-
dr Marzena Dębska
Ginekolog położnik, Klinika Położnictwa i Ginekologii CMKP, Szpital Bielański w WarszawieMaluch przypomina już noworodka – choć jest zaledwie jego miniaturką. Waży ok. 450 gram, gdyby wyprostował nóżki, może mieć 30 cm długości.
Dolegliwości w ciąży
Mogą zacząć dokuczać ci obrzęki. Dopóki są niewielkie – i co ważniejsze, jeśli pojawiają się po południu i wieczorem, a po nocnym odpoczynku znikają, możesz być spokojna. To jeden z mniej przyjemnych, ale naturalnych objawów zaawansowanej ciąży. Natomiast jeśli obrzęki (stopy, nogi w okolicach kostek, palce u rąk i dłonie) utrzymują się przez cały dzień – skonsultuj się z lekarzem. Takie obrzęki trzeba monitorować (lekarz poleci ci kontrolować ciśnienie tętnicze, zleci też regularne badania moczu). Mogą bowiem być oznaką początków nadciśnienia ciążowego (dawniej zwanego gestozą).
Dbaj o dotllenienie dziecka, również w nocy
Jeśli w pierwszych miesiącach ciąży spałaś na plecach, koniecznie zmień pozycję! Dziecko staje się coraz cięższe, i macica (gdy leżysz na wznak) może uciskać naczynia, którymi doprowadzana jest krew (i tlen) do łożyska. W skrajnych przypadkach brak tlenu może doprowadzić do uduszenia dziecka. Najlepszą pozycją dla ciężarnej jest leżenie na boku.
Pilnuj, by nie spać na plecach
Pracuję, bo chcę!
Chodzę ciągle do pracy - przynajmniej wtedy mam głowę zaprzątniętą czym innym, i nie rozmyślam: fiknie tego koziołka i ustawi się głową na dół, czy będą mnie ciąć? Lekarz co prawda sam zapytał na wizycie, czy nadal czuję się na siłach, by pracować, bo gotów był, jakby co, zwolnienie już wystawić. Ale przecież czuję się wyśmienicie, senność zupełnie minęła, słoneczna wiosenna pogoda ładuje moje akumulatory, a w domu to się jeszcze nasiedzę z malutkim synkiem. Swoją drogą ileż spraw ułatwia to, że zna się płeć mającego przyjść na świat dziecka. Od banalnych, jak kolor ubranek czy wózka zaczynając, na poważnych, jak wybór imienia kończąc. Kiedy przychodziły na świat nasze córki – a nie mieliśmy pojęcia dopóki się nie urodziły, że będą dziewczynkami - wyboru imienia dokonywaliśmy już po ich urodzeniu, a na to jest tylko kilka dni, bo dziecko trzeba zarejestrować w urzędzie stanu cywilnego. Teraz na zastanawianie się mamy jeszcze dużo czasu.
23 tydzień. Waga w ciąży. Jeden z najczęściej poruszanych tematów na forach dla ciężarnych. Jedno z najczęściej zadawanych przyjaciółkom, które też są (lub były) w ciąży. Ile przytyłyście? To nie obsesja na punkcie wagi. Nie bez powodu podczas wizyt kontrolnych położna lub lekarz każe stanąć przyszłej mamie na wadze i sprawdza przyrost masy ciała. Niedobrze jest, gdy kobieta w ciąży przybiera na wadze zbyt szybko, ale równie niedobrze jest, gdy przyrost masy ciała jest zbyt mały – może to świadczyć o problemach z rozwojem płodu. Średnio kobieta powinna przybrać na wadze w czasie całej ciąży od 12 do 15 kilogramów. Jeśli przed ciążą przyszła mama miała dużą nadwagę lub była otyła, lekarz zaleca stosowanie takiej diety, by w ciągu dziewięciu miesięcy przyrost wagi nie przekroczył 10-11 kilogramów. W drugim trymestrze ciąży średni miesięczny przyrost masy ciała nie powinien przekraczać 0,5 kg.
6 miesiąc ciąży. Już cieszysz się zaokrąglonym brzuszkiem. To dobry moment by pomyśleć o specjalnej ciążowej sesji – u zawodowego fotografa, albo u fotografa-amatora, w którego wcielić się może mąż, partner, siostra lub przyjaciółka. Zdjęcia z brzuszkiem będą wzruszającą pamiątką, kiedy dziecko już przyjdzie na świat. Nie tylko dla ciebie, ale też – po kilku latach – dla dziecka. Dzieci uwielbiają opowieści z czasów, gdy „siedziały w brzuszku”. Dobrze jest móc im pokazać, jak ich kwaterka wyglądała. A piękne zdjęcia z ciąży co jakiś czas mają szanse wygrać w naszych konkursach „eBobas.pl z brzuszkiem”.
Waga dziecka. Dziecko może mieć już ok. 30 cm (przy wyprostowanych nóżkach). Waga dziecka może wynosić ok. 550 gramów. To już jest maleńki noworodek, choć jeszcze przez wiele tygodni niegotowy do samodzielnego życia poza organizmem matki. 23. tydzień jest w obecnej chwili uważany za granicę przeżywalności wcześniaków, choć tylko niewielki ułamek dzieci urodzonych na tym etapie ciąży ma w ogóle szansę na życie, a jeszcze mniej – na życie w pełnej sprawności. 23 tydzień ciąży to czas, w którym w sposób szczególny rozwijają się zmysły dziecka – wzrok i słuch. To idealny moment, aby zacząć mówić do malucha, śpiewać mu piosenki czy opowiadać bajki. Dziecko uczy się rozpoznawać głos mamy a potem taty.
Bezpieczeństwo w ciąży. Przepisy w Polsce pozwalają, by kobieta w widocznej ciąży nie używała pasów bezpieczeństwa jadąc samochodem. Jednak eksperci radzą, by pas bezpieczeństwa absolutnie zapinać - to najlepsze zabezpieczenie i dla matki i dla dziecka, jeśli dojdzie do wypadku czy kolizji. Warto wiedzieć, że w Europie najwięcej zgonów nienarodzonych dzieci w wypadkach jest spowodowanych śmiercią lub obrażeniami matki doznanymi z powodu niezapięcia pasów!
Włosy i paznokcie w ciąży. W drugiej połowie ciąży włosy i paznokcie na ogół stają się mocniejsze i zdrowsze. To czas, w którym kobieta zwykle olśniewa urodą, ale też musi częściej odwiedzać fryzjera - włosy rosną naprawdę szybko. Dlaczego się tak dzieje? W czasie ciąży wzrasta poziom estrogenów, dzięki czemu stan włosów i paznokci zazwyczaj ulega poprawie, włosy rosną szybciej, są gęstsze i bardziej lśniące, a paznokcie twardsze i nie łamią się. Warto jednak znać ograniczenia w wyborze kosmetyków. Na przykład ciężarne powinny pożegnać się na pewien czas z akrylem na paznokciach.
Zapraszamy na nasze forum dla przyszłych mam
Komentarze
Kolejne tygodnie ciąży
-
Dwudziesty czwarty tydzień ciąży
600 gramowy maluch wierci się, kopie, rozpycha, fika koziołki – czasem masz wrażenie, że w twoim brzuchu próbuje uprawiać jogging, a ono „tylko” ćwiczy wszystkie mięśnie. Nie możesz pewnie uwierzyć, że zaledwie 3, 4 tygodnie wcześniej poczułaś pierwsze ruchy. Zapamiętaj,... -
Dwudziesty piąty tydzień ciąży
Waga dziecka to już ok. 700 gram. Dzieci urodzone na tym etapie ciąży mają już szansę przeżyć – oczywiście, tylko z zastosowaniem najnowocześniejszej aparatury. Lekarzom udaje się ratować coraz więcej wcześniaków, i to – coraz młodszych. Dla dziecka jednak bezcenny jest każdy... -
Dwudziesty szósty tydzień ciąży
Dziecko zaczyna oddychać przez nos, a jego płuca zaczynają wytwarzać substancję niezbędną do prawidłowej pracy pęcherzyków płucnych – surfakant. Zapobiega ona sklejaniu się pęcherzyków. Jeżeli istnieje zagrożenie wcześniejszym porodem, ciężarnej podaje się leki, pobudzające...
Oblicz swój tydzień ciąży
Warto zobaczyć
Polecamy
Chłopięce genitalia. Rozwój, wady anatomiczne
O prawidłowym rozwoju chłopięcych genitaliów a także ich ewentualnych wadach anatomicznych, rozmawiamy z pediatrą, Cezarym Makulskim.
Pajączki naczyniowe, rumień, naczyniaki u dzieci
Pękające naczynka u dzieci pojawiają się czasem już w niemowlęctwie, ale mogą objawić się też nagle w późniejszym okresie życia dziecka. Czy mogą zniknąć same?
Bolesne ząbkowanie. Najczęstsze objawy to płacz, gorączka, biegunka
Tak, jak nie ma sztywnej reguły, co do momentu pojawienia się pierwszego ząbka, tak nie ma wytłumaczenia dlaczego u jednych dzieci ząbki pojawiają się wcześniej, u innych później. Jedyną regułą, jaką sama zaobserwowałam, jest to, że rodzeństwu zęby...
- Krwawienie i plamienie w ciąży
- Moczenie nocne u dzieci powyżej 5. roku życia. Przyczyny, leczenie
- Atropina. Jak podać dziecku? Dawkowanie, skutki uboczne
- Powiększone węzły chłonne u dziecka. Zwykle świadczą o infekcji, ale mogą sygnalizować nawet nowotwór
- Chilli con carne z tortillą Roberta Makłowicza
- Nauka samodzielnego spania. Ważny etap w rozwoju dziecka
- Czego oznaką jest trzęsąca się bródka u noworodka i małego niemowlaka?
- Infekcje okolic intymnych u dziewczynek i chłopców
- Kiła wrodzona. Choroba, która wciąż istnieje
- Poznaj przyczyny płaczu Twojego dziecka!
- Owoce dla ciężarnej. Czy cytrusy w ciąży to dobry pomysł?
- Czy niemowlak, w którego najbliższym otoczeniu jest osoba po przebytym półpaścu, jest bardziej narażony na zachorowanie na ospę wietrzną? Czy warto go zaszczepić przeciw ospie?
- Co to znaczy racjonalnie się odżywiać?
- Zatrzymanie laktacji. Farmakologiczne i naturalne
- Karać czy nie?
Przebieg ciąży
Żeby uniknąć rozstępów, zwiotczałej skóry czy cellulitu, trzeba zadbać o ciało w czasie...
Ulubione spodnie dzieci? Wiadomo, że dresy! Dzieci mają tu upodobania zbieżne z...
Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?
Zobacz wyniki ankiety, skomentuj
myszka12151919 | 28-03-2012 10:38:48
karcia777 | 19-07-2013 22:54:02
Doris85 | 02-04-2015 10:34:23