tekst sponsorowany

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Ulewanie u niemowląt - powód do zmartwień?

Spokojnie, to tylko fizjologia

Ulewanie pokarmu to dolegliwość dotykająca nawet co drugie niemowlę. Bardzo często jest ono przyczyną niepokoju ze strony rodziców, obawiających się o zdrowie swojego malca. Czy słusznie?

Całkowite wyeliminowanie ulewania przez niemowlę jest niemożliwe. Istnieją jednak sposoby pozwalające, na złagodzenie tej dolegliwości.

fot. Materiały prasowe

Całkowite wyeliminowanie ulewania przez niemowlę jest niemożliwe. Istnieją jednak sposoby pozwalające, na złagodzenie tej dolegliwości.

W większości przypadków ulewanie związane jest z fizjologiczną niedojrzałością przewodu pokarmowego występującą w pierwszych miesiącach życia. Nie jest ono bolesne i nie wywołuje u dzieci poczucia dyskomfortu, a co najważniejsze mija wraz z wiekiem, zwykle w granicach od 3. do 6. miesiąca. Do tego czasu zwieracz przełyku, którego zadaniem jest zapobieganie cofania się treści z żołądka do przełyku jest jeszcze bardzo słaby. W związku z tym przyjmowany przez niemowlęta pokarm „zawraca” i wypływa ustami w postaci nieobfitej strużki przypominającej nadtrawiony twarożek. Zjawisko to niekiedy określane jest jako fizjologiczny refluks żołądkowo-przełykowy. Ponadto przyczyną ulewania może być także zbyt obfita ilość pokarmu oraz połykanie dużych ilości powietrza, co najczęściej ma miejsce gdy malec zbyt łapczywie ssie pokarm.

Jak zatem pomóc maluszkowi?

Całkowite wyeliminowanie ulewania przez niemowlę jest niemożliwe. Istnieją jednak sposoby pozwalające, na złagodzenie tej dolegliwości. Przede wszystkim rodzice powinni pamiętać o tym, aby po każdym karmieniu niemowlęcia piersią bądź butelką przytrzymywać malucha w pozycji pionowej aż do momentu tzw. „odbicia”. Nie należy bezpośrednio po karmieniu układać malca w pozycji poziomej, ponieważ grozi to zakrztuszeniem cofającą się treścią pokarmową. W przypadku, gdy nie dochodzi do odbicia po karmieniu, maleństwo najbezpieczniej układać do snu na boku. Dodatkowo jeśli maluchowi zdarza się często ulewać warto zadbać o wprowadzenie zmian podczas samego karmienia. Jednym z rozwiązań, w przypadku dzieci karmionych piersią, może okazać się częstsze przystawianie do piersi, jednak na krócej – tak by jednorazowo maluch spożywał mniejsze porcje. Podczas karmienia piersią najlepiej zapewnić sobie i dziecku pozycję, która maksymalnie wyeliminuje ilości połykanego przez nie powietrza. Pokarm nie powinien płynąć zbyt szybko, dlatego maleństwo najlepiej układać tak, by główka była nieco wyżej niż nóżki. W przypadku dzieci karmionych butelką warto sięgnąć po butelki antykolkowe i zwracać uwagę aby dziura w smoczku nie była zbyt duża, co ma bezpośredni wpływ na szybkość wypływania mleka. Podobnie jak w przypadku dzieci karmionych piersią należy trzymać się zasady, że karmimy częściej, a mniejszymi porcjami. Bez względu na sposób podawania mleka proces karmienia niemowlęcia powinien odbywać się w atmosferze spokoju z wyeliminowaniem wszelkich bodźców, które mogłyby rozpraszać malca i powodować jego niepokój.

Kiedy ulewanie pokarmu powinno budzić niepokój?

W niektórych, szczególnych przypadkach, gdzie ulewaniu pokarmu towarzyszą inne niepokojące objawy warto zasięgnąć porady lekarza pediatry. Należą do nich m.in. niedostateczny przyrost wagi, gorączka, utrzymujące się napięcie mięśni brzuszka z towarzyszącą biegunką czy ciągły niepokój i płacz dziecka. Niekiedy ulewanie mylone jest przez niedoświadczonych rodziców z wymiotami, które różnią się przede wszystkim tym, że są gwałtowne, obfite i wywołują u dziecka poczucie dyskomfortu manifestowane najczęściej płaczem i krzywieniem się. Gdy natomiast żadne z powyższych objawów nie występują u naszej pociechy, a ona sama rozwija się prawidłowo i ma dobry apetyt, nie ma powodów do niepokoju. Potrzeba tylko trochę czasu na to, aby wraz z osiągnięciem pełnej dojrzałości rozwojowej przewodu pokarmowego, problem ulewania minął bezpowrotnie.

Więcej na temat ulewania i innych dolegliwości trawiennych, jak kolki czy zaparcia u maluszków przeczytacie na www.bebibklub.pl, natomiast wykwalifikowani eksperci, pediatrzy i położne, odpowiedzą na wszelkie Wasze wątpliwości związane z karmieniem niemowląt i nie tylko.

nie lubię lubię to | Bądź pierwszym który to lubi.

Komentarze

  • gosiunia89 | 25-02-2015 19:00:16

    Właśnie ulewanie to moja udręka bałam się że moje dziecko jest chore.Teraz już wiem że to zupełnie normalne ponieważ dzieci za dużo jedzą a ich brzuszki nie nadążają przetrawić pokarmu.Problem polegał również we mnie za dużo karmiłam moje dziecko bo bałam się że nie uśnie lub będzie głodne.Teraz już znam moje dziecko i wiem ile zje i ile Jej potrzeba.Na początku moje dziecko cały czas ulewało i...
  • basic2008 | 27-02-2015 18:44:35

    Jas od początku dużo bardzo ulewał, myslałam,ze to to po prostu z przejedzenia, bo na żądanie(a roszczeniowy kawaler z niego ) praktycznie wciąz domagał się cyca. Niemniej jednak zauwazylam u niego niepokojące ruchy główki. Pojechaliśmy do neurologa, po czym zostalismy skierowani do szpitala. Tam Jas mial przeprowadzony szereg badań specjalistycznych, z tomografia główki włącznie, po czym po o...

Podobne dyskusje na forum

Polecamy

Trzeba obserwować dziecko bawiące się w wodzie - szybka reakcja po ewentualnym podtopieniu minimalizuje ryzyko wtórnego utonięcia

Wtórne utonięcie. Szczególnie narażone są małe dzieci

U dziecka, które uległo podtopieniu bądź zachłyśnięciu wodą lub innym płynem np. w trakcie picia, może dojść do tzw. wtórnego utonięcia. Może to się stać np. w nocy w jego łóżku. Szacuje się, że objawy wtórnego utopienia mogą wystąpić u 10-15 proc. osób, u...

czytaj

Choć każde plamienie i krwawienie  należy skonsultować z lekarzem, można powiedzieć, że bywa ono charakterystyczne dla pewnych okresów ciąży.

Krwawienie i plamienie w ciąży

Krwawienie w ciąży zawsze jest objawem jakiejś patologii, w pierwszym trymestrze grozi poronieniem, a w drugim zagraża ciąży też poronieniem lub porodem przedwczesnym.

czytaj

Podczas zatrzymywania laktacji, dziecko przystawiamy na krócej do piersi, tak, by pierś nie do końca była opróżniana.

Zatrzymanie laktacji. Farmakologiczne i naturalne

Powrót do pracy, kłopoty ze zdrowiem, bariery psychologiczne czy inne powody mogą zmusić kobietę do podjęcia się zatrzymania laktacji wcześniej niżby chciała. Jak to zrobić, aby organizm kobiety i jej dziecko dobrze to znieśli? O czym może świadczyć mleko...

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?Zobacz wyniki ankiety, skomentuj