Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Światowy Dzień Wiedzy na Temat Autyzmu. 2 kwietnia

Dziś świecimy na niebiesko!

Autyzm to jeden z najpoważniejszych zdrowotnych problemów cywilizacyjnych świata, obok cukrzycy czy nowotworów. „Light it up blue” – czyli „zaświeć się na niebiesko”, to motyw Światowego Dnia Wiedzy na Temat Autyzmu, ustanowionego przez ONZ i obchodzonego po raz czwarty. W tym roku i eBobas.pl przyłącza się do akcji.

Light it up blue, czyli zaświeć się na niebiesko, to motyw Światowego Dnia Wiedzy na Temat Autyzmu, ustanowionego przez ONZ i obchodzonego po raz czwarty.

Light it up blue, czyli zaświeć się na niebiesko, to motyw Światowego Dnia Wiedzy na Temat Autyzmu, ustanowionego przez ONZ i obchodzonego po raz czwarty.

W ubiegłym roku na niebiesko świeciły słynne budynki świata, m.in. Empire State Building w Nowym Yorku i CN Tower w Toronto, budząc ciekawość wszystkich.
eBobas.pl też 2 kwietnia jest niebieski. To nie tylko gest. O autyzmie i zespole Aspergera zaliczanym do tzw. spektrum zaburzeń autystycznych na naszym portalu możecie przeczytać wywiady z dr Andrzejem Gardzielem, doświadczonym specjalistą psychiatrii dzieci i młodzieży z Wojewódzkiego Specjalistycznego Szpitala im. św. Ludwika w Krakowie, kierownikiem Poradni Zdrowia Psychicznego tego Szpitala.

Autyzm to duży i narastający problem. Liczba osób pozostających w spektrum autyzmu może przekraczać 30 tysięcy. Autyzm ma wiele stopni, wiele odcieni. Im wcześniejsza diagnoza, tym większe szanse na rehabilitację i uzyskanie maksymalnego możliwego efektu terapii. Dlatego tak ważne jest, żeby rodzice bacznie obserwowali swoje dzieci, a niepokojące ich sygnały konsultowali ze specjalistami. Nawet jeśli większość niepokojów jest na wyrost, lepiej nie słuchać „dobrych rad”, że „każde dziecko rozwija się w swoim tempie”, lub „na pewno z tego wyrośnie”. Co prawda obydwa stwierdzenia bywają prawdziwe, ale… Ale z autyzmu się nie wyrasta.
 

Jakie sygnały powinny zaniepokoić rodziców?
M.in.
- Brak gaworzenia przed 12 miesiącem życia
- Brak kontaktu wzrokowego, nieodwzajemnianie uśmiechów osobom bliskim
- Brak gestykulacji (robienie „pa-pa”, wskazywanie palcem przedmiotów lub osób o które dziecko jest zagadywane)
- Brak zabaw tematycznych w okolicy drugich urodzin (dziecko nie przejawia chęci do karmienia misia, wożenia lalek lub innych zabawek w wózku)
- Skłonność do powtarzalności zabaw (np. jeśli dziecko bawi się klockami, to wyłącznie układa je w szeregu, jeśli bawi się autami to wyłącznie zatacza nimi kółka)
 

Rodzice często dzielą się swoimi obserwacjami z najbliższymi – własnymi rodzicami, rodzeństwem, czasem też z przyjaciółmi. Dlatego tak ważne jest, żeby wiedza o autyzmie zataczała coraz szersze kręgi. Bo może się zdarzyć, że i w naszym otoczeniu jest ktoś, kto obserwuje swoje dziecko z niepokojem. Warto pamiętać, że problem nie zaczyna się wtedy, gdy ktoś głośno powie: „może to autyzm, poszukaj specjalisty…”. Problem zaczyna się wtedy, gdy nie znajdzie się nikt, kto to powie.

 

Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Osoby które to lubią: Ankaskakanka, grazyna, Agatka2012.

Poczytaj również

Podobne dyskusje na forum

Polecamy

Nie należy zbyt namydlać okolic intymnych dziewczynki.

Higiena dziewczynki

Rozróżniając higienę chłopców od higieny dziewczynek, mamy na myśli szczególną dbałość o pielęgnację okolic narządów płciowych, która ze względów oczywistych, na czym innym polega. Wszystkie pozostałe miejsca u niemowląt, pielęgnuje się identycznie bez...

czytaj

Robert Makłowicz podczas Festiwalu Zupy w Krakowie

Chilli con carne z tortillą Roberta Makłowicza

Jestem przeciwnikiem oddzielnego gotowania dla dzieci. Z takiego gotowania specjalnych dań dla maluchów wyrastają analfabeci kulinarni, którzy jedzą najpierw w domu papki bez żadnego smaku, potem w przedszkolu, w stołówce szkolnej, a kończą na brejach w...

czytaj

Lekarz kontroluje ciemiączko podczas każdego badania poprzedzającego szczepienie dziecka.

Ciemiączko. Wypukłe, małe, duże, pulsujące

Tę miękką powierzchnię pomiędzy kośćmi czaszki można wyczuć, dotykając delikatnie palcem. Co w ciemiączku może być powodem do niepokoju? Po pierwsze tempo jego zarastania, po drugie - zapadanie się ciemiączka.

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?



Zobacz wyniki ankiety, skomentuj