30. tydzień ciąży

    
ocena:  
Zdaniem Eksperta

    Kontroluj ruchy dziecka

  • Avatar

    dr Marzena Dębska

    Ginekolog położnik, Klinika Położnictwa i Ginekologii CMKP, Szpital Bielański w Warszawie

    Dziecko w macicy ma już naprawdę niewiele miejsca, więc nie kopie tak mocno jak jeszcze kilkanaście dni wcześniej. Powinnaś zacząć obserwować ruchy dziecka – odczuwanie ruchów to ważny sygnał, że jest z nim wszystko w porządku.

    Jak to zrobić? Po posiłku połóż się wygodnie na boku. Dziecko najedzone jest bardziej ruchliwe. Licz ruchy do dziesięciu i kiedy naliczysz, zakończ „procedurę”. Zwykle trwa ona kwadrans, 20 minut. Jeśli mija pół godziny, a ruchów naliczyłaś kilka – licz je przez kolejne pół godziny. Zapisz liczbę ruchów i następnego dnia powtórz liczenie. Jeśli liczba ruchów jest podobna, wszystko jest w porządku. Co powinno cię zaniepokoić: jeśli liczba ruchów spada z dnia na dzień w sposób raptowny, jeśli ich w ogóle nie wyczuwasz przez więcej niż kilka godzin lub jeśli ruchy stają się nagle bardzo gwałtowne. Najlepiej wówczas skonsultować się z lekarzem i podjechać do najbliższego szpitala, gdzie można przeprowadzić badanie KTG (specjalna aparatura sprawdza tętno płodu i rejestruje ruchy dziecka oraz skurcze macicy).
    Kontrola ruchów dziecka przez najbliższe dwa miesiące powinna stać się codziennym zadaniem.

    Większość dzieci w tym tygodniu przemieszcza się w macicy, ustawiając głową w dół – przygotowują się do porodu.

Zdaniem Mamy

Kupujemy wózek

30 tydzień ciąży. Większość dzieci w tym tygodniu przemieszcza się w macicy, ustawiając głową w dół – przygotowują się do porodu.

Fot. Archiwum

30 tydzień ciąży. Większość dzieci w tym tygodniu przemieszcza się w macicy, ustawiając głową w dół – przygotowują się do porodu.

Czas najwyższy na zakupy. Postanowiłam tego nie odkładać. Precz z przesądami, które sugerują, by nie kupować dziecku wózka czy łóżeczka, zanim nie przyjdzie ono na świat. Przecież jak już urodzę, to będę spędzać czas z moim synkiem przy piersi, a nie biegając po sklepach.

Wózki obejrzałam, kupię w sklepie internetowym, bo trochę taniej wychodzi. Wybrałam model trzykołowy z gondolą i dużą spacerówką, na przesyłkę będę czekać około dwóch tygodni. A na pasażera, który wózeczkiem będzie jeździł, jeszcze około dwóch miesięcy. Opowiedziałam już synkowi, jaki śliczny wózeczek będzie miał. Wsłuchuję się w jego kopniaczki i sama nie wiem, czy ciągle jest odwrócony, czy może to małe stopeczki pod żebrami czuję. Czasami wydaje mi się synku, że leżysz w poprzek – to byłaby połowa drogi do pełnego obrotu.

 

30. tydzień ciąży. Waga dziecka to nawet 1,5 kg. Od 30. tygodnia ciąży maluch będzie przybierał 200 gramów tygodniowo. Brzuch mamy nadal rośnie – o centymetr na tydzień, i ciężarna nosi przed sobą „piłkę” sporych rozmiarów. Poza płucami wszystkie narządy dziecka już pracują, choć każdy dzień w brzuchu mamy to dla dziecka większa szansa nie tylko na życie, ale i pełne zdrowie.

W trzecim trymestrze następuje przede wszystkim intensywny rozwój układu nerwowego, przyrost tkanki tłuszczowej i mięśni. Szansa na przeżycie dziecka urodzonego w trzydziestym tygodniu w przygotowanym do tego szpitalu, dysponującym odpowiednim sprzętem, to już więcej niż 95 proc. Jednak wcześniak urodzony na tym etapie ciąży może mieć spore problemy z oddychaniem.

W 30. tygodniu ciąży nieznacznie spada liczba ruchów dziecka. Dziecko nadal się porusza, ale przez to że ma wyraźniej mniej miejsca, już nie podskakuje jak piłka i nie wymachuje kończynami. Można za to obserwować, jaką część ciała wypycha (głowę, pupę, plecy czy którąś z kończyn). Pamiętaj – licz ruchy dziecka! Zarówno brak ruchów, jak i gwałtowna aktywność dziecka mogą świadczyć o tym, że dzieje się coś niepokojącego. W takiej sytuacji liczy się każda minuta i trzeba niezwłocznie zgłosić się do szpitala.

Badanie USG wykonane na tym etapie ciąży pokazuje, że dziecko nie tylko otwiera buzię (na przykład ziewając), ale też otwiera oczy (choć przez większość czasu ma je jeszcze zamknięte). Dziecko na tym etapie ciąży może już widzieć światło, jeśli jego źródło będzie wystarczająco jaskrawe (na przykład słońce).

30. tydzień ciąży. Dolegliwości. Waga kobiety może zwiększać się na tym etapie ciąży nawet o pół kilograma na tydzień.

Dobrym pomysłem jest znalezienie czasu i możliwości na drzemki regeneracyjne w ciągu dnia. Po pierwsze, nocny wypoczynek jest zdecydowanie mniej efektywny (kobieta wstaje, by pójść do toalety, nie może zasnąć, budzą ją skurcze łydek), po drugie – pozycja horyzontalna odciąża zmęczone nogi i kręgosłup. Doświadczone mamy, które już urodziły dzieci, radzą przy tym, by ostatnie tygodnie ciąży maksymalnie wykorzystać na sen i wypoczynek – po narodzinach dziecka raczej nie będzie łatwiej o to, by się wyspać!

Inne dolegliwości na tym etapie są związane z układem pokarmowym – wzdęcia, niestrawność, zgaga, zaparcia. To wszystko efekt uciskania jelit i żołądka przez macicę. Jedynym ratunkiem jest lekkostrawna, bogata w błonnik dieta. I oczywiście odpowiednia ilość wody – minimum 2 litry dziennie.

Większość kobiet na początku trzeciego trymestru jeszcze cieszy się swoim brzuszkiem i odmiennym stanem. Jednak u innych mogą pojawić się lęki i niepokoje. Wraca huśtawka nastrojów, znana z pierwszych tygodni ciąży. Jednak powody lęków są już inne – obawa przed porodem, lęki związane z odpowiedzialnością za dziecko, obawy o przyszłość związku… Ważne jest, by nie tłumić tych obaw w sobie, ale też nie zamęczać wszystkich dookoła tym, co jest dużym problemem głównie w głowie przyszłej mamy. W niektórych krajach popularną instytucją, która przychodzi przyszłym mamom z pomocą w takich sytuacjach jest doula. U nas też się one już pojawiają. Ale czasami wystarczy szczera rozmowa z przyjaciółką.

 

 

Zapraszamy na nasze forum dla przyszłych mam

 

 

Oceń artykuł   

Komentarze

  • Grabcia | 12-09-2011 13:54:39

    Ja w zasadzie nie mam jeszcze nic... Nawet nie byłam w sklepie z rzeczami dla maluchów - ani razu... Chyba za dużo pracuję...
  • szatyneczka | 13-06-2012 10:41:40

    a no przydało by sie wkońcu za to zabrać ja na chwile obecną mam łóżeczko i kilka ubranek musze zacząć kupywać to wszytsko to będzie moje drugie dziecko więc może przyjść na świat troche wcześniej ...
  • Anna1980 | 03-12-2015 11:37:00

    witam, mi właściwie pozostało kupić kosmetyki, ubranek podostawałam dużo, wózek i łóżeczko(jeszcze nie złożone) też mam ,butelki, i może smoczki ze 3 dodatkowo kupie.
  • Rzanti | 10-01-2018 00:34:46

    Ja się cieszę ze miedzy synkami będzie mała różnica wieku i lozeczko spowrotem skręcamy na gore a dla starszaka kupujemy łóżko poza tym większość rzeczy juz mam wiec i tu problem z głowy. Torby sp...

Kolejne tygodnie ciąży

  • Trzydziesty pierwszy tydzień ciąży

    Twoje piersi rozpoczynają produkcję mleka. Może nawet zobaczysz, że żółta, gęsta siara wypływa z sutka. To dobry znak – dzięki temu po porodzie maluch otrzyma swój pierwszy posiłek. Wypływ mleka może być czasem kłopotliwy – kup wkładki laktacyjne, przydadzą ci się w trakcie...

    czytaj

  • Trzydziesty drugi tydzień ciąży

    Dziecko waży już około 1,8 kg – rośnie tkanka tłuszczowa. Mierzy (wyprostowane) prawie 40 cm. Ma już paznokcie nie tylko u rąk, ale też u stóp. Płuca są już niemal gotowe do samodzielnej pracy. Potrafią się rozprężać – są wystarczająco rozbudowane, by po narodzinach...

    czytaj

  • Trzydziesty trzeci tydzień ciąży

    Masz już w sobie dwukilogramowego malucha. Tłuszcz stanowi już 8 procent masy ciała, i dzieci urodzone w tym tygodniu (choć nadal malutkie) przypominają noworodki urodzone w terminie. Maluch umie już zwężać źrenice – reaguje w ten sposób na światło. Ty od początku ciąży...

    czytaj

Oblicz swój tydzień ciąży

Warto zobaczyć


Polecamy

Od 28. tygodnia ciąży mama powinna codziennie odczuwać ruchy dziecka.

Jak odczytywać ruchy dziecka w brzuchu matki?

Jak rozpoznać ruchy dziecka? Kiedy można czuć pierwsze ruchy dziecka? Czy da się je odróżnić od perystaltyki jelit, chociaż czasem objawiają się bulgotaniem, przelewaniem? Kiedy maluch kopie, tylko dlatego, bo się obraca, a kiedy wyraźnie daje znać, że...

czytaj

Przed kąpielą trzeba było ogrzać pomieszczenie elektrycznym piecykiem, żeby dziecko nie wrzeszczało jak odzierane ze skóry.

Jak to było, być rodzicem w PRL?

Jesteś zmęczona, niewyspana i wiesz, że w najbliższym czasie nie odpoczniesz. Sterta do uprasowania, obiad do ugotowania, spacer z dzieckiem i przed nim trzeba doprowadzić się do porządku. A twój dzidziuś wciąż płacze. Możesz wierzyć lub nie, ale młoda...

czytaj

Jacuzzi jest niebezpieczne dla dzieci   to wspaniała wylęgarnia bakterii.

Sauna, jacuzzi i wody termalne nie dla malucha

Układ odpornościowy małego dziecka nie poradzi sobie z bakteriami, które mogą rozwijać się w basenach termalnych i jacuzzi.

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?



Zobacz wyniki ankiety, skomentuj