Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Jak komunikuje się niemowlę?

Zrozumieć mowę jeszcze niemówiącego dziecka

Niemowlę rozumie to, co przeżywa. A co przeżywa? To samo, co ty – lęk, ból, niepokój, zdenerwowanie, spokój, odprężenie, poczucie komfortu, przyjemność, radość, miłość, złość, rozdrażnienie i całą gamę innych doznań. Choć niemowlę nie mówi, wiadomo, że od urodzenia wie o języku bardzo dużo. Zbadali to amerykańscy psychologowie.

Niemowlę odczuwa to samo, co ty – lęk, ból, przyjemność czy złość. Sęk w tym, by umieć te odczucia rozpoznać.

fot. iStockphoto

Niemowlę odczuwa to samo, co ty – lęk, ból, przyjemność czy złość. Sęk w tym, by umieć te odczucia rozpoznać.

Zainteresowanie, radość, smutek, zdziwienie, złość

Starsze niemowlę (już trzy i czteromiesięczne) zaczyna się komunikować w inny sposób. Z reguły wtedy kończą się płacze kolkowe, a dziecko zaczyna się interesować światem zewnętrznym. Jest zaciekawione, kiedy dajemy mu grzechotkę, wodzi wzrokiem za zabawką albo za starszym rodzeństwem i potrafi się już cieszyć na widok mamy czy starszego brata. Półroczne dziecko najczęściej umie się już przemieszczać (pełza) i wtedy potrafi podążać za tym, co je zaciekawiło (np. za piłeczką czy za psem).
- Obserwując zachowanie dziecka można dostrzec gesty, poprzez które dziecko pokazuje swoje uczucia - wyciąga rączkę po przedmiot, który go ciekawi, często macha rączkami, pokazuje radość, kiedy pochyla się nad nim mama, odsuwa zabawki, które go mniej interesują – tłumaczy psycholog Monika Kudelska.

Każdy rodzic wie, kiedy jego niemówiące dziecko jest szczęśliwe i się cieszy. Śmieje się całą buzią, często głośno albo wydaje radosne piski. To oczywiste, że warto zachęcać dziecko do jak najczęstszego cieszenia się, w myśl przysłowia, że śmiech to zdrowie.
Łatwo odróżnić u małego dziecka uczucie zaskoczenia – jest zdziwione, gdy zatrąbi samochód lub zaszczeka pies. Najczęściej od reakcji mamy zależy, czy to coś nowego wywoła śmiech czy płacz.
Podobnie jest z dziecięcymi zmartwieniami – smutna buzia, usta-podkówka – widać, że dziecko jest smutne. Najczęściej reaguje płaczem, marudzi, jest przygnębione. Nie umie jeszcze powiedzieć, co się stało, ale potrzebuje usłyszeć od mamy, że ona o jego smutku wie, i że bez względu na humor dziecka, kocha je zawsze tak samo.

Złość też łatwo odgadnąć. Maluch w głośny protest i bunt potrafi włożyć dożo energii. Wrzeszczy i cały się napina. Tylko dziecko może w taki sposób okazywać swoją złość. I dorośli nie mogą tamować takich uczuć, ale muszą je zrozumieć i pozwolić maluchowi na przeżycie ich. To zwykle trudna sytuacja także dla rodziców. Nie do końca bowiem wiadomo, co się dzieje – czy dziecko jest głodne, zmęczone, zziębnięte? Nie można karać dziecka (tym bardziej malutkiego) za złoszczenie się, lepiej spróbować dowiedzieć się, jaka jest przyczyna i zaradzić temu.

 

Strach, wstręt

Rodzice szybko rozpoznają, kiedy dziecko się boi. Strach powoduje, że dziecko może zacząć głośno płakać albo przeciwnie – może być bardzo ciche. Najczęściej kurczowo wczepia się w mamę lub tatę. Przestraszyć się może wielu rzeczy – nowej osoby, tłumu ludzi w centrum handlowym ( lęk przez obcymi osobami pojawia się w wieku siedmiu, ośmiu miesięcy). Uwaga! Dzieci świetnie wyczuwają, jeśli coś niedobrego dzieje się między rodzicami, jeśli mówią oni do siebie podniesionymi głosami, jeśli ktoś dorosły płacze lub krzyczy – wtedy dziecko na pewno się boi.

Trzeba też pamiętać, że już małe dziecko może mieć wstręt do jakiegoś jedzenia – może mu nie pasować zapach, konsystencja, wygląd. Może ze wstrętem wypluć jakąś potrawę albo nawet ją zwymiotować. Szanujmy uczucia dziecka.

Strona: 1 2
Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Osoby które to lubią: dorota2010.

Komentarze

  • imdobramama | 07-04-2009 17:39:58

    To może niektórym wydać się zaskakujące, że noworodek i niemowlak tak dużo rozumie i tak wiele naszych uczuć rozumie. A więc tak naprawde to takie trzy- czy czteromiesięczne dziecko widzi, czy mama jest smutna po jej minie, tak? Jednocześnie jest tak (i to zauważa większość osób), że mama wie, kiedy jej dziecko jest zadowolone, a kiedy płacze, bo jest głodne, a kiedy bo jest rozdrażnione. Czuła...
  • donnavito | 15-01-2015 22:40:53

    Nie wiem skąd, ale rozumiem moje dziecko co oznacza dany rodzaj płaczu czy spojrzenie, to chyba instynkt macierzyński
  • martynka002 | 20-01-2015 17:26:26

    ja juz powoli zaczynam poznawac zachcianki corki, jaki jest placz gdy cos ja boli , czy cos sie stalo. Jaki oznak gdy jest glodna itp
  • Modzelka8 | 16-02-2015 09:26:21

    Ja też na początku miałam problem z rozpoznawaniem potrzeb mojego synka, był nakarmiony, przebrany a mimo to płakał. Nie miałam pojęcia co mu jest. Dopiero po kilki tygodniach zaczęłam odróżniać płacz "mamo, jestem głodny", "mamo, mam mokro", czy też "mamo, boli mnie brzuszek". Trzeba dać sobie trochę czasu na poznanie

Poczytaj również

Zobacz więcej na temat: płacz, komunikowanie, Język niemowląt, emocje

Polecamy

Wzmożone napięcie mięśniowe minie szybko dzięki rehabilitacji.

Wzmożone napięcie mięśniowe. Przyczyny i objawy

Nieprawidłowe napięcie mięśniowe to często spotykany problem u dzieci. Bardzo łatwo je zauważyć. Objawy wzmożonego napięcia mięśniowego to nienaturalne prężenie się i wyginanie do tyłu w literę C.  

czytaj

Każde znamię, jakie pojawia się na ciele dziecka powinien zobaczyć lekarz specjalista.

Znamiona pod lupą

Znamiona to te miejsca na ciele, w których skóra ma inny kolor, najczęściej ciemniejszy. Większość z nich jest wrodzona, tzn. pojawiają się w dniu narodzin albo w ciągu kilku pierwszych miesięcy lub lat. Na szczęście na ogół są obojętne dla zdrowia....

czytaj

Od 28. tygodnia ciąży mama powinna codziennie odczuwać ruchy dziecka.

Jak odczytywać ruchy dziecka w brzuchu matki?

Jak rozpoznać ruchy dziecka? Kiedy można czuć pierwsze ruchy dziecka? Czy da się je odróżnić od perystaltyki jelit, chociaż czasem objawiają się bulgotaniem, przelewaniem? Kiedy maluch kopie, tylko dlatego, bo się obraca, a kiedy wyraźnie daje znać, że...

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?



Zobacz wyniki ankiety, skomentuj