9. tydzień ciąży

    
ocena:  
Zdaniem Eksperta

  Zacznij dbać o skórę

 • Avatar

  dr Marzena Dębska

  Ginekolog położnik, Klinika Położnictwa i Ginekologii CMKP, Szpital Bielański w Warszawie

  Twoje dziecko jest już „duże” – ma 3 cm! Do tej pory nie można było mówić o płci maluszka, ale w tym tygodniu już sytuacja się wyjaśnia. U chłopców wykształcają się jądra i pęcherzyki nasienne, u dziewczynek – jajeczka. Na razie jednak narządy płciowe wyglądają tak samo. Coraz bardziej wyraźne stają się rysy twarzy – górna warga, nos ma już dwie dziurki, widać dolną szczękę. Uszy wędrują na boki czaszki, oczy też są bliżej właściwego miejsca. Bardzo szybko rozwija się mózg. Głowa dziecka w tym okresie stanowi połowę całego zarodka. No i choć tego nie czujesz – zaczyna się poruszać.
  Nadal odczuwasz zmęczenie i nudności? To po prostu trzeba przetrwać. Odpoczywaj jak najwięcej i nie forsuj się. Masz uczucie, że nic ci się nie chce? Uwierz, ono wkrótce minie. Ponieważ twój brzuch rośnie (choć nadal niezauważalnie dla postronnych) zacznij dbać o skórę. Smarowanie specjalnymi preparatami dla kobiet ciężarnych to dobry sposób na uelastycznienie – nawet jeśli nie zapobiegniesz rozstępom, to je zmniejszysz. Zadbaj też o biust. Skórę piersi czeka w najbliższej przyszłości duże wyzwanie.

Zdaniem Mamy

Czas na zachcianki

9 tydzień ciąży. Coraz bardziej wyraźne stają się rysy twarzy – górna warga, nos ma już dwie dziurki, widać dolną szczękę. Uszy wędrują na boki czaszki, oczy też są bliżej właściwego miejsca.

Fot. Archiwum

9 tydzień ciąży. Coraz bardziej wyraźne stają się rysy twarzy – górna warga, nos ma już dwie dziurki, widać dolną szczękę. Uszy wędrują na boki czaszki, oczy też są bliżej właściwego miejsca.

Jeżdżę samochodem, nawet dłuższą podróż odbyłam, ale przy tej okazji znów szereg wątpliwości mam. Wyczytałam, że mimo możliwości legalnego niezapinania przez ciężarne pasów bezpieczeństwa, powinno się ich dla bezpieczeństwa używać. Zapinam więc, na razie to nie jest uciążliwe, bo brzuszek jest mały. Mały, ale jest. Nie wiem, na ile to brzuszek ciążowy, bo może z obżarstwa się zrobił. W ramach zdrowej diety staram się jeść cztery, a nawet pięć posiłków dziennie. Nie przesadzam, nie nadużywam słodyczy, nie piję napojów gazowanych, ale mam wrażenie, że jem sporo. Przytyłam trzy kilo od początku ciąży, czyli prawidłowo.

Wiem, że w ciąży można tańczyć. Ba, nawet sport można uprawiać, może z wyjątkiem jazdy konnej i narciarstwa, ja pozostanę przy tańcu. Bal karnawałowy może być jedną z ostatnich okazji do zabawy, bo później nie dam rady. Kuzynka na wesele zaprasza w sierpniu, a według wyliczeń termin porodu przypadnie mi na 10 września. Wesele więc raczej wykluczone. Kilka dni temu dopadła mnie pierwsza ciążowa zachcianka – lody. W ciąży z córką też jadłam lody – czy to oznacza, że noszę pod sercem dziewczynkę? Okaże się niebawem.

 

Rozwój zarodka. Rozpoczyna się trzeci miesiąc ciąży. Pod koniec 9. tygodnia ciąży wielkość zarodka to prawie 2,5 cm. Jeśli w tym tygodniu lekarz przeprowadzi badanie USG, na zdjęciach zobaczysz przede wszystkim główkę dziecka - stanowi ona połowę długości całego zarodka. To wynik błyskawicznego rozwoju mózgu, który na tym etapie rośnie szybciej niż pozostałe narządy. Widać też jak rosną i rozwijają się kończyny – paluszki pojawiają się nie tylko u rąk, ale i u stóp dziecka.

 

Objawy ciąży. Macica staje się coraz większa. Idzie z tym w parze wielkość brzucha, choć na początku trzeciego miesiąca ciąży jeszcze trudno dostrzec go pod luźnym, lub nawet nieobcisłym ubraniem. Jednak gdy ciężarna stanie przed lustrem w samej bieliźnie lub ubierze obcisły strój, zaokrąglony brzuszek jest już całkiem wyraźny.

Na tym etapie mogą się nasilić nieprzyjemne objawy ciąży, wręcz dolegliwości. Za większość odpowiedzialne są hormony, które w drugiej połowie pierwszego trymestru dają o sobie znać w zwielokrotniony sposób. Duża część kobiet odczuwa bóle podbrzusza (lekkie i średnie nie są niepokojące, z silnymi trzeba udać się do lekarza). Problemem mogą być bóle głowy, które trapią nawet co trzecią ciężarną mamę. Bóle głowy mogą mieć nawet charakter migrenowy i poważnie zakłócać samopoczucie przyszłej mamy. Pamiętaj, że w ciąży jedynym lekiem przeciwbólowym, który ewentualnie możesz zażywać, jest paracetamol!

9. tydzień ciąży to również czas, kiedy na twarzy mogą pojawiać się ciemne przebarwienia (ostuda), możesz mieć również inne problemy ze skórą. Nie wszystkie kosmetyki i zabiegi są dostępne dla ciężarnych. Podpowiadamy, jak dbać o skórę w ciąży.

W tym tygodniu u części kobiet pojawia się też na brzuchu ciemna linia – widoczny znak, że kobieta jest w ciąży. W dalszym ciągu mogą się też powiększać piersi. U wielu kobiet ostatni miesiąc pierwszego trymestru to szczególne nasilenie zachcianek ciążowych. Część może być usprawiedliwiona brakami określonych pierwiastków w diecie, natomiast części ulegać nie warto (na przykład, jeśli zachcianką jest ogromny kawał tortu nasączonego alkoholem).

Pamiętaj, że zrównoważona dieta dostarcza tobie i dziecku wszystkich składników odżywczych. Jeśli lekarz zaleci suplementację – na przykład dodatkowe przyjmowanie kwasu foliowego czy żelaza – dostosuj się do wskazówek, ale nie przyjmuj witamin i mikroelementów na własną rękę.

A co z tymi kobietami, które mimo rozwijającej się ciąży nie doświadczają typowych objawów czy dolegliwości? Brak typowych objawów ciąży nie jest sygnałem, że dzieje się coś niepokojącego. Duża część ciężarnych (blisko co druga) w ogóle nie odczuwa nudności. A u znacznej części nie występuje nawet tak typowe dla pierwszego trymestru ciąży osłabienie i zmęczenie.
 

 

Jesteś w trzecim miesiącu ciąży? Zapraszamy na nasze forum dla przyszłych mam

Oceń artykuł   

Komentarze

 • malinka714 | 29-01-2013 20:06:34

  Dzisiaj byłam na drugiej wizycie. Mija właśnie równo 9 tydzień mojemu maluszkowi, mierzy 2,20 cm, serduszko też tak pięknie mu bije . To moja 2 ciąża, ale pierwsza obumarła, więc teraz jestem ostro...
 • kropek | 07-02-2013 21:25:44

  To moja 2 ciaża pierwsza byla 10 lat temu i mam synka ktory nie moze sie doczekac rodzenstwa Teraz moje malenstwo w brzuchu ma 20mm i narazie mieszcze sie w swoje ciuchy z przed ciazy
 • Asia_T88 | 17-05-2013 13:59:44

  Jestem teraz w 9 tygodniu ciąży Już nie długo idę na pierwsze usg. Oczywiście boje się bardzo ale wieże całym sercem ze wszystko będzie ok. Ogólnie czuje sie bardzo dobrze, nie mam wymiotów ...
 • renata_slominska | 06-08-2013 10:08:42

  Witam wszystkie mamusie. Jestem w 9 tyg ciąży. Byłam wczoraj na usg , cudowny widok widząc jak serduszko bije. Ma 25,5 mm ;-) Czuję się w sumie dobrze , czasami w ten upał nie mam ochoty nic robić....

Kolejne tygodnie ciąży

 • Dziesiąty tydzień ciąży

  To już nie zarodek, tylko płód – bardziej dojrzały, odporny na zewnętrzne czynniki. Dziecku w dużo mniejszym stopniu niż w pierwszych tygodniach zagrażają zażywane przez ciebie leki, czy twoje infekcje. Ale oczywiście – żadnej nie możesz lekceważyć, na żadnym etapie ciąży!...

  czytaj

 • Jedenasty tydzień ciąży

  Dziecko mierzy już 5-6 cm. Coraz lepiej przez cienką skórę widać jego naczynia krwionośne. Uwidacznia się szyja (główka już nie jest przyklejona do tułowia). U chłopców coraz bardziej widoczne stają się narządy płciowe (u dziewczynki stanie się to za kilkanaście dni)....

  czytaj

 • Dwunasty tydzień ciąży

  Dziecku zaczynają rosnąć paznokcie u rąk. Wykształcają się też cebulki włosowe. Przysadka mózgowa rozpoczyna produkcję hormonów. Jeszcze tego nie poczujesz – ale twoje dziecko reaguje na bodźce z zewnątrz. Mocniejszy ucisk dłoni na brzuch wywołuje gwałtowne ruchy....

  czytaj

Oblicz swój tydzień ciąży

Warto zobaczyć


Polecamy

Wzmożone napięcie mięśniowe minie szybko dzięki rehabilitacji.

Wzmożone napięcie mięśniowe. Przyczyny i objawy

Nieprawidłowe napięcie mięśniowe to często spotykany problem u dzieci. Bardzo łatwo je zauważyć. Objawy wzmożonego napięcia mięśniowego to nienaturalne prężenie się i wyginanie do tyłu w literę C.  

czytaj

Do picia najlepsza jest przegotowana woda.

Dopajanie

Jeśli karmisz dziecko tylko piersią, to przez pierwszych sześć miesięcy nie musisz go ani dokarmiać ani dopajać. Natura tak to wymyśliła, że organizm kobiety produkuje tyle mleka (bogatego we wszystkie składniki odżywcze i przeciwciała chorób przebytych...

czytaj

Choć każde plamienie i krwawienie należy skonsultować z lekarzem, można powiedzieć, że bywa ono charakterystyczne dla pewnych okresów ciąży.

Krwawienie i plamienie w ciąży

Krwawienie w ciąży zawsze jest objawem jakiejś patologii, w pierwszym trymestrze grozi poronieniem, a w drugim zagraża ciąży też poronieniem lub porodem przedwczesnym.

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?Zobacz wyniki ankiety, skomentuj