Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Owsica. Pasożyty częste u przedszkolaków

Leczeniu powinni być poddani wszyscy domownicy

Owsikami bardzo łatwo można się zarazić, szczególnie w żłobku czy w przedszkolu. Leczeniu powinny być poddani wszyscy domownicy zarażonego dziecka oraz rówieśnicy z przedszkola. Dopóki leki nie zostaną podane wszystkim dzieciom w grupie, robaki będą powracać. Owsica nie wymaga izolacji, ale w czasie choroby należy szczególnie zadbać o higienę.

 

Dbanie o higienę nie daje całkowitej gwarancji na uniknięcie zarażenia pasożytami, ale warto jej przestrzegać, bo to jedyna metoda na ochronę przed robakami.

Fot. BE&W

Dbanie o higienę nie daje całkowitej gwarancji na uniknięcie zarażenia pasożytami, ale warto jej przestrzegać, bo to jedyna metoda na ochronę przed robakami.

- Owsica to dla wielu rodziców, wstydliwa choroba i nie wszyscy mówią o niej, gdy pojawi się u ich pociechy. A w takiej sytuacji powinno się poinformować przedszkole czy żłobek, by wszyscy w grupie mogli, nawet profilaktycznie, poddać się leczeniu. Jeśli w grupie jedno dziecko jest zakażone, to niemal pewne, że pozostałe dzieci, także się zarażą - mówi dr Katarzyna Łukowska, pediatra i kierownik medyczny warszawskiego Centrum Medycznego LUX MED w Al. KEN.

 

Wylęgają się w jelicie

Chore dziecko, nieświadomie, roznosi jaja pasożytów. Drapiąc się po pupie, przenosi je pod paznokcie. Następnie, dotykając, np. zabawek, ręcznika, deski w toalecie, zostawia na nich jaja. Są one małe i lekkie, więc unoszą się także w powietrzu. Oddychając, jaja dostają się do przewodu pokarmowego, a potem wylęgają się z nich pasożyty. Zakazić się można również jedząc nieumyte owoce lub warzywa, na których znajdują się jaja owsików. Do zakażenia dochodzi drogą pokarmową.

- Wystarczy, że dziecko będzie się bawiło samochodzikiem, na którym bytują jaja, a potem włoży rączki do buzi. Po około 2-3 tygodniach wystąpią u niego pierwsze objawy - tłumaczy lekarka. Do zakażenia robakami dochodzi, gdy jaja owsików zostaną zjedzone. Wówczas w jelicie, z jaj, wylęgają się pasożyty. Samice docierają do odbytu i tam, w nocy, składają kolejne jaja, które w ciągu 2 do 4 tygodni osiągają pełną dojrzałość. Od momentu wniknięcia do organizmu, do pierwszych objawów dochodzi w ciągu 2-3 tygodni. - Dziecko zaczyna drapać się po pupie, gdyż towarzyszy temu bardzo nieprzyjemne swędzenie. Staje się niespokojne, ma trudności z zasypianiem, jest blade, nie ma apetytu, a w okolicach odbytu pojawia się zaczerwienienie. Dziewczynki mogą skarżyć się na swędzenie sromu - mówi pediatra.
Gdy choroba jest zaawansowana, owsiki można zobaczyć, szczególnie w nocy, gdy dziecko śpi. Wówczas w odbycie widać małe, białe niteczki. Innym sposobem na sprawdzenie, jest przyklejenie przezroczystej taśmy klejącej do odbytu, zaraz po obudzeniu się dziecka. W aptece można też kupić specjalne pałeczki, którymi pobiera się wymaz z odbytu i zanosi do badania w szczelnie zamkniętym pudełeczku.

 

Robaki są w całym mieszkaniu


- By złagodzić nieprzyjemne dolegliwości, można posmarować pupę tłustym kremem, przemywać odbyt rumiankiem, podawać środki przeciw zapalne i koniecznie udać się do lekarza, ponieważ wszystkie leki stosowane przy owsicy są na receptę — dodaje pediatra. Kuracja trwa miesiąc. Lek przeciw pasożytniczy podaje się w dwóch, a czasem w trzech dawkach w dwu, trzytygodniowych odstępach czasu, gdyż lek działa na dorosłe osobniki, a nie na jaja, dlatego konieczne jest powtórzenie dawki, by pozbyć się robaków, które w tym czasie wylęgły się z jaj. Jaja owsików są w stanie przetrwać poza ludzkim organizmem nawet kilka tygodni. — Leczeniu powinni poddać się wszyscy domownicy zarażonego malca i co ważne, należy przyjąć lek w tym samym dniu, co dziecko. Następnego dnia pościel, bieliznę, piżamy trzeba koniecznie wyprać w temperaturze 90 stopni lub wygotować, a następnie wyprasować gorącym żelazkiem, gdyż wydostające się z odbytu jaja bytują w pościeli, na bieliźnie. Należy też bardzo dokładnie posprzątać cały dom, wyprać firany, narzuty, dziecięce pluszaki. Zabawki należy dokładnie umyć w gorącej wodzie lub sparzyć wrzątkiem i odkurzyć, a torebkę z odkurzacza zawiniętą w szczelną folię, natychmiast wyrzucić do śmietnika. Ściereczkę, którą sprzątaliśmy także należy wygotować lub wyrzucić zawiniętą w plastikową torbę. Gdy podamy dziecku drugą dawkę leku, dokładne sprzątanie należy powtórzyć — mówi dr Łukowska. Oprócz tego, zakażony malec powinien mieć zmienianą bieliznę kilkakrotnie w ciągu dnia, często zmienianą pościel. Nie należy zapominać o podmywaniu, szczególnie rano i wieczorem, wodą z mydłem, a także po każdym oddaniu stolca. Wieczorem, lepiej dziecko kąpać pod prysznicem niż w wannie. Obowiązkiem jest również mycie rąk. - Zakażone dziecko powinno spać samo, w swoim łóżeczku, by robaki nie rozprzestrzeniały się na innych członków rodziny - mówi.

 

Strona: 1 2
Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Bądź pierwszym który to lubi.

Komentarze

  • koliberek71 | 01-05-2013 14:39:27

    Oj jest to bardzo uciązliwe zwlaszcza u małych dzieci które nie słuchają i nie stosują się do nakazów. Mogę polecić Wrotycz jest to zioło bardzo popularne ,które mozna podawać profilaktycznie maluchom przez tydzień po łyzeczce i robić 2 tygogniowe przerwy. W zielarniach są dostępne preparaty ,no i polecam pestki z dyni. To wszystko w ramach profilaktyki ,ale najwazniejsze jest zachowanie higien...
  • teresa211186 | 24-03-2015 00:19:51

    Teraz jak dzieci coraz więcej czasu będą spędzały w piaskownicy i na placu zabaw to łatwiej o zarażenie sie różnymi pasożytami
  • katarynaka | 23-07-2018 12:43:03

    U nas jak się młodszy syn zaraził owsikami, to wszyscy przyjmowaliśmy pyrantelum, żeby skutecznie się owsików pozbyć. Do tego wyprałam całą bieliznę i pościel

Poczytaj również

Polecamy

Robert Makłowicz podczas Festiwalu Zupy w Krakowie

Chilli con carne z tortillą Roberta Makłowicza

Jestem przeciwnikiem oddzielnego gotowania dla dzieci. Z takiego gotowania specjalnych dań dla maluchów wyrastają analfabeci kulinarni, którzy jedzą najpierw w domu papki bez żadnego smaku, potem w przedszkolu, w stołówce szkolnej, a kończą na brejach w...

czytaj

Dzieci nie rodzą się potworami.To niektórzy rodzice robią z nich nieznośne istoty.

Niegrzeczne dziecko. Fatalne skutki błędów wychowawczych

Nie da się rozpieścić dziecka, które nie ukończyło dziewięciu miesięcy. Maluszek płacze tylko wtedy, gdy czegoś potrzebuje. Już ciut starsze dziecko używa płaczu by wymusić na mamie nieustającą obecność czy noszenie na rękach. Rozpoczyna się...

czytaj

Jacuzzi jest niebezpieczne dla dzieci   to wspaniała wylęgarnia bakterii.

Sauna, jacuzzi i wody termalne nie dla malucha

Układ odpornościowy małego dziecka nie poradzi sobie z bakteriami, które mogą rozwijać się w basenach termalnych i jacuzzi.

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?



Zobacz wyniki ankiety, skomentuj