-
dr Marzena Dębska
Ginekolog położnik, Klinika Położnictwa i Ginekologii CMKP, Szpital Bielański w WarszawieJesteś na półmetku! Być może urodzisz nieco wcześniej (ciążę lekarze uznają za donoszoną po zakończeniu 37. tygodnia), lub później (niektóre kobiety rodzą dzieci nawet w 42. tygodniu) – ale 20. tydzień umownie uznajemy za połowę ciąży. Twoje 18-20 cm dziecko może ważyć nawet 260-300 gram.
Rozwój dziecka w 20. tygodniu ciąży
Zaczynają pracować zmysły małego człowieka. Dziecko całkiem dobrze słyszy – mów do niego, śpiewaj, opowiadaj bajki, czytaj wierszyki. Głos mamy (o ile sama nie jest zdenerwowana) uspokaja malucha. Puszczaj muzykę – najlepiej klasyczną, bo taka ma najlepszy wpływ na kształtujący się system nerwowy dziecka. Jeśli będziesz miała szczęście, maluch po porodzie będzie sam zasypiał przy melodiach, które słyszał już w brzuchu. Jednocześnie pamiętaj, żeby unikać hałasu. Twoje dziecko słyszy nie tylko przyjemne dźwięki. Hałasy mogą je przestraszyć, wywołać gwałtowną pracę serca. Unikaj takich sytuacji!
Hałas może wystraszyć dziecko
Czy jesteś synkiem, synku?
Czy mi się wydaje, czy bardziej uwagę zwracam, w każdym razie mnóstwo kobiet teraz chodzi z brzuszkami. Chyba media mają rację, trąbiąc o wyżu demograficznym.
Kilka dni gościła u mnie siostra z maleńką córeczką. Jakie to słodkie takiego dzidziusia nosić, przytulać, kąpać, przewijać, sama przyjemność. Przy okazji wątpliwość mi się w głowie zrodziła, czy ja poradzę sobie z chłopcem. Raz, ze to inna pielęgnacja – siusiak to siusiak, już czytałam o stulejce, odciąganiu napletka i tym podobnych atrakcjach. Ale po drugie – ważniejsze – czy jako matka córek podołam wychowawczym sprawom. Muszę o tym porozmawiać z tatusiem, chyba będzie miał więcej do zrobienia przy synu. A co do syna upewnię się za kilka dni na badaniu USG, tzw. połówkowym – wszak właśnie mija połowa ciąży.
20 tydzień ciąży. Rozwój dziecka. To już naprawdę półmetek ciąży. W tym tygodniu ruchy dziecka odczuwają nawet te kobiety, które są w ciąży po raz pierwszy. Dziecko jest nie tylko bardzo ruchliwe, ale też silne i – duże.
Podczas badania USG lekarz dokonuje już nie tylko pomiaru CRL – dziecko może mieć nawet 17 cm, ale i CHL, czyli całego dziecka, z razem z długością nóg – w 20 tygodniu może to być nawet 25 cm. Waga dziecka to ok. 310 gramów.
Wszystkie najważniejsze narządy są nie tylko rozwinięte, ale już pracują. Poza płucami, które rozwijać się będą praktycznie do końca ciąży. Rozwój dziecka to teraz prawie wyłącznie „przybieranie” – gramów i centymetrów. Warto zwrócić uwagę, że w drugiej połowie ciąży dziecko rośnie o nieco ponad 100 proc. jeśli chodzi o długość ciała, natomiast jego masa zwiększa się nawet ponad dziesięciokrotnie. Już za dwa tygodnie dziecko osiągnie etap, w którym – przedwcześnie urodzone, przynajmniej teoretycznie – ma szansę na przeżycie.
Dziecko coraz intensywniej połyka wody płodowe – im są słodsze, to robi to chętniej (dlatego na późniejszym etapie ciąży, gdy dziecko się nie porusza, można zjeść jakiś niewielki słodycz lub owoc – reakcja jest niemal natychmiastowa). Połykanie wód płodowych pozwala na rozwój układu pokarmowego, który podejmuje prace trawienne – dziecko przyswaja część cukrów pochodzących z tego źródła.
Podczas badania USG wykonanego w tym tygodniu widać, że cały układ pokarmowy dziecka znajduje się już w jamie brzusznej. Jeśli tak nie jest (rzadka wada wrodzona), i mamy do czynienia z wytrzewieniem wrodzonym, dziecko musi przyjść na świat w specjalistycznym szpitalu, oczywiście przez cesarkę. Wytrzewienie wrodzone, choć na pewno dla rodziców jest szokiem, w tej chwili lekarze leczą rutynowo, umieszczając wszystkie narządy na swoim miejscu i zaszywając powłoki brzuszne noworodka.
Choć badanie USG może być wykonywane nawet na każdej wizycie, w większości przypadków w okolicy 20. tygodnia ciąży wykonywane jest dopiero po raz drugi – w przypadku pojedynczych, prawidłowo rozwijających się ciąż jest to zupełnie wystarczające. „Połówkowe” badanie USG skupia się przede wszystkim na stwierdzeniu, czy budowa anatomiczna płodu jest prawidłowa oraz na diagnozie, czy serce jest prawidłowo zbudowane i prawidłowo pracuje.
Jeśli lekarz zdiagnozuje jakąś wadę serca – rodzice nie powinni panikować (zwłaszcza emocje mamy mogą mieć tylko negatywny wpływ na malucha). Większość wad lekarze są w stanie operować w pierwszych tygodniach a nawet dniach życia dziecka. Zdiagnozowanie wady serca u płodu powoduje, że jego mama może liczyć na specjalistyczną opiekę medyczną – aż do samego porodu.
Podczas badania USG lekarz może stwierdzić, czy serce zbudowane jest i pracuje prawidłowo. Jeśli ma wątpliwości, kieruje na dodatkowe badanie – echo serca płodu. Może skierować kobietę na takie badanie również wtedy, gdy badanie USG nie wykazuje żadnych podejrzeń, ale z wywiadu lekarskiego wynika, że możliwe są wady serca, które może wychwycić doświadczony kardiolog dziecięcy. Takim dodatkowym wskazaniem jest na przykład ciąża mnoga, ciąża z zapłodnienia in vitro, spożywanie przez matkę alkoholu w czasie ciąży lub przyjmowanie niektórych leków, wada serca u matki, występowanie wad serca w najbliższej rodzinie matki i ojca dziecka a także niektóre choroby genetyczne stwierdzone wcześniej u płodu (np. Zespół Downa).
Objawy ciąży w 20. tygodniu. Brzuch ciężarnej kobiety jest już wyraźnie zaokrąglony i widoczny dla osób postronnych, choć niektóre kobiety – ubierające się w bardzo luźne stroje, otyłe – mogą jeszcze „ukrywać” swój stan.
W 20. tygodniu ciąży niektóre kobiety odczuwają pierwsze skurcze Braxtona-Hicksa, czyli słabe, nieregularne skurcze macicy, które mają ją przygotować do prawdziwych skurczy porodowych.
W połowie ciąży niektórym kobietom zaczyna dokuczać świąd skóry na brzuchu – to efekt jej coraz większego rozciągnięcia i napięcia. Jeśli świąd jest umiarkowany, trzeba go po prostu przetrwać. Jeśli jednak nasila się, a do tego przenosi się również na inne części ciała (dłonie, stopy), trzeba pilnie skonsultować się z lekarzem. Silny świąd skóry może świadczyć o cholestazie ciążowej. Niezdiagnozowana cholestaza jest groźna dla dziecka!
Kolejne tygodnie ciąży
-
Dwudziesty pierwszy tydzień ciąży
Twoje dziecko śpi 20 godzin na dobę – oczywiście to jest średnia. Dziecko w ciągu dnia zwykle śpi (tym chętniej, im więcej ty się poruszasz – czuje się wtedy bezpiecznie kołysane). Pora aktywności przypada na wieczór i twoje zasypianie – maluszek może cię właśnie wtedy... -
Dwudziesty drugi tydzień ciąży
Twoje dziecko ma już rzęsy. Jego skóra przestaje być przezroczysta. Wątroba produkuje bilirubinę. Powstają też białe krwinki – ważna broń w walce z infekcjami. Ale najważniejszym obrońcą swojego dziecka jesteś ty. Musisz kontrolować swoje zdrowie. Leki w ciąży Najmniejsza... -
Dwudziesty trzeci tydzień ciąży
Maluch przypomina już noworodka – choć jest zaledwie jego miniaturką. Waży ok. 450 gram, gdyby wyprostował nóżki, może mieć 30 cm długości. Dolegliwości w ciąży Mogą zacząć dokuczać ci obrzęki. Dopóki są niewielkie – i co ważniejsze, jeśli pojawiają się po południu i...
Oblicz swój tydzień ciąży
Warto zobaczyć
Polecamy
Nauka samodzielnego spania. Ważny etap w rozwoju dziecka
O tym, dlaczego dziecko powinno spać w swoim łóżeczku, rozmawiamy z dr Radosławem Kaczanem, psychologiem rozwojowym.
Czego oznaką jest trzęsąca się bródka u noworodka i małego niemowlaka?
Ostatnio zauważyłam u 2,5 miesięcznego dziecka, że czasami drży mu broda. Wygląda to tak, jakby było mu zimno. Zdarza się to podczas kąpieli, albo jak się go podnosi. Czy to jest normalny odruch?
Zapalenie spojówek u dziecka
Najczęstszą przyczyną wizyt dzieci u okulisty są zmiany zapalne powierzchni oka, w tym zapalenie spojówek. Dochodzi do niego, gdy do oka wnikną bakterie, wirusy, pył, dym, kurz czy kosmetyki. Choroba może mieć ostry lub łagodny przebieg, dlatego, gdy...
- Pajączki naczyniowe, rumień, naczyniaki u dzieci
- Chilli con carne z tortillą Roberta Makłowicza
- Rejestrujemy dziecko
- Ciemiączko. Wypukłe, małe, duże, pulsujące
- Masturbacja dziecięca
- Czy niemowlę karmione piersią może zarazić się wirusem grypy?
- Seplenienie u sześciolatka
- Uczulenie na spermę partnera
- Poród bez bólu
- Ranking zabawek dla dzieci w wieku od 3 do 5 lat
- Kiedy dzieci wstydzą się swoich rodziców?
- Witamina D w ciąży. Niedobór niekorzystny dla dziecka
- Histeroskopia w leczeniu niepłodności
- Taping u dzieci
- Zez u niemowlaka i małego dziecka. Przyczyny, leczenie
- Obniżone napięcie mięśniowe
- Alergiczny nieżyt nosa u dzieci (ANN). Przyczyny, objawy, leczenie
Przebieg ciąży
Lekarze mogą leczyć i korygować wady dziecka jeszcze w brzuchu mamy. Na pytanie czy dziecko...
Dom babci i dziadka to miejsce, gdzie czas płynie wolniej, a wspomnienia przybierają...
Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?
Zobacz wyniki ankiety, skomentuj