-
dr Marzena Dębska
Ginekolog położnik, Klinika Położnictwa i Ginekologii CMKP, Szpital Bielański w WarszawieTwoje dziecko ma już rzęsy. Jego skóra przestaje być przezroczysta. Wątroba produkuje bilirubinę. Powstają też białe krwinki – ważna broń w walce z infekcjami. Ale najważniejszym obrońcą swojego dziecka jesteś ty. Musisz kontrolować swoje zdrowie.
Leki w ciąży
Najmniejsza infekcja bakteryjna, niewyleczony stan zapalny, nawet „zepsuty” ząb mogą być groźne dla twojego dziecka, ponieważ drobnoustroje krążące w Twojej krwi przechodzą przez łożysko do wnętrza macicy. W przypadku poważniejszych infekcji często trzeba wziąć antybiotyk (w niektórych sytacjach, na przykład w zakażeniach układu moczowego, możliwe jest wcześniej wykonanie posiewu, dzięki któremu można dobrać lek skuteczny, a zarazem bezpieczny).
Rozwój dziecka
Dziecko potrafi prosto trzymać głowę – to zasługa coraz mocniejszych mięśni karku. Wykształcają się małżowiny uszne (nikt na całym świecie nie ma takich samych). Między noskiem a górną wargą zaczyna się wykształcać pionowa bruzda. Twarz dziecka coraz bardziej nabiera wyrazu. Twoje dziecko może już mierzyć ok. 20 cm i ważyć ponad 350 gram.
Możesz odczuwać zgagę – powiększający się brzuch cały czas wpływa na pracę układu trawiennego. Żeby ją złagodzić – zjadaj więcej, małych posiłków w ciągu dnia, zamiast dwóch-trzech obfitych.
Kontroluj stan zdrowia, walcz z infekcjami
Dylematy mamy
Wszystko pięknie, ale jak każda chyba ciężarna sama zasiewam sobie jakieś wątpliwości. Martwię się, bo USG wykazało, że nasz chłopczyk siedzi sobie główką do góry, a pupcią do dołu. Teraz już wiem skąd to częste bieganie do toalety – to synuś tańce na moim pęcherzu uskutecznia. Położenie pośladkowe – tak fachowo się to nazywa – jest wskazaniem do zakończenia ciąży cesarskim cięciem. Nie powiem, żebym się tym nie martwiła – dzieci w tym wieku ciąży zwykle są już w pozycji główkowej – najbardziej prawidłowej. No dobra, wiem, że nie wszystkie, ale większość. Jeszcze jest trochę czasu, żeby mój chłopczyk fikołka zrobił i właściwą stroną do przyjścia na świat się przygotował. A jeśli tego nie zrobi? Hm… przeraża mnie myśl o operacji.
Brzuch w ciąży. Trwa 6. miesiąc. W 22. tygodniu brzuch przyszłej mamy zdecydowanie zdradza, co wydarzy się za kilkanaście tygodni, choć jeśli kobieta nosi bardzo luźne ubrania lub przed ciążą miała sporą nadwagę, ciąża nie musi być dla postronnych oczywista. Jednak zdecydowana większość przyszłych mam już na tym etapie ciąży podkreśla ładnie zaokrąglony brzuch.
Pamiętaj, że w czasie ciąży trzeba chronić brzuch – i nie chodzi tylko o oczywistą ochronę np. przed upadkiem czy uderzeniem. Brzuch w czasie ciąży powinien być zawsze przesłonięty ubraniem, bluzką czy sukienką. Oczywiście, nic się nie stanie jeśli na chwilę go odsłonimy, ale np. wylegiwanie się na plaży w dwuczęściowym stroju kąpielowym czy paradowanie w kusej bluzeczce odsłaniającej pępek może zaszkodzić dziecku.
Ruchy dziecka. W 22. tygodniu większość kobiet, nawet tych które w ciąży są po raz pierwszy, od kilku czuje ruchy dziecka (a raczej – prawidłowo je rozpoznaje). Tymczasem właśnie na tym etapie, między 22. a 24. tygodniem kobieta może przestać odczuwać, że dziecko się porusza. Zwykle nic złego się nie dzieje. Bezruch w brzuchu może być spowodowany tym, że maluch inaczej się ułożył, odwrócił się od frontu brzucha mamy, a ponieważ ma jeszcze sporo miejsca, swobodnie kręci się we wszystkie strony i mama może tego nie czuć. Jednak lekarze podkreślają, że jeśli kobieta się niepokoi, powinna odwiedzić swojego ginekologa.
USG w ciąży można wykonywać nawet co miesiąc (a gdy są wskazania ginekolog może je wykonywać nawet przy każdej wizycie. Zdjęcia wykonane w 22. tygodniu pokazują, że rozwijający się w brzuchu mamy płód już nie tylko przypomina dziecko, ale nawet można dostrzec – przy badaniu USG 3D, że dziecko jest podobne do któregoś z rodziców. Fotka „uśmiechniętego” dziecka z początku drugiej połowy ciąży może być niezwykłą pamiątką w rodzinnym albumie.
Dieta w ciąży i rozwój płodu. Dziecko w 22. tygodniu ciąży waży od 350 do nawet 450 gram. Waga dziecka rośnie już nie tak szybko jak na początku ciąży, ale systematycznie gramów przybywa. Przyszła mama powinna ciągle pamiętać, że je „dla dwojga, ale nie za dwoje” i nie ulegać licznym ciążowym zachciankom, zwłaszcza jeśli są niezdrowe (tabliczka czekolady, całe opakowanie lodów czy brytfanna ciasta). Ale trzeba pamiętać, że na żadnym etapie ciąży nie można się odchudzać, a dieta ciężarnej nie może być np. restrykcyjnie beztłuszczowa. Do prawidłowego rozwoju dziecko potrzebuje wszystkich składników, również tych pochodzących z tłuszczy.
A ile powinna przybrać na wadze przyszła mama? Dużo zależy od tego, ile kobieta ważyła przed ciążą. Przyjmuje się jednak, że średnio waga na tym etapie ciąży (między 19 a 22 tygodniem ciąży) nie powinna rosnąć szybciej niż 350 g miesięcznie, co daje w ciągu czterech tygodni przyrost o 1,4 kg.
Komentarze
Kolejne tygodnie ciąży
-
Dwudziesty trzeci tydzień ciąży
Maluch przypomina już noworodka – choć jest zaledwie jego miniaturką. Waży ok. 450 gram, gdyby wyprostował nóżki, może mieć 30 cm długości. Dolegliwości w ciąży Mogą zacząć dokuczać ci obrzęki. Dopóki są niewielkie – i co ważniejsze, jeśli pojawiają się po południu i... -
Dwudziesty czwarty tydzień ciąży
600 gramowy maluch wierci się, kopie, rozpycha, fika koziołki – czasem masz wrażenie, że w twoim brzuchu próbuje uprawiać jogging, a ono „tylko” ćwiczy wszystkie mięśnie. Nie możesz pewnie uwierzyć, że zaledwie 3, 4 tygodnie wcześniej poczułaś pierwsze ruchy. Zapamiętaj,... -
Dwudziesty piąty tydzień ciąży
Waga dziecka to już ok. 700 gram. Dzieci urodzone na tym etapie ciąży mają już szansę przeżyć – oczywiście, tylko z zastosowaniem najnowocześniejszej aparatury. Lekarzom udaje się ratować coraz więcej wcześniaków, i to – coraz młodszych. Dla dziecka jednak bezcenny jest każdy...
Oblicz swój tydzień ciąży
Warto zobaczyć
Polecamy
Chłopięce genitalia. Rozwój, wady anatomiczne
O prawidłowym rozwoju chłopięcych genitaliów a także ich ewentualnych wadach anatomicznych, rozmawiamy z pediatrą, Cezarym Makulskim.
Pajączki naczyniowe, rumień, naczyniaki u dzieci
Pękające naczynka u dzieci pojawiają się czasem już w niemowlęctwie, ale mogą objawić się też nagle w późniejszym okresie życia dziecka. Czy mogą zniknąć same?
Bolesne ząbkowanie. Najczęstsze objawy to płacz, gorączka, biegunka
Tak, jak nie ma sztywnej reguły, co do momentu pojawienia się pierwszego ząbka, tak nie ma wytłumaczenia dlaczego u jednych dzieci ząbki pojawiają się wcześniej, u innych później. Jedyną regułą, jaką sama zaobserwowałam, jest to, że rodzeństwu zęby...
- Krwawienie i plamienie w ciąży
- Moczenie nocne u dzieci powyżej 5. roku życia. Przyczyny, leczenie
- Atropina. Jak podać dziecku? Dawkowanie, skutki uboczne
- Powiększone węzły chłonne u dziecka. Zwykle świadczą o infekcji, ale mogą sygnalizować nawet nowotwór
- Chilli con carne z tortillą Roberta Makłowicza
- Nauka samodzielnego spania. Ważny etap w rozwoju dziecka
- Czego oznaką jest trzęsąca się bródka u noworodka i małego niemowlaka?
- Infekcje okolic intymnych u dziewczynek i chłopców
- Kiła wrodzona. Choroba, która wciąż istnieje
- Poznaj przyczyny płaczu Twojego dziecka!
- Owoce dla ciężarnej. Czy cytrusy w ciąży to dobry pomysł?
- Czy niemowlak, w którego najbliższym otoczeniu jest osoba po przebytym półpaścu, jest bardziej narażony na zachorowanie na ospę wietrzną? Czy warto go zaszczepić przeciw ospie?
- Co to znaczy racjonalnie się odżywiać?
- Zatrzymanie laktacji. Farmakologiczne i naturalne
- Karać czy nie?
Przebieg ciąży
Niedobór witaminy D to podstawowy czynnik ryzyka rozwoju krzywicy i osteoporozy. Ale...
Ulubione spodnie dzieci? Wiadomo, że dresy! Dzieci mają tu upodobania zbieżne z...
Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?
Zobacz wyniki ankiety, skomentuj
dorota2010 | 18-02-2015 11:13:13
nataliadk | 23-02-2015 10:55:29
Doris85 | 23-03-2015 23:30:53
Trysia1213 | 26-11-2015 22:33:43