Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Jak radzić sobie z dziećmi z niewielką różnicą wieku

Nie przymuszaj do miłości

Czy starsze dziecko uczyć tego, aby zawsze ustępowało młodszemu? Co robić, kiedy młodsze dziecko nadużywa przywilejów? Jak wychować dzieci, by tworzyły zgraną paczkę także w dorosłym życiu? Czy da się tak postępować, aby żadne z dzieci nie poczuło się gorsze?

Miłość do rodzeństwa, to wcale nie jest miłość bezwarunkowa. Jej trzeba się nauczyć.

Fot. iStockphoto

Miłość do rodzeństwa, to wcale nie jest miłość bezwarunkowa. Jej trzeba się nauczyć.

Dzieci cieszą się na przybycie nowego członka rodziny, ale do końca nie wiedzą, co je czeka. A ten nowy mały człowieczek zanim jeszcze przyjdzie na świat, już zabiera pewną przestrzeń życiową pierwszego dziecka. Mama jest w ciąży i nie zawsze dobrze się czuje, nie zawsze może się z maluchem bawić w tym wymiarze, co wcześniej. Czasem mama znika, bo musi się położyć, nierzadko idzie do szpitala i maluch już czuje się opuszczony.


A kiedy mama przychodzi ze szpitala już z noworodkiem do domu, harmonogram zajęć jest zupełnie inny. Nic nie zmienia fakt, że wcześniej rodzice uprzedzili dziecko, że mama będzie się opiekować maleństwem. Rzeczywistość nie jest miła dla pierwszego dziecka.

 

Miłość do rodzeństwa nie jest bezwarunkowa

- Dziecko musi mieć czas, aby przyzwyczaić się do nowej sytuacji i małej osoby w domu, która niekoniecznie musi mu się podobać. Nie zawsze jest przecież tak, że brat czy siostra, gdyby nie byli naszym rodzeństwem, byliby naszymi kolegami, z którymi chcielibyśmy się bawić – podkreśla Maria Zaremba, psycholog wychowawczy. – Miłość do rodzeństwa, to wcale nie jest miłość bezwarunkowa, jej trzeba się nauczyć.

Bywa i tak, że pierwsze dziecko, dajmy na to Zosia, mówi bez ogródek – mamusiu, a czy Jaś może z powrotem wrócić do szpitala? Albo proponuje, by oddać Jasia do cioci, bo ona nie ma dziecka. To się często zdarza, dlatego, bo nowy braciszek czy siostrzyczka po prostu przeszkadzają pierworodnemu dziecku. Czasem ta niechęć przeradza się w zachowania agresywne. Dziecko starsze strasznie mocno ściska malucha, szczypie, albo przydusza. Dzieci nie wiedzą, jaka przestrzeń życiowa jest każdemu w rodzinie wyznaczona. Tego muszą nauczyć je rodzice.
- Ale kiedy rodzice reagują na agresywne zachowania starszego dziecka zbyt ostro, krzyczą na malucha „co ty robisz?”, „ Jak możesz, to przecież twój brat (siostrzyczka)”, sprawiają, że dziecko z obawy przed gniewem rodziców swoje negatywne reakcje wobec młodszego rodzeństwa zaczyna ukrywać - opowiada psycholog. - To nie jest dobre, bo kiedy dziecko blokuje swoje prawdziwe emocje, one nierzadko przechodzą w symptomy nerwicowe. Wtedy dzieci mają na przykład koszmary senne, np. śni im się, że duszą nowego braciszka, więc zrywają się w nocy i biegną do łóżeczka nowo narodzonego dziecka, aby sprawdzić czy żyje... Rodzice takie zachowanie traktują jako przejaw miłości. A to nie przejaw miłości, ale poczucie winy, które w dziecku narasta - wyjaśnia psycholog.

Zdarza się też, że pierwsze dziecko przyjście na świat rodzeństwa somatyzuje: ma objawy astmatyczne lub bóle brzucha. To służy zwracaniu na siebie uwagi.

Czasem pojawia się regres u dziecka. Próbuje się dostać do mamy piersi, zakłada sobie pieluchę, chwyta za smoczek, choć już dawno go odrzuciło. To trwa dłużej w przypadku maluchów niż pięcio i sześciolatków, które szybciej z regresu wychodzą i szczególnie wtedy, gdy dostają od rodziców mniej pieszczot i uwagi niż potrzebują.

 

Strona: 1 2 3
Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Osoby które to lubią: morawinka.

Komentarze

  • Modzelka8 | 18-02-2015 21:37:07

    Ja mialam sporo starsze rodzeństow, najstarszy brat liczy sobie 10 wiosen więcej ode mnie, siostra 4. Ale nigdy nie miałam problemu z dogadaniem się z nimi, Fakt, w dzieciństwie byłam przez nich rozpieszczana i wszystko mi się należało, ale teraz kiedy jesteśmy dorośli traktujemy się na równi i możemy naprawdę o wszystkim porozmawiać.

Poczytaj również

Zobacz więcej na temat: uczucia, rodzina, rodzice, rodzeństwo, emocje, agresja

Warto zobaczyć

Rozszerzanie diety dziecka

Polecamy

Najczęstsze niepokojące zmiany w obrębie zewnętrznych narządów płciowych u chłopców to: wnętrostwo, wrodzony brak jednego jądra lub obu jąder, wierzchniactwo, spodziectwo, wodniak jądra lub obydwu jąder.

Chłopięce genitalia. Rozwój, wady anatomiczne

O prawidłowym rozwoju chłopięcych genitaliów a także ich ewentualnych wadach anatomicznych, rozmawiamy z pediatrą, Cezarym Makulskim.  

czytaj

Czasem czerwone    pajączki    pojawiają się nagle i jakby bez powodu np. wyskakują podczas ciepłej kąpieli albo w sytuacji, kiedy dziecko zmienia gwałtownie temperaturę otoczenia.

Pajączki naczyniowe, rumień, naczyniaki u dzieci

Pękające naczynka u dzieci pojawiają się czasem już w niemowlęctwie, ale mogą objawić się też nagle w późniejszym okresie życia dziecka. Czy mogą zniknąć same?

czytaj

Gdy dziecko obficie się ślini, wkłada do buzi rączki lub przedmioty, to znak, że ząbkuje

Bolesne ząbkowanie. Najczęstsze objawy to płacz, gorączka, biegunka

Tak, jak nie ma sztywnej reguły, co do momentu pojawienia się pierwszego ząbka, tak nie ma wytłumaczenia dlaczego u jednych dzieci ząbki pojawiają się wcześniej, u innych później. Jedyną regułą, jaką sama zaobserwowałam, jest to, że rodzeństwu zęby...

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?



Zobacz wyniki ankiety, skomentuj