Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Kręgosłup kobiety w ciąży

Żeby w krzyżu nie łupało

Bóle krzyża nasilają się w ostatnim trymestrze ciąży. Przyczyniają się do nich m.in. nieodpowiednia pozycja podczas snu, niewłaściwy materac, nieodpowiednia postawa przy chodzeniu i siedzeniu, buty na szpilkach i kilka innych czynników. Radzimy co zrobić, żeby w krzyżu nie łupało.

Jeśli kobieta cierpi na bóle krzyża, a przed ciążą nie przygotowała do niej organizmu, powinna choć na początku ciąży, oczywiście, jeśli nie ma przeciwwskazań, systematycznie ćwiczyć.

Fot. iStockphoto

Jeśli kobieta cierpi na bóle krzyża, a przed ciążą nie przygotowała do niej organizmu, powinna choć na początku ciąży, oczywiście, jeśli nie ma przeciwwskazań, systematycznie ćwiczyć.

Kłopoty z kręgosłupem mają najczęściej panie, które przed ciążą były mało aktywne fizycznie i nie uprawiały sportu. — Jeśli kobieta cierpi na bóle krzyża, a przed ciążą nie przygotowała do niej organizmu, powinna choć na początku ciąży, oczywiście, jeśli nie ma przeciwwskazań, systematycznie ćwiczyć np. aerobik, nordic walking, pływanie, ćwiczenia mięśni brzucha i grzbietu pod okiem fachowca, by wzmocnić mięśnie odpowiadające za stabilizację czynną kręgosłupa i poprawić jego kondycję — radzi lekarz.

 

Odzywa się hormon

— Pod koniec ciąży wydziela się m.in. relaksyna, hormon, którego zadaniem jest zmiękczenie spojenia łonowego i stawów krzyżowo-biodrowych, przez co stawy miednicy i dolny odcinek kręgosłupa stają się bardziej elastyczne. Relaksyna powoduje także zwiększenie elastyczności krążków międzykręgowych i więzadeł kręgosłupa, co sprawia, że słabiej trzymają zawartość krążka międzykręgowego i ma ona większą tendencję do tworzenia wypuklin uciskających na korzenie nerwowe — mówi dr Leszek Jagielski, ortopeda z Enel-Medu. Poza tym im bliżej terminu porodu, tym brzuch jest większy i zmienia statykę kręgosłupa, tzn. środek ciężkości przesuwa się do przodu i żeby ciężarna nie upadła, musi wysunąć brzuch do przodu, przez co bardziej się też garbi i wygina kręgosłup piersiowy, co z kolei powoduje dolegliwości bólowe.

 

Ucisk płodu

Przyczyną bólu, który pojawia się pod koniec ciąży jest też ucisk płodu na splot lędźwiowo-krzyżowy. — Po porodzie kłopoty z krzyżem mijają, o ile nie dojdzie do trwałych powikłań, jak np. wypadnięcie dysku, które wymaga leczenia operacyjnego. Na szczęście zdarza się ono bardzo rzadko — mówi dr Jagielski. Dolegliwości bólowe najczęściej dotyczą dolnego odcinka kręgosłupa w jego lędźwiowo-krzyżowej części, choć występują także w odcinku piersiowym zwłaszcza w okolicy międzyłopatkowej. — Dzieje się tak, ponieważ zwiększa się ciężar piersi, nieco obniża poziom barków. W ten sposób zmienia się konfiguracja kręgosłupa. Powoduje to zwiększenie ucisku na stawy międzykręgowe a czasem na nerwy międzyżebrowe — wyjaśnia ortopeda.

 

Strona: 1 2
Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Osoby które to lubią: laska.

Komentarze

  • mysia83 | 24-01-2015 12:01:23

    Ja jestem zwolenniczka płaskiego obuwia, więc ze szpilkami nie miałam problemu. Ale oczywiście tak jak chyba wszystkie kobiety w ciąży miałam ten okropny bol kręgosłupa Ja sobie radziłam spiąć właśnie na boku...ale wiadomo, ze z dużym brzuszkiem naprawdę dzieżko jest znaleźć właściwą pozycje, tak w której można naprawdę odpocząć....
  • GabaBaba26 | 02-02-2015 10:30:01

    Ja od kąt pamiętam miałam problemy z kręgosłupem lecz w ciąży, ku mojemu zdziwieniu ból kręgosłupa mi nie doskwierał dopiero po porodzie gdy nosiłam na rękach mój słodki ciężar bóle, kręgosłupa powróciły.
  • joanka106259 | 26-02-2015 14:56:03

    Ja dopiero zaczynam odczuwać kręgosłup. Z wysokich butów zrezygnowałam już między 5a 6 miesiącem ciąży, żeby ulżyć nogom i nie martwić się w płaskich dużo wygodniej się chodzi, gdy brzuszek już ciążyć zaczyna. Ostatnio w sklepie ortopedycznym pani polecała mi pasy podtrzymujące brzuch i odciążające kręgosłup i zastanawiam się nad ich zakupem.
  • owieczka78 | 11-06-2021 15:15:53

    Ooooo ja mam odjazdowy materac nic mnie nie boli żaden kręgosłup czy plecy wysypiam się na nim super dopasowuję się do mojego ciałą dobrze podpiera go, nic się nie wygina nie ma żadnych wgłębień świetne są te materace termoelkastyczne z Sovea polecam.

Warto zobaczyć

Poczytaj również

Polecamy

Rodzisko może być ustawiane w pionie i w poziomie.

Obiekt wspomagający poród naturalny

Urządzenie zwane „podParciem dla aktywnie rodzących” wymyśliła i zaprojektowała Franciszka J. Kornecka. To jej praca magisterska na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie w Katedrze Kształtowania Środków Pracy.*

czytaj

Jeśli zjesz rosół z kurczaka, twój dzidziuś nie powinien mieć reakcji alergicznej.

Dieta matki karmiącej

Choć nie słyszałam, żeby dziecku karmionemu piersią zaszkodziła zjedzona przez mamę jedna mandarynka czy kilka winogron, to niektóre dzieci źle reagują na większe ilości tych lub innych produktów.

czytaj

Przyklejony do żołędzi napletek to u małych chłopców stan normalny.

Stulejka u dzieci

Stulejka to zwężenie napletka. Choć nie jest bolesna, trzeba ją leczyć. Ale uwaga! Na własną rękę nie diagnozujmy problemów z narządem płciowym maluszka. Zdecydowana większość lekarzy uważa, że przyklejony do żołędzi napletek u małych chłopców to norma, a...

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?



Zobacz wyniki ankiety, skomentuj