36. tydzień ciąży

    
ocena:  
Zdaniem Eksperta

    Spakuj torbę do szpitala

  • Avatar

    dr Marzena Dębska

    Ginekolog położnik, Klinika Położnictwa i Ginekologii CMKP, Szpital Bielański w Warszawie

    Dziecko waży około 2,75 kg. Jest mu już w macicy bardzo ciasno. Rusza się wolniej, ale za to bardziej zdecydowanie. Jeśli masz szczęście (i nie masz zbyt wiele tkanki tłuszczowej), możesz na swoim brzuchu czasami zobaczyć wypchniętą stopę albo łokieć. Jeśli dziecko jest ustawione główką na dół, zaczyna napierać na kanał rodny. Możesz to odczuwać mniej lub bardziej boleśnie, jednocześnie jednak powinien wyraźnie zelżeć ucisk żeber.

    Zanika meszek i maź płodowa. Dziecko je połyka – wraz z wodami płodowymi. Zostaną one wydalone w postaci smółki.

    Jeśli jeszcze nie spakowałaś torby do szpitala, zrób to teraz. Ale najważniejsze jest, byś podstawowe dokumenty (dowód osobisty, kartę ciąży wraz z kompletem aktualnych badań i koniecznie zaświadczeniem o grupie krwi) miała zawsze przy sobie – to już naprawdę końcówka ciąży!

Zdaniem Mamy

Coraz ciężej, coraz bliżej

36 tydzień ciąży. Dziecko waży około 2,75 kg. Jest mu już w macicy bardzo ciasno.

Fot. Archiwum

36 tydzień ciąży. Dziecko waży około 2,75 kg. Jest mu już w macicy bardzo ciasno.

Ciężko jest, coraz ciężej. Schylać się ciężko, chodzić dłużej nie daję rady, nawet proste codzienne czynności sprawiają problem. Na przykład mycie naczyń – przez brzuch stoję coraz dalej od zlewu i większy bałagan robię chlapiąc wkoło. Zauważyłam też przedziwną niezdarność. Kilka razy dziennie zdarza mi się czymś oblać, jedzenie z widelca spada na brzuch i ciągle chodzę z poplamionym brzuchem. Nawet szklankę stłukłam, ale to przecież na szczęście. Bez względu na to, jaki poród mnie czeka, trzeba pomału torbę pakować. Kupione mam raczej wszystko, chyba o niczym nie zapomniałam, zdziwiło mnie nieco, że w szpitalu wymagają, by mieć butelkę ze smoczkiem i puszkę mleka początkowego. To ma być promocja naturalnego karmienia? Może to dlatego, że po cięciu nie zawsze pokarm jest od razu i nie zawsze ze względu na zażywane leki można od razu maluszkowi podać pierś. To mnie dodatkowo dołuje, jeśli chodzi o wizję operacyjnego zakończenia porodu, że tak się medycznie wyrażę. Jestem zdecydowana karmić mojego synka naturalnie.

 

36. tydzień ciąży. Rozwój dziecka. Dziecko urodzone w 36. tygodniu ciąży może być w pełni zdolne do samodzielnego życia i otrzymać 10 punktów w skali Apgar, a może też wykazywać pewne cechy wcześniaka. 36. tydzień ciąży to czas, w którym ostatecznie dojrzewają płuca – a mimo to niektóre dzieci urodzone nawet w końcówce tygodnia mają oznaki niewydolności oddechowej. Ale większość dzieci urodzonych tuż po skończonym 36. tygodniu ciąży potrafi oddychać nie gorzej, niż dzieci donoszone.

Waga dziecka w 36. tygodniu ciąży to prawie 2,8 kg. A średnia długość ciała – 46 cm.

Ruchy dziecka na tym etapie ciąży trzeba szczególnie bacznie obserwować, bo aktywność malucha drastycznie spada – dziecko jest skazane na pozycję embrionalną, trudno mu się poruszać. Jednak dziecko, które jest w dobrym stanie, rusza się przynajmniej 10-12 razy w ciągu dnia – i mama musi liczyć, czy minimum ruchów zostało „osiągnięte”.

 

36. tydzień ciąży. Dolegliwości, objawy porodu. Dno macicy w tym tygodniu ciąży znajduje się jeszcze wysoko (w najwyższym położeniu), ale dobra wiadomość jest taka, że się właśnie zaczyna obniżać! Opuszczanie się brzucha to jeden z objawów, że wkrótce zacznie się poród – przy czym to wkrótce może oznaczać nawet dwa, trzy tygodnie. W każdym razie, opuszczony brzuch na pewno poprawi komfort oddychania.

Ciężarna odczuwa to jak prawdziwą ulgę. Możliwość zaczerpnięcia głębszego oddechu to również lepsze dotlenienie mamy i dziecka. Położne i lekarze radzą, by mimo ogromnego brzucha i trudności z chodzeniem, ciężarna nie rezygnowała z regularnych spacerów, to również sposób na dotlenienie organizmu swojego i dziecka. Trzeba oczywiście poruszać się ostrożnie, warto uważać na przykład na nawet niewysokie schodki – żeby nie doszło do upadku.

W 36. tygodniu ciąży kobiety często uskarżają się nie tylko na skurcze przepowiadające czy ból pleców lub ból brzucha, ale też ból stawów biodrowych. To efekt nacisku macicy na rozluźniające się, bo przygotowujące się do porodu, stawy. Rozluźnienie stawów jest konieczne, by dziecko mogło przejść przez kanał rodny. Ból bioder może złagodzić kąpiel (pamiętaj, że kąpiele w bardzo ciepłej wodzie są niewskazane), ewentualnie kąpiel w basenie.

W ostatnich tygodniach ciąży wizyty u lekarza mogą być potrzebne nawet co tydzień. Lekarz będzie oceniał dojrzałość szyjki macicy. Do 36. tygodnia ciąży musi być wykonane ostatnie badanie USG (między 30 a 36. tygodniem). Lekarz określa precyzyjnie wielkość dziecka i jego masę. Dzięki temu wiadomo, czy są szanse na poród fizjologiczny. Jeśli dziecko jest bardzo duże, lekarz może zaproponować indukcję porodu lub wykonanie cięcia cesarskiego. W czasie tego badania USG ginekolog ocenia ilość płynu owodniowego w macicy oraz stopień dojrzałości łożyska. Jeśli są oznaki, że łożysko się starzeje, jest to wskazanie do wcześniejszego zakończenia ciąży.
 

 

Zapraszamy na nasze forum dla przyszłych mam

Oceń artykuł   

Komentarze

  • smutna | 18-03-2011 22:39:40

    Chcialabym jak inne przyszle mamy miec juz torbe spakowana ja jestem w tym tygodniu ciazy i nawed jednej pieluszki nie mam...chcialabym zeby moe dziecko mialo wszystko a nie jestem w stanie tego za...
  • szatyneczka | 06-08-2012 15:28:26

    o tak ! taaa nie zdarność jest okropna mam wiecznie brudna bluzke albo mokra , z obcinaniem paznokci radze se perfekcyjnie , golenie no jakoś sobie radze chociaz trudno ostatnie golenie bedzie chyb...
  • klonowska164 | 07-04-2013 16:16:26

    mam już torbe do szpitala spakowana od 31 tygodnia bo pierwsza moja córka urodziła się w 35/36 tygodniu. więc przy drugiej ciąży spakowałam się też o wiele szybciej , dziś jest 36 tydzień i jesz...
  • elmira84 | 22-01-2014 14:15:20

    Torba spakowana od wczoraj Ale ciągle mam wrażenie że nie o czymś zapomniałam

Kolejne tygodnie ciąży

  • Trzydziesty siódmy tydzień ciąży

    Dziecko waży około trzech kilogramów i ma prawie 47 cm. Ruszyła produkcja kortyzonu – hormonu odpowiedzialnego za prawidłową pracę płuc. Dziecko może przyjść na świat w każdej chwili. Ciążę ginekolodzy uznają za donoszoną. Jednak to nie lekarze-ginekolodzy decydują o...

    czytaj

  • Trzydziesty ósmy tydzień ciąży

    Jeśli z jakichś powodów poród w twoim przypadku był zaplanowany jako cesarskie cięcie – lekarze wykonają je po zakończonym 38 tygodniu. W tym okresie ciążę można bezpiecznie rozwiązać. Zresztą – również poród siłami natury może również rozpocząć się w każdej chwili....

    czytaj

  • Trzydziesty dziewiąty tydzień ciąży

    Macica wypełnia cały brzuch – czujesz, że ledwo się ruszasz i oddychasz. Naprawdę możesz czuć się zmęczona – jest na to jedna rada: odpoczynek. Nie zaniedbuj jednak spacerów – dla dziecka to bardzo ważne (dostarczasz mu tlenu). Dla ciebie spacer też może okazać się...

    czytaj

Oblicz swój tydzień ciąży

Warto zobaczyć


Polecamy

Czasem czerwone    pajączki    pojawiają się nagle i jakby bez powodu np. wyskakują podczas ciepłej kąpieli albo w sytuacji, kiedy dziecko zmienia gwałtownie temperaturę otoczenia.

Pajączki naczyniowe, rumień, naczyniaki u dzieci

Pękające naczynka u dzieci pojawiają się czasem już w niemowlęctwie, ale mogą objawić się też nagle w późniejszym okresie życia dziecka. Czy mogą zniknąć same?

czytaj

W PRL, pierwszego dnia przedszkolanka odrywała dzieciaka od nogi mamy i zamykała jej drzwi przed nosem.

Reżim przedszkolny pokonany

Pierwszego września 1977 roku mama doprowadziła mnie do sali maluchów (ze względu na moje 5 lat miałam wskoczyć do starszej grupy z pominięciem misiów), gdzie nauczycielki oderwały mnie od jej nogi i zamknęły mamie drzwi przed nosem.

czytaj

Dr n.med. Wojciech Feleszko

Czego oznaką jest trzęsąca się bródka u noworodka i małego niemowlaka?

Ostatnio zauważyłam u 2,5 miesięcznego dziecka, że czasami drży mu broda. Wygląda to tak, jakby było mu zimno. Zdarza się to podczas kąpieli, albo jak się go podnosi. Czy to jest normalny odruch?

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?



Zobacz wyniki ankiety, skomentuj