Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Znikające fotografie

Cyfrowe zdjęcia mogą przepaść

Fotografie pierwszych kroków naszych dzieci przetrwają tylko wtedy, jeśli nowoczesne cyfrowe karty pamięci zamienimy na tradycyjne odbitki fotograficzne.

Warszawa, Robert u fotografa 1964 rok

Fot. archiwum prywatne

Warszawa, Robert u fotografa 1964 rok

Sochaczew, wrzesień 1964 Marzenka na podwórku
Warszawa, 1 maja 1969 Monika z tatą

Gwałtowna, wiosenna burza przetoczyła się nad miastem. Pioruny waliły równo. Nagle jeden trzasnął zupełnie blisko z ogłuszającym hukiem. Żarówka nad stołem zapłonęła niezwykle jasno i zgasła z pyknięciem, a obraz na ekranie komputera zniknął jak zdmuchnięty.
- Przepięcie, proszę pani - powiedział następnego dnia fachowiec z firmy komputerowej. - Piorun trafił w transformator, skoczyło napięcie w sieci, ludziom popaliło telewizory, komputery. Nic się nie da zrobić, trzeba kupić nowy. Miała tam pani coś ważnego?
Same ważne rzeczy! Maile, dokumenty, zakładki ulubionych stron internetowych i najważniejsze: zdjęcia córki, kiedy była mała, fotografie z wakacji, pamiątki nie do powtórzenia!

Na całe szczęście najstarsza ciocia wymogła kiedyś na mnie, żeby przesłać jej odbitki zdjęć naszej córki i takie odbitki, narzekając na tradycjonalizm przodków, dałam dla niej zrobić. Ciocia, kiedy zdjęcia dostała, opisała je na odwrotnej stronie, wyjęła z dna szafy przedwojenne jeszcze pudełko po butach firmy „Bata” i do niego je wsadziła. Teraz z tego pudełka, spomiędzy starych, pożółkłych i poskręcanych fotografii wyjęła te bezpowrotnie, wydawałoby się, utracone obrazki z moją córką i podała mi mówiąc: - Zrób sobie kopie i zaraz mi oddaj! Tak też zrobiłam.

 

Wartość papierowego zdjęcia

Każdy z nas (no, prawie każdy) ma w domu takie przedwojenne pudełko po butach „Bata” albo nawet współczesne, albo oprawiony w skórę czy introligatorskie płótno album. Albo koperty z nierówno upchanymi zdjęciami. Czy szufladę, gdzie między szpargałami walają się zdjęcia. Czym starsze, tym trudniej ustalić kto na nich figuruje. Kiedy umrze babcia czy najstarsza ciocia, nikt już nie powie na pewno, kim jest ten przystojniak w austriackim mundurze na fotografii w kolorze sepii naklejonej na ozdobny kartonik.

Czasem odwrotnie - na czarnych kartach albumu snują się zapisane białym tuszem całe opowieści z datami, nazwiskami i nazwami miejscowości czy zapisane dziecinnym pismem na odwrocie powykręcanych odbitek imiona i daty. Pudełka mają swoje historie, niekiedy nie mniej dramatyczne niż historie ludzi. Kiedy palił się dom ktoś wynosił je z pożaru. Kiedy ludzie w obcych mundurach dawali kwadrans na spakowanie się, ktoś zawijał pudełko w chustkę i jechał z nim parę tysięcy kilometrów. Niekiedy udało się wrócić, a nawet dorzucić po drodze jakieś zdjęcia.

Ale generalnie takie pudełko było ważne. Zdjęcia robiło się rzadko, przy specjalnych okazjach. Należało się do zdjęcia odpowiednio ubrać, odpowiednio zachowywać (nie wolno się było ruszać). Jak już się człowiek tak postarał, a jeszcze musiał za to zapłacić, (czasem wcale niemało) to potem o te zdjęcia dbał.

 

Strona: 1 2 3 4
Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Bądź pierwszym który to lubi.

Komentarze

 • mikaa997 | 18-02-2015 10:45:15

  Cieszę się że są cyfrówki bo można robić dużo zdjęć ale też zawsze wywołuję te wybrane. Chętniej oglądam album niż pliki w komputerze
 • Modzelka8 | 18-02-2015 21:59:56

  Dobrze raz na jakiś czas wywołać zdjęcia, chociaż ja jak wybieram zdjęcia synka do wywołania to mam straszny dylemat bo podoba mi się każde i w rezultacie wywołuję zawsze oszałamiającą ilość zdjęć, których nie mam już gdzie umieszczać
 • mikaa997 | 27-02-2015 14:59:49

  Musisz pomóc partnera o pomoc Ja zawsze tak robię i mąż jakoś bez problemu potrafi powiedzieć że dwa zdjęcia są prawie identyczne albo że jedno jest lepsze od drugiego. Ja również najchętniej wywołałabym wszystkie
 • Doris85 | 03-04-2015 10:04:56

  Oprocz cyfrowego zapisu fotografii fajnym rozwiazaniem sa fotoksiazki. W prosty sposob mozna dokonac selekcji zdjec - np. Przygotowania do powitania, pierwsze miesiace zycia, pierwsze wakacje itp. Nie jest to duzy koszt, a daje jednoczesnie mnostwo radosci przy wybieraniu zdjec i tworzeniu albumu.

Warto zobaczyć

Poczytaj również

Polecamy

Jak łagodzić świąd ospy? Sposoby na swędzące krostki

Ospa wietrzna. Jak złagodzić uporczywy świąd ospy?

Ospa wietrzna to zakaźna choroba wirusowa, do niedawna uważana za typową chorobę wieku dziecięcego, którą „trzeba przejść”. Szczepionki przeciw ospie wietrznej są dostępne – ale są niestety płatne, dlatego większość dzieci ciągle musi się zmagać z chorobą...

czytaj

Czasem czerwone  pajączki  pojawiają się nagle i jakby bez powodu np. wyskakują podczas ciepłej kąpieli albo w sytuacji, kiedy dziecko zmienia gwałtownie temperaturę otoczenia.

Pajączki naczyniowe, rumień, naczyniaki u dzieci

Pękające naczynka u dzieci pojawiają się czasem już w niemowlęctwie, ale mogą objawić się też nagle w późniejszym okresie życia dziecka. Czy mogą zniknąć same?

czytaj

To w jaki sposób jemy i zachowujemy się przy stole jest wzorem dla dziecka.

Kiedy dziecko może jeść jak dorosły?

Masz dosyć gotowania osobnych obiadków dla maluszka, mieszania w małym garnuszku, cedzenia, miksowania i zastanawiasz się nad tym, czy maluch nie mógłby już jeść tego, co przygotowujesz dla pozostałych członków rodziny? Zadajesz sobie pytanie, kiedy...

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?Zobacz wyniki ankiety, skomentuj