38. tydzień ciąży

    
ocena:  
Zdaniem Eksperta

  Ostatnie USG, zbliża się wielki finał!

 • Avatar

  dr Marzena Dębska

  Ginekolog położnik, Klinika Położnictwa i Ginekologii CMKP, Szpital Bielański w Warszawie

  Jeśli z jakichś powodów poród w twoim przypadku był zaplanowany jako cesarskie cięcie – lekarze wykonają je po zakończonym 38 tygodniu. W tym okresie ciążę można bezpiecznie rozwiązać. Zresztą – również poród siłami natury może również rozpocząć się w każdej chwili. Prawdopodobnie od kilku dni odczuwasz w miarę regularne, bezbolesne i trwające około pół minuty skurcze macicy – to intensywne przygotowanie do porodu.

  Dziecku przybywa kolejne 100 gram i centymetr bądź półtorej długości. Być może w tym tygodniu lekarz przeprowadzi ostatnie przed porodem badanie USG – będziesz mogła przewidzieć, czy dziecko urodzi się raczej drobne, czy raczej duże. Raczej, bo wynik badania może się różnić (plus minus) o ok. pół kilograma od rzeczywistej wagi dziecka.

  Podczas badania ginekolog stwierdza, czy pojawiły się u ciebie oznaki przygotowania się organizmu do porodu – w jakim stopniu szyjka się skróciła, czy pojawiło się jakiekolwiek rozwarcie. Jeśli nie ma oznak, że poród się zbliża, na następną wizytę umówisz się z lekarzem za kilka dni, najdalej za tydzień.

Zdaniem Mamy

Radość i niepokój

38 tydzień ciąży. Dziecku przybywa kolejne 100 gram i centymetr bądź półtorej długości. Być może w tym tygodniu lekarz przeprowadzi ostatnie przed porodem badanie USG – będziesz mogła przewidzieć, czy dziecko urodzi się raczej drobne, czy raczej duże

Fot. Archiwum

38 tydzień ciąży. Dziecku przybywa kolejne 100 gram i centymetr bądź półtorej długości. Być może w tym tygodniu lekarz przeprowadzi ostatnie przed porodem badanie USG – będziesz mogła przewidzieć, czy dziecko urodzi się raczej drobne, czy raczej duże

Ostatnie dni „dwa w jednym”. Samopoczucie lepsze. Staram się szukać pozytywów tego, że mój syn przyjdzie na świat inaczej, niż jego siostry. Najważniejsze, żeby był zdrowy – te słowa mojego męża najbardziej do mnie przemawiają. Nie będę miała nacinanego krocza i krócej będę krwawić. Ciągle jednak towarzyszy mi uczucie, że nie idę rodzić, a raczej do sklepu, gdzie odbiorę syna.

Zapewne dziwiłyby się temu wszystkie kobiety mające za sobą ciężkie porody. Ja miałam lekkie, ten będzie wyjątkowo lekki, prawie jak nie-poród, a tyle niepokojów mnie kosztuje. Najważniejsze, żeby synek był zdrowy. To najważniejsze i o niczym innym nie myślę. Nie mogę się zadręczać, bo przecież muszę synka powitać na świecie radosna, z uśmiechem na twarzy. Mam nadzieję, że i on zakocha się we mnie od pierwszego wejrzenia, bo swoich uczuć jestem pewna. Ja już Cię synku kocham najbardziej na świecie.

 

38. tydzień ciąży. Ciąża jest już donoszona. Akcja porodowa może się rozpocząć w każdej chwili. Objawy porodu są tak jednoznaczne, że kobieta nie jest w stanie ich przegapić. Jeśli poród ma się odbyć w drodze planowanego cesarskiego cięcia, ciąża prawdopodobnie zostanie rozwiązana właśnie w tym tygodniu.

Dziecko jest już w pełni przygotowane do życia poza organizmem matki. Waga dziecka przekracza (zwykle) 3 kg, choć zdarzają się dzieci nieco mniejsze i takie, których waga w 38. tygodniu ciąży przekracza 3,5 kg. Największe znaczenie mają w tym względzie geny. Jeśli dziecko jest donoszone, a mama w ciąży nie paliła i nie spożywała innych substancji niekorzystnych dla rozwoju dziecka, nawet waga poniżej 3 kg nie wpłynie niekorzystnie na rozwój malucha. Donoszony noworodek powinien ważyć od 2,5 do 4,5 kg. Dopiero poniżej 2,5 kg możemy mówić o niskiej masie urodzeniowej.

Dziecko nie ma już dużo miejsca na swobodne poruszanie się, jednak musi pozostawać aktywne – mama powinna codziennie liczyć ruchy dziecka (nie przez cały dzień, wystarczy kontrolować ruchy na przykład przed południem i wieczorem). Spokojne ale energiczne ruchy dziecka świadczą o jego dobrym stanie. Jeśli dziecko się nie rusza, lub rusza się bardzo gwałtownie – trzeba skonsultować się z lekarzem.

 

38. tydzień ciąży. Dolegliwości, samopoczucie mamy, objawy porodu. Kłopoty z poruszaniem się, bezsenność, silne skurcze Braxtona-Hicksa (można je wziąć nawet za skurcze porodowe, choć gdy kobieta doświadcza tych właściwych wie, że poprzednie były rzeczywiście tylko „przygotowawcze”). Brzuch ciężarnej mamy przestaje się powiększać – dziecko co prawda rośnie aż do rozwiązania, ale zmniejsza się ilość wód płodowych i macica już się nie rozciąga. W 38. tygodniu duży i twardy brzuch opada (jest to jedna z oznak zbliżającego się porodu), co sprawia że większość kobiet odczuwa ulgę – łatwiej jest im oddychać i przestaje je męczyć uporczywa zgaga. Jednak na tym etapie ciąży trudno o naprawdę dobre samopoczucie – ciężko jest stać, siedzieć, nawet leżeć. Ciężko też wstawać, a wstawać w nocy trzeba – nawet kilka razy – do toalety.

W 38. tygodniu może odejść czop śluzowy, gęsty śluz który przez całą ciążę chronił dziecko przed infekcjami. Odejście czopu śluzowego może oznaczać, że poród zacznie się w ciągu kilku, kilkunastu godzin – ale czasami trzeba na akcję porodową czekać nawet kilka dni.

Inny objaw zbliżającego się porodu to kolejne powiększenie piersi. Biust ciężarnej rośnie od początku ciąży, ale po skoku z pierwszego trymestru, kiedy może się on powiększyć nawet o dwa rozmiary, teraz przychodzi czas na kolejny: piersi stają się wyraźnie większe i cięższe, bo napełniają się pokarmem. Co więcej, z piersi może zacząć wydostawać się pokarm – warto więc zaopatrzyć się we wkładki laktacyjne. Pierwszy pokarm to kremowa, żółta siara. Ten pokarm ma za zadanie wzmocnić dziecko w pierwszych godzinach życia poza organizmem matki, dostarczyć mu przeciwciał.
 

 

Zapraszamy na nasze forum dla przyszłych mam

Oceń artykuł   

Komentarze

 • paulape | 28-01-2014 15:00:49

  WITAM MAMUSKI W 38 TYGODNIU...JA CZUJĘ SIĘ FATALNIE ....BÓLE KRĘGOSŁUPA ,ZAWIESZONE NERKI ,SKURCZE .BÓLE PACHWIN...CÓZ .... JUŻ NIE MOGĘ CHODZIĆ ,O SPANIU NIE WSPOMNĘ ... ....JEST MASAKRA BÓLOWA !...
 • dorota2010 | 15-06-2015 16:33:03

  38 tydzień a ja czuję się świetnie oprócz problemów ze spaniem, kiedy tylko wieczorem się położę mały zaczyna swoje wybryki.
 • Sisi19 | 12-10-2016 04:53:29

  Witam jestem w 38 tygodniu ciąży i strasznie to znoszę nie wiem co mam zrobić mam bezsenność oraz nocne wymioty pomocy!!
 • Izabellk | 22-11-2017 21:56:31

  Właśnie zaczynamy 38 tydzień. Czuję się dobrze, nie mam siły już 'latać' po sklepach jak przed ciąża, ale jeszcze daje rade chodzić na drobne zakupy. Trochę obawiam się porodu, jak to będzie itp. P...

Kolejne tygodnie ciąży

 • Trzydziesty dziewiąty tydzień ciąży

  Macica wypełnia cały brzuch – czujesz, że ledwo się ruszasz i oddychasz. Naprawdę możesz czuć się zmęczona – jest na to jedna rada: odpoczynek. Nie zaniedbuj jednak spacerów – dla dziecka to bardzo ważne (dostarczasz mu tlenu). Dla ciebie spacer też może okazać się...

  czytaj

 • Czterdziesty tydzień ciąży

  Patrzysz na swój wielki brzuch i obawiasz się, że jeszcze będziesz musiała dwa tygodnie czekać na rozwiązanie, że ono nie nastąpi w sposób naturalny, że wreszcie w szpitalu podłączą cię do kroplówki, podadzą oksytocynę, albo zrobią od razu cesarskie cięcie, bo przecież ty...

  czytaj

Oblicz swój tydzień ciąży

Warto zobaczyć


Polecamy

Czasem czerwone  pajączki  pojawiają się nagle i jakby bez powodu np. wyskakują podczas ciepłej kąpieli albo w sytuacji, kiedy dziecko zmienia gwałtownie temperaturę otoczenia.

Pajączki naczyniowe, rumień, naczyniaki u dzieci

Pękające naczynka u dzieci pojawiają się czasem już w niemowlęctwie, ale mogą objawić się też nagle w późniejszym okresie życia dziecka. Czy mogą zniknąć same?

czytaj

Jak łagodzić świąd ospy? Sposoby na swędzące krostki

Ospa wietrzna. Jak złagodzić uporczywy świąd ospy?

Ospa wietrzna to zakaźna choroba wirusowa, do niedawna uważana za typową chorobę wieku dziecięcego, którą „trzeba przejść”. Szczepionki przeciw ospie wietrznej są dostępne – ale są niestety płatne, dlatego większość dzieci ciągle musi się zmagać z chorobą...

czytaj

W znakomitej większości przypadków masturbacja dziecięca, to normalna fizjologia rozwoju.

Masturbacja dziecięca

Planując powiększenie rodziny, mamy pewne wyobrażenie odpowiedzialności jaka na nas spoczywa i problemów jakie czają się za rogiem. Większość rodziców nie dopuszcza jednak do świadomości myśli, iż już niespełna rok po narodzinach ich dziecko może przeżyć...

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?Zobacz wyniki ankiety, skomentuj