Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Światowy Dzień Wiedzy na Temat Autyzmu. 2 kwietnia

Dziś świecimy na niebiesko!

Autyzm to jeden z najpoważniejszych zdrowotnych problemów cywilizacyjnych świata, obok cukrzycy czy nowotworów. „Light it up blue” – czyli „zaświeć się na niebiesko”, to motyw Światowego Dnia Wiedzy na Temat Autyzmu, ustanowionego przez ONZ i obchodzonego po raz czwarty. W tym roku i eBobas.pl przyłącza się do akcji.

Light it up blue, czyli zaświeć się na niebiesko, to motyw Światowego Dnia Wiedzy na Temat Autyzmu, ustanowionego przez ONZ i obchodzonego po raz czwarty.

Light it up blue, czyli zaświeć się na niebiesko, to motyw Światowego Dnia Wiedzy na Temat Autyzmu, ustanowionego przez ONZ i obchodzonego po raz czwarty.

W ubiegłym roku na niebiesko świeciły słynne budynki świata, m.in. Empire State Building w Nowym Yorku i CN Tower w Toronto, budząc ciekawość wszystkich.
eBobas.pl też 2 kwietnia jest niebieski. To nie tylko gest. O autyzmie i zespole Aspergera zaliczanym do tzw. spektrum zaburzeń autystycznych na naszym portalu możecie przeczytać wywiady z dr Andrzejem Gardzielem, doświadczonym specjalistą psychiatrii dzieci i młodzieży z Wojewódzkiego Specjalistycznego Szpitala im. św. Ludwika w Krakowie, kierownikiem Poradni Zdrowia Psychicznego tego Szpitala.

Autyzm to duży i narastający problem. Liczba osób pozostających w spektrum autyzmu może przekraczać 30 tysięcy. Autyzm ma wiele stopni, wiele odcieni. Im wcześniejsza diagnoza, tym większe szanse na rehabilitację i uzyskanie maksymalnego możliwego efektu terapii. Dlatego tak ważne jest, żeby rodzice bacznie obserwowali swoje dzieci, a niepokojące ich sygnały konsultowali ze specjalistami. Nawet jeśli większość niepokojów jest na wyrost, lepiej nie słuchać „dobrych rad”, że „każde dziecko rozwija się w swoim tempie”, lub „na pewno z tego wyrośnie”. Co prawda obydwa stwierdzenia bywają prawdziwe, ale… Ale z autyzmu się nie wyrasta.
 

Jakie sygnały powinny zaniepokoić rodziców?
M.in.
- Brak gaworzenia przed 12 miesiącem życia
- Brak kontaktu wzrokowego, nieodwzajemnianie uśmiechów osobom bliskim
- Brak gestykulacji (robienie „pa-pa”, wskazywanie palcem przedmiotów lub osób o które dziecko jest zagadywane)
- Brak zabaw tematycznych w okolicy drugich urodzin (dziecko nie przejawia chęci do karmienia misia, wożenia lalek lub innych zabawek w wózku)
- Skłonność do powtarzalności zabaw (np. jeśli dziecko bawi się klockami, to wyłącznie układa je w szeregu, jeśli bawi się autami to wyłącznie zatacza nimi kółka)
 

Rodzice często dzielą się swoimi obserwacjami z najbliższymi – własnymi rodzicami, rodzeństwem, czasem też z przyjaciółmi. Dlatego tak ważne jest, żeby wiedza o autyzmie zataczała coraz szersze kręgi. Bo może się zdarzyć, że i w naszym otoczeniu jest ktoś, kto obserwuje swoje dziecko z niepokojem. Warto pamiętać, że problem nie zaczyna się wtedy, gdy ktoś głośno powie: „może to autyzm, poszukaj specjalisty…”. Problem zaczyna się wtedy, gdy nie znajdzie się nikt, kto to powie.

 

Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Osoby które to lubią: Ankaskakanka, grazyna, Agatka2012.

Komentarze

  • wojtaszek | 15-01-2015 19:31:57

    Jeżeli cokolwiek niepokoi nas w zachowaniu naszego dziecka powinniśmy szukać pomocy u lekarzy, specjalistów i czasami pośród innych rodziców którzy mają lub mieli podobne doświadczenia. Bardzo dobrze że są osoby które pomimo tego że same zmagały się bądź nadal zmagają z jakąś chorobą własną lub dziecka potrafią poprzez zakładanie fundacji, stron, blogów pomagać innym którzy maja taki sam prob...

Poczytaj również

Polecamy

Grymasy twarzy, sapka nosowa, salut alergiczny, zmarszczki i cienie wokół oczu, chrapanie, poprzeczna bruzda na nosie, trudności podczas karmienia są objawami dodatkowymi ANN występującymi u dzieci poniżej 3. roku życia.

Alergiczny nieżyt nosa u dzieci (ANN). Przyczyny, objawy, leczenie

O zatkanym nosie u dzieci rozmawiamy z dr n. med. Zygmuntem Nowackim*, specjalistą chorób dzieci i alergologiem

czytaj

Nawał mleczny rozpoznaje się po tym, że nagle piersi stają się nabrzmiałe, twarde, bolą przy dotykaniu. By nie doszło do zakażenia czy gorączki, należy odciągnąć nadmiar pokarmu.

Połóg. Co się dzieje z twoim ciałem?

Połóg trwa sześć tygodni i po tym czasie, z wyjątkiem piersi, którymi karmimy, wszystko powinno wrócić do normy. Podpowiadamy, jak radzić sobie z najczęściej występującymi dolegliwościami w czasie połogu.

czytaj

Jak łagodzić świąd ospy? Sposoby na swędzące krostki

Ospa wietrzna. Jak złagodzić uporczywy świąd ospy?

Ospa wietrzna to zakaźna choroba wirusowa, do niedawna uważana za typową chorobę wieku dziecięcego, którą „trzeba przejść”. Szczepionki przeciw ospie wietrznej są dostępne – ale są niestety płatne, dlatego większość dzieci ciągle musi się zmagać z chorobą...

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?



Zobacz wyniki ankiety, skomentuj