32. tydzień ciąży

    
ocena:  
Zdaniem Eksperta

  Odwiedzaj ginekologa co dwa tygodnie

 • Avatar

  dr Marzena Dębska

  Ginekolog położnik, Klinika Położnictwa i Ginekologii CMKP, Szpital Bielański w Warszawie

  Dziecko waży już około 1,8 kg – rośnie tkanka tłuszczowa. Mierzy (wyprostowane) prawie 40 cm. Ma już paznokcie nie tylko u rąk, ale też u stóp.

  Płuca są już niemal gotowe do samodzielnej pracy. Potrafią się rozprężać – są wystarczająco rozbudowane, by po narodzinach umożliwić przechodzenie tlenu do krwi. Krążenie płucne stanie się możliwe dopiero, gdy dziecko się urodzi. Od tej pory wizyty kontrolne powinnaś mieć nawet co dwa tygodnie. W ostatnich tygodniach ciąży łatwo o infekcje dróg moczowych i rodnych – muszą być wyleczone przed porodem, więc lekarz będzie zlecał regularne badania.

  Dziecko słyszy, jak bije twoje serce. Ten dźwięk je uspokaja. W pierwszych tygodniach życia najlepszym sposobem uspokojenia maluszka będzie przytulenie go do serca mamy.

  W ostatnich tygodniach ciąży mało która kobieta nie skarży się na dolegliwości. Ważne, żeby odróżnić te zwyczajne (kłucie w pachwinach, trudności z oddychaniem, skurcze łydek, bóle w krzyżu) od niepokojących. Jeśli zauważysz wzrost ciśnienia, znaczny obrzęk (kończyn, twarzy), silne bóle głowy, ból w nadbrzuszu, mdłości – skonsultuj się z lekarzem. To mogą być objawyzatrucia ciążowego.

Zdaniem Mamy

Uwaga na ciśnienie!

32 tydzień ciąży. Dziecko słyszy, jak bije twoje serce. Ten dźwięk je uspokaja.

Fot. Archiwum

32 tydzień ciąży. Dziecko słyszy, jak bije twoje serce. Ten dźwięk je uspokaja.

Musiałam odwiedzić lekarza, bo niepokojąco spuchły mi stopy. Zmierzył ciśnienie, jest wysokie, ale nie za wysokie, zalecił zrobić badanie moczu i szybko wrócić z wynikami, a profilaktycznie wypijać dużo wody i kłaść nogi wysoko, kiedy tylko się da. Posłuchałam, wyniki zrobiłam, białka w moczu nie mam, czyli główny powód do niepokoju wykluczony. Kupiłam też żel likwidujący obrzęki nóg – można go stosować w ciąży. I jeszcze sól ograniczyłam niemal do zera – rodzina musi sobie doprawiać jedzenie już na talerzach.

Myślę o porodzie – nawet lekki strach czuję, może nie o ból, bo wiem jak boli rodzenie i że da się to wytrzymać. Boję się, czy wszystko odbędzie się bez komplikacji. Medycyna poszła do przodu, usg miałam robione już kilka razy, to trochę uspakaja, ale jakiś niepokój zawsze do głowy przychodzi.

 

32. tydzień ciąży. Rozwój dziecka. To już ósmy miesiąc ciąży! Waga dziecka, pod koniec tego tygodnia, może wynosić nawet około 2 kg (choć zwykle jest to mniej). Wymiar CHL to ponad 40 cm. Dziecko intensywnie „tyje” (choć trudno jeszcze nazwać go pulchnym noworodkiem) i ma coraz większe zapasy tkanki tłuszczowej. Między wcześniakami urodzonymi w okolicach 30. tygodnia ciąży i tymi z końcówki 32. tygodnia jest ogromna różnica – te starsze o wiele bardziej przypominają donoszonego noworodka, choć są oczywiście sporo od niego mniejsze. Wcześniaki urodzone w 32. tygodniu ciąży mają prawie stuprocentowe szanse na przeżycie i naprawdę duże szanse na normalny rozwój.

Różnicę widać też w zachowaniu dziecka. W 32. tygodniu ciąży dziecko rusza rączkami i nogami, ssie kciuk, pije wody płodowe, robi siusiu i regularnie oddycha. Robi też minki – dokładnie takie same, jakie będzie robić po porodzie. Przy odrobinie szczęścia można to zobaczyć na zdjęciach wykonanych podczas badania USG.

Część dzieci przyjmuje już pozycję „główkową” – to oczywista oznaka, że poród jest coraz bliżej. Jeśli dziecko jest ułożone inaczej, ciągle jeszcze jego ułożenie może się zmienić, warto jednak pamiętać, że jest na to coraz mniej czasu. Między 34. a 35. tygodniem maluchy mają jeszcze na tyle miejsca, by samodzielnie zmienić pozycję. Niekiedy zdarza się, że zmiana pozycji następuje i w późniejszych tygodniach ciąży. Przy innym niż główkowe ułożeniu dziecka standardem jest zakończenie ciąży przez cesarkę. Ruchy dziecka w 32. tygodniu ciąży są mocno ograniczone znikomą ilością miejsca, jaką ma wewnątrz macicy.

32. tydzień ciąży. Dolegliwości. Bóle pleców, zgaga, trudności z oddychaniem – to codzienność ciężarnych w ósmym miesiącu ciąży. Dokuczliwa jest też konieczność częstego odwiedzania toalety – zwłaszcza w nocy. Ucisk macicy na pęcherz moczowy jest tak duży, że nie może on magazynować normalnej ilości moczu. Ale nawet jeśli wiesz, że będziesz chodzić do toalety co kwadrans, nie przestawaj pić. W końcówce ciąży nerki muszą pracować na pełnych obrotach, żeby nie doszło do odwodnienia! Duża ilość wody łagodzi też takie niedogodności jak niestrawność czy zatwardzenie.

Jeśli masz problemy ze znalezieniem odpowiedniej pozycji do spania, wyjściem może być specjalna poduszka dla ciężarnych. I pamiętaj, że w ciąży nie tylko możesz, ale wręcz powinnaś robić sobie minimum jedną, a najlepiej dwie drzemki w ciągu dnia. Częsty odpoczynek i nieprzemęczanie się – nawet jeśli pracujesz – zmniejsza dolegliwości i pozwala przetrwać ten trudny czas, jakim jest końcówka ciąży.
Skurcze przepowiadające mogą stawać się coraz bardziej regularne i intensywne. Coraz bardziej przypominają skurcze porodowe, choć od tych ostatnich różnią się tym, że po zmianie pozycji i odpoczynku – zanikają.

W ósmym miesiącu ciąży (zwykle między 32 a 34 tygodniem ciąży) pojawia się niebezpieczeństwo cholestazy ciężarnych. Problem ten dotyka kilku procent ciężarnych. Cholestaza ciążowa jest uwarunkowana genetycznie, jest to nadwrażliwość na wysokie stężenia hormonów płciowych – przede wszystkim estrogenu. Objawy cholestazy to silne swędzenie skóry, szczególnie rąk i stóp (występujące szczególnie intensywnie wieczorem i w nocy). Cholestaza objawia się też (rzadziej) pożółkłą cerą i powiększeniem wątroby.

Cholestaza nie zagraża życiu matki, jest jednak niebezpieczna dla dziecka – zagrożeniem jest poród przedwczesny, ale może również dojść do obumarcia płodu. Dlatego już z pierwszymi objawami cholestazy trzeba zgłosić się do szpitala.
 

 

Zapraszamy na nasze forum dla przyszłych mam

Oceń artykuł   

Komentarze

 • Kubutek | 17-05-2013 10:29:48

  Witam przyszłe mamy. Właśnie wchodzę w 32tc. Przytyłam 6,5kg, młody waży 1940gr czyli ok. Będzie takim "średniakiem", nie za duży nie za mały. Z dolegliwości to mam te wymienione w artykule: bóle k...
 • natalia_jemielniak | 09-08-2013 23:05:46

  Witam Drogie Mamusie ja mam połowe 32 t.c. przytyłam od początku nie całe 10kg jak narazie Mój synuś jak narazie waży 2300 ale niestety długość mogę sobie tylko wyobrazić ja jedyne dolegliwości ...
 • anpieniazek | 28-01-2015 08:47:29

  Nooooo Super ....a ja przytyłam do 32 tyg 13 kg....:/ mam nadzieje ze zrzuce to z siebie... Najbardziej daja mi popalic ataki niepohamowanego głodu , najczesciej ok godz 22 :/...a jak wiadomo to n...
 • dorota2010 | 04-05-2015 20:23:31

  U mnie początek 32 tygodnia przytyłam już 10 kg a maluszek już waży 2 kg . Termin miałam na 28 czerwca, później lekarz dawał na 18 czerwca a teraz mówi, że mały jest za duży i może przyjść na świ...

Kolejne tygodnie ciąży

 • Trzydziesty trzeci tydzień ciąży

  Masz już w sobie dwukilogramowego malucha. Tłuszcz stanowi już 8 procent masy ciała, i dzieci urodzone w tym tygodniu (choć nadal malutkie) przypominają noworodki urodzone w terminie. Maluch umie już zwężać źrenice – reaguje w ten sposób na światło. Ty od początku ciąży...

  czytaj

 • Trzydziesty czwarty tydzień ciąży

  Organizm dziecka rozwija własny układ immunologiczny, który pomaga zwalczyć lżejsze infekcje. Maluch waży już 2,3 kg. Płynu owodniowego już nie przybywa – teraz rośnie tylko dziecko. Do porodu może przybrać (średnio) od 700 gramów do nawet 1,2 kg. Przestaje również w twoim...

  czytaj

 • Trzydziesty piąty tydzień ciąży

  95 procent wcześniaków urodzonych w tym tygodniu nie ma problemów z przeżyciem – i zdecydowana większość z nich rozwija się tak, jak dzieci urodzone w terminie. Niemal zupełnie dojrzałe są płuca, układ trawienny, a ośrodkowy układ nerwowy jest w pełni ukształtowany....

  czytaj

Oblicz swój tydzień ciąży

Warto zobaczyć


Polecamy

Choć każde plamienie i krwawienie należy skonsultować z lekarzem, można powiedzieć, że bywa ono charakterystyczne dla pewnych okresów ciąży.

Krwawienie i plamienie w ciąży

Krwawienie w ciąży zawsze jest objawem jakiejś patologii, w pierwszym trymestrze grozi poronieniem, a w drugim zagraża ciąży też poronieniem lub porodem przedwczesnym.

czytaj

Lepiej, żeby ubranka dla dzidziusia były za duże, niż za małe

Pierwsza wyprawka dla noworodka

Gdy dowiedziałam się, że jestem w ciąży, nie mogłam doczekać się kupowania małych ubranek! Odwiedzałam sklepy z dziecięcymi artykułami, ale bałam się cokolwiek kupić, by nie zapeszyć. Jednak mniej więcej w szóstym miesiącu ciąży kupiłam pierwsze...

czytaj

Gdy dziecko obficie się ślini, wkłada do buzi rączki lub przedmioty, to znak, że ząbkuje

Bolesne ząbkowanie. Najczęstsze objawy to płacz, gorączka, biegunka

Tak, jak nie ma sztywnej reguły, co do momentu pojawienia się pierwszego ząbka, tak nie ma wytłumaczenia dlaczego u jednych dzieci ząbki pojawiają się wcześniej, u innych później. Jedyną regułą, jaką sama zaobserwowałam, jest to, że rodzeństwu zęby...

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?Zobacz wyniki ankiety, skomentuj