Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Przygotuj kręgosłup do ciąży

Zacznij ćwiczyć przed ciążą

Kłopoty z kręgosłupem mają najczęściej panie, które przed ciążą były mało aktywne fizycznie i nie uprawiały sportu. Dlatego zanim zaplanujemy ciążę, warto do niej przygotować organizm.

Zanim zaplanujemy ciążę, warto do niej przygotować kręgosłup.

Fot. iStockphoto

Zanim zaplanujemy ciążę, warto do niej przygotować kręgosłup.

 

Szpilki schowaj do szafy

Dbając o kręgosłup należy pamiętać o poprawnej postawie, czyli trzeba chodzić wyprostowaną i nie garbić się podczas siedzenia. — Odradzam paniom częste spacerowanie w butach na wysokim obcasie, gdyż powoduje to pogłębienie lordozy lędźwiowej czyli wygięcie kręgosłupa do przodu, co może powodować dolegliwości bólowe — radzi dr Leszek Jagielski. Umiejętnie też trzeba podnosić ciężkie przedmioty, by nie doprowadzić do uszkodzeń krążków międzykręgowych. Ciężkie torby zawsze podnosimy z pozycji kucznej, przy zgiętych kolanach a wyprostowanym kręgosłupie, a nie schylając się z dużym zgięciem kręgosłupa ku przodowi.

 

Śpij z podpórką

Szczególnie w ostatnim trymestrze ciąży zalecane jest stosowanie pozycji odciążających i relaksacyjnych. Kilka razy w ciągu dnia zamiast wypoczywać leżąc na wznak, warto położyć się na boku lub w pozycji krzesełkowej tzn. na plecach ze stawami biodrowymi i kolanowymi ułożonymi pod kątem 70 - 90 stopni z podparciem pod podudzia. Dla dobrego samopoczucia ważna jest także odpowiednia pozycja w czasie snu. Kobiety, które lubią spać na plecach powinny podkładać podpórkę w odcinku lędźwiowym, która podpiera krzywiznę kręgosłupa lędźwiowego. Śpiąc na boku, podpórka przyda się, by wypełnić talię.

 

Kup dobry materac

Ważny jest także materac, na którym śpimy. Nie może być ani za twardy ani za miękki. Powinien być sprężysty, tak by dopasowywał się do krzywizn kręgosłupa.
— Zbyt miękki powoduje, że podczas snu kręgosłup jest wygięty w łuk. Mięśnie przykręgosłupowe muszą wówczas podtrzymywać kręgosłup, przez co wcale się nie odpoczywa. Z kolei na zbyt twardym materacu, ciało podpiera się na kilku punktach, np. na pośladkach i łopatkach, na stawie biodrowym i barkowym, i znów nie odpoczywa z powodu napięcia mięśni przykręgosłupowych. Dobry materac ugina się pod pośladkami, pod łokciami, barkami i podtrzymuje kręgosłup, by mięśnie mogły się rozluźnić i odpocząć w nocy przed całodziennym wysiłkiem — dodaje lekarz.

 

Ródź w pozycji kucznej

Dla kręgosłupa kobiety bardzo ważny jest także poród. — Pozycja leżąca nie zmniejsza dolegliwości bólowych podczas porodu, a może powodować ich nasilenie. Pozycja taka ułatwia odbieranie porodu i kontrolę nad jego przebiegiem personelowi, ale nie jest pozycją fizjologiczną, ułatwiającą kobiecie poród — mówi ortopeda. Najlepsza dla kręgosłupa byłaby pozycja kuczna.

 

Strona: 1 2
Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Bądź pierwszym który to lubi.

Komentarze

  • moniaijulka | 12-01-2015 22:43:13

    Przed ciążą trochę się ruszałam, może nie były to jakieś ćwiczenia ale długie spacery, zawsze to jakiś ruch. Ważyłam 42 kg, na koniec ciąży 60 kg, więc przytyłam 18 kg, co było sporym obciążeniem dla kręgosłupa. Co było dziwne zaczął mnie boleć już w 6 tyg ciąży a brzuch był dopiero widoczny w 16 tygodniu, więc nie wiem dlaczego tak szybko mnie zaczął boleć. Teraz też pobolewa od noszenia córec...
  • mikaa997 | 09-02-2015 17:17:31

    Wzmocnienie kręgosłupa przed ciążą przyniesie nam dużą ulgę ale pamiętajmy też, że w trakcie ciąży również można dbać o kręgosłup. Polecam ćwiczenia skierowane właśnie dla ciężarnych
  • Modzelka8 | 16-02-2015 11:19:59

    Ja przed ciąża nie dbałam o kręgosłup, raczej nie myślałam że mogę mieć jakiekolwiek problemy. A zaczęły się pod koniec ciąży, czasami nie mogłam znaleźć sobie miejsca, nie mogłam ani leżeć ani siedzieć. Teraz po porodzie jest jeszcze gorzej, chyba dobiło mnie cięcie cesarskie. Mam ogromne problmey z kręgosłupem. Warto o niego dbać planując ciążę.
  • Doris85 | 03-04-2015 13:13:58

    Ja przed ciaza dbalam o kregoslup poprzez aktywne uprawianie sportu - w tym cwiczenia na basenie. Przy pracy siedzacej, po 10 godzinach za biurkiem czasem ciezko sie bylo pozniej ruszyc. Bardzo dobrym rozwiazaniem sa cwiczenia wzmacniajace rozne partie kregoslupa i nie ma znaczenia czy cwiczymy same w domu czy pod okiem instruktora.

Warto zobaczyć

Poczytaj również

Polecamy

Ostry ból brzucha, wzdęcia, biegunka,bladość, apatia dziecka, brak apetytu, spadek wagi - to mogą być symptomy choroby pasożytniczej.

Pasożyty u dzieci. Objawy i leczenie

O lambliozie i innych chorobach pasożytniczych rozmawiamy z Danutą Gruszowską, lekarzem medycyny rodzinnej i pediatrą*

czytaj

Czasem czerwone    pajączki    pojawiają się nagle i jakby bez powodu np. wyskakują podczas ciepłej kąpieli albo w sytuacji, kiedy dziecko zmienia gwałtownie temperaturę otoczenia.

Pajączki naczyniowe, rumień, naczyniaki u dzieci

Pękające naczynka u dzieci pojawiają się czasem już w niemowlęctwie, ale mogą objawić się też nagle w późniejszym okresie życia dziecka. Czy mogą zniknąć same?

czytaj

Dr n.med. Wojciech Feleszko

Czego oznaką jest trzęsąca się bródka u noworodka i małego niemowlaka?

Ostatnio zauważyłam u 2,5 miesięcznego dziecka, że czasami drży mu broda. Wygląda to tak, jakby było mu zimno. Zdarza się to podczas kąpieli, albo jak się go podnosi. Czy to jest normalny odruch?

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?



Zobacz wyniki ankiety, skomentuj