe, duże, pulsujące

Tę miękką powierzchnię pomiędzy kośćmi czaszki można wyczuć, dotykając delikatnie palcem. Co w ciemiączku może być powodem do niepokoju? Po pierwsze tempo jego zarastania, po drugie - zapadanie się ciemiączka.

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?



Zobacz wyniki ankiety, skomentuj