Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Pies, terapeuta dzieci

Pies dla dzieci, to więcej niż przyjaciel

Naukowcy dowiedli, że psy są wręcz niezastąpione zwłaszcza w terapii autystycznych dzieci. Uwaga! Odgrywają też znaczącą, pozytywną rolę w rozwoju dzieci zdrowych.

W obecności zaprzyjaźnionego psa, poziom stresu u dziecka, spada.

Fot. BE&W

W obecności zaprzyjaźnionego psa, poziom stresu u dziecka, spada.

Wpływem psów na rozwój dzieci zajęli się autorzy publikacji „Psychology & Sociology”. Badacze z Université de Montreal w Kanadzie odkryli, że dzięki odpowiednio wyszkolonym psom dzieci chore na autyzm są mniej niespokojne i lepiej rozwijają swoje zdolności społeczne. – Nasze badanie wykazało, że psy mają wyraźny wpływ na poziom hormonu stresu u dzieci – mówi dr Sonia Lupien, wykładowca na Wydziale Psychologii Université de Montréal i dyrektor Centrum Badania Ludzkiego Stresu w Louis-H. Lafontaine Hospital. – Nigdy wcześniej nie widziałam aż tak wielkiego efektu obecności zwierząt na ludzi – mówi dr Lupien.

By zbadać poziom stresu u małych pacjentów, dr Lupien mierzyła poziom kortyzolu w ich ślinie. Kortyzol, to hormon produkowany przez organizm pod wpływem stresu. Jego ilość wydzielana przez korę nadnerczy podnosi się gwałtownie po przebudzeniu i opada w ciągu dnia.

Kanadyjscy naukowcy zmierzyli poziom kortyzolu u 42 dzieci z autyzmem. – To bardzo przydatny marker stresu – tłumaczy dr Lupien. – Wykorzystaliśmy go, by określić wpływ wyszkolonych psów na poziom stresu u dzieci. Mierzyliśmy zawartość hormonu w ślinie dzieci zanim po raz pierwszy spotkały się z psem, w trakcie zaprzyjaźniania się psa z rodziną i po tym, jak został od niej zabrany.

Rodzice badanych dzieci wypełniali kwestionariusze dotyczące zachowania ich pociech przed, w trakcie i po spotkaniu z psem. Zanim przyprowadzono do domu psa, opiekunowie odnotowywali średnio 33 trudne zachowania malców. Gdy zwierzak mieszkał już z rodziną, liczba ta spadała do 25.
– W ostatnich dekadach ciągle rośnie zainteresowanie stosowaniem dogoterapii u dzieci z autyzmem - mówi dr Lupien. – Do teraz jednak nikt nie przeprowadził badań nad psychologicznym wpływem psów na autystyczne dzieci. Wyniki naszych prac przekonują, że mali pacjenci dużo zyskują na takiej terapii.

Specjaliści uważają, że psy mają też dobroczynny wpływ na zdrowe dzieci.
 

Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Bądź pierwszym który to lubi.

Komentarze

 • unikori | 29-11-2019 08:37:47

  To prawda, psy potrafią być wspaniałym opiekunem dzieci zdrowych jak i chorych
 • Anitusa | 10-02-2020 15:52:55

  O tak, zgadzam się. Takie rozwiązanie potrafi zdziałać wiele. Mojej siostrzenicy bardzo pomógł.
 • Roksana13jj | 30-09-2020 13:45:46

  Ogólnie zwierzęta dobrze wpływają na wychowanie i rozwój dzieci, zarówno psy jak i koty.

Poczytaj również

Polecamy

Podczas zatrzymywania laktacji, dziecko przystawiamy na krócej do piersi, tak, by pierś nie do końca była opróżniana.

Zatrzymanie laktacji. Farmakologiczne i naturalne

Powrót do pracy, kłopoty ze zdrowiem, bariery psychologiczne czy inne powody mogą zmusić kobietę do podjęcia się zatrzymania laktacji wcześniej niżby chciała. Jak to zrobić, aby organizm kobiety i jej dziecko dobrze to znieśli? O czym może świadczyć mleko...

czytaj

Czasem czerwone  pajączki  pojawiają się nagle i jakby bez powodu np. wyskakują podczas ciepłej kąpieli albo w sytuacji, kiedy dziecko zmienia gwałtownie temperaturę otoczenia.

Pajączki naczyniowe, rumień, naczyniaki u dzieci

Pękające naczynka u dzieci pojawiają się czasem już w niemowlęctwie, ale mogą objawić się też nagle w późniejszym okresie życia dziecka. Czy mogą zniknąć same?

czytaj

Trzeba obserwować dziecko bawiące się w wodzie - szybka reakcja po ewentualnym podtopieniu minimalizuje ryzyko wtórnego utonięcia

Wtórne utonięcie. Szczególnie narażone są małe dzieci

U dziecka, które uległo podtopieniu bądź zachłyśnięciu wodą lub innym płynem np. w trakcie picia, może dojść do tzw. wtórnego utonięcia. Może to się stać np. w nocy w jego łóżku. Szacuje się, że objawy wtórnego utopienia mogą wystąpić u 10-15 proc. osób, u...

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?Zobacz wyniki ankiety, skomentuj