Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Co dzieci przyciąga do telewizji?

Twój Ekspert Psycholog

Na przykład reklamy, bo w nich dużo się dzieje. Szczególnie w reklamach skierowanych do dzieci prosta i wpadająca w ucho muzyka bawi, prowokuje do tańczenia.

Dr psychologii Milena Gracka-Tomaszewska

Fot. Monika Bajkowska

Dr psychologii Milena Gracka-Tomaszewska

Dzieciom podoba się też powtarzalność reklam. Dzieci lubią za każdym razem słyszeć to samo, dobrze im się to kojarzy. Powtarzalność daje dzieciom poczucie, że to coś znanego, oswojonego.

Jednak jeśli przyzwyczaimy dziecko, że cały czas jest włączony telewizor, który przyciąga uwagę, nie będzie to dobre. Po pierwsze dlatego, że telewizja dzieciom, tak jak dorosłym, pożera czas, który powinien być przeznaczony na aktywność - zabawę na podwórku, jazdę na rowerze.

Telewizja zawłaszcza też obszar, który powinien być zarezerwowany dla wyobraźni dziecka i samodzielnej zabawy. Po drugie – gdy jest na co dzień za dużo telewizji, trudno wyznaczyć ten moment, kiedy należy telewizor wyłączyć. Uważam, że dzieci mogą oglądać programy przygotowane z myślą o nich, np. wieczorynkę, ale z wyraźnie zaznaczonym początkiem i końcem tej rozrywki.
 

Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Bądź pierwszym który to lubi.

Poczytaj również

Podobne dyskusje na forum

Polecamy

Jak łagodzić świąd ospy? Sposoby na swędzące krostki

Ospa wietrzna. Jak złagodzić uporczywy świąd ospy?

Ospa wietrzna to zakaźna choroba wirusowa, do niedawna uważana za typową chorobę wieku dziecięcego, którą „trzeba przejść”. Szczepionki przeciw ospie wietrznej są dostępne – ale są niestety płatne, dlatego większość dzieci ciągle musi się zmagać z chorobą...

czytaj

Od 28. tygodnia ciąży mama powinna codziennie odczuwać ruchy dziecka.

Jak odczytywać ruchy dziecka w brzuchu matki?

Jak rozpoznać ruchy dziecka? Kiedy można czuć pierwsze ruchy dziecka? Czy da się je odróżnić od perystaltyki jelit, chociaż czasem objawiają się bulgotaniem, przelewaniem? Kiedy maluch kopie, tylko dlatego, bo się obraca, a kiedy wyraźnie daje znać, że...

czytaj

Żeby żółtaczka fizjologiczna szybciej minęła, noworodek jest naświetlany w inkubatorze specjalnymi lampami.

Żółtaczka u noworodka. Przyczyny, objawy, powikłania

Żółtaczka noworodków nazywana jest fizjologiczną, co najlepiej wskazuje, że nie jest chorobą. Występuje z różnym nasileniem u około 70 proc. noworodków. Objawy żółtaczki noworodków to żółtawy kolor skóry i gałek ocznych u maluszka.

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?



Zobacz wyniki ankiety, skomentuj