tekst sponsorowany

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Serialowa Pszczółka Maja kończy 35 lat

Oglądali ją rodzice naszych portalowych bobasów

1 kwietnia 1975 r. odbyła się premiera pierwszego ze 104 odcinków japońsko-austriacko-hiszpańsko-kanadyjsko-niemiecko-portugalskiego filmu.

 

Fot. http://www.flickr.com/photos/pieterjanviaene/ / CC BY 2.0

Rezolutną bohaterkę z książki niemieckiego autora Waldemara Bonselsa „Die Biene Maja und ihre Abenteuer” – „Pszczółka Maja i jej przygody” (wydanej w 1912 r., przetłumaczonej do dziś na ponad 40 języków) po raz pierwszy przeniesiono na ekran w 1924 r. Niemiecki fotograf Wolfram Junghans stworzył wówczas pełnometrażowy film – pierwszy w historii, w którym występowały żywe owady. Odnalezione po latach i odrestaurowane w 2005 r. w Finlandii dzieło Junghansa to dziś jeden z cenniejszych eksponatów niemieckiego Państwowego Archiwum Filmowego.
Najsłynniejsza ekranizacja prozy Bonselsa powstała jednak dekady później w Japonii, w studio filmowym Tokioter. Animowaną postać małej pszczoły stworzył rysownik Marty Murphy, który wcześniej pracował w studiu Walta Disney'a. Film „Mitsubachi Māya no Bōken” cieszył się olbrzymim powodzeniem na całym świecie.

Polskie dzieci poznały Maję i jej przyjaciół – trutnia Gucia, świerszcza Filipa, mysz Aleksandra i pajęczycę Teklę – 26 grudnia 1979 r., podczas świątecznej „Wieczorynki”. Potem owady pojawiały się w polskiej telewizji na 25 minut w każdy niedzielny wieczór.
Sukces zawdzięcza Maja nie tylko barwnym postaciom i ich fantastycznym przygodom, ale i wpadającej w ucho muzyce skomponowanej przez Czecha Karela Svobodę. Tytułowa piosenka „Tę pszczółkę, którą tu widzicie, zowią Mają, wszyscy Maję znają i kochają...” zyskała własne, pozaserialowe życie. W Polsce stała się wielkim przebojem dzięki interpretacji Zbigniewa Wodeckiego; do dziś domaga się jej publiczność na każdym koncercie innego znanego wykonawcy, Karela Gotta, który nagrał ten utwór po czesku, słowacku i niemiecku.

W polskiej wersji serialu głosu Pszczółce Mai użyczyła Ewa Złotowska. – Odcinków „pszczółkowych" nagrałam ponad trzydzieści z zakupionych ponad stu! Grozi mi więc pszczółkowanie do późnej starości, ale ... przynajmniej nie muszę się martwić o emeryturę – mówiła aktorka w 1981 r. w wywiadzie dla „Świata Młodych”. I zdradzała szczegóły dubbingowego warsztatu: – Praca w studiu jest bardzo łatwa, jeśli posiada się : refleks, słuch, dobrą i sprawną dykcję, umiejętności aktorskie. Podstawowa sprawa - trzeba umieć robić to wszystko naraz! Jednym okiem patrzeć w tekst, drugim na ekran, jedną ręką trzymać słuchawkę przy uchu, drugą długopis potrzebny do nanoszenia uwag reżysera. Znajomi mówią, że Jaś Kociniak (użyczający głosu Guciowi – przyp. red.) i ja zostaliśmy dobrani do postaci pszczółek ze względu na ... uderzające podobieństwo.
Jak opowiadała aktorka w tym samym wywiadzie, mali widzowie przysyłali jej masę listów z rysunkami pszczółki i życzeniami. – Dzieci z najbliższego sąsiedztwa są ze mną zaprzyjaźnione – mówiła Ewa Złotowska. – Koleżance pszczole zwierzają się ze swoich życiowych problemów przedszkolno-szkolnych...

Dziś przygody zabawnych owadów można oglądać na płytach DVD, od czasu do czasu emituje je jakaś stacja telewizyjna na świecie. Nadal wielką popularnością cieszy się ścieżka dźwiękowa z filmu – tytułową piosenkę nagrywają nowi wykonawcy, trzy lata temu kolejną płytę – „Co się stało z Pszczółką Mają" – wydała Ewa Złotowska.

 

nie lubię lubię to | Bądź pierwszym który to lubi.

Poczytaj również

Zobacz więcej na temat: usypianie, urodziny, rodzina, rodzice, bajki

Polecamy

Nie lekceważ bólu i zaczerwienienia gardła dziecka! To może być szkarlatyna, która wymaga antybiotyku. Angina, wywoływana przez bakterie z tej samej grupy, też jest leczona antybiotykami.

Angina i szkarlatyna. Objawy, leczenie

Jesień i zima sprzyjają zapadaniu dzieci na anginę i szkarlatynę, zwaną także płonicą. Obydwie choroby wykluwają się od momentu zakażenia po 3-5 dniach i wybuchają nagle ostrym bólem gardła i wysoką gorączką. Najczęściej chorują dzieciaki w wieku od 4 do 7...

czytaj

Od 28. tygodnia ciąży mama powinna codziennie odczuwać ruchy dziecka.

Jak odczytywać ruchy dziecka w brzuchu matki?

Jak rozpoznać ruchy dziecka? Kiedy można czuć pierwsze ruchy dziecka? Czy da się je odróżnić od perystaltyki jelit, chociaż czasem objawiają się bulgotaniem, przelewaniem? Kiedy maluch kopie, tylko dlatego, bo się obraca, a kiedy wyraźnie daje znać, że...

czytaj

Czasem czerwone    pajączki    pojawiają się nagle i jakby bez powodu np. wyskakują podczas ciepłej kąpieli albo w sytuacji, kiedy dziecko zmienia gwałtownie temperaturę otoczenia.

Pajączki naczyniowe, rumień, naczyniaki u dzieci

Pękające naczynka u dzieci pojawiają się czasem już w niemowlęctwie, ale mogą objawić się też nagle w późniejszym okresie życia dziecka. Czy mogą zniknąć same?

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?



Zobacz wyniki ankiety, skomentuj