Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Czy można samemu podawać dzieciom witaminy i suplementy diety?

Twój Ekspert Pediatra Pulmonolog

Suplementy diety to środki spożywcze, które mają uzupełnić dietę witaminami i składnikami mineralnymi. Zaleca się je tylko dorosłym, m.in. kobietom w ciąży (potrzebują dodatkowego żelaza i kwasu foliowego), osobom intensywnie odchudzającym się i osobom starszym, np. kobietom w menopauzie zagrożonym osteoporozą (witaminę D3).

Dr n. med. Marek Migdał

Fot. archiwum prywatne

Dr n. med. Marek Migdał

Suplementów nie stosuje w pediatrii, bo w ogóle nie są przeznaczone dla dzieci. Choć suplementy diety nie są lekami, nadmierne ich przyjmowanie może powodować powikłania niepożądane, jak w przypadku leków.

Jeśli chodzi o dzieci, jedynym wyjątkiem są niemowlaki karmione mlekiem matki, które potrzebują dodatkowej witaminy D3, bo już niemowlaki karmione mieszankami mlecznymi, otrzymują w nich tyle witaminy D3, ile trzeba.

Rodzice, którzy podają dzieciom suplementy diety bez lekarskiej kontroli, ryzykują powikłania groźne w skutkach, np. poważne choroby nerek. Stanowczo odradzam stosowanie tych preparatów na własną rękę. Oczywiście dzieci dostają w określonych wskazaniach medycznych (np. niedokrwistości) dodatkowo witaminy z grupy B, ale to jest już leczenie pod kierunkiem lekarza, a nie uzupełnianie diety.

Właściwie urozmaicona dieta, odpowiednia dla dziecka w określonym wieku jest lepsza niż jakiekolwiek suplementy, które są chemicznym produktem i ani nie działają tak samo, ani nie wchłaniają się tak samo jak witaminy w naturalnych produktach (choćby witamina C zawarta w owocach).
 

Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Bądź pierwszym który to lubi.

Poczytaj również

Zobacz więcej na temat: witaminy, witamina D3, leki, choroby, apteczka

Podobne dyskusje na forum

Warto zobaczyć

Rozszerzanie diety dziecka

Polecamy

Każde znamię, jakie pojawia się na ciele dziecka powinien zobaczyć lekarz specjalista.

Znamiona pod lupą

Znamiona to te miejsca na ciele, w których skóra ma inny kolor, najczęściej ciemniejszy. Większość z nich jest wrodzona, tzn. pojawiają się w dniu narodzin albo w ciągu kilku pierwszych miesięcy lub lat. Na szczęście na ogół są obojętne dla zdrowia....

czytaj

Gdy dziecko obficie się ślini, wkłada do buzi rączki lub przedmioty, to znak, że ząbkuje

Bolesne ząbkowanie. Najczęstsze objawy to płacz, gorączka, biegunka

Tak, jak nie ma sztywnej reguły, co do momentu pojawienia się pierwszego ząbka, tak nie ma wytłumaczenia dlaczego u jednych dzieci ząbki pojawiają się wcześniej, u innych później. Jedyną regułą, jaką sama zaobserwowałam, jest to, że rodzeństwu zęby...

czytaj

Robert Makłowicz podczas Festiwalu Zupy w Krakowie

Chilli con carne z tortillą Roberta Makłowicza

Jestem przeciwnikiem oddzielnego gotowania dla dzieci. Z takiego gotowania specjalnych dań dla maluchów wyrastają analfabeci kulinarni, którzy jedzą najpierw w domu papki bez żadnego smaku, potem w przedszkolu, w stołówce szkolnej, a kończą na brejach w...

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?



Zobacz wyniki ankiety, skomentuj