Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Maluchy przed telewizorem

Jeśli już, to krótko i pod kontrolą

Dziecko poniżej 18. miesiąca życia w ogóle nie powinno oglądać telewizji. Dwulatek nie powinien spędzać przed ekranem więcej niż pół godziny, a trzylatek – nie więcej niż godzinę i to najlepiej w dwóch dawkach - radzą psychologowie.

Telewizja osłabia więzi między ludźmi, wyrabia lenistwo i bierność, zabija wyobraźnię.

Fot. iStockphoto

Telewizja osłabia więzi między ludźmi, wyrabia lenistwo i bierność, zabija wyobraźnię.

 

Pożytek z telewizji

Z badań psychologów wynika, że bajki telewizyjne przyciągają małe dzieci kolorem, humorem, zwycięstwem dobra nad złem. Czy są pożytki z oglądania telewizji przez dzieci?
- Tak, kiedy dziecko może zobaczyć to, czego nie ma w jego otoczeniu, na przykład film o życiu słoni afrykańskich. Dobrze byłoby, gdyby zrównoważyć oglądanie takiego filmu z czytaniem książki na taki temat, żeby po prostu rozbudzić w dziecku ciekawość poznawania świata – wyjaśnia psycholog Renata Romanowska. Przestrzega przed wypieranie przez telewizję książek w życiu dzieci. – Zastąpienie książek przez telewizję na pewno spowoduje, że dziecko będzie miało mniejszy zasób słów, będzie gorzej i wolniej się uczyło – przestrzega psycholog. 

 

***

Rady dla rodziców:

- Limituj czas oglądania bajki czy programu dla dzieci, kontroluj treść
- Nie traktuj telewizji, zabaw w Internecie czy gier komputerowych jako karty przetargowej w wychowywaniu dzieci – niech brak telewizji nie będzie karą a nagrodą niech nie będzie kolejna bajka
- Rozmawiaj z dzieckiem jak najwięcej o tym, co obejrzało – wyjaśniaj niezrozumiałe sceny, zachowania, śmiało oceniaj bohaterów, mów dziecku, co jest złe i dobre
- Rozważ, czy nie zakodować dostępu do telewizji i Internetu po to, by ograniczyć swobodny dostęp dzieci do programów telewizyjnych i stron internetowych

Strona: 1 2
Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Osoby które to lubią: ewa1989m, ellaa.

Poczytaj również

Podobne dyskusje na forum

Warto zobaczyć

Rozszerzanie diety dziecka

Polecamy

Najczęściej u dzieci występują przepukliny pachwinowe – u 3 do 4,5 procent niemowląt, przy czym od 3 do 10 razy częściej pojawiają się u chłopców, niż u dziewczynek.

Przepukliny wrodzone u chłopców i dziewczynek

O przepuklinach wrodzonych pachwinowych i pępkowych u chłopców i dziewczynek, rozmawiamy z dr n. med. Andrzejem Zającem, specjalistą chirurgii dziecięcej.

czytaj

Czasem czerwone    pajączki    pojawiają się nagle i jakby bez powodu np. wyskakują podczas ciepłej kąpieli albo w sytuacji, kiedy dziecko zmienia gwałtownie temperaturę otoczenia.

Pajączki naczyniowe, rumień, naczyniaki u dzieci

Pękające naczynka u dzieci pojawiają się czasem już w niemowlęctwie, ale mogą objawić się też nagle w późniejszym okresie życia dziecka. Czy mogą zniknąć same?

czytaj

Naukę gry na skrzypcach i fortepianie dziecko powinno zacząć wcześnie - w wieku 6 lub 7 lat.

Talent muzyczny

Talent muzyczny nie jest czymś powszednim. Gdy zauważymy u malucha zainteresowanie muzyką, nie zakładajmy od razu, że wyrośnie z niego wirtuoz. To krok od dramatu.

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?



Zobacz wyniki ankiety, skomentuj