Niemal połowa problemów z niepłodnością par (około 40 proc.) wynika ze złej jakości nasienia. Równorzędnym problemem są zaburzenia pracy jajników, głównie tzw. zespół wielotorbielowatych jajników, który charakteryzuje się m.in. zaburzeniem rytmu krwawienia miesięcznego, otyłością, owłosieniem w typie męskim, policystyczną strukturą jajników, no i niepłodnością.
Leczyć trzeba także inną chorobę -endometriozę, która jest przyczyną aż 15 proc. niepłodności. Endometrioza polega na wszczepianiu się fragmentów wyściółki macicy (endometrium) do ściany i narządów jamy brzusznej.
Inną przyczyną trudności z zajściem w ciążę jest patologia jajowodów – dlatego sprawdza się czy są drożne, ruchome, zdrowe, bo tam zaczyna się nowe życie, stamtąd embrion wędruje do macicy.
Zdarzają się też anatomiczne nieprawidłowości, które utrudniają zajście w ciążę, np. wady wrodzone jajowodów czy macicy. Inną przeszkodą może być to, że plemniki nie docierają z pochwy do jajowodów m.in. z powodu niewłaściwej konsystencji śluzu w kanale szyjki macicy.
Poza tym trzeba pamiętać, że u 15 do 20 proc. par, leczących się z bezpłodności, są niewyjaśnione przyczyny problemów – wszystkie testy i badania są prawidłowe, a mimo to nie ma ciąży.