19. tydzień ciąży

    
ocena:  
Zdaniem Eksperta

  Pamiętaj o pasach bezpieczeństwa

 • Avatar

  dr Marzena Dębska

  Ginekolog położnik, Klinika Położnictwa i Ginekologii CMKP, Szpital Bielański w Warszawie

  Możesz już odczuwać bardziej intensywnie ruchy dziecka, choć nadal nie są to jeszcze kopnięcia. Ciało twojego malucha szczelnie pokrywa maź płodowa. Ponieważ przed porodem maź płodowa stopniowo odkleja się od dziecka, maluchy – zwłaszcza te urodzone po terminie – przychodzą na świat ze „skórą praczki” – ich skóra miała bowiem kontakt przez kilka (lub kilkanaście) dni z wodami płodowymi i staje się zmacerowana.

  Na najbliższym USG masz szansę dowiedzieć się, czy masz synka czy córeczkę. Dziecko ma już ukształtowany układ rozrodczy i o ile zechce się na badaniu odpowiednio ułożyć, wszystko będzie widoczne „jak na dłoni”. Dziewczynki mają już wykształconą macicę i jajniki a chłopcy – ukształtowane jądra. Zwykle po ustaleniu płci rodzice ruszają na zakupy dla maluszka. Warto pamiętać, że pomyłki się zdarzają – ale przecież nic się nie stanie, jeśli dziewczynka będzie nosić niebieskie śpiochy!

  Twój brzuch jest już zdecydowanie ciążowo zaokrąglony. Jeśli jesteś kierowcą, albo jeździsz jako pasażer – pamiętaj o pasach bezpieczeństwa. Eksperci radzą, by zapinać pasy (trzeba je zapinać w odpowiedni sposób, są również specjalne adaptery zwiększające bezpieczeństwo), ponieważ jeśli zdarzy się wypadek, niezapięcie pasów może mieć tragiczne konsekwencje – i dla dziecka, i dla mamy.
   

Zdaniem Mamy

Maluszek szaleje na całego

19 tydzień ciąży. Na najbliższym USG masz szansę dowiedzieć się, czy masz synka czy córeczkę

Fot. Archiwum

19 tydzień ciąży. Na najbliższym USG masz szansę dowiedzieć się, czy masz synka czy córeczkę

Jak miło jest chodzić w ciąży. Tego nie da się już ukryć, brzuszek jest wyraźnie widoczny, nawet w luźnych ubraniach. Spotykając znajomych słyszę tyle miłych słów, gratulacji, pytań o termin rozwiązania, o płeć, o samopoczucie. Odpowiadam zgodnie z prawdą, że czuję się wspaniale. Nie wiem z czego wynika przeświadczenie, że kobieta w ciąży powinna się czuć źle. Obalam stanowczo ten stereotyp.

Maluszek szaleje w najlepsze. Jego wygibasy już nie tylko czuć, ale nawet widać! Potrafi nam urządzić prawdziwy seans falowania brzucha – nie możemy się napatrzeć. Maleństwo napiera mi już nie tylko na dół – wywołując potrzebę częstego oddawania moczu, ale i u góry odczuwam nacisk. Nawet pojawiły się pierwsze, na razie delikatne objawy zgagi. Nie jest to przyjemne, mam nadzieję, że nie będzie się nasilać.

 

19. tydzień ciąży. Waga dziecka to nawet 250 gramów, a długość jego ciała (CRL) to ok. 16 cm. Zbliża się czas „połówkowego” badania USG.

To badanie USG pozwoli zdiagnozować praktycznie wszystkie ewentualne nieprawidłowości i schorzenia płodu, zwłaszcza wady serca – niektóre z nich można korygować jeszcze przed narodzinami. Jeśli nawet jest to niemożliwe, wiedząc jakiej opieki dziecko będzie wymagać po porodzie, lekarz może wydać skierowanie do specjalistycznego szpitala, lub na przykład zdecydować, że kobieta ze względu na wskazania medyczne musi rodzić przez cesarskie cięcie. USG połówkowe najczęściej daje też rodzicom pewność, czy urodzi się im synek, czy córka.

W 19. tygodniu ciąży niemal wszystkie ciężarne odczuwają i poprawnie identyfikują ruchy płodu. Na tym etapie można je wyczuć przede wszystkim wtedy, gdy kobieta leży lub siedzi, zwłaszcza po posiłku. Dziecko rusza się wtedy szczególnie intensywnie. Dziecko nie tylko dobrze słyszy dźwięki, ale zaczyna je rozróżniać. W ciągu kilku następnych tygodni ciężarna mama może się przekonać, że jej głos może wpłynąć uspakajająco na dziecko. Doświadczone mamy i położne radzą, by na tym etapie jak najwięcej mówić do dziecka – spokojnym głosem. Dziecko szybko nauczy się rozpoznawać głos mamy.

 

Objawy ciąży w 19. tygodniu. W połowie ciąży kobiety często uskarżają się na bóle kręgosłupa. Choć ciążowy brzuch nie jest jeszcze ogromny, dla kręgosłupa stanowi spore wyzwanie – dlatego trzeba o niego szczególnie dbać. Dobrym pomysłem są ćwiczenia, opracowane z myślą o ciężarnych. Nie tylko doraźnie łagodzą dolegliwości, ale i przygotowują kręgosłup na większe wyzwania w trzecim trymestrze.

Sprawdzasz regularnie swoją masę ciała? W 19. tygodniu ciąży waga nie powinna wskazywać więcej niż 350 gramów na plusie (w stosunku do poprzedniego tygodnia). Zbyt szybki przyrost masy ciała może świadczyć o komplikacjach ciążowych, jest też niebezpieczny zarówno dla ciężarnej jak i dla płodu.

Kolejna dolegliwość, to obrzęki nóg. Powód? Macica uciska na żyły, którymi krew wraca do serca. Niewielkie obrzęki nie powinny być powodem do niepokoju – większość z nich ustępuje, jeśli ciężarna poleży kilkanaście minut z nogami uniesionymi powyżej linii ciała. Ale jeśli obrzęki występują nagle i są bardzo duże, a także – jeśli obrzęk pojawia się po czasie odpoczynku (na przykład rano) – nie można zwlekać z konsultacją u lekarza.

Duża część ciężarnych, choć nie doświadcza (na tym etapie) obrzęków, uskarża się na skurcze mięśni łydek. Potrafią być one bardzo bolesne i pojawiać się znienacka w nocy, zakłócając sen. Oprócz masaży łydek, pomaga uzupełnianie poziomu potasu w organizmie. Nie sięgaj jednak pochopnie po suplementy. Lepiej pić na przykład sok z pomidorów, czarnej porzeczki czy włączyć do diety banany (są kaloryczne, ale zdrowe).

Zwłaszcza (choć nie tylko) latem ciężarna musi pamiętać o piciu odpowiedniej ilości wody. To skuteczny sposób by uniknąć zawrotów głowy (jeden z symptomów odwodnienia), woda zapewnia też prawidłową pracę nerek i wątroby, a usuwanie toksyn z organizmu w ciąży jest niezwykle istotne.

 

W połowie ciąży większość rodziców zaczyna już poważne zakupy wyprawkowe. Nie zważaj na zabobon (niektóre babcie ciągle w niego wierzą), że kupowanie wyprawki w ciąży przynosi nieszczęście. Kompletowanie wyprawki to jeden z najprzyjemniejszych aspektów ciąży, nawet jeśli nadwyręża mocno konto przyszłych rodziców. Jeśli będziesz zwlekać do ostatniego momentu, na pewno przepłacisz. Pamiętaj, że wielu sprzętów nie opłaca się kupować w sklepie – łóżeczko czy wózek można kupić o wiele taniej z drugiej ręki. Ale są też przedmioty, na których oszczędzać się nie powinno. Do takich należy materacyk (dziecko powinno mieć nowy) czy fotelik samochodowy.

 

 

Zapraszamy na nasze forum dla przyszłych mam

Oceń artykuł   

Komentarze

 • vesnah | 09-07-2014 11:06:32

  Ja jestem w 18stym tygodniu a juz czuje mocne kopniaki, wiercenie sie i czkawke mimo ze to moja pierwsza ciaza, nawet moj maz je wyczuwa. A brzucha prawie nie widac. Waze pol kilo wiecej niz przed ...
 • IT9w8 | 14-11-2016 08:42:51

  Hej dziewczynki.U nas juz 19 tydz ....koniaku są i to z dnia na dzień mocniejsze....byle do wiosny...
 • IT9w8 | 14-11-2016 08:43:38

  Miałobyc kopniaki. Przepraszam☺
 • Semilla | 20-04-2018 08:48:50

  Hej hej u mnie się zaczął 19 tydzien to moja pierwsza ciaza w nocy dokładnie po północy poczułam delikatne kopniaki od mojej małej córeczki.Jestem prze szczęśliwa ...

Kolejne tygodnie ciąży

 • Dwudziesty tydzień ciąży

  Jesteś na półmetku! Być może urodzisz nieco wcześniej (ciążę lekarze uznają za donoszoną po zakończeniu 37. tygodnia), lub później (niektóre kobiety rodzą dzieci nawet w 42. tygodniu) – ale 20. tydzień umownie uznajemy za połowę ciąży. Twoje 18-20 cm dziecko może ważyć nawet...

  czytaj

 • Dwudziesty pierwszy tydzień ciąży

  Twoje dziecko śpi 20 godzin na dobę – oczywiście to jest średnia. Dziecko w ciągu dnia zwykle śpi (tym chętniej, im więcej ty się poruszasz – czuje się wtedy bezpiecznie kołysane). Pora aktywności przypada na wieczór i twoje zasypianie – maluszek może cię właśnie wtedy...

  czytaj

 • Dwudziesty drugi tydzień ciąży

  Twoje dziecko ma już rzęsy. Jego skóra przestaje być przezroczysta. Wątroba produkuje bilirubinę. Powstają też białe krwinki – ważna broń w walce z infekcjami. Ale najważniejszym obrońcą swojego dziecka jesteś ty. Musisz kontrolować swoje zdrowie. Leki w ciąży Najmniejsza...

  czytaj

Oblicz swój tydzień ciąży

Warto zobaczyć


Polecamy

Wzmożone napięcie mięśniowe minie szybko dzięki rehabilitacji.

Wzmożone napięcie mięśniowe. Przyczyny i objawy

Nieprawidłowe napięcie mięśniowe to często spotykany problem u dzieci. Bardzo łatwo je zauważyć. Objawy wzmożonego napięcia mięśniowego to nienaturalne prężenie się i wyginanie do tyłu w literę C.  

czytaj

Przy 28-dniowym cyklu, jeśli do zapłodnienia doszło w 14. dniu cyklu, hormon w moczu pojawi się dopiero po 4 tygodniach od zapłodnienia.

Test ciążowy. Po ilu dniach od spodziewanej miesiączki zrobić test?

Testy domowe z moczu mają około 95 procent skuteczności. Zazwyczaj, gdy są przedwcześnie zrobione, częściej są fałszywie ujemne niż fałszywie dodatnie. Testy te wtedy częściej mówią, że kobieta nie jest w ciąży niż, że jest.

czytaj

Poczęcie dziecka, zapłodnienie, to nie zdarzenie ale proces, do którego dochodzi nawet kilka dni po odbytym stosunku.

Co warto wiedzieć o zapłodnieniu? Gdzie dochodzi do zapłodnienia? Ile trwa zapłodnienie?

Poczęcie dziecka, zapłodnienie, to nie zdarzenie ale proces, do którego dochodzi nawet kilka dni po odbytym stosunku. Dlatego wiele par ma problemy ze znalezieniem odpowiedzi na pytanie, kiedy doszło do zapłodnienia, kiedy udało się począć dziecko.

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?Zobacz wyniki ankiety, skomentuj