Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Nagłe przypadki porodu

Na wypadek, gdybyś trafiła do szpitala z marszu!

Co czeka kobietę, gdy zacznie się akcja porodowa, a ona nie ma przy sobie stosownych dokumentów, badań i spakowanych do szpitala rzeczy? Nie zawsze poród da się precyzyjnie zaplanować. Czasem kobieta pracuje intensywnie do dnia wyliczonej daty porodu, bo chce jak najwięcej mieć urlopu dla siebie i dziecka po jego narodzinach. Czasem zdarza się, że jest nie w miejscu zamieszkania, ale u rodziny, w innym mieście, czasem maluch rodzi się przed czasem i poród zaskakuje kobietę. Co wtedy?

Procedura w postępowaniu przy porodzie niespodziewanie przyjętej pacjentki jest taka sama jak przy przyjęciu kobiety w ciąży ze skierowaniem.

Fot. iStockphoto

Procedura w postępowaniu przy porodzie niespodziewanie przyjętej pacjentki jest taka sama jak przy przyjęciu kobiety w ciąży ze skierowaniem.

Sytuacja do opanowania

Każda kobieta w ciąży, która przyjdzie z ulicy do szpitala, zostanie zbadana. Lekarz stwierdza na jakim etapie jest ciąża i czy jest zagrożona przedwczesnym porodem, czy są jakieś komplikacje. Lekarz przyjmujący pacjentkę zakłada dokumentację szpitalną przy jej przyjęciu i sprawdza czy akcja porodowa się zaczęła. W zależności od sytuacji kobieta kierowana jest albo do sali przedporodowej albo porodowej, albo na oddział patologii ciąży.

Przyjęta pacjentka powinna w wywiadzie lekarskim odpowiedzieć na podstawowe pytania takie jak: od kiedy ma skurcze, jak często się one pojawiają, czy są intensywne, czy odpłynęły wody płodowe, czy czuje ruchy dziecka. – Kobieta z rozpoczętą akcją porodową musi być monitorowana – postępowanie jest takie samo jak w przypadku pacjentki planowo przyjętej. Bada się zapis KTG (ten zapis pokazuje nie tylko zapis tętna płodu, ale i skurcze macicy) i USG.
- Przede wszystkim najważniejsze w szpitalu jest oznaczenie grupy krwi i czynnika Rh, morfologii, bada się też HBS, czyli krew na nosicielstwo antygenu żółtaczki zakaźnej. Wszystkie te badania wykonywane są na koszt NFZ – uspokaja położnik. Oczywiście dobrze, jest jeśli kobieta wie jakie choroby przebyła w przeszłości i jakie zabiegi chirurgiczne przeszła, czy ma uczulenie na antybiotyki (jakie?) środki przeciwbólowe, plastry i pokarm, czy jest zarażona wirusem HIV, czy przebyła zapalenie wątroby typu B lub C. Niezależnie od wyników badań pobranych w szpitalu kobieta zawsze jest do porodu dopuszczona.

Procedura w postępowaniu przy porodzie niespodziewanie przyjętej pacjentki jest taka sama jak przy przyjęciu kobiety w ciąży ze skierowaniem. Tak samo może ona korzystać ze znieczulenia zewnątrzoponowego, jeśli zostanie zakwalifikowana przez ginekologa - położnika. Może też rodzić w wannie w wodzie, jeśli tylko na dyżurze jest położna przeszkolona do takiego rodzaju porodu. Tak samo jej nowo narodzone dziecko zostanie otoczone opieką neonatologa i pielęgniarek, a ona uzyska pomoc przy przystawianiu dziecka do piersi. Nie ma się więc czego obawiać - przekonuje Grażyna Komnata- Gajda.


Do siedmiu dni

Do siedmiu dni można dostarczyć do szpitala, w którym odbył się poród wymaganą dokumentację, w tym dowód ubezpieczenia – np. książeczkę ubezpieczeniową z poświadczeniem ważnym przez 30 dni – wyjaśnia lekarka.
– Ale nieubezpieczone kobiety, z obywatelstwem polskim też mają prawo do bezpłatnego porodu, opieki w połogu i opieki nad noworodkiem. Kobieta, która nie jest ubezpieczona w okresie ciąży, porodu i połogu jest uprawniona do świadczeń zdrowotnych. Jednak przy przyjmowaniu do szpitala powinna o tym powiedzieć na wstępie, że nie ma ubezpieczenia. Ta informacja jest ważna, ponieważ administracja szpitalna musi podjąć czynności formalne, aby pokryć koszty świadczenia szpitalnego z przysługującego na takie cele funduszu z budżetu państwa. Decyzję o pokryciu kosztów świadczeń na wniosek szpitala wydaje wójt, burmistrz lub prezydent gminy w zależności od miejsca zamieszkania kobiety. Ale to nie obchodzi kobietę, nie uczestniczy ona w żadnych formalnościach i nie musi przedkładać dodatkowych dokumentów, poświadczających jej prawo do opieki zdrowotnej w takiej sytuacji. To wszystko reguluje Ustawa z dn. 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanej ze środków publicznych ( tekst jednolity Dziennik Ustaw z 2008 r.  Nr 164 poz 1027 z póżn. zmianami.)


*Grażyna Komanta-Gajda – lekarz medycyny, specjalista ginekolog i położnik, pracuje w Szpitalu Położniczo-Ginekologicznym Ujastek w Krakowie, prowadzi Specjalistyczny Gabinet Ginekologiczno- Położniczy „Femina”

 

Strona: 1 2
Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Osoby które to lubią: joanna25.

Komentarze

  • joanka106259 | 25-02-2015 18:36:43

    Ja jeżeli oddalam się od miejsca zamieszkania zawsze zabieram ze sobą dokumenty ciążowe. W bardziej zaawansowanej ciąży warto mieć choćby kartę ciąży w torebce, jest mała i nie zajmie dużo miejsca a zawiera najpotrzebniejsze informacje.
  • joanka106259 | 25-02-2015 18:39:33

    A jeżeli chodzi o niespodziewany poród ja tak miała w pierwszej ciąży. Nie miałam zadnych skurczy, nie działo się nic zapowiadającego poród a rano obudziłam się w mokrym łóżku, gdyż odeszły mi wody. Potem wszystko było już szybciutko. Chociaż muszę powiedzieć, że w pierwszym najbliżym szpitalu lekarz nie przyjął mnie. Zbadał, powiedział że dzidziuś będzie dziś i stwierdził, iż u nich nie ma mie...
  • ewa1989m | 17-03-2015 17:51:18

    Ja mimo mialam zlecenie na cc z powodu choroby osteoporozy a do tego zwerzona miednica i synek byl ulozony miednicowo, mialam planowana cc ,to balam sie ze urodze wczesniej tak jak mnie moja mama urodzila mnie miesiac wczesniej, balam sie ze poczuje skurcze,albo odejda mi wody,ale naszczescie donioslam do 38tyg:-), ale warto przeczytac artykul ba ten temat:-)
  • Doris85 | 05-04-2015 12:51:05

    Czasem ciężko przewidzieć kiedy dokładnie zaczniemy rodzić. Dlatego ja od samego początku ciąży zawsze noszę przy sobie kartę ciąży, a w domu mam wszystkie potrzebne dokumenty odłożone w jednej teczce, aby w razie niespodzianki mąż mógł łatwo znaleźć to, co potrzebne.

Warto zobaczyć

Poczytaj również

Polecamy

Każde znamię, jakie pojawia się na ciele dziecka powinien zobaczyć lekarz specjalista.

Znamiona pod lupą

Znamiona to te miejsca na ciele, w których skóra ma inny kolor, najczęściej ciemniejszy. Większość z nich jest wrodzona, tzn. pojawiają się w dniu narodzin albo w ciągu kilku pierwszych miesięcy lub lat. Na szczęście na ogół są obojętne dla zdrowia....

czytaj

Dzieci nie rodzą się potworami.To niektórzy rodzice robią z nich nieznośne istoty.

Niegrzeczne dziecko. Fatalne skutki błędów wychowawczych

Nie da się rozpieścić dziecka, które nie ukończyło dziewięciu miesięcy. Maluszek płacze tylko wtedy, gdy czegoś potrzebuje. Już ciut starsze dziecko używa płaczu by wymusić na mamie nieustającą obecność czy noszenie na rękach. Rozpoczyna się...

czytaj

Jacuzzi jest niebezpieczne dla dzieci   to wspaniała wylęgarnia bakterii.

Sauna, jacuzzi i wody termalne nie dla malucha

Układ odpornościowy małego dziecka nie poradzi sobie z bakteriami, które mogą rozwijać się w basenach termalnych i jacuzzi.

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?



Zobacz wyniki ankiety, skomentuj