Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Weszły w życie nowe przepisy Kodeksu pracy. Zmiana zasad urlopów po urodzeniu dziecka

Dłuższy macierzyński, nowy rodzicielski

Po urodzeniu dziecka rodzice będą mogli spędzić z nim na urlopach - macierzyńskim i rodzicielskim - nawet cały rok. 17 czerwca 2013 roku weszły w życie nowe przepisu Kodeksu pracy, które przewidują wydłużenie dodatkowego urlopu macierzyńskiego do 6 tygodni oraz wprowadzają nowy rodzaj urlopu - rodzicielski w wymiarze 26 tygodni.

Rodzice dzieci urodzonych w 2013 roku będą mogli nawet przez rok korzystać z płatnych urlopów

Fot. Fotolia.com

Rodzice dzieci urodzonych w 2013 roku będą mogli nawet przez rok korzystać z płatnych urlopów

Z nowych przepisów mogą korzystać rodzice dzieci urodzonych w 2013 roku.
 

Część urlopu macierzyńskiego jest przeznaczona wyłącznie dla matek. Urlopem dodatkowym oraz urlopem rodzicielskim mama będzie mogła się podzielić z ojcem dziecka.
 

Łączny wymiar wszystkich urlopów będzie wynosił 52 tygodnie – w przypadku urodzenia jednego dziecka. W przypadku porodów mnogich urlop będzie mógł wynieść 65 do 71 tygodni.

Łączny okres urlopu macierzyńskiego (razem z dodatkowym urlopem macierzyńskim) wynosi obecnie 26 tygodni – jeśli urodzi się nam jedno dziecko. Aby skorzystać z dodatkowego urlopu, pracownik (mama lub tata) musi złożyć u pracodawcy wniosek w terminie nie krótszym niż 14 dni przed rozpoczęciem urlopu.
 

Urlop rodzicielski będzie można wziąć bezpośrednio po wykorzystaniu – w pełnym wymiarze – dodatkowego urlopu macierzyńskiego. Urlop rodzicielski i zasiłek przysługuje w wymiarze 26 tygodni i nie zależy od liczby dzieci urodzonych przy jednym porodzie lub przyjętych na wychowanie.
 

Z urlopu rodzicielskiego mogą korzystać oboje rodzice – oczywiście, nie jednocześnie. Aby z niego skorzystać, również trzeba powiadomić pracodawcę składając wniosek na minimum 14 dni przed rozpoczęciem urlopu.
 

A co z finansami? Zarówno urlop macierzyński jak i rodzicielski są urlopami płatnymi. Jeśli rodzice zamierzają skorzystać wyłącznie z urlopu macierzyńskiego, będzie on płatny tak jak do tej pory – w wysokości 100 proc. podstawy wymiaru zasiłku. Jeśli po wykorzystaniu urlopu macierzyńskiego (wraz z dodatkowym) będą jednak chcieli skorzystać z urlopu rodzicielskiego – zasiłek wyniesie 60 proc. podstawy wymiaru. Można jednak zdecydować od razu – jeszcze przed urodzeniem dziecka, o wykorzystaniu obydwu urlopów. Wówczas zasiłek będzie wypłacany przez cały rok w wysokości 80 proc. podstawy wymiaru.
 

W jaki sposób zmiany zasad urlopu macierzyńskiego i urlop rodzicielski wpłyną na sytuację kobiet na rynku pracy? Organizacje pracodawców przestrzegały już podczas prac nad ustawą, że powrót do pracy po rocznej przerwie (a często faktycznie dłuższej, wiele kobiet intensywnie korzysta ze zwolnień lekarskich w czasie ciąży) będzie dużo trudniejszy niż teraz. Podczas V Kongresu Kobiet, który odbył się w Warszawie 14-15 czerwca 2013 roku również wiele uwagi poświęcano mającym wejść w życie przepisom. Prelegentki podkreślały, że wiele kobiet rzeczywiście takiego urlopu chce i z niego skorzysta. - Szkoda, że państwo w żaden sposób nie stymuluje ojców, by faktycznie skorzystali z możliwości, jakie daje urlop rodzicielski – ubolewały.
 

Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Bądź pierwszym który to lubi.

Poczytaj również

Polecamy

Robert Makłowicz podczas Festiwalu Zupy w Krakowie

Chilli con carne z tortillą Roberta Makłowicza

Jestem przeciwnikiem oddzielnego gotowania dla dzieci. Z takiego gotowania specjalnych dań dla maluchów wyrastają analfabeci kulinarni, którzy jedzą najpierw w domu papki bez żadnego smaku, potem w przedszkolu, w stołówce szkolnej, a kończą na brejach w...

czytaj

W ostatnich latach nastąpił wzrost zachorowań na choroby alergiczne oczu.

Zapalenie spojówek u dziecka

Najczęstszą przyczyną wizyt dzieci u okulisty są zmiany zapalne powierzchni oka, w tym zapalenie spojówek. Dochodzi do niego, gdy do oka wnikną bakterie, wirusy, pył, dym, kurz czy kosmetyki. Choroba może mieć ostry lub łagodny przebieg, dlatego, gdy...

czytaj

Od 28. tygodnia ciąży mama powinna codziennie odczuwać ruchy dziecka.

Jak odczytywać ruchy dziecka w brzuchu matki?

Jak rozpoznać ruchy dziecka? Kiedy można czuć pierwsze ruchy dziecka? Czy da się je odróżnić od perystaltyki jelit, chociaż czasem objawiają się bulgotaniem, przelewaniem? Kiedy maluch kopie, tylko dlatego, bo się obraca, a kiedy wyraźnie daje znać, że...

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?



Zobacz wyniki ankiety, skomentuj