Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Dziecko pod żaglami

Świat należy do „Optimistów”

Przedszkolak-starszak nie tylko może samodzielnie pływać pod żaglami, ale potrafi też z powodzeniem przygotować sobie łódkę, zwodować ją, a następnie wziąć udział w regatach.

Do klubu sportowego z sekcją żeglarską można już zapisać dzieci w wieku 5–6 lat, a jedynym warunkiem jest umiejętność pływania.

Fot. mjs

Do klubu sportowego z sekcją żeglarską można już zapisać dzieci w wieku 5–6 lat, a jedynym warunkiem jest umiejętność pływania.

Tomek Sawukinas, sędzia żeglarski, trener i żeglarz zachęca, by najmłodsi zaczynali swoją przygodę żeglarską na Optimistach, najmniejszych łódkach regatowych świata. - Wymyślił je w latach 40. ubiegłego wieku pułkownik amerykańskiej armii Clark Mills, nazywany Panem Sklejką. Był zapalonym społecznikiem, pomagającym dzieciom z rodzin patologicznych. By się nie nudziły, zaprojektował pudełka do pływania po wodzie.

 

Kluby oferują sprzęt żeglarski

Dzisiaj Optimist jest podstawową i najpopularniejszą klasą żeglarską na świecie. W Polsce pływa na mydelniczkach, jak pieszczotliwie określa się tę łódkę, około 1,5 tysiąca dzieci. - Jeśli chcemy, by nasze dziecko także zasmakowało żeglarstwa, udajmy się do najbliższego klubu sportowego z sekcją żeglarską. Jest ich w Polsce kilkadziesiąt, w każdym województwie. Na pewno znajdzie się przynajmniej jeden blisko naszego miejsca zamieszkania – relacjonuje Tomek. Dzieci przyjmowane są od około 5. – 6. roku życia, a jedynym warunkiem jest umiejętność pływania. Mali adepci żeglarstwa są co prawda bezpieczni pod okiem trenerów, jednak sam fakt, że już są oswojeni z wodą, dodaje im odwagi i ułatwia trudne początki. Trudne dlatego, że trzeba w krótkim czasie posiąść wiele nowych umiejętności. Ale jaka to szkoła życia! I jaka frajda!
Kluby oferują sprzęt żeglarski – szkoleniowe łódki klasy Optimist i profesjonalną kadrę trenerską. Sezon zaczyna się zwykle na początku maja i trwa do jesieni. Zajęcia organizowane są w soboty i niedziele po około 4 – 5 godzin każdego dnia. Dzieci, które połkną bakcyla żeglarstwa i zaczną je uprawiać sportowo, będą miały treningi także w tygodniu. W mniejszych miejscowościach składka miesięczna wynosi około 100 zł, w większych to kwota 200 – 300 zł. Maluchy, w ramach urozmaicania zajęć korzystają z wielu dodatkowych atrakcji, sportowych i rekreacyjnych. Kluby organizują pikniki, zawody, inne zajęcia ruchowe. Latem można także skorzystać z oferty obozów żeglarskich. Dwutygodniowy wyjazd pod żagle kosztuje od 1500 zł.

 

Pierwsze w życiu regaty

W klubie, pod okiem wykwalifikowanej kadry trenerskiej, nasze dziecko nie przestraszy się kontaktu z wiatrem, łódką, dużą ilością nowych umiejętności, które trzeba opanować. - Na początku staram się dzieci poznać i zaprzyjaźnić z nimi. Pływamy w jeziorze, urządzamy grille i dużo rozmawiamy. Potem jeździmy motorówką obserwując starsze dzieci, pływające na Optimistach. Opowiadam im o tym co robią, jakie manewry wykonują i jakie są ogólne zasady sterowania łódką. Później wsiadam z takim początkującym kilkulatkiem do Optimista i płyniemy. Od bojki do bojki. Na początku ja steruję, a dziecko mi pomaga, na przykład trzymając szoty. Z czasem to ono chwyta za stery. A potem wypływa już samodzielnie – mówi Sylwia Krupa, trenerka i założycielka Uczniowskiego Klubu Żeglarskiego Silesia w Chełmie Śląskim.
Ubiegłego lata do klubu Sylwii Krupy zapisała się grupka 6 - letnich dziewczynek. Żeglarstwo szybko je wciągnęło. - Już się nie mogą doczekać rozpoczęcia tegorocznego sezonu – opowiada Sylwia. - Coraz lepiej radzą sobie na wodzie, dlatego w tym roku pojadą na pierwsze w swoim życiu regaty. Te pierwsze zawody nie są jeszcze rywalizacją sportową w ścisłym tego słowa znaczeniu, ale dzieci już mogą poczuć smak walki.

 

Strona: 1 2
Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Bądź pierwszym który to lubi.

Poczytaj również

Polecamy

Czasem czerwone    pajączki    pojawiają się nagle i jakby bez powodu np. wyskakują podczas ciepłej kąpieli albo w sytuacji, kiedy dziecko zmienia gwałtownie temperaturę otoczenia.

Pajączki naczyniowe, rumień, naczyniaki u dzieci

Pękające naczynka u dzieci pojawiają się czasem już w niemowlęctwie, ale mogą objawić się też nagle w późniejszym okresie życia dziecka. Czy mogą zniknąć same?

czytaj

Każde znamię, jakie pojawia się na ciele dziecka powinien zobaczyć lekarz specjalista.

Znamiona pod lupą

Znamiona to te miejsca na ciele, w których skóra ma inny kolor, najczęściej ciemniejszy. Większość z nich jest wrodzona, tzn. pojawiają się w dniu narodzin albo w ciągu kilku pierwszych miesięcy lub lat. Na szczęście na ogół są obojętne dla zdrowia....

czytaj

Dr n.med. Wojciech Feleszko

Czego oznaką jest trzęsąca się bródka u noworodka i małego niemowlaka?

Ostatnio zauważyłam u 2,5 miesięcznego dziecka, że czasami drży mu broda. Wygląda to tak, jakby było mu zimno. Zdarza się to podczas kąpieli, albo jak się go podnosi. Czy to jest normalny odruch?

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?Zobacz wyniki ankiety, skomentuj