28. tydzień ciąży

    
ocena:  
Zdaniem Eksperta

  Rozstępy? Są specjalne kremy dla ciężarnych

 • Avatar

  dr Marzena Dębska

  Ginekolog położnik, Klinika Położnictwa i Ginekologii CMKP, Szpital Bielański w Warszawie

  Mózg dziecka zaczyna powiększać swoją objętość, pojawiają się zwoje i bruzdy. Fale mózgowe płodu upodabniają się do fal mózgowych noworodka. Na głowie pojawiają się włoski. Brwi i rzęsy są już widoczne „gołym okiem”. Maluszek przytył kolejne 100 gram – nadal jest jednak bardzo chudziutki. Dobra wiadomość – urodzone w tym tygodniu wcześniaki mają naprawdę duże szanse nie tylko na przeżycie, ale i normalny rozwój.

  Brzuch w trzecim trymestrze staje się naprawdę duży, a skóra na nim – maksymalnie się rozciąga. Jeśli stosowałaś od pierwszych tygodni specjalny preparat do jej pielęgnacji, na pewno udało ci się ją uelastycznić i przygotować do rozciągnięcia. Jednak czasem mimo Twoich wysiłków mogą się pojawić rozstępy, jeśli stosujesz odpowiednie kremy, będą one mniejsze i bledsze.

Zdaniem Mamy

Jak to będzie, gdy już się urodzisz?

28 tydzień ciąży. Na głowie pojawiają się włoski. Brwi i rzęsy są już widoczne „gołym okiem”. Maluszek przytył kolejne 100 gram – nadal jest jednak bardzo chudziutki.

Fot. Archiwum

28 tydzień ciąży. Na głowie pojawiają się włoski. Brwi i rzęsy są już widoczne „gołym okiem”. Maluszek przytył kolejne 100 gram – nadal jest jednak bardzo chudziutki.

Przypomniałam sobie jak kąpie się małe dziecko. Dziewięciomiesięczna siostrzenica to chyba jednak nie to samo, co noworodek, bo sama pewnie siedzi i trochę „współpracuje” przy myciu. Na szczęście nie muszę uczyć się jak wygląda kąpiel noworodka, bo doskonale pamiętam. Pamiętam też ten mydełkowo-oliwkowy zapach, który zostaje na dłoniach. Już niedługo będę go czuła co wieczór, chyba że tatuś mnie zastąpi i przejmie wieczorną toaletę syna. Męskie dłonie są wprost stworzone do kąpania małych dzieci. Spróbuję do tego przekonać mojego mężczyznę. Do tej pory był moim jedynym, w domu miał wokół siebie tylko płeć piękną, a tu proszę, w naszej rodzinie pojawi się drugi facet. A wracając do kąpieli to niewiele wiem o pielęgnowaniu malutkich męskich klejnocików. To będzie nowe doświadczenie. Trzeba się douczyć.

 

28. tydzień ciąży. Pod koniec tego tygodnia dziecko waży już ponad kilogram, a wymiar CHL to ponad 36 cm. W ciele dziecka zachodzą ważne zmiany. Zanika meszek płodowy, intensywnie rosną włosy i paznokcie. Dziewczynki mają wykształcone narządy rozrodcze, a u większości chłopców jądra z jamy brzusznej przemieszczają się do moszny.

Na tym etapie najważniejszy jest jednak rozwój mózgu. Właśnie w tym mniej więcej tygodniu płaska do tej pory powierzchnia mózgu zaczyna się fałdować. Trwa też mielinizacja włókien nerwowych. Dziecko coraz bardziej precyzyjnie reaguje na głos i dotyk. Czy wiesz, że spokojny głos mamy może uspokoić szalejące tętno malucha?

Dziecko jednocześnie ma wyraźnie mniej miejsca do „hasania”. Jednak ciągle jest go na tyle dużo, by mogło swobodnie machać rączkami i kopać – te ruchy dziecka czasami bywają bolesne, jeśli maluch trafi w jakiś czuły punkt, dają jednak rodzicom dużo radości. Dziecko regularnie oddycha, zaś zdjęcia i filmy USG wykonane w tym tygodniu pokazują, że często i długo ziewa.

Między 27. a 30. tygodniem ciąży lekarz często sprawdza ułożenie dziecka. Dziecko już może przyjąć pozycję główkową, idealną do naturalnego porodu. Jeśli jest ułożone inaczej – na przykład w pozycji bocznej, jeszcze może się prawidłowo obrócić. Jednak jeśli tego nie zrobi mniej więcej do 33-34 tygodnia ciąży, lekarz prawdopodobnie podejmie decyzję o planowym cesarskim cięciu.

28. tydzień ciąży. Dolegliwości. Brzuch będzie teraz rósł o centymetr tygodniowo, a waga kobiety powinna się zwiększać maksymalnie o pół kilograma w każdym tygodniu.

Idealny przyrost wagi od pierwszego do ostatniego tygodnia ciąży wynosi nie więcej niż 12 kg (w przypadku kobiet z wagą w normie, w przypadku kobiet z nadwagą ten przyrost powinien być nawet mniejszy).

Zwiększa się częstotliwość skurczy przepowiadających. To znak, że macica przygotowuje się do porodu. Ciężarna też powinna rozpocząć bardziej intensywne przygotowania – na przykład podjąć ostateczną decyzję, w jakim szpitalu chciałaby urodzić dziecko.

Częstą dolegliwością, występującą w siódmym miesiącu ciąży, są bóle pleców. Kręgosłup źle znosi konieczność radzenia sobie z coraz większym brzuchem – nie chodzi nawet o ciężar, ale o zmianę środka ciężkości. Kręgosłup w ciągu kilkunastu tygodni musi przestawić się na zupełnie nowe wyzwania utrzymania ciężarnej w pozycji pionowej. Ale i wtedy, gdy przyszła mama leży, duży brzuch daje się we znaki – ciężarne często skarżą się na kłopoty z zaśnięciem, znalezieniem dogodnej pozycji do snu.

Inne dolegliwości ciążowe, to zgaga, zatwardzenia, wzdęcia a także – hemoroidy, czyli żylaki odbytu. Na problemy gastryczne najlepszym rozwiązaniem jest zdrowe odżywianie się – trzeba pamiętać o dużej ilości warzyw i owoców w diecie, piciu dużej ilości wody, jedzeniu wartościowego białka (ryby, drób) i złożonych węglowodanów.

28. tydzień ciąży. Wybór szpitala. Prawie wszystkie Polki decydują się na poród w szpitalu – inne opcje w naszym kraju (domy porodowe prowadzone przez położne czy porody domowe) nie są popularne. Ma to swoje dobre i złe strony. Dobrą jest zdecydowanie większe bezpieczeństwo i mamy, i dziecka. Zła strona – to duża medykalizacja wydarzenia, które jeszcze w połowie poprzedniego wieku było przede wszystkim wydarzeniem rodzinnym, domowym. Ale czasy się zmieniają?

Jak wybrać dobry szpital do porodu? Czym się kierować? Wiele opinii można wyczytać w Internecie – na forach kobiety w ciąży wystawiają szpitalom, lekarzom i położnym opinie. To może być jedna ze wskazówek przy podejmowaniu decyzji. Duża część kobiet już na początku ciąży wie, w jakim szpitalu chciałaby rodzić – i pod tym kątem wybierają lekarza, prowadzącego ciążę, albo – później – szkołę rodzenia, do której się zapisują. Czasami przyszła mama nie ma wyboru – ze względu na komplikacje w ciąży (na przykład cukrzycę ciążową, wysokie nadciśnienie, wady wrodzone dziecka) – musi rodzić w specjalistycznym szpitalu, do którego dostaje skierowanie.
 

 Zapraszamy na nasze forum dla przyszłych mam

Oceń artykuł   

Kolejne tygodnie ciąży

 • Dwudziesty dziewiąty tydzień ciąży

  Dziecko waży już około 1200 gram. Tkanka tłuszczowa jest na tyle „gruba” że zaczyna go chronić przed zmianami temperatury – ale na razie niewystarczająco. U dziecka, które rodzi się w terminie, tkanka tłuszczowa stanowi 15 procent masy ciała. Maluch zaczyna reagować na...

  czytaj

 • Trzydziesty tydzień ciąży

  Dziecko w macicy ma już naprawdę niewiele miejsca, więc nie kopie tak mocno jak jeszcze kilkanaście dni wcześniej. Powinnaś zacząć obserwować ruchy dziecka – odczuwanie ruchów to ważny sygnał, że jest z nim wszystko w porządku. Jak to zrobić? Po posiłku połóż się wygodnie na...

  czytaj

 • Trzydziesty pierwszy tydzień ciąży

  Twoje piersi rozpoczynają produkcję mleka. Może nawet zobaczysz, że żółta, gęsta siara wypływa z sutka. To dobry znak – dzięki temu po porodzie maluch otrzyma swój pierwszy posiłek. Wypływ mleka może być czasem kłopotliwy – kup wkładki laktacyjne, przydadzą ci się w trakcie...

  czytaj

Oblicz swój tydzień ciąży

Warto zobaczyć


Polecamy

Po pojawieniu się stałych szóstek zaczynają się ruszać i wypadać mleczaki – najpierw te, które wyrosły jako pierwsze, a więc najczęściej dolne jedynki.

Sześciolatek u dentysty

Wraz z pojawieniem się dwóch szóstek (obojętne dolnych czy górnych) konieczna jest wizyta u dentysty. On zdecyduje, czy potrzebna jest konsultacja ortodontyczna.

czytaj

To w jaki sposób jemy i zachowujemy się przy stole jest wzorem dla dziecka.

Kiedy dziecko może jeść jak dorosły?

Masz dosyć gotowania osobnych obiadków dla maluszka, mieszania w małym garnuszku, cedzenia, miksowania i zastanawiasz się nad tym, czy maluch nie mógłby już jeść tego, co przygotowujesz dla pozostałych członków rodziny? Zadajesz sobie pytanie, kiedy...

czytaj

Jacuzzi jest niebezpieczne dla dzieci  to wspaniała wylęgarnia bakterii.

Sauna, jacuzzi i wody termalne nie dla malucha

Układ odpornościowy małego dziecka nie poradzi sobie z bakteriami, które mogą rozwijać się w basenach termalnych i jacuzzi.

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?Zobacz wyniki ankiety, skomentuj