29. tydzień ciąży

    
ocena:  
Zdaniem Eksperta

    Macica zaczyna przygotowywać się do porodu

  • Avatar

    dr Marzena Dębska

    Ginekolog położnik, Klinika Położnictwa i Ginekologii CMKP, Szpital Bielański w Warszawie

    Dziecko waży już około 1200 gram. Tkanka tłuszczowa jest na tyle „gruba” że zaczyna go chronić przed zmianami temperatury – ale na razie niewystarczająco. U dziecka, które rodzi się w terminie, tkanka tłuszczowa stanowi 15 procent masy ciała.

    Maluch zaczyna reagować na światło. Jeśli w słoneczny dzień odsłonisz na chwilę brzuch, twoje dziecko przez moment będzie mogło „zobaczyć słońce”.

    Możesz odczuwać skurcze. Jeśli nie są bolesne i regularne – nie ma powodów do obaw. To macica rozpoczyna przygotowania do porodu. Gdyby jednak działo się coś niepokojącego – powiedz o tym swojemu lekarzowi, który oceni, czy nie grozi ci poród przedwczesny. Gdyby tak się działo, musisz trafić do specjalistycznego szpitala, przygotowanego go ratowania wcześniaków.

Zdaniem Mamy

Odpoczywaj na zapas!

29 tydzień ciąży. Dziecko waży już około 1200 gram. Tkanka tłuszczowa jest na tyle „gruba” że zaczyna go chronić przed zmianami temperatury – ale na razie niewystarczająco.

Fot. Archiwum

29 tydzień ciąży. Dziecko waży już około 1200 gram. Tkanka tłuszczowa jest na tyle „gruba” że zaczyna go chronić przed zmianami temperatury – ale na razie niewystarczająco.

Ból głowy dopada mnie przed południem, już dwa dni z rzędu. Pomaga wyłącznie drzemka. To chyba efekt przestawienia dobowego. Śpię jak niemowlę. Rano budzę się już przed piątą, poleżę do siódmej, zasnąć już nie mogę, potem wstaję i bardzo aktywnie spędzam przedpołudnie. Około 12 czuję nieodpartą chęć odpoczynku i kładę się. Zwykle zasypiam twardym snem na ponad godzinę. To pierwsza drzemka. Zdarza się i druga, około 17-18. Spać na noc idę przed północą. Faktycznie niemowlęcy rytm dnia. Ale dzięki temu nie czuję się zmęczona, chociaż noszenie pokaźnego już brzuszka i ogromnego biustu wymaga wysiłku. Unikam schylania się, bo zauważyłam, ze to wzmaga odczuwanie zgagi, szczególnie po jedzeniu. Rozpoczęłam ćwiczenia mające zachęcić dzidziusia w brzuszku do zmiany pozycji. Mam nadzieję, że podczas kolejnego badania dowiem się, że czeka już nóżkami do góry, główką w dół.

 

29. tydzień ciąży. Rozwój dziecka. To już początek trzeciego trymestru ciąży! Waga dziecka w tym tygodniu to ponad 1,3 kg.
 

Dzieci urodzone w 29. tygodniu ciąży mają w tej chwili bardzo duże szanse zarówno na przeżycie (ponad 90 proc.!), jak i na wyjście z wcześniactwa bez większego szwanku (choć w tej sprawie niestety nie ma żadnych gwarancji).

Nadal niegotowe do samodzielnego funkcjonowania są płuca dziecka, więc jeśli maluch pospieszy się na świat, przez kilka następnych tygodni będzie potrzebował wsparcia oddechu. Płuca dziecka będą gotowe do podjęcia samodzielnej pracy dopiero pod koniec 36. tygodnia ciąży!

Choć dziecko w 29. tygodniu ciąży to już niemal noworodek, ciągle widać różnice – przede wszystkim w grubości tkanki tłuszczowej, której maluszek jest prawie pozbawiony. Tkanka tłuszczowa zacznie narastać dynamicznie pod sam koniec ciąży, dziecko do 40 tygodnia ciąży zwiększy swoją wagę co najmniej o 150 proc.!

Na początku trzeciego trymestru najbardziej dynamicznie nadal rozwija się mózg. Dziecko ma już rozwinięty zmysł smaku (żywo reaguje, gdy mama zje coś słodkiego, na przykład kawałek czekolady czy owoc). Na tym etapie ciąży dziecko już reaguje na ból. Dobrze rozróżnia też głosy rodziców od innych dźwięków dochodzących z zewnątrz. Dobrym pomysłem jest mówienie do dziecka, czytanie mu bajek, puszczanie muzyki.

Kobieta bardzo mocno odczuwa ruchy dziecka. Dziecko rusza się jeszcze stosunkowo dużo i jednocześnie energicznie – to czas wymierzania najbardziej precyzyjnych kopniaczków. Warto wiedzieć, że w 29. tygodniu objętość wód płodowych osiąga swoją maksymalną wartość – od następnego tygodnia ich ilość zacznie się zmniejszać, ale brzuch będzie nadal rosnąć, bo rosnąć, i to intensywnie, będzie dziecko.

29. tydzień ciąży. Dolegliwości. Brzuch rośnie w tempie centymetr na tydzień. Niektóre kobiety od początku trzeciego trymestru uskarżają się zarówno na trudności z chodzeniem, ze spaniem, na konieczność częstych wizyt w toalecie (zwłaszcza w nocy), na skurcze łydek, opuchliznę stóp, napady wilczego apetytu (zwłaszcza w nocy), trudności z oddychaniem, bóle żeber, które uciska macica (a czasami dziecko potrafi wsadzić nogę między żebra), hemoroidy.

Szczególną uwagę trzeba zwrócić na opuchliznę kończyn dolnych. Stopy mogą poszerzyć się nawet o dwa rozmiary – latem ciężarne często chodzą w zbyt dużych klapkach, bo tylko takie buty mieszczą stopy a la narzeczona Shreka, czyli Fiona. Sposób na obrzęki to wypoczynek w pozycji leżącej (na lewym boku) lub z nogami uniesionymi lekko ponad linię ciała. Ale w przypadku dużych obrzęków czy wtedy, gdy pojawiają się nagle, trzeba koniecznie skonsultować się z lekarzem.

Ciąża to nie choroba, i jeśli przyszła mama czuje się dobrze, nie ma powodu by korzystała ze zwolnienia lekarskiego. Ale w trzecim trymestrze ciąży warto zaplanować trochę więcej czasu na odpoczynek, no i na ostatnie przygotowania do porodu. Zakup mebli, akcesoriów, ubranek dla dziecka to przyjemność, ale i wyzwanie (zwłaszcza finansowe), a jeśli do tego rodzice chcą maluchowi urządzić pokój – nie ma na co czekać. Zastanawiasz się, jak zaoszczędzić na wyprawce dla dziecka? Podpowiadamy kilka tricków!
 

 

Zapraszamy na nasze forum dla przyszłych mam

 

 

Oceń artykuł   

Kolejne tygodnie ciąży

  • Trzydziesty tydzień ciąży

    Dziecko w macicy ma już naprawdę niewiele miejsca, więc nie kopie tak mocno jak jeszcze kilkanaście dni wcześniej. Powinnaś zacząć obserwować ruchy dziecka – odczuwanie ruchów to ważny sygnał, że jest z nim wszystko w porządku. Jak to zrobić? Po posiłku połóż się wygodnie na...

    czytaj

  • Trzydziesty pierwszy tydzień ciąży

    Twoje piersi rozpoczynają produkcję mleka. Może nawet zobaczysz, że żółta, gęsta siara wypływa z sutka. To dobry znak – dzięki temu po porodzie maluch otrzyma swój pierwszy posiłek. Wypływ mleka może być czasem kłopotliwy – kup wkładki laktacyjne, przydadzą ci się w trakcie...

    czytaj

  • Trzydziesty drugi tydzień ciąży

    Dziecko waży już około 1,8 kg – rośnie tkanka tłuszczowa. Mierzy (wyprostowane) prawie 40 cm. Ma już paznokcie nie tylko u rąk, ale też u stóp. Płuca są już niemal gotowe do samodzielnej pracy. Potrafią się rozprężać – są wystarczająco rozbudowane, by po narodzinach...

    czytaj

Oblicz swój tydzień ciąży

Warto zobaczyć


Polecamy

Dr n. med. Paweł Grzesiowski

Czy niemowlę karmione piersią może zarazić się wirusem grypy?

Jakie jest niebezpieczeństwo zarażenia sie świńską grypą u niemowląt poniżej 6. miesiąca, karmionych piersią? Czy zaleca się dla nich szczepienie na normalną grypę i na świńską również? Jak wygląda sprawa u małych dzieci poniżej 5 lat? - pyta mama 2,5...

czytaj

Robert Makłowicz podczas Festiwalu Zupy w Krakowie

Chilli con carne z tortillą Roberta Makłowicza

Jestem przeciwnikiem oddzielnego gotowania dla dzieci. Z takiego gotowania specjalnych dań dla maluchów wyrastają analfabeci kulinarni, którzy jedzą najpierw w domu papki bez żadnego smaku, potem w przedszkolu, w stołówce szkolnej, a kończą na brejach w...

czytaj

Gdy dziecko obficie się ślini, wkłada do buzi rączki lub przedmioty, to znak, że ząbkuje

Bolesne ząbkowanie. Najczęstsze objawy to płacz, gorączka, biegunka

Tak, jak nie ma sztywnej reguły, co do momentu pojawienia się pierwszego ząbka, tak nie ma wytłumaczenia dlaczego u jednych dzieci ząbki pojawiają się wcześniej, u innych później. Jedyną regułą, jaką sama zaobserwowałam, jest to, że rodzeństwu zęby...

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?



Zobacz wyniki ankiety, skomentuj