31. tydzień ciąży

    
ocena:  
Zdaniem Eksperta

  Z piersi może zacząć kapać siara

 • Avatar

  dr Marzena Dębska

  Ginekolog położnik, Klinika Położnictwa i Ginekologii CMKP, Szpital Bielański w Warszawie

  Twoje piersi rozpoczynają produkcję mleka. Może nawet zobaczysz, że żółta, gęsta siara wypływa z sutka. To dobry znak – dzięki temu po porodzie maluch otrzyma swój pierwszy posiłek. Wypływ mleka może być czasem kłopotliwy – kup wkładki laktacyjne, przydadzą ci się w trakcie karmienia piersią.

  Dziecko waży już około 1,6 kg. Tkanka tłuszczowa powiększa się zdecydowanie. Pępowina ma w średnicę 1 cm. Znajdują się w niej trzy naczynia krwionośne – dwa doprowadzają natlenioną krew i substancje odżywcze, jedno odprowadza produkty przemiany materii do organizmu mamy. Przy narodzinach długość pępowiny to przeważnie ok. pół metra – zdarzają się też przypadki 1-2 metrowej pępowiny.

Zdaniem Mamy

Przygotowania idą pełną parą

31 tydzień ciąży. W pępowinie dwa naczynia krwionośne doprowadzają natlenioną krew i substancje odżywcze, trzecie odprowadza produkty przemiany materii do organizmu mamy.

Fot. Archiwum

31 tydzień ciąży. W pępowinie dwa naczynia krwionośne doprowadzają natlenioną krew i substancje odżywcze, trzecie odprowadza produkty przemiany materii do organizmu mamy.

Pierwsze pranie mam za sobą. Takich maleńkich ubranek mogłabym prasować całe stosy, sama przyjemność. Pachną specjalnym proszkiem do prania ubranek niemowlęcych, wybrałam delikatny, żeby nie narazić maluszka na uczulenie. Poukładałam w szafce, która służyć będzie jako podstawka pod wanienkę. Wszystko pod ręką, a kąpanie i spanie w naszej sypialni. Mam nadzieję, że sprawdzi się taka organizacja naszego życia. Przynajmniej na początku chciałabym mieć Cię synku blisko siebie. Co ja mówię – chciałabym, żebyś zawsze był blisko, ale wiem, że jak już urośniesz i będziesz dużym chłopcem, to się zmieni. Zawsze będziesz jednak dla mnie mamusinym syneczkiem, jedynym, najukochańszym. Moje ciepłe myśli i głaskanie brzucha niezawodnie do Ciebie docierają, czego dowodem są miłe kopniaczki i łaskotki, jakimi mnie obdarzasz.

31. tydzień ciąży. Rozwój dziecka. Waga dziecka to ponad 1,5 kg. Długość ciała – około 37 cm. Dziecko nadal rośnie, ale przede wszystkim przybiera na wadze poprzez powiększanie się warstwy tkanki tłuszczowej.

Intensywnie pracuje mózg dziecka – kora mózgowa jest już na tym etapie ciąży bardzo aktywna.

Nadal słabo, w porównaniu z ogólnym rozwojem narządów i układów, rozwinięte są płuca dziecka. Potrzeba jeszcze minimum trzech tygodni, by mogły one podjąć samodzielną pracę poza organizmem matki. Dlatego na tym etapie ciąży lekarze walczą dosłownie o każdy dzień utrzymania ciąży, ale jeśli zagrożenie przedwczesnym porodem jest bardzo duże, ciężarna otrzymuje leki sterydowe, które przyspieszają rozwój płuc i minimalizują skutki ewentualnych zaburzeń oddychania.

Ruchy dziecka w 31 tygodniu ciąży są mocne i energiczne, ale jest ich coraz mniej – bo dziecku jest w macicy po prostu ciasno. Niektóre przyszłe mamy skarżą się nawet na bolesność kopniaków. Dziecko rusza się mniej, i na tym etapie ciąży jest już naprawdę bardzo istotna kontrola nad porami jego aktywności. Przyszła mama powinna wiedzieć, kiedy dziecko śpi (więc się nie porusza), kiedy jest aktywne (więcej ruchów), a kiedy porusza się sporadycznie (ale nie śpi, to jest czas spokojnego czuwania). Znajomość „rozkładu dnia” malucha pozwoli zareagować, gdy na przykład zacznie się ono gwałtownie poruszać w porze, gdy zwykle śpi, albo odwrotnie – ruchy dziecka są niewyczuwalne wtedy, gdy zwykle zajmowało się kopaniem mamusi wątroby. Taka radykalna zmiana to powód, by pojechać na kontrolę do szpitala – może bowiem świadczyć, że z dzieckiem dzieje się coś złego (na przykład z jakiegoś powodu zaczyna brakować mu tlenu).

 

31. tydzień ciąży. Dolegliwości i samopoczucie mamy. To już ostatnia prosta. Poród przestaje być abstrakcją, staje się realną perspektywą. Czas na intensywne przygotowania – psychiczne i organizacyjne. Przeczytaj zawczasu, jak należy skompletować i spakować torbę do szpitala. Doświadczone mamy radzą, by była ona gotowa (rzeczywiście spakowana) na miesiąc przed planowanym terminem porodu.

Jeśli jeszcze nie zaczęłaś szykować domu na przyjęcie nowego członka rodziny, zapewne na tym etapie uruchomi ci się syndrom wicia gniazda – nie przesadzaj z wysiłkiem i raczej nie wchodź na drabinę, żeby rozwiesić firanki czy powiesić jakieś ścienne dekoracje. Ewentualny upadek to realne niebezpieczeństwo dla dziecka. Na tym etapie ciąży przyszłe mamy najchętniej zajmują się zakupami – ubranek, akcesoriów, wyborem wózka czy łóżeczka. Pamiętaj, że przy wyborze takich rzeczy jak fotelik samochodowy czy materacyk niemowlęcy liczy się nie tylko cena, ale i jakość.

W 31. tygodniu ciąży z piersi może zacząć wyciekać pokarm. Laktacja już się uruchamia. Aby nie dopuścić do zabrudzeń bielizny i ubrań, zawczasu kup wkładki laktacyjne – na pewno przydadzą się i po porodzie!

Zdecydowanie zwiększa się ucisk macicy na narządy wewnętrzne w jamie brzusznej. Jeśli jeszcze wcześniej tego nie zrobiłaś, podziel większe posiłki na kilka części – duża część ciężarnych od początku trzeciego trymestru nie może zjeść dwudaniowego obiadu na raz – między zupą czy sałatką a daniem głównym musi być kilkadziesiąt minut przerwy, bo w przeciwnym przypadku żołądek i wątroba dają się kobiecie we znaki. Duża część ciężarnych skarży się na tym etapie ciąży na wzdęcia, niestrawność i zgagę. Waga na tym etapie ciąży nadal zwiększa się o około 300-500 gramów.

Możesz mieć problemy ze złapaniem głębszego oddechu – to efekt ucisku macic na klatkę piersiową. Płytki oddech na tym etapie ciąży to normalna dolegliwość, natomiast jeśli wystąpią duszności razem z kołataniem serca, trzeba natychmiast udać się do lekarza.

Kolejna dolegliwość to obrzęki stawów, które uciskają nerwy w dłoniach. Co czwarta ciężarna skarży się na zespół cieśni nadgarstka. Na czym on polega? Rano trudno poruszać palcami, występują problemy z precyzyjnym chwytem, nagle wszystko zaczyna „lecieć z rąk”. Dobra wiadomość jest taka, że po porodzie te problemy ustępują automatycznie.
 

W 31. tygodniu ciąży ułożenie dziecka powinno już być główkowe. Ale jeśli nie jest - maluch ma jeszcze szansę na zmianę pozycji i ustawienie się główką w kierunku kanału rodnego. Zdarzają się dzieci, które potrafią "fiknąć koziołka" nawet w 35 tygodniu ciąży  czy później - ale im później, tym szanse na to są mniejsze. Jeśli dziecko nie będzie ułożone główkowo, a to ma być pierwszy poród, lekarz decyduje o planowym cesarskim cięciu - poród w innej pozycji niż główkowa jest bowiem dla pierworódki niewskazany.

 Zapraszamy na nasze forum dla przyszłych mam

Oceń artykuł   

Komentarze

 • szatyneczka | 03-07-2012 08:54:53

  u mnie również rozpoczal sie 31 tydz ; ) siara wypływa mi juz od około 6 tyg jest to moja druga ciąża więc pewnie dlatego dzieje sie to szybciej : ) termin mam na 5 września ale przeczucia , że dzi...
 • izunia2707 | 13-07-2012 19:26:43

  no cóż 31 tydzień zaczyna mi się za 2 dni a siara cieknie mi już od jakiś 3 miesięcy. :/ A to moje 1 dzieciątko.
 • MEZICZKA | 14-10-2012 20:26:16

  Hej mi się zaczął 31tydź. 2 dni temu co do siary to leci mi od pół miesiąca sama ciąża przebiega prawie prawidłowo bo od 3 dni mam założony krążek przez skracającą się szyjkę macicy na szczęście sy...
 • miss_issa | 05-08-2013 16:10:12

  dziewczyny jak to wygląda to wyciekanie siary? jakby ktoś mógł mi przybliżyć chociaż troszeczkę :-) bo mi robią się co jakiś czas takie jakby "glutki" :-) nie wiem jak to opisać ale płynne to to ni...

Kolejne tygodnie ciąży

 • Trzydziesty drugi tydzień ciąży

  Dziecko waży już około 1,8 kg – rośnie tkanka tłuszczowa. Mierzy (wyprostowane) prawie 40 cm. Ma już paznokcie nie tylko u rąk, ale też u stóp. Płuca są już niemal gotowe do samodzielnej pracy. Potrafią się rozprężać – są wystarczająco rozbudowane, by po narodzinach...

  czytaj

 • Trzydziesty trzeci tydzień ciąży

  Masz już w sobie dwukilogramowego malucha. Tłuszcz stanowi już 8 procent masy ciała, i dzieci urodzone w tym tygodniu (choć nadal malutkie) przypominają noworodki urodzone w terminie. Maluch umie już zwężać źrenice – reaguje w ten sposób na światło. Ty od początku ciąży...

  czytaj

 • Trzydziesty czwarty tydzień ciąży

  Organizm dziecka rozwija własny układ immunologiczny, który pomaga zwalczyć lżejsze infekcje. Maluch waży już 2,3 kg. Płynu owodniowego już nie przybywa – teraz rośnie tylko dziecko. Do porodu może przybrać (średnio) od 700 gramów do nawet 1,2 kg. Przestaje również w twoim...

  czytaj

Oblicz swój tydzień ciąży

Warto zobaczyć


Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?Zobacz wyniki ankiety, skomentuj