Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Owsica. Pasożyty częste u przedszkolaków

Leczeniu powinni być poddani wszyscy domownicy

Owsikami bardzo łatwo można się zarazić, szczególnie w żłobku czy w przedszkolu. Leczeniu powinny być poddani wszyscy domownicy zarażonego dziecka oraz rówieśnicy z przedszkola. Dopóki leki nie zostaną podane wszystkim dzieciom w grupie, robaki będą powracać. Owsica nie wymaga izolacji, ale w czasie choroby należy szczególnie zadbać o higienę.

 

Dbanie o higienę nie daje całkowitej gwarancji na uniknięcie zarażenia pasożytami, ale warto jej przestrzegać, bo to jedyna metoda na ochronę przed robakami.

Fot. BE&W

Dbanie o higienę nie daje całkowitej gwarancji na uniknięcie zarażenia pasożytami, ale warto jej przestrzegać, bo to jedyna metoda na ochronę przed robakami.

- Owsica to dla wielu rodziców, wstydliwa choroba i nie wszyscy mówią o niej, gdy pojawi się u ich pociechy. A w takiej sytuacji powinno się poinformować przedszkole czy żłobek, by wszyscy w grupie mogli, nawet profilaktycznie, poddać się leczeniu. Jeśli w grupie jedno dziecko jest zakażone, to niemal pewne, że pozostałe dzieci, także się zarażą - mówi dr Katarzyna Łukowska, pediatra i kierownik medyczny warszawskiego Centrum Medycznego LUX MED w Al. KEN.

 

Wylęgają się w jelicie

Chore dziecko, nieświadomie, roznosi jaja pasożytów. Drapiąc się po pupie, przenosi je pod paznokcie. Następnie, dotykając, np. zabawek, ręcznika, deski w toalecie, zostawia na nich jaja. Są one małe i lekkie, więc unoszą się także w powietrzu. Oddychając, jaja dostają się do przewodu pokarmowego, a potem wylęgają się z nich pasożyty. Zakazić się można również jedząc nieumyte owoce lub warzywa, na których znajdują się jaja owsików. Do zakażenia dochodzi drogą pokarmową.

- Wystarczy, że dziecko będzie się bawiło samochodzikiem, na którym bytują jaja, a potem włoży rączki do buzi. Po około 2-3 tygodniach wystąpią u niego pierwsze objawy - tłumaczy lekarka. Do zakażenia robakami dochodzi, gdy jaja owsików zostaną zjedzone. Wówczas w jelicie, z jaj, wylęgają się pasożyty. Samice docierają do odbytu i tam, w nocy, składają kolejne jaja, które w ciągu 2 do 4 tygodni osiągają pełną dojrzałość. Od momentu wniknięcia do organizmu, do pierwszych objawów dochodzi w ciągu 2-3 tygodni. - Dziecko zaczyna drapać się po pupie, gdyż towarzyszy temu bardzo nieprzyjemne swędzenie. Staje się niespokojne, ma trudności z zasypianiem, jest blade, nie ma apetytu, a w okolicach odbytu pojawia się zaczerwienienie. Dziewczynki mogą skarżyć się na swędzenie sromu - mówi pediatra.
Gdy choroba jest zaawansowana, owsiki można zobaczyć, szczególnie w nocy, gdy dziecko śpi. Wówczas w odbycie widać małe, białe niteczki. Innym sposobem na sprawdzenie, jest przyklejenie przezroczystej taśmy klejącej do odbytu, zaraz po obudzeniu się dziecka. W aptece można też kupić specjalne pałeczki, którymi pobiera się wymaz z odbytu i zanosi do badania w szczelnie zamkniętym pudełeczku.

 

Robaki są w całym mieszkaniu


- By złagodzić nieprzyjemne dolegliwości, można posmarować pupę tłustym kremem, przemywać odbyt rumiankiem, podawać środki przeciw zapalne i koniecznie udać się do lekarza, ponieważ wszystkie leki stosowane przy owsicy są na receptę — dodaje pediatra. Kuracja trwa miesiąc. Lek przeciw pasożytniczy podaje się w dwóch, a czasem w trzech dawkach w dwu, trzytygodniowych odstępach czasu, gdyż lek działa na dorosłe osobniki, a nie na jaja, dlatego konieczne jest powtórzenie dawki, by pozbyć się robaków, które w tym czasie wylęgły się z jaj. Jaja owsików są w stanie przetrwać poza ludzkim organizmem nawet kilka tygodni. — Leczeniu powinni poddać się wszyscy domownicy zarażonego malca i co ważne, należy przyjąć lek w tym samym dniu, co dziecko. Następnego dnia pościel, bieliznę, piżamy trzeba koniecznie wyprać w temperaturze 90 stopni lub wygotować, a następnie wyprasować gorącym żelazkiem, gdyż wydostające się z odbytu jaja bytują w pościeli, na bieliźnie. Należy też bardzo dokładnie posprzątać cały dom, wyprać firany, narzuty, dziecięce pluszaki. Zabawki należy dokładnie umyć w gorącej wodzie lub sparzyć wrzątkiem i odkurzyć, a torebkę z odkurzacza zawiniętą w szczelną folię, natychmiast wyrzucić do śmietnika. Ściereczkę, którą sprzątaliśmy także należy wygotować lub wyrzucić zawiniętą w plastikową torbę. Gdy podamy dziecku drugą dawkę leku, dokładne sprzątanie należy powtórzyć — mówi dr Łukowska. Oprócz tego, zakażony malec powinien mieć zmienianą bieliznę kilkakrotnie w ciągu dnia, często zmienianą pościel. Nie należy zapominać o podmywaniu, szczególnie rano i wieczorem, wodą z mydłem, a także po każdym oddaniu stolca. Wieczorem, lepiej dziecko kąpać pod prysznicem niż w wannie. Obowiązkiem jest również mycie rąk. - Zakażone dziecko powinno spać samo, w swoim łóżeczku, by robaki nie rozprzestrzeniały się na innych członków rodziny - mówi.

 

Strona: 1 2
Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Bądź pierwszym który to lubi.

Komentarze

  • koliberek71 | 01-05-2013 14:39:27

    Oj jest to bardzo uciązliwe zwlaszcza u małych dzieci które nie słuchają i nie stosują się do nakazów. Mogę polecić Wrotycz jest to zioło bardzo popularne ,które mozna podawać profilaktycznie maluchom przez tydzień po łyzeczce i robić 2 tygogniowe przerwy. W zielarniach są dostępne preparaty ,no i polecam pestki z dyni. To wszystko w ramach profilaktyki ,ale najwazniejsze jest zachowanie higien...
  • teresa211186 | 24-03-2015 00:19:51

    Teraz jak dzieci coraz więcej czasu będą spędzały w piaskownicy i na placu zabaw to łatwiej o zarażenie sie różnymi pasożytami
  • katarynaka | 23-07-2018 12:43:03

    U nas jak się młodszy syn zaraził owsikami, to wszyscy przyjmowaliśmy pyrantelum, żeby skutecznie się owsików pozbyć. Do tego wyprałam całą bieliznę i pościel

Poczytaj również

Polecamy

Pokój do rodzenia w Niemczech. Gdyby w Polsce były tak głębokie wanny, pewnie porodów wodnych byłoby więcej.

Poród w wodzie

Mama miesięcznej Oli mówi, że podczas immersji wodnej podczas porodu miała poczucie scalenia ciała i większego bezpieczeństwa niż podczas pierwszego porodu siłami natury w pozycji leżącej, kiedy czuła przykre uczucie rozrywania.

czytaj

Najczęstsze niepokojące zmiany w obrębie zewnętrznych narządów płciowych u chłopców to: wnętrostwo, wrodzony brak jednego jądra lub obu jąder, wierzchniactwo, spodziectwo, wodniak jądra lub obydwu jąder.

Chłopięce genitalia. Rozwój, wady anatomiczne

O prawidłowym rozwoju chłopięcych genitaliów a także ich ewentualnych wadach anatomicznych, rozmawiamy z pediatrą, Cezarym Makulskim.  

czytaj

Wzmożone napięcie mięśniowe minie szybko dzięki rehabilitacji.

Wzmożone napięcie mięśniowe. Przyczyny i objawy

Nieprawidłowe napięcie mięśniowe to często spotykany problem u dzieci. Bardzo łatwo je zauważyć. Objawy wzmożonego napięcia mięśniowego to nienaturalne prężenie się i wyginanie do tyłu w literę C.  

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?Zobacz wyniki ankiety, skomentuj