Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Dziecko pod żaglami

Świat należy do „Optimistów”

Przedszkolak-starszak nie tylko może samodzielnie pływać pod żaglami, ale potrafi też z powodzeniem przygotować sobie łódkę, zwodować ją, a następnie wziąć udział w regatach.

Do klubu sportowego z sekcją żeglarską można już zapisać dzieci w wieku 5–6 lat, a jedynym warunkiem jest umiejętność pływania.

Fot. mjs

Do klubu sportowego z sekcją żeglarską można już zapisać dzieci w wieku 5–6 lat, a jedynym warunkiem jest umiejętność pływania.

Tomek Sawukinas, sędzia żeglarski, trener i żeglarz zachęca, by najmłodsi zaczynali swoją przygodę żeglarską na Optimistach, najmniejszych łódkach regatowych świata. - Wymyślił je w latach 40. ubiegłego wieku pułkownik amerykańskiej armii Clark Mills, nazywany Panem Sklejką. Był zapalonym społecznikiem, pomagającym dzieciom z rodzin patologicznych. By się nie nudziły, zaprojektował pudełka do pływania po wodzie.

 

Kluby oferują sprzęt żeglarski

Dzisiaj Optimist jest podstawową i najpopularniejszą klasą żeglarską na świecie. W Polsce pływa na mydelniczkach, jak pieszczotliwie określa się tę łódkę, około 1,5 tysiąca dzieci. - Jeśli chcemy, by nasze dziecko także zasmakowało żeglarstwa, udajmy się do najbliższego klubu sportowego z sekcją żeglarską. Jest ich w Polsce kilkadziesiąt, w każdym województwie. Na pewno znajdzie się przynajmniej jeden blisko naszego miejsca zamieszkania – relacjonuje Tomek. Dzieci przyjmowane są od około 5. – 6. roku życia, a jedynym warunkiem jest umiejętność pływania. Mali adepci żeglarstwa są co prawda bezpieczni pod okiem trenerów, jednak sam fakt, że już są oswojeni z wodą, dodaje im odwagi i ułatwia trudne początki. Trudne dlatego, że trzeba w krótkim czasie posiąść wiele nowych umiejętności. Ale jaka to szkoła życia! I jaka frajda!
Kluby oferują sprzęt żeglarski – szkoleniowe łódki klasy Optimist i profesjonalną kadrę trenerską. Sezon zaczyna się zwykle na początku maja i trwa do jesieni. Zajęcia organizowane są w soboty i niedziele po około 4 – 5 godzin każdego dnia. Dzieci, które połkną bakcyla żeglarstwa i zaczną je uprawiać sportowo, będą miały treningi także w tygodniu. W mniejszych miejscowościach składka miesięczna wynosi około 100 zł, w większych to kwota 200 – 300 zł. Maluchy, w ramach urozmaicania zajęć korzystają z wielu dodatkowych atrakcji, sportowych i rekreacyjnych. Kluby organizują pikniki, zawody, inne zajęcia ruchowe. Latem można także skorzystać z oferty obozów żeglarskich. Dwutygodniowy wyjazd pod żagle kosztuje od 1500 zł.

 

Pierwsze w życiu regaty

W klubie, pod okiem wykwalifikowanej kadry trenerskiej, nasze dziecko nie przestraszy się kontaktu z wiatrem, łódką, dużą ilością nowych umiejętności, które trzeba opanować. - Na początku staram się dzieci poznać i zaprzyjaźnić z nimi. Pływamy w jeziorze, urządzamy grille i dużo rozmawiamy. Potem jeździmy motorówką obserwując starsze dzieci, pływające na Optimistach. Opowiadam im o tym co robią, jakie manewry wykonują i jakie są ogólne zasady sterowania łódką. Później wsiadam z takim początkującym kilkulatkiem do Optimista i płyniemy. Od bojki do bojki. Na początku ja steruję, a dziecko mi pomaga, na przykład trzymając szoty. Z czasem to ono chwyta za stery. A potem wypływa już samodzielnie – mówi Sylwia Krupa, trenerka i założycielka Uczniowskiego Klubu Żeglarskiego Silesia w Chełmie Śląskim.
Ubiegłego lata do klubu Sylwii Krupy zapisała się grupka 6 - letnich dziewczynek. Żeglarstwo szybko je wciągnęło. - Już się nie mogą doczekać rozpoczęcia tegorocznego sezonu – opowiada Sylwia. - Coraz lepiej radzą sobie na wodzie, dlatego w tym roku pojadą na pierwsze w swoim życiu regaty. Te pierwsze zawody nie są jeszcze rywalizacją sportową w ścisłym tego słowa znaczeniu, ale dzieci już mogą poczuć smak walki.

 

Strona: 1 2
Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Bądź pierwszym który to lubi.

Poczytaj również

Polecamy

Lepiej, żeby ubranka dla dzidziusia były za duże, niż za małe

Pierwsza wyprawka dla noworodka

Gdy dowiedziałam się, że jestem w ciąży, nie mogłam doczekać się kupowania małych ubranek! Odwiedzałam sklepy z dziecięcymi artykułami, ale bałam się cokolwiek kupić, by nie zapeszyć. Jednak mniej więcej w szóstym miesiącu ciąży kupiłam pierwsze...

czytaj

Od 28. tygodnia ciąży mama powinna codziennie odczuwać ruchy dziecka.

Jak odczytywać ruchy dziecka w brzuchu matki?

Jak rozpoznać ruchy dziecka? Kiedy można czuć pierwsze ruchy dziecka? Czy da się je odróżnić od perystaltyki jelit, chociaż czasem objawiają się bulgotaniem, przelewaniem? Kiedy maluch kopie, tylko dlatego, bo się obraca, a kiedy wyraźnie daje znać, że...

czytaj

Wzmożone napięcie mięśniowe minie szybko dzięki rehabilitacji.

Wzmożone napięcie mięśniowe. Przyczyny i objawy

Nieprawidłowe napięcie mięśniowe to często spotykany problem u dzieci. Bardzo łatwo je zauważyć. Objawy wzmożonego napięcia mięśniowego to nienaturalne prężenie się i wyginanie do tyłu w literę C.  

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?Zobacz wyniki ankiety, skomentuj