20. tydzień ciąży

    
ocena:  
Zdaniem Eksperta

  Hałas może wystraszyć dziecko

 • Avatar

  dr Marzena Dębska

  Ginekolog położnik, Klinika Położnictwa i Ginekologii CMKP, Szpital Bielański w Warszawie

  Jesteś na półmetku! Być może urodzisz nieco wcześniej (ciążę lekarze uznają za donoszoną po zakończeniu 37. tygodnia), lub później (niektóre kobiety rodzą dzieci nawet w 42. tygodniu) – ale 20. tydzień umownie uznajemy za połowę ciąży. Twoje 18-20 cm dziecko może ważyć nawet 260-300 gram.

  Rozwój dziecka w 20. tygodniu ciąży

  Zaczynają pracować zmysły małego człowieka. Dziecko całkiem dobrze słyszy – mów do niego, śpiewaj, opowiadaj bajki, czytaj wierszyki. Głos mamy (o ile sama nie jest zdenerwowana) uspokaja malucha. Puszczaj muzykę – najlepiej klasyczną, bo taka ma najlepszy wpływ na kształtujący się system nerwowy dziecka. Jeśli będziesz miała szczęście, maluch po porodzie będzie sam zasypiał przy melodiach, które słyszał już w brzuchu. Jednocześnie pamiętaj, żeby unikać hałasu. Twoje dziecko słyszy nie tylko przyjemne dźwięki. Hałasy mogą je przestraszyć, wywołać gwałtowną pracę serca. Unikaj takich sytuacji!

Zdaniem Mamy

Czy jesteś synkiem, synku?

20 tydzień ciąży. Twoje 18-20 centymetrowe dziecko może ważyć nawet 260-300 gram. Zaczynają pracować zmysły małego człowieka. Dziecko całkiem dobrze słyszy – mów do niego, śpiewaj, opowiadaj bajki, czytaj wierszyki.

Fot. Archiwum

20 tydzień ciąży. Twoje 18-20 centymetrowe dziecko może ważyć nawet 260-300 gram. Zaczynają pracować zmysły małego człowieka. Dziecko całkiem dobrze słyszy – mów do niego, śpiewaj, opowiadaj bajki, czytaj wierszyki.

Czy mi się wydaje, czy bardziej uwagę zwracam, w każdym razie mnóstwo kobiet teraz chodzi z brzuszkami. Chyba media mają rację, trąbiąc o wyżu demograficznym.
Kilka dni gościła u mnie siostra z maleńką córeczką. Jakie to słodkie takiego dzidziusia nosić, przytulać, kąpać, przewijać, sama przyjemność. Przy okazji wątpliwość mi się w głowie zrodziła, czy ja poradzę sobie z chłopcem. Raz, ze to inna pielęgnacja – siusiak to siusiak, już czytałam o stulejce, odciąganiu napletka i tym podobnych atrakcjach. Ale po drugie – ważniejsze – czy jako matka córek podołam wychowawczym sprawom. Muszę o tym porozmawiać z tatusiem, chyba będzie miał więcej do zrobienia przy synu. A co do syna upewnię się za kilka dni na badaniu USG, tzw. połówkowym – wszak właśnie mija połowa ciąży.

 

20 tydzień ciąży. Rozwój dziecka. To już naprawdę półmetek ciąży. W tym tygodniu ruchy dziecka odczuwają nawet te kobiety, które są w ciąży po raz pierwszy. Dziecko jest nie tylko bardzo ruchliwe, ale też silne i – duże.

Podczas badania USG lekarz dokonuje już nie tylko pomiaru CRL – dziecko może mieć nawet 17 cm, ale i CHL, czyli całego dziecka, z razem z długością nóg – w 20 tygodniu może to być nawet 25 cm. Waga dziecka to ok. 310 gramów.

Wszystkie najważniejsze narządy są nie tylko rozwinięte, ale już pracują. Poza płucami, które rozwijać się będą praktycznie do końca ciąży. Rozwój dziecka to teraz prawie wyłącznie „przybieranie” – gramów i centymetrów. Warto zwrócić uwagę, że w drugiej połowie ciąży dziecko rośnie o nieco ponad 100 proc. jeśli chodzi o długość ciała, natomiast jego masa zwiększa się nawet ponad dziesięciokrotnie. Już za dwa tygodnie dziecko osiągnie etap, w którym – przedwcześnie urodzone, przynajmniej teoretycznie – ma szansę na przeżycie.

Dziecko coraz intensywniej połyka wody płodowe – im są słodsze, to robi to chętniej (dlatego na późniejszym etapie ciąży, gdy dziecko się nie porusza, można zjeść jakiś niewielki słodycz lub owoc – reakcja jest niemal natychmiastowa). Połykanie wód płodowych pozwala na rozwój układu pokarmowego, który podejmuje prace trawienne – dziecko przyswaja część cukrów pochodzących z tego źródła.

Podczas badania USG wykonanego w tym tygodniu widać, że cały układ pokarmowy dziecka znajduje się już w jamie brzusznej. Jeśli tak nie jest (rzadka wada wrodzona), i mamy do czynienia z wytrzewieniem wrodzonym, dziecko musi przyjść na świat w specjalistycznym szpitalu, oczywiście przez cesarkę. Wytrzewienie wrodzone, choć na pewno dla rodziców jest szokiem, w tej chwili lekarze leczą rutynowo, umieszczając wszystkie narządy na swoim miejscu i zaszywając powłoki brzuszne noworodka.

Choć badanie USG może być wykonywane nawet na każdej wizycie, w większości przypadków w okolicy 20. tygodnia ciąży wykonywane jest dopiero po raz drugi – w przypadku pojedynczych, prawidłowo rozwijających się ciąż jest to zupełnie wystarczające. „Połówkowe” badanie USG skupia się przede wszystkim na stwierdzeniu, czy budowa anatomiczna płodu jest prawidłowa oraz na diagnozie, czy serce jest prawidłowo zbudowane i prawidłowo pracuje.

Jeśli lekarz zdiagnozuje jakąś wadę serca – rodzice nie powinni panikować (zwłaszcza emocje mamy mogą mieć tylko negatywny wpływ na malucha). Większość wad lekarze są w stanie operować w pierwszych tygodniach a nawet dniach życia dziecka. Zdiagnozowanie wady serca u płodu powoduje, że jego mama może liczyć na specjalistyczną opiekę medyczną – aż do samego porodu.

Podczas badania USG lekarz może stwierdzić, czy serce zbudowane jest i pracuje prawidłowo. Jeśli ma wątpliwości, kieruje na dodatkowe badanie – echo serca płodu. Może skierować kobietę na takie badanie również wtedy, gdy badanie USG nie wykazuje żadnych podejrzeń, ale z wywiadu lekarskiego wynika, że możliwe są wady serca, które może wychwycić doświadczony kardiolog dziecięcy. Takim dodatkowym wskazaniem jest na przykład ciąża mnoga, ciąża z zapłodnienia in vitro, spożywanie przez matkę alkoholu w czasie ciąży lub przyjmowanie niektórych leków, wada serca u matki, występowanie wad serca w najbliższej rodzinie matki i ojca dziecka a także niektóre choroby genetyczne stwierdzone wcześniej u płodu (np. Zespół Downa).

 

Objawy ciąży w 20. tygodniu. Brzuch ciężarnej kobiety jest już wyraźnie zaokrąglony i widoczny dla osób postronnych, choć niektóre kobiety – ubierające się w bardzo luźne stroje, otyłe – mogą jeszcze „ukrywać” swój stan.

W 20. tygodniu ciąży niektóre kobiety odczuwają pierwsze skurcze Braxtona-Hicksa, czyli słabe, nieregularne skurcze macicy, które mają ją przygotować do prawdziwych skurczy porodowych.

W połowie ciąży niektórym kobietom zaczyna dokuczać świąd skóry na brzuchu – to efekt jej coraz większego rozciągnięcia i napięcia. Jeśli świąd jest umiarkowany, trzeba go po prostu przetrwać. Jeśli jednak nasila się, a do tego przenosi się również na inne części ciała (dłonie, stopy), trzeba pilnie skonsultować się z lekarzem. Silny świąd skóry może świadczyć o cholestazie ciążowej. Niezdiagnozowana cholestaza jest groźna dla dziecka!

 

 

Zapraszamy na nasze forum dla przyszłych mam

Oceń artykuł   

Komentarze

 • anabell666 | 18-07-2012 21:36:51

  Witam obecne i przyszłe Mamusie ja dopiero od czwartego miesiąca zaczęłam czuć się dobrze i przypominać samą siebie Mój Synek jest coraz bardziej aktywny , a jego ruchy to wspaniałe uczucie, które...
 • Mag2000 | 07-05-2013 15:52:23

  Witam wszystkie przyszłe Mamusie, ja odczuwam bardzo mało ruchów. Trochę mnie to martwi
 • blandzia | 01-12-2014 15:11:42

  Witam, ja ruchy dziecka czułam dość wcześnie bo już w 4 miesiącu teraz odczuwam je sporadycznie i raczej mnie to niepokoi tym bardziej, że od dwóch tygodni mam skurcze i bóle brzucha. Przyjmuje lek...
 • Semilla | 25-04-2018 22:54:30

  Hej hej u mnie zaczął się 20 tydzień ciąży mój synek waży 250,06.ruchy czuję od paru dni zazwyczaj póżnym wieczorem kiedy leżę spokojnie

Kolejne tygodnie ciąży

 • Dwudziesty pierwszy tydzień ciąży

  Twoje dziecko śpi 20 godzin na dobę – oczywiście to jest średnia. Dziecko w ciągu dnia zwykle śpi (tym chętniej, im więcej ty się poruszasz – czuje się wtedy bezpiecznie kołysane). Pora aktywności przypada na wieczór i twoje zasypianie – maluszek może cię właśnie wtedy...

  czytaj

 • Dwudziesty drugi tydzień ciąży

  Twoje dziecko ma już rzęsy. Jego skóra przestaje być przezroczysta. Wątroba produkuje bilirubinę. Powstają też białe krwinki – ważna broń w walce z infekcjami. Ale najważniejszym obrońcą swojego dziecka jesteś ty. Musisz kontrolować swoje zdrowie. Leki w ciąży Najmniejsza...

  czytaj

 • Dwudziesty trzeci tydzień ciąży

  Maluch przypomina już noworodka – choć jest zaledwie jego miniaturką. Waży ok. 450 gram, gdyby wyprostował nóżki, może mieć 30 cm długości. Dolegliwości w ciąży Mogą zacząć dokuczać ci obrzęki. Dopóki są niewielkie – i co ważniejsze, jeśli pojawiają się po południu i...

  czytaj

Oblicz swój tydzień ciąży

Warto zobaczyć


Polecamy

Czasem czerwone  pajączki  pojawiają się nagle i jakby bez powodu np. wyskakują podczas ciepłej kąpieli albo w sytuacji, kiedy dziecko zmienia gwałtownie temperaturę otoczenia.

Pajączki naczyniowe, rumień, naczyniaki u dzieci

Pękające naczynka u dzieci pojawiają się czasem już w niemowlęctwie, ale mogą objawić się też nagle w późniejszym okresie życia dziecka. Czy mogą zniknąć same?

czytaj

Do picia najlepsza jest przegotowana woda.

Dopajanie

Jeśli karmisz dziecko tylko piersią, to przez pierwszych sześć miesięcy nie musisz go ani dokarmiać ani dopajać. Natura tak to wymyśliła, że organizm kobiety produkuje tyle mleka (bogatego we wszystkie składniki odżywcze i przeciwciała chorób przebytych...

czytaj

Przy 28-dniowym cyklu, jeśli do zapłodnienia doszło w 14. dniu cyklu, hormon w moczu pojawi się dopiero po 4 tygodniach od zapłodnienia.

Test ciążowy. Po ilu dniach od spodziewanej miesiączki zrobić test?

Testy domowe z moczu mają około 95 procent skuteczności. Zazwyczaj, gdy są przedwcześnie zrobione, częściej są fałszywie ujemne niż fałszywie dodatnie. Testy te wtedy częściej mówią, że kobieta nie jest w ciąży niż, że jest.

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?Zobacz wyniki ankiety, skomentuj