Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Światowy Dzień Wiedzy na Temat Autyzmu. 2 kwietnia

Dziś świecimy na niebiesko!

Autyzm to jeden z najpoważniejszych zdrowotnych problemów cywilizacyjnych świata, obok cukrzycy czy nowotworów. „Light it up blue” – czyli „zaświeć się na niebiesko”, to motyw Światowego Dnia Wiedzy na Temat Autyzmu, ustanowionego przez ONZ i obchodzonego po raz czwarty. W tym roku i eBobas.pl przyłącza się do akcji.

Light it up blue, czyli zaświeć się na niebiesko, to motyw Światowego Dnia Wiedzy na Temat Autyzmu, ustanowionego przez ONZ i obchodzonego po raz czwarty.

Light it up blue, czyli zaświeć się na niebiesko, to motyw Światowego Dnia Wiedzy na Temat Autyzmu, ustanowionego przez ONZ i obchodzonego po raz czwarty.

W ubiegłym roku na niebiesko świeciły słynne budynki świata, m.in. Empire State Building w Nowym Yorku i CN Tower w Toronto, budząc ciekawość wszystkich.
eBobas.pl też 2 kwietnia jest niebieski. To nie tylko gest. O autyzmie i zespole Aspergera zaliczanym do tzw. spektrum zaburzeń autystycznych na naszym portalu możecie przeczytać wywiady z dr Andrzejem Gardzielem, doświadczonym specjalistą psychiatrii dzieci i młodzieży z Wojewódzkiego Specjalistycznego Szpitala im. św. Ludwika w Krakowie, kierownikiem Poradni Zdrowia Psychicznego tego Szpitala.

Autyzm to duży i narastający problem. Liczba osób pozostających w spektrum autyzmu może przekraczać 30 tysięcy. Autyzm ma wiele stopni, wiele odcieni. Im wcześniejsza diagnoza, tym większe szanse na rehabilitację i uzyskanie maksymalnego możliwego efektu terapii. Dlatego tak ważne jest, żeby rodzice bacznie obserwowali swoje dzieci, a niepokojące ich sygnały konsultowali ze specjalistami. Nawet jeśli większość niepokojów jest na wyrost, lepiej nie słuchać „dobrych rad”, że „każde dziecko rozwija się w swoim tempie”, lub „na pewno z tego wyrośnie”. Co prawda obydwa stwierdzenia bywają prawdziwe, ale… Ale z autyzmu się nie wyrasta.
 

Jakie sygnały powinny zaniepokoić rodziców?
M.in.
- Brak gaworzenia przed 12 miesiącem życia
- Brak kontaktu wzrokowego, nieodwzajemnianie uśmiechów osobom bliskim
- Brak gestykulacji (robienie „pa-pa”, wskazywanie palcem przedmiotów lub osób o które dziecko jest zagadywane)
- Brak zabaw tematycznych w okolicy drugich urodzin (dziecko nie przejawia chęci do karmienia misia, wożenia lalek lub innych zabawek w wózku)
- Skłonność do powtarzalności zabaw (np. jeśli dziecko bawi się klockami, to wyłącznie układa je w szeregu, jeśli bawi się autami to wyłącznie zatacza nimi kółka)
 

Rodzice często dzielą się swoimi obserwacjami z najbliższymi – własnymi rodzicami, rodzeństwem, czasem też z przyjaciółmi. Dlatego tak ważne jest, żeby wiedza o autyzmie zataczała coraz szersze kręgi. Bo może się zdarzyć, że i w naszym otoczeniu jest ktoś, kto obserwuje swoje dziecko z niepokojem. Warto pamiętać, że problem nie zaczyna się wtedy, gdy ktoś głośno powie: „może to autyzm, poszukaj specjalisty…”. Problem zaczyna się wtedy, gdy nie znajdzie się nikt, kto to powie.

 

Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Osoby które to lubią: Ankaskakanka, grazyna, Agatka2012.

Poczytaj również

Podobne dyskusje na forum

Polecamy

Dr n.med. Wojciech Feleszko

Czego oznaką jest trzęsąca się bródka u noworodka i małego niemowlaka?

Ostatnio zauważyłam u 2,5 miesięcznego dziecka, że czasami drży mu broda. Wygląda to tak, jakby było mu zimno. Zdarza się to podczas kąpieli, albo jak się go podnosi. Czy to jest normalny odruch?

czytaj

Gdy dziecko obficie się ślini, wkłada do buzi rączki lub przedmioty, to znak, że ząbkuje

Bolesne ząbkowanie. Najczęstsze objawy to płacz, gorączka, biegunka

Tak, jak nie ma sztywnej reguły, co do momentu pojawienia się pierwszego ząbka, tak nie ma wytłumaczenia dlaczego u jednych dzieci ząbki pojawiają się wcześniej, u innych później. Jedyną regułą, jaką sama zaobserwowałam, jest to, że rodzeństwu zęby...

czytaj

W ostatnich latach nastąpił wzrost zachorowań na choroby alergiczne oczu.

Zapalenie spojówek u dziecka

Najczęstszą przyczyną wizyt dzieci u okulisty są zmiany zapalne powierzchni oka, w tym zapalenie spojówek. Dochodzi do niego, gdy do oka wnikną bakterie, wirusy, pył, dym, kurz czy kosmetyki. Choroba może mieć ostry lub łagodny przebieg, dlatego, gdy...

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?



Zobacz wyniki ankiety, skomentuj