-
dr Marzena Dębska
Ginekolog położnik, Klinika Położnictwa i Ginekologii CMKP, Szpital Bielański w WarszawieMożesz już odczuwać bardziej intensywnie ruchy dziecka, choć nadal nie są to jeszcze kopnięcia. Ciało twojego malucha szczelnie pokrywa maź płodowa. Ponieważ przed porodem maź płodowa stopniowo odkleja się od dziecka, maluchy – zwłaszcza te urodzone po terminie – przychodzą na świat ze „skórą praczki” – ich skóra miała bowiem kontakt przez kilka (lub kilkanaście) dni z wodami płodowymi i staje się zmacerowana.
Na najbliższym USG masz szansę dowiedzieć się, czy masz synka czy córeczkę. Dziecko ma już ukształtowany układ rozrodczy i o ile zechce się na badaniu odpowiednio ułożyć, wszystko będzie widoczne „jak na dłoni”. Dziewczynki mają już wykształconą macicę i jajniki a chłopcy – ukształtowane jądra. Zwykle po ustaleniu płci rodzice ruszają na zakupy dla maluszka. Warto pamiętać, że pomyłki się zdarzają – ale przecież nic się nie stanie, jeśli dziewczynka będzie nosić niebieskie śpiochy!
Twój brzuch jest już zdecydowanie ciążowo zaokrąglony. Jeśli jesteś kierowcą, albo jeździsz jako pasażer – pamiętaj o pasach bezpieczeństwa. Eksperci radzą, by zapinać pasy (trzeba je zapinać w odpowiedni sposób, są również specjalne adaptery zwiększające bezpieczeństwo), ponieważ jeśli zdarzy się wypadek, niezapięcie pasów może mieć tragiczne konsekwencje – i dla dziecka, i dla mamy.
Pamiętaj o pasach bezpieczeństwa
Maluszek szaleje na całego
Jak miło jest chodzić w ciąży. Tego nie da się już ukryć, brzuszek jest wyraźnie widoczny, nawet w luźnych ubraniach. Spotykając znajomych słyszę tyle miłych słów, gratulacji, pytań o termin rozwiązania, o płeć, o samopoczucie. Odpowiadam zgodnie z prawdą, że czuję się wspaniale. Nie wiem z czego wynika przeświadczenie, że kobieta w ciąży powinna się czuć źle. Obalam stanowczo ten stereotyp.
Maluszek szaleje w najlepsze. Jego wygibasy już nie tylko czuć, ale nawet widać! Potrafi nam urządzić prawdziwy seans falowania brzucha – nie możemy się napatrzeć. Maleństwo napiera mi już nie tylko na dół – wywołując potrzebę częstego oddawania moczu, ale i u góry odczuwam nacisk. Nawet pojawiły się pierwsze, na razie delikatne objawy zgagi. Nie jest to przyjemne, mam nadzieję, że nie będzie się nasilać.
19. tydzień ciąży. Waga dziecka to nawet 250 gramów, a długość jego ciała (CRL) to ok. 16 cm. Zbliża się czas „połówkowego” badania USG.
To badanie USG pozwoli zdiagnozować praktycznie wszystkie ewentualne nieprawidłowości i schorzenia płodu, zwłaszcza wady serca – niektóre z nich można korygować jeszcze przed narodzinami. Jeśli nawet jest to niemożliwe, wiedząc jakiej opieki dziecko będzie wymagać po porodzie, lekarz może wydać skierowanie do specjalistycznego szpitala, lub na przykład zdecydować, że kobieta ze względu na wskazania medyczne musi rodzić przez cesarskie cięcie. USG połówkowe najczęściej daje też rodzicom pewność, czy urodzi się im synek, czy córka.
W 19. tygodniu ciąży niemal wszystkie ciężarne odczuwają i poprawnie identyfikują ruchy płodu. Na tym etapie można je wyczuć przede wszystkim wtedy, gdy kobieta leży lub siedzi, zwłaszcza po posiłku. Dziecko rusza się wtedy szczególnie intensywnie. Dziecko nie tylko dobrze słyszy dźwięki, ale zaczyna je rozróżniać. W ciągu kilku następnych tygodni ciężarna mama może się przekonać, że jej głos może wpłynąć uspakajająco na dziecko. Doświadczone mamy i położne radzą, by na tym etapie jak najwięcej mówić do dziecka – spokojnym głosem. Dziecko szybko nauczy się rozpoznawać głos mamy.
Objawy ciąży w 19. tygodniu. W połowie ciąży kobiety często uskarżają się na bóle kręgosłupa. Choć ciążowy brzuch nie jest jeszcze ogromny, dla kręgosłupa stanowi spore wyzwanie – dlatego trzeba o niego szczególnie dbać. Dobrym pomysłem są ćwiczenia, opracowane z myślą o ciężarnych. Nie tylko doraźnie łagodzą dolegliwości, ale i przygotowują kręgosłup na większe wyzwania w trzecim trymestrze.
Sprawdzasz regularnie swoją masę ciała? W 19. tygodniu ciąży waga nie powinna wskazywać więcej niż 350 gramów na plusie (w stosunku do poprzedniego tygodnia). Zbyt szybki przyrost masy ciała może świadczyć o komplikacjach ciążowych, jest też niebezpieczny zarówno dla ciężarnej jak i dla płodu.
Kolejna dolegliwość, to obrzęki nóg. Powód? Macica uciska na żyły, którymi krew wraca do serca. Niewielkie obrzęki nie powinny być powodem do niepokoju – większość z nich ustępuje, jeśli ciężarna poleży kilkanaście minut z nogami uniesionymi powyżej linii ciała. Ale jeśli obrzęki występują nagle i są bardzo duże, a także – jeśli obrzęk pojawia się po czasie odpoczynku (na przykład rano) – nie można zwlekać z konsultacją u lekarza.
Duża część ciężarnych, choć nie doświadcza (na tym etapie) obrzęków, uskarża się na skurcze mięśni łydek. Potrafią być one bardzo bolesne i pojawiać się znienacka w nocy, zakłócając sen. Oprócz masaży łydek, pomaga uzupełnianie poziomu potasu w organizmie. Nie sięgaj jednak pochopnie po suplementy. Lepiej pić na przykład sok z pomidorów, czarnej porzeczki czy włączyć do diety banany (są kaloryczne, ale zdrowe).
Zwłaszcza (choć nie tylko) latem ciężarna musi pamiętać o piciu odpowiedniej ilości wody. To skuteczny sposób by uniknąć zawrotów głowy (jeden z symptomów odwodnienia), woda zapewnia też prawidłową pracę nerek i wątroby, a usuwanie toksyn z organizmu w ciąży jest niezwykle istotne.
W połowie ciąży większość rodziców zaczyna już poważne zakupy wyprawkowe. Nie zważaj na zabobon (niektóre babcie ciągle w niego wierzą), że kupowanie wyprawki w ciąży przynosi nieszczęście. Kompletowanie wyprawki to jeden z najprzyjemniejszych aspektów ciąży, nawet jeśli nadwyręża mocno konto przyszłych rodziców. Jeśli będziesz zwlekać do ostatniego momentu, na pewno przepłacisz. Pamiętaj, że wielu sprzętów nie opłaca się kupować w sklepie – łóżeczko czy wózek można kupić o wiele taniej z drugiej ręki. Ale są też przedmioty, na których oszczędzać się nie powinno. Do takich należy materacyk (dziecko powinno mieć nowy) czy fotelik samochodowy.
Komentarze
Kolejne tygodnie ciąży
-
Dwudziesty tydzień ciąży
Jesteś na półmetku! Być może urodzisz nieco wcześniej (ciążę lekarze uznają za donoszoną po zakończeniu 37. tygodnia), lub później (niektóre kobiety rodzą dzieci nawet w 42. tygodniu) – ale 20. tydzień umownie uznajemy za połowę ciąży. Twoje 18-20 cm dziecko może ważyć nawet... -
Dwudziesty pierwszy tydzień ciąży
Twoje dziecko śpi 20 godzin na dobę – oczywiście to jest średnia. Dziecko w ciągu dnia zwykle śpi (tym chętniej, im więcej ty się poruszasz – czuje się wtedy bezpiecznie kołysane). Pora aktywności przypada na wieczór i twoje zasypianie – maluszek może cię właśnie wtedy... -
Dwudziesty drugi tydzień ciąży
Twoje dziecko ma już rzęsy. Jego skóra przestaje być przezroczysta. Wątroba produkuje bilirubinę. Powstają też białe krwinki – ważna broń w walce z infekcjami. Ale najważniejszym obrońcą swojego dziecka jesteś ty. Musisz kontrolować swoje zdrowie. Leki w ciąży Najmniejsza...
Oblicz swój tydzień ciąży
Warto zobaczyć
Polecamy
Chłopięce genitalia. Rozwój, wady anatomiczne
O prawidłowym rozwoju chłopięcych genitaliów a także ich ewentualnych wadach anatomicznych, rozmawiamy z pediatrą, Cezarym Makulskim.
Pajączki naczyniowe, rumień, naczyniaki u dzieci
Pękające naczynka u dzieci pojawiają się czasem już w niemowlęctwie, ale mogą objawić się też nagle w późniejszym okresie życia dziecka. Czy mogą zniknąć same?
Bolesne ząbkowanie. Najczęstsze objawy to płacz, gorączka, biegunka
Tak, jak nie ma sztywnej reguły, co do momentu pojawienia się pierwszego ząbka, tak nie ma wytłumaczenia dlaczego u jednych dzieci ząbki pojawiają się wcześniej, u innych później. Jedyną regułą, jaką sama zaobserwowałam, jest to, że rodzeństwu zęby...
- Krwawienie i plamienie w ciąży
- Moczenie nocne u dzieci powyżej 5. roku życia. Przyczyny, leczenie
- Atropina. Jak podać dziecku? Dawkowanie, skutki uboczne
- Powiększone węzły chłonne u dziecka. Zwykle świadczą o infekcji, ale mogą sygnalizować nawet nowotwór
- Chilli con carne z tortillą Roberta Makłowicza
- Nauka samodzielnego spania. Ważny etap w rozwoju dziecka
- Czego oznaką jest trzęsąca się bródka u noworodka i małego niemowlaka?
- Infekcje okolic intymnych u dziewczynek i chłopców
- Kiła wrodzona. Choroba, która wciąż istnieje
- Poznaj przyczyny płaczu Twojego dziecka!
- Owoce dla ciężarnej. Czy cytrusy w ciąży to dobry pomysł?
- Czy niemowlak, w którego najbliższym otoczeniu jest osoba po przebytym półpaścu, jest bardziej narażony na zachorowanie na ospę wietrzną? Czy warto go zaszczepić przeciw ospie?
- Co to znaczy racjonalnie się odżywiać?
- Zatrzymanie laktacji. Farmakologiczne i naturalne
- Karać czy nie?
Przebieg ciąży
Naukowcy z Kalifornii odkryli nowy mechanizm, w jaki palenie tytoniu w ciąży wpływa na...
Ulubione spodnie dzieci? Wiadomo, że dresy! Dzieci mają tu upodobania zbieżne z...
Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?
Zobacz wyniki ankiety, skomentuj
vesnah | 09-07-2014 11:06:32
IT9w8 | 14-11-2016 08:42:51
IT9w8 | 14-11-2016 08:43:38
Semilla | 20-04-2018 08:48:50