Bóle krzyża nasilają się w ostatnim trymestrze ciąży. Przyczyniają się do nich m.in. nieodpowiednia pozycja podczas snu, niewłaściwy materac, nieodpowiednia postawa przy chodzeniu i siedzeniu, buty na szpilkach i kilka innych czynników. Radzimy co zrobić, żeby w krzyżu nie łupało.
Kłopoty z kręgosłupem mają najczęściej panie, które przed ciążą były mało aktywne fizycznie i nie uprawiały sportu. — Jeśli kobieta cierpi na bóle krzyża, a przed ciążą nie przygotowała do niej organizmu, powinna choć na początku ciąży, oczywiście, jeśli nie ma przeciwwskazań, systematycznie ćwiczyć np. aerobik, nordic walking, pływanie, ćwiczenia mięśni brzucha i grzbietu pod okiem fachowca, by wzmocnić mięśnie odpowiadające za stabilizację czynną kręgosłupa i poprawić jego kondycję — radzi lekarz.
Odzywa się hormon
— Pod koniec ciąży wydziela się m.in. relaksyna, hormon, którego zadaniem jest zmiękczenie spojenia łonowego i stawów krzyżowo-biodrowych, przez co stawy miednicy i dolny odcinek kręgosłupa stają się bardziej elastyczne. Relaksyna powoduje także zwiększenie elastyczności krążków międzykręgowych i więzadeł kręgosłupa, co sprawia, że słabiej trzymają zawartość krążka międzykręgowego i ma ona większą tendencję do tworzenia wypuklin uciskających na korzenie nerwowe — mówi dr Leszek Jagielski, ortopeda z Enel-Medu. Poza tym im bliżej terminu porodu, tym brzuch jest większy i zmienia statykę kręgosłupa, tzn. środek ciężkości przesuwa się do przodu i żeby ciężarna nie upadła, musi wysunąć brzuch do przodu, przez co bardziej się też garbi i wygina kręgosłup piersiowy, co z kolei powoduje dolegliwości bólowe.
Ucisk płodu
Przyczyną bólu, który pojawia się pod koniec ciąży jest też ucisk płodu na splot lędźwiowo-krzyżowy. — Po porodzie kłopoty z krzyżem mijają, o ile nie dojdzie do trwałych powikłań, jak np. wypadnięcie dysku, które wymaga leczenia operacyjnego. Na szczęście zdarza się ono bardzo rzadko — mówi dr Jagielski. Dolegliwości bólowe najczęściej dotyczą dolnego odcinka kręgosłupa w jego lędźwiowo-krzyżowej części, choć występują także w odcinku piersiowym zwłaszcza w okolicy międzyłopatkowej. — Dzieje się tak, ponieważ zwiększa się ciężar piersi, nieco obniża poziom barków. W ten sposób zmienia się konfiguracja kręgosłupa. Powoduje to zwiększenie ucisku na stawy międzykręgowe a czasem na nerwy międzyżebrowe — wyjaśnia ortopeda.
mysia83 | 24-01-2015 12:01:23
GabaBaba26 | 02-02-2015 10:30:01
joanka106259 | 26-02-2015 14:56:03
owieczka78 | 11-06-2021 15:15:53