33. tydzień ciąży

    
ocena:  
Zdaniem Eksperta

    Noś ubrania, które nie uciskają

  • Avatar

    dr Marzena Dębska

    Ginekolog położnik, Klinika Położnictwa i Ginekologii CMKP, Szpital Bielański w Warszawie

    Masz już w sobie dwukilogramowego malucha. Tłuszcz stanowi już 8 procent masy ciała, i dzieci urodzone w tym tygodniu (choć nadal malutkie) przypominają noworodki urodzone w terminie. Maluch umie już zwężać źrenice – reaguje w ten sposób na światło.

    Ty od początku ciąży przybrałaś zapewne 10-14 kg. Po porodzie większa część tego „bagażu” zniknie samoistnie. Ponieważ kłopoty z krążeniem dają się w końcówce ciąży szczególnie we znaki, zwróć uwagę by bielizna i ubrania nie uciskały dodatkowo naczyń krwionośnych.

    Podczas badania USG zobaczysz, w jakiej pozycji znajduje się twoje dziecko. Jeśli nie ułożyło się główką do dołu, lekarz będzie się zastanawiał zapewne nad cięciem cesarskim (zwłaszcza jeśli to twój pierwszy poród).

Zdaniem Mamy

A może poród rodzinny?

33 tydzień ciąży. Podczas badania USG zobaczysz, w jakiej pozycji znajduje się twoje dziecko. Jeśli nie ułożyło się główką do dołu, lekarz będzie się zastanawiał zapewne nad cięciem cesarskim.

Fot. Archiwum

33 tydzień ciąży. Podczas badania USG zobaczysz, w jakiej pozycji znajduje się twoje dziecko. Jeśli nie ułożyło się główką do dołu, lekarz będzie się zastanawiał zapewne nad cięciem cesarskim.

Mamy już wózek. Już nawet próbna jazda była. Jest mięciutki, lekki i zwrotny. Bardzo mi się podoba, mam nadzieję, że i Ty synku będziesz się w nim dobrze czuł. Ostatnie dni bardzo szybko mi biegną, tak niedużo już do końca pozostało, postanowiłam nie ociągać się z pozostałymi zakupami, więc wyprawkę mam praktycznie skompletowaną, jeszcze powinnam niezbędne kosmetyki i leki dokupić.

Niespodziewanie dwie pary maleńkich ślicznych skarpeteczek kupił tatuś. Rozczuliłam się, przy okazji wróciła rozmowa na temat wspólnego porodu. Mąż podtrzymuje postanowienie, ze będzie razem ze mną w tej wielkiej chwili. Przyznał się, że poprzednim razem nie przeciął pępowiny, bo się bał, że to może kogoś zaboleć. Zresztą trzęsły mu się ręce. Ciekawe, jak będzie tym razem.

 

33. tydzień ciąży. Rozwój dziecka. Pod koniec tego tygodnia ciąży średnia waga dziecka wynosi nawet 2,1 kg. Wymiar CHL to 43 cm. Zaokrągla się buzia dziecka. Dziecko szybciej przybiera na wadze niż rośnie, i choć jeszcze nie jest „tłuściutkie”, zdecydowanie widać już że ma sporo tkanki tłuszczowej. Przyspiesza rozwój płuc – nie są one jeszcze gotowe do samodzielnej pracy poza organizmem mamy, ale zdecydowanie bardziej dojrzałe, niż dwa tygodnie wcześnie.

Choć niemal wszystkie wcześniaki, urodzone w szpitalu odpowiednio do tego przygotowanym, udaje się uratować, nadal jest za wcześnie na poród – a każdy poród przedwczesny niesie ze sobą niebezpieczeństwo komplikacji. Kobieta powinna więc wsłuchiwać się w siebie i kontrolować swoje zdrowie, by zminimalizować to niebezpieczeństwo.

Uwaga! Między 33. a 36. tygodniem ciąży trzeba koniecznie zrobić ostatnie badania pod kątem ewentualnych infekcji dróg moczowych i rodnych. To bardzo ważne – infekcja bakteryjna na tym etapie ciąży grozi nawet obumarciem płodu. Jeśli badanie potwierdzi obecność bakterii, lekarz przepisze odpowiedni antybiotyk.

W 33. tygodniu nadal intensywnie rozwija się mózg dziecka, rozwijają obszary kory mózgowej odpowiadające za rozumienie znaczenia dźwięków czy rozumienie mowy.

Kości dziecka są już twarde – poza kośćmi czaszki, która na czas porodu musi zachować elastyczność. Kości czaszki połączone są szwami, między którymi znajdują się ciemiączka. Podczas porodu kształt czaszki dostosuje się do kształtu kanału.

Ruchy dziecka na tym etapie ciąży to energiczne kopniaki lub szturchnięcia. Nie ma miejsca na harce, i ruchów dziecka jest zdecydowanie mniej niż w końcówce drugiego trymestru. Bardzo ważne jest liczenie ruchów dziecka i monitorowanie aktywności płodu. Czasami nie potrzeba do tego żadnych specjalnych zabiegów – dziecko po prostu od czasu do czasu się rusza, i mama to zapamiętuje. Jednak jeśli pojawiają się jakiekolwiek wątpliwości, kobieta powinna po pierwsze zjeść posiłek, po drugie – wygodnie położyć. W ciągu następnej godziny dziecko powinno poruszyć się około 5-6 razy. Jeśli poruszy się raz czy dwa, albo nawet trzy – jest to powód, by udać się do lekarza. Uwaga! Jeśli w jakimkolwiek momencie dnia lub nocy dziecko zaczyna się poruszać bardzo gwałtownie, też trzeba natychmiast jechać do szpitala, podobnie jak wtedy, gdy kobieta stwierdzi jakieś krwawienie z dróg rodnych, odpływanie płynu owodniowego.

33. tydzień ciąży. Dolegliwości i samopoczucie ciężarnej. Ilość płynu owodniowego już się nie zwiększa, ale dziecko rośnie. Choć nie możesz w to uwierzyć, jeszcze przez co najmniej dwa kolejne tygodnie brzuch będzie rosnąć, i stanie się naprawdę ogromny. Coraz większa jest też macica, która z dużą siłą naciska na wszystkie narządy jamy brzusznej. Nawet jeśli do tej pory ciężarnej udało się uniknąć większości dolegliwości z tym związanych, od tego tygodnia do rozwiązania codziennością staną się obrzęki nóg, bóle pleców, zgaga, bezsenność czy zatwardzenia.

Skurcze Braxtona-Hicksa, czyli skurcze przepowiadające, zwłaszcza w pierwszej ciąży stają się trudne do odróżnienia od skurczy porodowych (mamy, które rodziły, mówią, że tak naprawdę trudno pomylić te dwa rodzaje skurczów, ale o tym kobieta wie dopiero wtedy, gdy doświadczy skurczów porodowych). Jeśli ciężarna ma jednak jakiekolwiek obawy, że może zaczyna rodzić – powinna udać się do szpitala. Jeśli jest to fałszywy alarm, po prostu po badaniu wróci do domu. Jeśli jednak faktycznie rozpoczyna się poród – im wcześniej mama i dziecko znajdą się pod fachową opieką, tym lepiej.
 

 

Zapraszamy na nasze forum dla przyszłych mam

Oceń artykuł   

Kolejne tygodnie ciąży

  • Trzydziesty czwarty tydzień ciąży

    Organizm dziecka rozwija własny układ immunologiczny, który pomaga zwalczyć lżejsze infekcje. Maluch waży już 2,3 kg. Płynu owodniowego już nie przybywa – teraz rośnie tylko dziecko. Do porodu może przybrać (średnio) od 700 gramów do nawet 1,2 kg. Przestaje również w twoim...

    czytaj

  • Trzydziesty piąty tydzień ciąży

    95 procent wcześniaków urodzonych w tym tygodniu nie ma problemów z przeżyciem – i zdecydowana większość z nich rozwija się tak, jak dzieci urodzone w terminie. Niemal zupełnie dojrzałe są płuca, układ trawienny, a ośrodkowy układ nerwowy jest w pełni ukształtowany....

    czytaj

  • Trzydziesty szósty tydzień ciąży

    Dziecko waży około 2,75 kg. Jest mu już w macicy bardzo ciasno. Rusza się wolniej, ale za to bardziej zdecydowanie. Jeśli masz szczęście (i nie masz zbyt wiele tkanki tłuszczowej), możesz na swoim brzuchu czasami zobaczyć wypchniętą stopę albo łokieć. Jeśli dziecko jest...

    czytaj

Oblicz swój tydzień ciąży

Warto zobaczyć


Polecamy

Nierzadko rodzice zatrzymują dziecko w swojej sypialni, bo to oni tego potrzebują.

Nauka samodzielnego spania. Ważny etap w rozwoju dziecka

O tym, dlaczego dziecko powinno spać w swoim łóżeczku, rozmawiamy z dr Radosławem Kaczanem, psychologiem rozwojowym.

czytaj

Dr n.med. Wojciech Feleszko

Czego oznaką jest trzęsąca się bródka u noworodka i małego niemowlaka?

Ostatnio zauważyłam u 2,5 miesięcznego dziecka, że czasami drży mu broda. Wygląda to tak, jakby było mu zimno. Zdarza się to podczas kąpieli, albo jak się go podnosi. Czy to jest normalny odruch?

czytaj

W ostatnich latach nastąpił wzrost zachorowań na choroby alergiczne oczu.

Zapalenie spojówek u dziecka

Najczęstszą przyczyną wizyt dzieci u okulisty są zmiany zapalne powierzchni oka, w tym zapalenie spojówek. Dochodzi do niego, gdy do oka wnikną bakterie, wirusy, pył, dym, kurz czy kosmetyki. Choroba może mieć ostry lub łagodny przebieg, dlatego, gdy...

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?



Zobacz wyniki ankiety, skomentuj