-
dr Marzena Dębska
Ginekolog położnik, Klinika Położnictwa i Ginekologii CMKP, Szpital Bielański w WarszawieTwoje dziecko śpi 20 godzin na dobę – oczywiście to jest średnia. Dziecko w ciągu dnia zwykle śpi (tym chętniej, im więcej ty się poruszasz – czuje się wtedy bezpiecznie kołysane). Pora aktywności przypada na wieczór i twoje zasypianie – maluszek może cię właśnie wtedy energicznie (choć na tym etapie jeszcze delikatnie) kopać.
Zdrowie w ciąży
Spaceruj, poruszaj się, uprawiaj bezurazowe sporty – to wszystko pomaga dziecku rozwijać się. Dostarczasz mu tlenu i może w pełni korzystać ze wszystkich składników odżywczych, jakie otrzymuje. Jeśli pracujesz w pozycji siedzącej – rób regularne przerwy, żeby zrobić choć niewielką rundkę spaceru (najlepiej na świeżym powietrzu).
Dieta w ciąży
W drugim trymestrze możesz mieć większy niż zwykle apetyt. Ciążowe zachcianki nie są niczym złym, warto jednak pamiętać, że w tym czasie nie je się „za dwoje” tylko – dla dwojga. Odżywiaj się racjonalnie i systematycznie kontroluj wagę. Choć wiele kobiet przybiera w ciąży nawet 20 i więcej kilogramów, warto wiedzieć jaki powinien być optymalny przyrost wagi – i tego pilnować.
Odchudzać się oczywiście nie możesz. Ale pilnować wagi – jak najbardziej! Najważniejsze – jedz zdrowe rzeczy, pamiętaj o dostarczaniu wszystkich podstawowych składników (wapń, żelazo, nienasycone kwasy tłuszczowe itd.) których twoje dziecko potrzebuje, żeby zdrowo rosnąć a twój organizm – żeby w dobrej formie dotrwać do końca ciąży.
Pilnuj wagi, nie jedz za dwoje
To chłopiec!
Są jajeczka! Byliśmy razem z mężem na badaniu, długo trwało, bo maluszek tyłem sobie leżał i ani myślał się obrócić, przez co utrudniał pracę lekarzowi, ale wreszcie się udało. Zdrowy, piękny, prawie półkilowy syn! Nie obyło się bez mokrych oczu, a mąż na długą chwilę zaniemówił. Dopiero później dzieliliśmy się naszą radością i oczywiście wróciła licytacja imion – teraz już wyłącznie chłopięcych.
Żadnych dodatkowych wskazań lekarza nie ma. Moje przybieranie na wadze trochę go zaniepokoiło, ale kiedy zapewniłam, ze słodyczami się nie objadam, gazowanych napojów nie piję, tylko zwyczajnie apetyt mi dopisuje, to się chyba uspokoił. Unikanie słodyczy nie uchroni mnie przed koniecznością zrobienia badania tzw. krzywej cukrowej. Polega na ustaleniu poziomu cukru na czczo, i drugi raz, po wypiciu glukozy. To teraz rutynowe badanie, więc zrobić trzeba.
Różne bóle brzucha w ciąży. To 21. tydzień. Ciąża jest już doskonale widoczna, znajomi i przyjaciele pytają: - Który to miesiąc? Zaczyna się szósty miesiąc ciąży. Pamiętaj, że na tym etapie ciąży macica się rozciąga i rośnie wraz ze wzrostem dziecka, które się porusza, wierci i kopie. Te kopnięcia mogą być bolesne, ale są niegroźne. Niektóre bóle w dole brzucha wynikają czasem z niedotlenienia mięśnia macicy spowodowanego wadą jej budowy. Może wówczas dojść do odklejenia się łożyska, co jest niebezpieczne dla dziecka. Trzeba zwrócić szczególnie uwagę na bóle, objawiające się jako uczucie drętwienia w dole brzucha, zwłaszcza jeśli występują one po nocnym wypoczynku. Wtedy macica powinna być porządnie ukrwiona, a ciężarna zrelaksowana. Kiedy brzuch twardnieje i występuje uczucie „braku skóry”, to znaczy, że coś jest nie w porządku. Twardy brzuch w ciąży na tym etapie to sygnał, że kobieta powinna natychmiast zgłosić się do lekarza!
Cukrzyca ciążowa. Zaburzenia tolerancji węglowodanów w ciąży określane są mianem cukrzycy ciążowej. Najczęściej choroba mija po porodzie. Problem dotyczy około 3 proc. ciężarnych. Ten typ cukrzycy jest wywoływany zwiększoną w czasie ciąży opornością tkanek na działanie insuliny. Często chorują kobiety otyłe, po 25. roku życia. W grupie ryzyka zachorowania na cukrzycę ciążową są też kobiety, które wiele razy rodziły i ich dzieci były o dużej masie ciała, kobiety z nadciśnieniem tętniczym oraz te, u których cukrzycę stwierdzono w poprzednich ciążach. Pacjentki z grup podwyższonego ryzyka diagnozuje się w kierunku cukrzycy ciążowej zaraz po pierwszej wizycie u ginekologa. Jeśli wynik jest prawidłowy, test powtarza się w połowie ciąży. U wszystkich pozostałych ciężarnych test na tolerancję glukozy wykonuje się między 24. a 28. tygodniem ciąży.
Krwawienie w ciąży. Krwawienie z dróg rodnych kwalifikuje się zawsze do kontroli i zawsze trzeba je traktować jako niebezpieczne, a gdy mamy z nim do czynienia w ciąży, kobieta powinna szybko udać się do lekarza. Często krwawienie nie zagraża bezpośrednio ciąży – może być na przykład spowodowane stanem zapalnym w szyjce macicy, ale musi to sprawdzić lekarz. Od samego początku ciąży każde krwawienie podlega leczeniu. Ginekolodzy podkreślają, że w czasie upału albo po męczącej podróży czy po ciepłej kąpieli może nastąpić mocny skurcz macicy, który spowoduje, że łożysko odklei się od ściany macicy i otworzy się jakieś naczynie krwionośne, co spowoduje plamienie. W drugim semestrze takie niewielkie krwiaki zwykle same się wchłaniają, ale ciężarna musi unikać wszelkiego wysiłku, wskazane jest również leżenie. Tylko w takich warunkach łożysko jest w stanie przykleić się ponownie do macicy.
Co powinna jeść kobieta w ciąży. Głównym źródłem energii dla ciężarnych powinny być produkty zbożowe, takie jak zboża, ziarna, nasiona i pestki. Ciężarne powinny jeść 4-6 pełnowartościowych posiłków. W każdym z nich powinno się znajdować białko zwierzęce i roślinne, węglowodany złożone i proste (zboża, ziarna, owoce, miód), naturalne witaminy w postaci warzyw i owoców oraz niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe (ryby, ziarna, oliwa z oliwek). W menu kobiety w ciąży powinny być produkty mleczne (mleko, maślanka, kefir, jogurty naturalne).
Wyprawka dla noworodka. Połowa ciąży to dobry moment, żeby zacząć myśleć o kompletowaniu wyprawki. Ciąża mija tydzień po tygodniu, warto systematycznie odhaczać rzeczy, jakie trzeba kupić, załatwić, zorganizować przed godziną „P” (czyli porodem). Zwykle przyszłe mamy zaczynają od zakupu ubranek. Nie kupujcie zbyt wielu w najmniejszym rozmiarze (56). Noworodek rosnie bardzo szybko, a większość dzieci rodzi się z długością ciała przekraczającą 54-56 cm. Ubranka w takim wypadku posłużą 2-3 tygodnie, gdyż nie mogą być za ciasne. Bezpieczniej więc większość ubrań zakupić w rozmiarze 62. Lepiej, żeby były za duże, niż za małe. Niemowlęce ubranka powinny być wykonane z naturalnych materiałów, np. z bawełny lub batystu i przede wszystkim być wygodne. Najbardziej uniwersalne są body zapinane z przodu i/lub w kroku lub pajacyki czyli śpioszki z długim rękawem i długimi nogawkami z zapięciem z przodu. Wszystkie ubranka dla noworodka należy wyprać w proszku przeznaczonym do prania dziecięcych rzeczy.
Poród, jak wybrać szpital. Jesteś w ciąży, czeka cię poród. To oczywiste. Ale jesteś dopiero na początku drugiej połowy ciąży, na myślenie o porodzie jest jeszcze trochę za wcześnie. Warto jednak już teraz zastanowić się i dowiedzieć, jak wybrać najlepszy szpital na poród. Możesz to zrobić, wchodząc na forum eBobas.pl i przeczytać opinie o szpitalach i lekarzach w nich pracujących. Oczywiście, są to opinie subiektywne.
Jakich informacji powinnaś szukać?
- Czy szpital przyjmuje pacjentki, które nie prowadzą ciąży w przyszpitalnej poradni specjalistycznej? To szczególnie ważne, jeśli chciałabyś rodzić w szpitalu klinicznym czy innej wysokospecjalistycznej placówce;
- Jakie świadczenia szpital gwarantuje w czasie porodu? Poród rodzinny w osobnej porodowej, wanna do porodu w wodzie, znieczulenie etc.
- Czy szpital ma dobrze wyposażony oddział neonatologiczny. Warto dmuchać na zimne, zdrowy noworodek takiego oddziału nie potrzebuje.
Zapraszamy na nasze forum dla przyszłych mam
Kolejne tygodnie ciąży
-
Dwudziesty drugi tydzień ciąży
Twoje dziecko ma już rzęsy. Jego skóra przestaje być przezroczysta. Wątroba produkuje bilirubinę. Powstają też białe krwinki – ważna broń w walce z infekcjami. Ale najważniejszym obrońcą swojego dziecka jesteś ty. Musisz kontrolować swoje zdrowie. Leki w ciąży Najmniejsza... -
Dwudziesty trzeci tydzień ciąży
Maluch przypomina już noworodka – choć jest zaledwie jego miniaturką. Waży ok. 450 gram, gdyby wyprostował nóżki, może mieć 30 cm długości. Dolegliwości w ciąży Mogą zacząć dokuczać ci obrzęki. Dopóki są niewielkie – i co ważniejsze, jeśli pojawiają się po południu i... -
Dwudziesty czwarty tydzień ciąży
600 gramowy maluch wierci się, kopie, rozpycha, fika koziołki – czasem masz wrażenie, że w twoim brzuchu próbuje uprawiać jogging, a ono „tylko” ćwiczy wszystkie mięśnie. Nie możesz pewnie uwierzyć, że zaledwie 3, 4 tygodnie wcześniej poczułaś pierwsze ruchy. Zapamiętaj,...
Oblicz swój tydzień ciąży
Warto zobaczyć
Polecamy
Nauka samodzielnego spania. Ważny etap w rozwoju dziecka
O tym, dlaczego dziecko powinno spać w swoim łóżeczku, rozmawiamy z dr Radosławem Kaczanem, psychologiem rozwojowym.
Czego oznaką jest trzęsąca się bródka u noworodka i małego niemowlaka?
Ostatnio zauważyłam u 2,5 miesięcznego dziecka, że czasami drży mu broda. Wygląda to tak, jakby było mu zimno. Zdarza się to podczas kąpieli, albo jak się go podnosi. Czy to jest normalny odruch?
Zapalenie spojówek u dziecka
Najczęstszą przyczyną wizyt dzieci u okulisty są zmiany zapalne powierzchni oka, w tym zapalenie spojówek. Dochodzi do niego, gdy do oka wnikną bakterie, wirusy, pył, dym, kurz czy kosmetyki. Choroba może mieć ostry lub łagodny przebieg, dlatego, gdy...
- Pajączki naczyniowe, rumień, naczyniaki u dzieci
- Chilli con carne z tortillą Roberta Makłowicza
- Rejestrujemy dziecko
- Ciemiączko. Wypukłe, małe, duże, pulsujące
- Masturbacja dziecięca
- Czy niemowlę karmione piersią może zarazić się wirusem grypy?
- Seplenienie u sześciolatka
- Uczulenie na spermę partnera
- Poród bez bólu
- Ranking zabawek dla dzieci w wieku od 3 do 5 lat
- Kiedy dzieci wstydzą się swoich rodziców?
- Witamina D w ciąży. Niedobór niekorzystny dla dziecka
- Histeroskopia w leczeniu niepłodności
- Taping u dzieci
- Zez u niemowlaka i małego dziecka. Przyczyny, leczenie
- Obniżone napięcie mięśniowe
- Alergiczny nieżyt nosa u dzieci (ANN). Przyczyny, objawy, leczenie
Przebieg ciąży
Upały, to nie tylko odczuwany przez ciężarną dyskomfort w postaci bólu kręgosłupa, obrzęku...
Dom babci i dziadka to miejsce, gdzie czas płynie wolniej, a wspomnienia przybierają...
Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?
Zobacz wyniki ankiety, skomentuj