34. tydzień ciąży

    
ocena:  
Zdaniem Eksperta

  Maluch rośnie na potęgę

 • Avatar

  dr Marzena Dębska

  Ginekolog położnik, Klinika Położnictwa i Ginekologii CMKP, Szpital Bielański w Warszawie

  Organizm dziecka rozwija własny układ immunologiczny, który pomaga zwalczyć lżejsze infekcje. Maluch waży już 2,3 kg.

  Płynu owodniowego już nie przybywa – teraz rośnie tylko dziecko. Do porodu może przybrać (średnio) od 700 gramów do nawet 1,2 kg.
  Przestaje również w twoim organizmie przybywać krwi. Wystarczy – przez pierwsze dwa trymestry jej objętość zwiększyła się o 50 procent!

  Łożysko osiąga pełną dojrzałość. Od tej pory zaczyna się starzeć (choć u niektórych kobiet nawet do 42 tygodnia ciąży łożysko zachowuje pełną wydolność).

Zdaniem Mamy

Pierwsze bóle, wicie gniazda

34 tydzień ciąży. Organizm dziecka rozwija własny układ immunologiczny, który pomaga zwalczyć lżejsze infekcje. Maluch waży już 2,3 kg.

Fot. Archiwum

34 tydzień ciąży. Organizm dziecka rozwija własny układ immunologiczny, który pomaga zwalczyć lżejsze infekcje. Maluch waży już 2,3 kg.

Zaczął mi dokuczać ból bioder - takie rozpieranie od wewnątrz. Chyba się rozciągam przed wielkim dniem, kiedy przyjdzie mi powitać synka po tej stronie brzucha. Skurczy nie odczuwam, ale twardnienie brzucha owszem. Nie jest to bolesne, ale dziwne uczucie, bo cały brzuch od żeber, aż do łona robi się jak kamień. Po kilku sekundach puszcza. To zdaje się również objaw przygotowywania się organizmu do urodzenia dziecka.

Nie wiem, czy pęd do sprzątania to rzeczywiście instynkt gniazda, ale ja ostatnio porządki lubię robić. Zaglądam tam, gdzie dawno nie przeglądałam i układam. Znalazłam foliowe paseczki z nazwiskiem i datą urodzenia, jakie zakładają dzieciom na rączkę i nóżkę tuż po urodzeniu. Ciekawe, jak to teraz wygląda.

Ochłodziło się trochę po ostatnich upałach i moje stopy i kostki wyglądają dużo lepiej, chociaż nadal jedyne obuwie, jakie zdołam założyć, to klapki mojego męża.

 

34. tydzień ciąży. Rozwój dziecka. Waga dziecka na tym etapie ciąży to już średnio prawie 2,4 kg. Jeśli z jakiegoś powodu poród nastąpi w 34 tygodniu ciąży, szanse dziecka na przeżycie i normalny rozwój są niemal takie same jak dziecka urodzonego w terminie. Ryzyko powikłań związanych z wcześniactwem maleje z każdym dniem, choć oczywiście nie można ich całkowicie wykluczyć.

W pełni gotowy do podjęcia pracy jest układ pokarmowy dziecka. Dziecko ma już silnie wyrobione mięśnie odpowiedzialne za możliwość ssania. Laktacja u kobiety na tym etapie ciąży też jest już w toku. Jeśli dziecko urodzi się w 34 tygodniu ciąży, mama będzie mogła karmić je mlekiem naturalnym (dla wcześniaków jest to wręcz lekarstwo), choć nie zawsze możliwe będzie karmienie piersią od początku – dziecko może mieć jeszcze problemy z oddychaniem i prawdopodobnie będzie potrzebować również inkubatora.

W 34. tygodniu ciąży dziecko ma jeszcze szansę na zmianę pozycji, jeśli nie ułożyło się prawidłowo do porodu. Ułożenie dziecka może się zmienić również jeszcze w kolejnych dniach po 34. tygodniu, a niektóre położne mówią, że dziecko może zmienić pozycję na właściwą nawet w ostatnich dniach przed rozwiązaniem. Jeśli jednak tak się nie stanie, ciąża zostanie rozwiązana poprzez cesarkę.

 

34. tydzień ciąży. Samopoczucie mamy, dolegliwości. Ostatnie kilka tygodni ciąży to znów szybsze tempo przybierania na wadze – również kobiety. I nie wynika to tylko z tempa zwiększania się wagi dziecka. Organizm kobiety zaczyna zatrzymywać wodę, pojawiają się mniejsze lub większe obrzęki stóp i rąk. Niemożność założenia normalnych butów, konieczność pozbycia się biżuterii z palców (nawet obrączki) – to norma na tym etapie ciąży.

Uwaga! Nagłe i duże obrzęki to niepokojący sygnał. Jeśli jeszcze tego nie robiłaś, zacznij samodzielnie kontrolować ciśnienie tętnicze. Jeśli ciśnieniomierz wskaże powyżej 140/90 – trzeba skontaktować się z lekarzem. Nadciśnienie tętnicze połączone z nagłą i dużą opuchlizną może zwiastować stan przedrzucawkowy. Jeśli ta diagnoza się potwierdzi, ciąża będzie musiała być monitorowana w szpitalu, niewykluczone jest nawet wcześniejsze rozwiązanie ciąży, ze względu na niebezpieczeństwo dla dziecka i mamy.
Większość kobiet na tym etapie ciąży skarży się też na narastające bóle pleców, szczególnie w odcinku krzyżowym i lędźwiowym kręgosłupa. Ulgę może przynieść odpoczynek – najlepiej w pozycji leżącej i masowanie pleców.

Wiele ciężarnych uskarża się na zmęczenie i wyczerpanie – zarówno psychiczne (kobieta przed porodem zwykle ma dużo lęków), jak i czysto fizyczne. To jest dobry czas na zakończenie spraw w pracy – ostatni miesiąc przed porodem kobieta powinna poświęcić przede wszystkim sobie, dziecku, i partnerowi.

Coraz częściej i w coraz większym natężeniu będą pojawiać się skurcze Braxtona-Hicksa, które mogą być też coraz trudniejsze do rozróżnienia od skurczy porodowych. W rozpoznaniu pomaga zmiana pozycji lub wzięcie ciepłego prysznica. Jeśli pomimo takich zabiegów skurcze nie ustają, a robią się bolesne – nie zwlekaj i udaj się na ginekologiczną izbę przyjęć, możesz doświadczać przedwczesnego porodu.
 

 

Zapraszamy na nasze forum dla przyszłych mam

Oceń artykuł   

Komentarze

 • Fladra | 22-07-2017 20:00:45

  Kto pisał ten artykuł? Jakiś analfabeta? 700 gram? Może jednak gramów? Jak przyjemnie by się czytało artykuły pisane przez osoby znające język polski...

Kolejne tygodnie ciąży

 • Trzydziesty piąty tydzień ciąży

  95 procent wcześniaków urodzonych w tym tygodniu nie ma problemów z przeżyciem – i zdecydowana większość z nich rozwija się tak, jak dzieci urodzone w terminie. Niemal zupełnie dojrzałe są płuca, układ trawienny, a ośrodkowy układ nerwowy jest w pełni ukształtowany....

  czytaj

 • Trzydziesty szósty tydzień ciąży

  Dziecko waży około 2,75 kg. Jest mu już w macicy bardzo ciasno. Rusza się wolniej, ale za to bardziej zdecydowanie. Jeśli masz szczęście (i nie masz zbyt wiele tkanki tłuszczowej), możesz na swoim brzuchu czasami zobaczyć wypchniętą stopę albo łokieć. Jeśli dziecko jest...

  czytaj

 • Trzydziesty siódmy tydzień ciąży

  Dziecko waży około trzech kilogramów i ma prawie 47 cm. Ruszyła produkcja kortyzonu – hormonu odpowiedzialnego za prawidłową pracę płuc. Dziecko może przyjść na świat w każdej chwili. Ciążę ginekolodzy uznają za donoszoną. Jednak to nie lekarze-ginekolodzy decydują o...

  czytaj

Oblicz swój tydzień ciąży

Warto zobaczyć


Polecamy

Po pojawieniu się stałych szóstek zaczynają się ruszać i wypadać mleczaki – najpierw te, które wyrosły jako pierwsze, a więc najczęściej dolne jedynki.

Sześciolatek u dentysty

Wraz z pojawieniem się dwóch szóstek (obojętne dolnych czy górnych) konieczna jest wizyta u dentysty. On zdecyduje, czy potrzebna jest konsultacja ortodontyczna.

czytaj

Przy 28-dniowym cyklu, jeśli do zapłodnienia doszło w 14. dniu cyklu, hormon w moczu pojawi się dopiero po 4 tygodniach od zapłodnienia.

Test ciążowy. Po ilu dniach od spodziewanej miesiączki zrobić test?

Testy domowe z moczu mają około 95 procent skuteczności. Zazwyczaj, gdy są przedwcześnie zrobione, częściej są fałszywie ujemne niż fałszywie dodatnie. Testy te wtedy częściej mówią, że kobieta nie jest w ciąży niż, że jest.

czytaj

Poczęcie dziecka, zapłodnienie, to nie zdarzenie ale proces, do którego dochodzi nawet kilka dni po odbytym stosunku.

Co warto wiedzieć o zapłodnieniu? Gdzie dochodzi do zapłodnienia? Ile trwa zapłodnienie?

Poczęcie dziecka, zapłodnienie, to nie zdarzenie ale proces, do którego dochodzi nawet kilka dni po odbytym stosunku. Dlatego wiele par ma problemy ze znalezieniem odpowiedzi na pytanie, kiedy doszło do zapłodnienia, kiedy udało się począć dziecko.

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?



Zobacz wyniki ankiety, skomentuj