Po 10 miesiącu w diecie dziecka może pojawić się nabiał, z wyjątkiem mleka krowiego w czystej postaci.
Rozszerzanie diety dziecka po 10 miesiącu - nowości
Koniec dziesiątego miesiąca to czas na wprowadzenie nabiału:
- jogurtów,
- twarożków,
- serków,
- kefiru,
- maślanki,
- zsiadłego mleka,
- masła.
Uwaga! Nie podajemy dziecku mleka krowiego, ze względu na niebezpieczeństwo rozwoju alergii, nietolerancji mleka. Mleko w czystej postaci zawiera również dużą ilość białka, które może zbyt obciążyć nerki i przewód pokarmowy dziecka.
Mleko krowie może też zaburzać wchłanianie żelaza, czego skutkiem bywa anemia.
Produkty z mleka krowiego czyli np. jogurty są łagodniejsze niż samo mleko i są łatwiej trawione. Ponadto dzieci, które je jedzą, rzadziej mają problemy z zaparciami, bólami brzucha i biegunkami. Najlepiej zacząć od 1–2 łyżeczek produktu, by sprawdzić jak jest on tolerowany.
Karmienie niemowląt po 10 miesiącu - porady
Produkty mleczne powinny być pozbawione konserwantów oraz cukru. Możemy je podawać z pieczywem, np. z sucharem lub biszkoptem albo z owocami. Moja córka chętnie jadła jogurt naturalny ze startym jabłkiem lub wkrojonymi owocami sezonowymi. Czasem dodawałam jej pokruszony lub w całości biszkopt.
Pamiętajmy, że jogurt czy inny nabiał nie mogą zastąpić mleka mamy lub modyfikowanego. Czasem jednak – jak w naszym przypadku – dziecko z dnia na dzień odmawia picia mleka modyfikowanego a także kaszek przyrządzanych na nim lub na wodzie. Tak było w naszym przypadku – córka lubiła tylko kaszkę kukurydzianą, którą rozrabia się w wodzie.
Karmienie niemowlaka po 10 miesiącu to również znacznie większa różnorodność posiłków. Obiadek składa się z dwóch dań. To znaczy z zupy z kleikiem/ kaszką glutenową oraz mięsa podawanego oddzielnie z warzywami oraz ryżem lub ziemniakami.
Do zup nie dodajemy już żółtka, bo dziecko może jeść całe jajka (3-4 razy w tygodniu). Dbajmy, by dieta malucha była lekkostrawna i przygotowujmy dania na parze lub gotujmy je w wodzie zamiast smażyć.
Przygotowując posiłki z warzyw strączkowych i wzdymających należy do gotowania dodać szczyptę kminku i majeranku. Wprowadzając do diety dziecka warzywa strączkowe dostarczamy dużą ilość białka, które powinno stanowić podstawę w jego żywieniu
Nie dodawajmy do jedzenia soli i cukru - zdrowa dieta to dobry sposób na zapobieganie w przyszłości wielu chorobom.
Zachęcajmy dziecko do jedzenia warzyw i owoców. Moja córka dostawała miseczkę kolorowych jarzyn lub owoców, np. pokrojone w słupki marchewki, jabłka i pogryzała je sobie w ciągu dnia. Do dziś chętnie je zjada. Jadłospis dziecka oparty na warzywach to samo zdrowie.
mikaa997 | 28-01-2015 10:48:07
donnavito | 05-10-2015 22:50:10
Klaraa | 09-12-2015 16:37:23