Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Jak przygotować dziecko do pójścia do szkoły

Celebracja gromadzenia szkolnej wyprawki dobrze usposabia dzieci

O tym jak przygotować dziecko na pójście do szkoły i kiedy zacząć kompletować wyprawkę rozmawiamy z Urszulą Sajewicz-Radtke, psychologiem rozwojowym

Dzieci są dumne, że idą do szkoły, ciekawe tego, co tam może je spotkać, ale też niepewne, bo wiedzą, że czekają je nowe wyzwania.

Fot. iStockphoto

Dzieci są dumne, że idą do szkoły, ciekawe tego, co tam może je spotkać, ale też niepewne, bo wiedzą, że czekają je nowe wyzwania.

Agnieszka Usiarczyk: Jedne dzieci bez trudu odnajdują się w szkolnej rzeczywistości, inne mają z tym problemy. Jak ułatwić maluchowi zmianę środowiska?
 

Urszula Sajewicz-Radtke, psycholog rozwojowy: Dzieci są dumne, że idą do szkoły, ciekawe tego, co tam może je spotkać, ale też niepewne, bo wiedzą, że czekają je nowe wyzwania. Każda zmiana w życiu napawa niepokojem i może być źródłem stresu. Lęki biorą się najczęściej z niewiedzy. Dziecko może bać się nowych kolegów i obowiązków. Wszystko zależy od tego, w jaki sposób rodzice z nim o tym rozmawiają. Nie wolno nam przekazywać swoich lęków, przedstawiać szkoły jako miejsca udręki, obowiązków i nieprzyjemności. Do takiego miejsca żadne dziecko nie chciałoby pójść. Dobrze też sięgnąć po literaturę, np. bajki dla dzieci, które przybliżą ten temat. Im lepiej coś znamy, tym mniej się tego boimy. Jeśli jest taka możliwość, to warto pokazać szkołę, drogę do klasy, oprowadzić po szatni, stołówce, świetlicy.

Jeśli nasz syn czy córka zamiast się cieszyć, już teraz boją się na samą myśl o szkole?

Trzeba rozmawiać o tych niepokojach zanim zmierzą się ze źródłem leku. Dzięki temu możemy oswoić obawy i znaleźć rozwiązanie. Nie bagatelizujmy lęków małego człowieka. Gdy dorośli idą do nowej pracy, też się obawiają czy zostaną dobrze przyjęci, zaakceptowani przez pracowników, czy podołają nowym obowiązkom. Zadaniem rodzica jest dowiedzieć się czego boi się pociecha i postarać się te lęki zminimalizować. Na przykładach można nauczyć jak radzić sobie z sytuacjami, które wywołują lęk. Gdy np. kilkulatek boi się, że ktoś popchnie go na korytarzu, można w domu zaaranżować podobną scenkę i pokazać mu co wówczas zrobić. Im więcej takich sytuacji wymyślimy i omówimy, tym mniejszy będzie niepokój dziecka. A poza tym gdy taka sytuacja faktycznie się wydarzy, mały uczeń będzie wiedział jak zareagować.

 

Jednym z elementów oswajania szkoły jest kompletowanie wyprawki. Kiedy to robić?
 

Warto zrobić to wcześniej, by nie tworzyć stresujących dla dziecka sytuacji. Często widzę pod koniec sierpnia w dużych marketach zdenerwowanych rodziców z nadąsanymi dziećmi, biegających za plecakami, piórnikami, zeszytami. A to przecież powinien być przyjemny czas przygotowywania się do czegoś nowego. Pozwólmy, by pociecha sama zdecydowała, jak mają wyglądać piórnik i zeszyty. Oczywiście z umiarem. Z wybranych rzeczy dziecko będzie na co dzień korzystać, więc powinny być trwałe i praktyczne.

 

Strona: 1 2 3
Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Osoby które to lubią: sarahia, cendrusia, morawinka.

Komentarze

 • joanka106259 | 17-02-2015 10:19:23

  Najlepszym przygotowaniem jest uczęszczanie do przedszkola. U nas mamy o tyle fajnie, że Marcel chodzi do przedszkola w tzw. zespole szkół, czyli w jednym budynku jest i podstawówka i przedszkole. Wie już jak wygląda część "szkolniaków" (tak mówi o dzieciach z podstawówki), widzi ich na co dzień, słyszy dzwonki, hałas. Także z samym tematem szkoły jest obyty. Cieszy się, że kiedyś pójdzie do sz...
 • Doris85 | 07-04-2015 20:02:50

  Dziecko, które chodziło do przedszkola łatwiej przystosowuje się do nowych szkolnych warunków. Dobrze jest włączać dziecko w gromadzenie wyprawki szkolnej, zabrać je w trakcie przerwy do szkoły, do której będzie uczęszczać i opowiadać mu co go w szkole czeka. Pomoże mu to się lepiej przygotować do kolejnego ważnego etapu w życiu.
 • yorkk1k | 10-04-2015 14:09:37

  Przed pójściem do szkoły dziecko powinno nauczyć się dodawać i odejmować do 20. Powinno też znać alfabet i umieć dobrze czytać. Ważna jest też dojrzałość fizyczna dziecka. Najlepiej zapisać wcześniej dziecko na zajęcia sportowe.
 • danka_danuta | 03-09-2016 20:19:59

  Myślę że zadbaj o jego odporność bo w szkole podobnie jak w przedszoklu dziecko zetknie się z wieloma antygenami. Ja daję mojemu małemu ecomer junior który mam nadzieje w tym roku szkolnym zapewni mu ochronę przed chorobami

Poczytaj również

Polecamy

Od 28. tygodnia ciąży mama powinna codziennie odczuwać ruchy dziecka.

Jak odczytywać ruchy dziecka w brzuchu matki?

Jak rozpoznać ruchy dziecka? Kiedy można czuć pierwsze ruchy dziecka? Czy da się je odróżnić od perystaltyki jelit, chociaż czasem objawiają się bulgotaniem, przelewaniem? Kiedy maluch kopie, tylko dlatego, bo się obraca, a kiedy wyraźnie daje znać, że...

czytaj

W pierwszym trymestrze ciąży aż 90 procent kobiet odczuwa bóle brzucha.

Różne bóle brzucha w ciąży

Nie każdy ból brzucha w ciąży musi świadczyć, że dzieje się coś złego. Ale żadnego nie wolno lekceważyć. Każdy rodzaj bólu powinien być skonsultowany z lekarzem, bo nigdy nie wiadomo, co jest jego przyczyną.

czytaj

W ostatnich latach nastąpił wzrost zachorowań na choroby alergiczne oczu.

Zapalenie spojówek u dziecka

Najczęstszą przyczyną wizyt dzieci u okulisty są zmiany zapalne powierzchni oka, w tym zapalenie spojówek. Dochodzi do niego, gdy do oka wnikną bakterie, wirusy, pył, dym, kurz czy kosmetyki. Choroba może mieć ostry lub łagodny przebieg, dlatego, gdy...

czytaj

Co było/jest/będzie dla ciebie najważniejsze przy wyborze imienia dla dziecka?Zobacz wyniki ankiety, skomentuj