6. tydzień ciąży

    
ocena:  
Zdaniem Eksperta

  Hormony szaleją

 • Avatar

  dr Marzena Dębska

  Ginekolog położnik, Klinika Położnictwa i Ginekologii CMKP, Szpital Bielański w Warszawie

  Jesteś senna? Czujesz się nieustannie zmęczona, albo męczą cię duszności, masz wrażenie, że zemdlejesz? Burza hormonalna daje o sobie znać – cały organizm przestawia się na „tryb ciążowy”. Nawet kobiety, które całą ciążę będą znosić znakomicie, w okolicach 6. tygodnia ciąży czują się po prostu źle. Dużo wypoczywaj, jeśli możesz – śpij.

  Zdrowie w ciąży

  Unikaj niezdrowych sytuacji. Biernego palenia papierosów (czynnego oczywiście też), alkoholu. Nie łykaj leków na własną rękę. Jeśli przyjmujesz leki zapisane przez lekarza, skonsultuj się z ginekologiem (albo z farmaceutą) czy możesz je nadal zażywać. Wiele leków można bezpiecznie przyjmować w czasie ciąży, ale nie rób niczego na własną rękę. Właśnie teraz powinnaś być szczególnie ostrożna, wiele czynników zewnętrznych może zaszkodzić dziecku.

  Rozwój zarodka

  A Twoje dziecko? Mierzy teraz 4 mm! Zarodek ma już główkę, tułów i ogonek (zniknie!). Właśnie w 6. tygodniu po obu stronach tułowia pojawiają się najpierw zawiązki ramion, a potem – nóg. W tym tygodniu zaczyna się kształtować serce – na monitorze USG można już zobaczyć, jak pulsuje. Intensywnie kształtuje się układ nerwowy, wyodrębniają się też komórki z których powstaną jelita i naczynia krwionośne. Powstaje pranercze – w dalszym etapie rozwoju dziecka zastąpią je nerki.

  Możesz zaobserwować zmiany w piersiach – otoczki brodawek ciemnieją, żyły stają się bardziej widoczne.

Zdaniem Mamy

6 tydzień ciąży. Twoje dziecko mierzy teraz 4 mm. Zarodek ma już główkę, tułów i ogonek (zniknie)

Fot. Archiwum

6 tydzień ciąży. Twoje dziecko mierzy teraz 4 mm. Zarodek ma już główkę, tułów i ogonek (zniknie)

Każdego dnia myślę o tym, że jestem w ciąży. Czuję całą masę ciążowych objawów… albo mi się wydaje. Chyba niemożliwe, żeby tak wcześnie pojawiła się zgaga? Ale senność to bankowo skutek ciąży. Tak sobie tłumaczę i pozwalam na polegiwanie. Oprócz tego spacery obowiązkowo. Trzeba się i kogoś małego w środku dotleniać.

Zastanawiam się nad dietą. Nie mam żadnych uciążliwych mdłości, czy wymiotów, ani wstrętu do jakiegoś rodzaju jedzenia. To nie znaczy, że mogę jeść wszystko. Po pierwsze nie chciałabym nadmiernie przytyć – któżby chciał. Po drugie – odżywiać się trzeba zdrowo. W codziennej diecie nie może zabraknąć nabiału, mięsa, warzyw, owoców, za to powinnam ograniczyć kawę. A najlepiej przejdę na bezkofeinową. Mój maluszek będzie zdrowy, bo ja o to zadbam.

 

Zapraszamy na nasze forum dla przyszłych mam

 

Testy ciążowe. Testy domowe z moczu czasami dają fałszywy, ujemny wynik. Dlaczego? Nie są wadliwe, tylko kobiety często sięgają po nie przedwcześnie. Warto pamiętać, że jeśli kobieta ma 28-dniowy cykl a do zapłodnienia doszło w 14-tym dniu cyklu, hormon w moczu pojawi się dopiero po czterech tygodniach od zapłodnienia. Testy ciążowe wykrywają obecność hormonu hCG (gonadotropiny kosmówkowej) w moczu, ale muszą być wykonane we właściwym terminie. Na wiarygodność wyniku mogą również wpływać nawyki – jeśli pijemy wieczorem dużo wody a w nocy chodzimy do toalety, stężenie hormonów w porannym moczu jest niewielkie i testy ciążowe mogą wykazywać, że ciąży nie ma.

 

Objawy ciąży. Brak miesiączki, nudności, uczucie zmęczenia, senność – to typowe, książkowe objawy ciąży, które jednak nie muszą się pojawiać u wszystkich kobiet od początku ciąży. Większość ginekologów uważa, że choć objawy ciąży bywają uciążliwe, zwykle świadczą, że ciąża rozwija się prawidłowo. Nie wiadomo do końca, dlaczego część kobiet ma cały zestaw dolegliwości, a innych omijają ciążowe nudności, a nawet typowe dla początków ciąży zmęczenie. „Z hormonami ma to niewielkie powiązanie, mimo że w ciąży zmienia się gospodarka hormonalna kobiety. Wykazano związek między nudnościami i wymiotami a stężeniem gonadotropiny kosmówkowej, ale cały szereg innych dolegliwości jest od tego niezależny” – mówi nasz ekspert, prof. Romuald Dębski. Brak objawów w szóstym tygodniu ciąży zdarza się jednak dość często. Spora grupa kobiet o tym, że jest w ciąży, dowiaduje się dopiero około 8-9 tygodnia ciąży, gdy w kolejnym terminie nie pojawia się menstruacja. Brak objawów ciąży na tym etapie nie świadczy zwykle o żadnym problemie z ciążą.

 

Bóle brzucha. W 6. tygodniu ciąży część kobiet skarży się na bóle brzucha, które przypominają te, zapowiadające miesiączkę. To efekt rozrastania się macicy. Niektóre kobiety skarżą się też na ból kłujący i uczucie jakby „rozrywania” w kroczu. Bóle te wynikają z przekrwienia spowodowanego działaniem podwyższonego poziomu progesteronu. Dodatkowo rozrastająca się macica pociąga wiązadła maciczne. Trzeba pamiętać, że w pierwszym trymestrze ciąży bóle brzucha mogą też sygnalizować niebezpieczeństwo poronienia! Jeśli bóle są regularne i towarzyszy im plamienie, trzeba zgłosić się do ginekologa, lub jechać do szpitala.

 

Leki w ciąży. Część ciężarnych uważa, że będąc w ciąży nie można zażywać żadnych leków. To błąd! Jeśli przyszła mama jest przewlekle chora i przyjmuje leki na stałe, musi jak najszybciej skonsultować ich zażywanie zarówno z ginekologiem, jak i specjalistą, u którego się leczy. Niektórych leków w ciąży przyjmować nie wolno, niektóre można przyjmować w zmienionych dawkach. A co z lekami, które zażywamy doraźnie? Zawsze trzeba skonsultować się z lekarzem prowadzącym ciążę, który poinformuje, jakie leki w ciąży możemy zażywać. Przy popularnych infekcjach wirusowych czy grypie większość ginekologów doradza kobietom zażywanie paracetamolu, ale to nie jedyny lek, jaki może zażywać kobieta w ciąży. Zdecydowanie natomiast lekarze odradzają przyjmowanie leków ziołowych i homeopatycznych. Powód? Oprócz nieudowodnionej skuteczności leki te najczęściej nie przeszły odpowiednich testów i ich oddziaływanie na ciążę jest nieznane.

 

Dieta w ciąży. Kobieta w czasie ciąży powinna przybrać na wadze około 12 kg – jeśli przed ciążą ma dużą nadwagę, ten przyrost powinien być nawet mniejszy. Uwaga! W pierwszym trymestrze ciąży kobieta w ogóle nie powinna zwiększać swojej masy ciała – zdarza się nawet, że kobieta traci kilogram lub dwa na skutek niechęci do jedzenia czy nudności. Pierwszy trymestr ciąży nie wymaga stosowania bardziej kalorycznej diety, trzeba się po prostu zdrowo odżywiać. W drugim i trzecim trymestrze dziecko intensywnie rośnie. Należy zwiększyć liczbę spożywanych kalorii o około 300 (ciężarne z nadwagą powinny skonsultować swoją dietę i zwiększenie liczby kalorii z ginekologiem). Zbyt duży przyrost masy ciała może zaszkodzić zdrowiu przyszłej mamy i jej dziecka. W pierwszych miesiącach ciąży, kiedy rozwój płodu jest szczególnie gwałtowny, dieta ciężarnej powinna zawierać dużo witamin A, B1, B2, C, PP, D, E i K.

 

Badania USG, zdjęcia, wielkość zarodka. W trakcie ciąży kobieta powinna regularnie odwiedzać lekarza (pierwsza wizyta musi nastąpić najpóźniej w 10. tygodniu, jeśli po porodzie kobieta zamierza ubiegać się o wypłatę tzw. becikowego), a także wykonać szereg badań i laboratoryjnych testów. Część lekarzy już w 6. tygodniu ciąży, zaraz podczas pierwszej wizyty, proponuje badanie USG, jednak większość przeprowadza je dopiero między 10. a 12. tygodniem ciąży. Zdjęcia z 6. tygodnia ciąży pokazują, że na tym etapie wielkość zarodka to ok. 3-4 mm długości, można zaobserwować już główkę, tułów i ogonek, który oczywiście zniknie.

Pamiętaj! Zdecydowana większość badań może być przeprowadzona w ramach powszechnego ubezpieczenia zdrowotnego, czyli bez konieczności sięgania do swojego portfela. Warunek: placówka, w której korzystamy z usług ginekologa, ma podpisany kontrakt z NFZ. Uwaga! Do bezpłatnej opieki medycznej mamy prawo również wówczas, gdy nie posiadamy ubezpieczenia zdrowotnego.
 

Oceń artykuł   

Komentarze

 • andziawc86 | 22-07-2013 11:40:23

  Witajcie,i ja zrobilam dziś test ciążowy.Ale radocha bo pozytywny. I u mnie jest to 6 tydz. Ale nic specjalnego mi nie dolega. Moze tylko lekkie bóle kręgosłupa i apetyt.
 • Asiulka6666662 | 19-02-2015 09:08:40

  Wczoraj byłam u ginusia i potwierdził 6 tyg 2 dni , moje maleństwo ma 7,22mm. Jednak ja od kilku dni jakaś wiecznie zmęczona jestem, poza tym te nudności są okropne, nic mi się nie chce nawet apety...
 • elkka1989 | 04-12-2016 15:19:42

  czesc dziewczyny mam pytanie... czy ktoras moze jest w 5tym badz w 6tym tygodniu ciazy bo niebardzo wiem co mam zrobic za dwa tyg mam lot do polski do lekarza dopiero mam po nowym roku wiem ze we ...
 • elkka1989 | 04-12-2016 15:48:48

  czesc dziewczyny mam pytanie... czy ktoras moze jest w 5tym badz w 6tym tygodniu ciazy bo niebardzo wiem co mam zrobic za dwa tyg mam lot do polski do lekarza dopiero mam po nowym roku wiem ze we w...

Kolejne tygodnie ciąży

 • Siódmy tydzień ciąży

  Zarodek znów podwoił swoją wielkość. Ma 8-10 mm. Można już zauważyć zarys twarzy małego człowieka – zaczątki oczu, nosa i ust. Tworzą się też zalążki nerwów wzrokowych. Rączki i nóżki wydłużają się, na ich końcach pojawiają się zaczątki stóp i dłoni (na tym etapie będą...

  czytaj

 • Ósmy tydzień ciąży

  Zarodek może mieć nawet 2 cm długości. Zaczynają się mu wykształcać powieki. Już niedługo twoje dziecko nie będzie zarodkiem, tylko płodem. Zaczyna się tworzyć układ szkieletowy – na tym etapie chrzęstny, ale lada chwila rozpocznie się proces kostnienia – i potrwa prawie...

  czytaj

 • Dziewiąty tydzień ciąży

  Twoje dziecko jest już „duże” – ma 3 cm! Do tej pory nie można było mówić o płci maluszka, ale w tym tygodniu już sytuacja się wyjaśnia. U chłopców wykształcają się jądra i pęcherzyki nasienne, u dziewczynek – jajeczka. Na razie jednak narządy płciowe wyglądają tak samo....

  czytaj

Oblicz swój tydzień ciąży

Warto zobaczyć


Polecamy

Czasem czerwone  pajączki  pojawiają się nagle i jakby bez powodu np. wyskakują podczas ciepłej kąpieli albo w sytuacji, kiedy dziecko zmienia gwałtownie temperaturę otoczenia.

Pajączki naczyniowe, rumień, naczyniaki u dzieci

Pękające naczynka u dzieci pojawiają się czasem już w niemowlęctwie, ale mogą objawić się też nagle w późniejszym okresie życia dziecka. Czy mogą zniknąć same?

czytaj

Wzmożone napięcie mięśniowe minie szybko dzięki rehabilitacji.

Wzmożone napięcie mięśniowe. Przyczyny i objawy

Nieprawidłowe napięcie mięśniowe to często spotykany problem u dzieci. Bardzo łatwo je zauważyć. Objawy wzmożonego napięcia mięśniowego to nienaturalne prężenie się i wyginanie do tyłu w literę C.  

czytaj

Po pojawieniu się stałych szóstek zaczynają się ruszać i wypadać mleczaki – najpierw te, które wyrosły jako pierwsze, a więc najczęściej dolne jedynki.

Sześciolatek u dentysty

Wraz z pojawieniem się dwóch szóstek (obojętne dolnych czy górnych) konieczna jest wizyta u dentysty. On zdecyduje, czy potrzebna jest konsultacja ortodontyczna.

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?Zobacz wyniki ankiety, skomentuj