37. tydzień ciąży

    
ocena:  
Zdaniem Eksperta

  Twoja ciąża jest donoszona!

 • Avatar

  dr Marzena Dębska

  Ginekolog położnik, Klinika Położnictwa i Ginekologii CMKP, Szpital Bielański w Warszawie

  Dziecko waży około trzech kilogramów i ma prawie 47 cm. Ruszyła produkcja kortyzonu – hormonu odpowiedzialnego za prawidłową pracę płuc. Dziecko może przyjść na świat w każdej chwili.

  Ciążę ginekolodzy uznają za donoszoną. Jednak to nie lekarze-ginekolodzy decydują o terminie porodu, tylko natura. I tak powinno pozostać, oczywiście jeśli ciąża nie jest drastycznie „przeterminowana”. Tak jak trudno z medycznego punktu widzenia określić precyzyjnie moment zapłodnienia, tak samo trudno przesądzić, czy dziecko jest już gotowe do samodzielnego życia – i to nawet przy użyciu nowoczesnych urządzeń diagnostycznych. Zdarza się, że kobietom w 37, a nawet 38 tygodniu lekarze wykonują cesarskie cięcie – a dziecko rodzi się z cechami charakterystycznymi dla wcześniaka, ze wszystkimi tego konsekwencjami (pobyt w inkubatorze, w skrajnych przypadkach pod respiratorem, musi przejść wiele badań i konsultacji specjalistycznych. Tak więc, choć donosiłaś ciążę, przygotuj się, że od porodu mogą cię dzielić dwa, trzy tygodnie. Albo nawet więcej.

  Jeśli jeszcze pracujesz, to dobry moment żeby przynajmniej na kilka miesięcy zakończyć, przerwać aktywność zawodową. Lekarz może wystawić ci zwolnienie, możesz też wykorzystać przed porodem dwa tygodnie urlopu macierzyńskiego. Ostatnie tygodnie przed porodem powinnaś poświęcić przede wszystkim sobie i dziecku.

Zdaniem Mamy

Poród tuż, tuż

37 tydzień ciąży. Dziecko waży około trzech kilogramów i ma prawie 47 cm. Ruszyła produkcja kortyzonu – hormonu odpowiedzialnego za prawidłową pracę płuc. Dziecko może przyjść na świat w każdej chwili

Fot. Archiwum

37 tydzień ciąży. Dziecko waży około trzech kilogramów i ma prawie 47 cm. Ruszyła produkcja kortyzonu – hormonu odpowiedzialnego za prawidłową pracę płuc. Dziecko może przyjść na świat w każdej chwili

Klamka zapadła – zostaniesz synku wyciągnięty z mojego rozciętego brzucha. No trudno, tak widocznie musiało być. Radosną nowiną jest to, ze znam już datę Twojego przyjścia na świat. To będzie już za tydzień. Lekarz powiedział, że nie możemy czekać, bo rozpoczęcie akcji porodowej sprawiłoby, że operacja będzie nagła, a lepiej, żeby była zaplanowana. No to mamy zaplanowane nasze pierwsze spotkanie.

Już nie będziesz mnie kopał od wewnątrz, wreszcie spojrzę Ci głęboko w oczy i opowiem, jak bardzo na Ciebie czekałam, jak bardzo Cię kocham, jaki jesteś wyczekany, wytęskniony. Wreszcie przyjrzę się Twojemu ślicznemu ciału, dotknę nóżek, rączek, pogłaskam maleńką główkę, wycałuję stopeczki, nawącham się Ciebie. Mąż też trochę rozczarowany – nastawiał się przecież na poród rodzinny - ale lekarz obiecał, że będzie mógł być blisko i zobaczy syna zaraz po jego przyjściu na świat. Cóż, przynajmniej wiemy, co przed nami, choć strach ogromny.

 

37. tydzień ciąży. Rozwój dziecka. Choć za donoszoną uważa się ciążę, która trwa do końca 37. tygodnia, zwykle dzieci urodzone w tym tygodniu – nawet na początku, są już gotowe do normalnego funkcjonowania. Zdarza się jednak, że dziecko może mieć problemy z oddychaniem, bo płuca dziecka rozwijają się do końca tego tygodnia ciąży. Niekiedy na tym etapie ciąży ginekolog wykonuje ostatnie USG przed porodem - zdjęcia wykonane w 37 tygodniu ciąży pokazują dziecko takie, jakie rodzice zobaczą po porodzie.

Dziecko osiąga już wymiary urodzeniowe – jego waga i wzrost w stosunku do 38. tygodnia ciąży są tylko nieznacznie mniejsze. Średnio dzieci w tym tygodniu ciąży ważą 3,2 kg, choć zdarzają się i takie, które ważą blisko 4 kg. Waga dziecka na tym etapie ciąży jest kwestią bardzo indywidualną.

Dolegliwości ciążowe. Macica jeszcze odrobinę się powiększa, jednak bardziej niż powiększenie, ciężarne odczuwają opuszczenie się macicy. Z jednej strony to duża ulga – kobieta może oddychać w miarę swobodnie, co w trzecim trymestrze było utrudnione. Z drugiej strony – dziecko zaczyna napierać główką (zwykle) na kość łonową. Bywa to bolesne i jest uznawane za jeden z sygnałów, że wkrótce nastąpi poród. W końcówce ciąży trzeba się też nastawić na jeszcze częstsze wizyty w toalecie – to efekt nacisku macicy na pęcherz.
Końcówka ciąży to również coraz częstsze uczucie twardnienia brzucha. Skurcze przepowiadające, czyli niebolesne napinanie się macicy, przygotowują ją do porodu.

37. tydzień ciąży. Przygotowania do porodu. Torba do szpitala powinna zdecydowanie zostać już spakowana. Tak naprawdę trzeba przygotować dwie torby – jedną z rzeczami dla mamy, drugą dla dziecka. Zabieranie jednej wielkiej walizki nie ma sensu. Sprawdź, jak spakować torbę do szpitala, by o niczym nie zapomnieć. My podpowiadamy listę rzeczy, ale warto też uzyskać informację w szpitalu – w niektórych szpitalach dzieci mają zapewnione wszystko, poza ubrankami, w innych mamy muszą zabrać ze sobą pieluchy czy kosmetyki.

Zwykle na tym etapie ciąży wszystkie najważniejsze decyzje już zostały podjęte, ale warto przypomnieć dla porządku, jak będzie wyglądał poród i co trzeba przygotować, by czuć się w szpitalu tak komfortowo, jak to możliwe. Wiele z tych kwestii zostaje zresztą szczegółowo omówionych podczas zajęć w szkole rodzenia, ale nie wszystkie pary na taką szkołę się decydują.

Po pierwsze, położna przy porodzie. W szpitalach na dyżurach pracuje kilka położnych – i każda rodząca ma zapewnioną fachową opiekę. Ale zwłaszcza jeśli para nie decyduje się na poród rodzinny, warto rozważyć wykupienie dodatkowej usługi – na wyłączną pomoc położnej. Jest to możliwe tylko w niektórych szpitalach, i relacje kobiet, które zdecydowały się na taki wydatek – zwykle od kilkuset do tysiąca złotych – są pozytywne. Ale uwaga! Jeśli rodząca nie wykupi takiej usługi (zresztą w wielu szpitalach jest to niemożliwe), nie powinna się bać, że jej poród nie zostanie dopilnowany.

W tej chwili w wielu kwestiach kobieta sama podejmuje decyzję co do spraw związanych z porodem. Może na przykład nie wyrazić zgody na lewatywę (kiedyś była ona robiona obowiązkowo). Może też nie wyrazić zgody na golenie okolic intymnych. Zwykle jednak kobiety przychodzą do szpitala starannie ogolone – na pewno pomaga to przy szyciu krocza, jeśli będzie potrzebne.
 

 

Zapraszamy na nasze forum dla przyszłych mam

Oceń artykuł   

Komentarze

 • anicia2006 | 14-03-2011 14:09:30

  Ja również jestem już w 37 tygodniu... usiedzieć nie mogę, w żadnej pozycji nie jest mi teraz wygodnie... kręgosłup boli że szok! Pocieszam się jednak tym, że to już naprawdę końcówka i lada chwila...
 • paulape | 16-01-2014 08:39:32

  U MNIE POCZATEK 37 TYGODNIA ... CZUJE SIE JUZ FATALNIE ,CZEKAM Z NIECIERPLIWOŚCIĄ NA KONIEC CIĄZY BÓLE KRĘGOSŁUPA ,SKURCZE ,NAPIERANIE GŁÓWKĄ .... SYNKU = "WYCHODZ" CZEKAMY
 • dorota2010 | 07-06-2015 17:50:09

  Początek 37 tygodnia a ja czuję się dobrze, dużo spaceruję i oprócz bólu nóg i czasami twardnienie brzucha nic więcej mi nie dolega. Nie przypuszczałam, że tak dobrze przejdę ciążę patrząc na inne...
 • mamusiowo2 | 24-06-2015 21:27:43

  U mnie też już 37 tydzień i będąc u lekarza stwierdził, że szyjka się skraca i mam się liczyć z wcześniejszym porodem.

Kolejne tygodnie ciąży

 • Trzydziesty ósmy tydzień ciąży

  Jeśli z jakichś powodów poród w twoim przypadku był zaplanowany jako cesarskie cięcie – lekarze wykonają je po zakończonym 38 tygodniu. W tym okresie ciążę można bezpiecznie rozwiązać. Zresztą – również poród siłami natury może również rozpocząć się w każdej chwili....

  czytaj

 • Trzydziesty dziewiąty tydzień ciąży

  Macica wypełnia cały brzuch – czujesz, że ledwo się ruszasz i oddychasz. Naprawdę możesz czuć się zmęczona – jest na to jedna rada: odpoczynek. Nie zaniedbuj jednak spacerów – dla dziecka to bardzo ważne (dostarczasz mu tlenu). Dla ciebie spacer też może okazać się...

  czytaj

 • Czterdziesty tydzień ciąży

  Patrzysz na swój wielki brzuch i obawiasz się, że jeszcze będziesz musiała dwa tygodnie czekać na rozwiązanie, że ono nie nastąpi w sposób naturalny, że wreszcie w szpitalu podłączą cię do kroplówki, podadzą oksytocynę, albo zrobią od razu cesarskie cięcie, bo przecież ty...

  czytaj

Oblicz swój tydzień ciąży

Warto zobaczyć


Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?Zobacz wyniki ankiety, skomentuj