Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Co trzeba wiedzieć o pielęgnacji suchej skóry u niemowlaka?

Skóra niemowląt – delikatna i wrażliwa

Wszyscy znamy metaforę na temat idealnej gładkości, czyli porównanie do pupy niemowlaka. Rzeczywiście - skóra malutkich dzieci jest delikatna jak jedwab i mięciutka. Warto jednak pamiętać, że w związku z tym jest również o wiele bardziej podatna na podrażnienia i uszkodzenia, dlatego dobrze, aby świeżo upieczeni rodzice wiedzieli jak najwięcej o pielęgnacji suchej skóry u niemowlaka.

Delikatna i wrażliwa skóra maluszka dopiero się kształtuje i „uzbraja”, aby w przyszłości zapewnić najważniejsze funkcje.

Fot. Materiał partnera

Delikatna i wrażliwa skóra maluszka dopiero się kształtuje i „uzbraja”, aby w przyszłości zapewnić najważniejsze funkcje.

Przede wszystkim trzeba wiedzieć, że skóra niemowlęcia różni się od naszej, dorosłej i dojrzałej. Nie tylko tym, że jest mięciutka i pachnie mlekiem. Najistotniejsze jest to, że jest jeszcze niedojrzała, nie w pełni rozwinięta, a tym samym nie stanowi odpowiedniej bariery ochronnej. Musimy mieć na uwadze fakt, że przeciętnie skóra maluszka w wieku niemowlęcym jest ok. 20-30% cieńsza niż u jego rodziców. Warto poznać podstawowe różnice między dorosłą i niemowlęcą skórą, na pewno ułatwi nam to właściwe podejście do pielęgnacji suchej skóry u niemowlaka. Zrozumiemy np., że możemy ją podrażnić podczas tak prozaicznej czynności jak wycieranie dziecka po kąpieli.

 

Jak zbudowana jest skóra niemowlęcia?

Delikatna i wrażliwa skóra maluszka dopiero się kształtuje i „uzbraja”, aby w przyszłości zapewnić najważniejsze funkcje:

  • bariera przed urazami mechanicznymi,
  • ochrona przed promieniowaniem UV,
  • ochrona przed drobnoustrojami i substancjami chemicznymi,
  • możliwość prawidłowego odbioru dotyku i innych bodźców.

 

Czytaj >>> Co warto wiedzieć o kremie i skórze niemowląt
 

Proces ten trwa mniej więcej do 3 roku życia, a do tego czasu skóra dziecka różni się od dorosłego odpowiednika. Pamiętajmy o tym, że:

  • skóra dziecka jest nawet 5 razy cieńsza – oznacza to w praktyce, że jest mniej odporna na czynniki takie jak temperatura, zanieczyszczenia, alergeny, bakterie, wirusy, urazy mechaniczne itp.,
  • komórki skóry niemowlęcia są ułożone luźno – u dorosłych skóra jest zbudowana ze szczelnie przylegających do siebie komórek, u maluszków do 3 roku życia nie mamy do czynienia z tak zwartą i nieprzepuszczalną konstrukcją. A zatem – jak wyżej – nie ma odpowiedniej bariery przez zagrożeniami zewnętrznymi,
  • naczynia krwionośne znajdują się blisko naskórka, co możemy zobaczyć gołym okiem. Przez delikatną skórkę prześwitują naczynka, które dodatkowo są u maluszków dość szerokie. Tym samym są podatne na uszkodzenia, ale także na absorbowane szkodliwych substancji z zewnątrz.

 

Jak zadbać o delikatną, niemowlęcą skórę?

Wszystkie mamy doskonale wiedzą, że malutkie dzieci wymagają odpowiedniej diety, troski i uwagi. Niemniej istotna jest codzienna pielęgnacja maleństwa, zwłaszcza w kontekście prezentowanej powyżej wiedzy na temat właściwości niemowlęcej skóry. Chodzi tu o kąpiele, przewijanie, szczególną troskę o skórę pod pieluszką, odpowiednią pielęgnację suchej skóry u niemowlaka, a także ewentualnych zmian atopowych. Poniżej kilka wskazówek, które powinna uwzględnić troskliwa mama:

  • kąpiel trwa kilka minut, a temperatura wody powinna być zbliżona do ciepłoty ciała dziecka (ok 37°C). Do kąpieli należy używać specjalnych preparatów przeznaczonych do delikatnej skóry niemowlęcej, czasem konieczne są specjalne łagodzące emolienty. Skórę maluszka osuszamy delikatnie ręcznikiem, bez wycierania, pocierania – pamiętajmy jest cieniutka i delikatna. Warto zastosować odpowiedni krem lub maść do pielęgnacji suchej skóry u niemowlaka (może być specjalny kosmetyk na odparzenia, jeśli jest taka konieczność),
  • codzienna pielęgnacja poza kąpielą – nie zapominamy o umyciu, natłuszczaniu i nawilżaniu skóry maluszka po każdej zmianie pieluszek, co łagodzi i zapobiega odparzeniom.
  • ubranka dla dzieci – powinny być lekkie, przewiewne, z naturalnych tkanin. Muszą być wygodne, uwaga na wszelkiego rodzaju napy, guziczki, aplikacje – pamiętajmy o tym, że niemowlę najczęściej leży, a zatem tego typu „dodatki” mogą je uwierać, podrażniać i uszkodzić skórę,
  • pranie ubranek to kolejna ważna kwestia – niemowlęce śpioszki, kaftaniki mają kontakt z wrażliwą skórą, a zatem należy wybierać tylko atestowane środki, bez substancji uczulających, warto zastosować dodatkowe płukanie,
  • ochrona przed słońcem to konieczność, skóra niemowlęcia nie ma przecież barier ochronnych. Poza tym, że unikamy ekspozycji na słońce, zaleca się też kremy z filtrem.

 

Odpowiednie kosmetyki pielęgnacyjne

Wiadomo, ze w przypadku tak delikatnej, wrażliwej skóry i to u najważniejszego, maleńkiego człowieka, zależy nam na jak najlepszej pielęgnacji. Dlatego kolejne już pokolenia mam sięgają po sprawdzone produkty do pielęgnacji suchej skóry u niemowlaka sygnowane przez Bepanthen. W przypadku niemowląt warto mieć zawsze pod ręką:
 

Bepanthen Baby na odparzenia - regeneruje i działa profilaktycznie. Nowością jest krem Bepanthen Baby Extra z formułą neutralizującą drażniące enzymy trawienne. Zawiera formułę przeciw tarciu oraz witaminę B3, prowitaminę B, lanolinę, oliwę z oliwek i lipidy fizjologiczne.
 

BEPANTHEN® Sensiderm KREM o szerokim spektrum działania:

  • znosi świąd i zaczerwienienie skóry przy AZS, egzemie i alergiach,
  • odbudowuje uszkodzoną barierę ochronną skóry,
  • zmniejsza utratę wody i nawilża skórę.

Można go stosować od pierwszych dni życia (0+).

Bepanthen Derm Krem (0+) do pielęgnacji suchej skóry u niemowlaka. Stosuje się go na miejsca szczególnie suche i podrażnione. Regeneruje, łagodzi i ratuje skórę podrażnioną m.in. przez alergeny, detergenty, suche powietrze, zmianę wody, ekspozycję na słońce. Krem zapewnia szybkie ukojenie podrażnionej skóry, a także odbudowę w miejscach uszkodzonych. Jednocześnie poprawa funkcje ochronne i przywraca skórze miękkość oraz elastyczność.

Skóra niemowląt niezmiennie wzbudza nasz zachwyt. Standardem jest widok rodziców całujących malutkie stópki, gładzących delikatnie główkę, rączki czy gładki brzuszek. Pamiętajmy jednak o tym, że dojrzałość i pełne funkcje ochronne skóra maleństwa osiąga dopiero w okolicach trzeciego roku życia. Do tego czasu należy o nią dbać szczególnie troskliwie, m.in. stosując odpowiednie kosmetyki do pielęgnacji suchej skóry u niemowlaka.
 

Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Bądź pierwszym który to lubi.

Poczytaj również

Podobne dyskusje na forum

Warto zobaczyć

Rozszerzanie diety dziecka

Polecamy

Sześcioletnie dziecko za każdym razem trzeba poprawiać, gdy źle wypowie jakieś słowo.

Seplenienie u sześciolatka

Seplenienie to wada wymowy, która już bardzo kłopotliwa robi się u sześciolatków, kiedy uczą się czytać i pisać. Przez tę wadę mogą mieć problem z nauką.

czytaj

Dr n. med. Paweł Grzesiowski

Czy niemowlę karmione piersią może zarazić się wirusem grypy?

Jakie jest niebezpieczeństwo zarażenia sie świńską grypą u niemowląt poniżej 6. miesiąca, karmionych piersią? Czy zaleca się dla nich szczepienie na normalną grypę i na świńską również? Jak wygląda sprawa u małych dzieci poniżej 5 lat? - pyta mama 2,5...

czytaj

W ostatnich latach nastąpił wzrost zachorowań na choroby alergiczne oczu.

Zapalenie spojówek u dziecka

Najczęstszą przyczyną wizyt dzieci u okulisty są zmiany zapalne powierzchni oka, w tym zapalenie spojówek. Dochodzi do niego, gdy do oka wnikną bakterie, wirusy, pył, dym, kurz czy kosmetyki. Choroba może mieć ostry lub łagodny przebieg, dlatego, gdy...

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?



Zobacz wyniki ankiety, skomentuj