Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Pies, terapeuta dzieci

Pies dla dzieci, to więcej niż przyjaciel

Naukowcy dowiedli, że psy są wręcz niezastąpione zwłaszcza w terapii autystycznych dzieci. Uwaga! Odgrywają też znaczącą, pozytywną rolę w rozwoju dzieci zdrowych.

W obecności zaprzyjaźnionego psa, poziom stresu u dziecka, spada.

Fot. BE&W

W obecności zaprzyjaźnionego psa, poziom stresu u dziecka, spada.

Wpływem psów na rozwój dzieci zajęli się autorzy publikacji „Psychology & Sociology”. Badacze z Université de Montreal w Kanadzie odkryli, że dzięki odpowiednio wyszkolonym psom dzieci chore na autyzm są mniej niespokojne i lepiej rozwijają swoje zdolności społeczne. – Nasze badanie wykazało, że psy mają wyraźny wpływ na poziom hormonu stresu u dzieci – mówi dr Sonia Lupien, wykładowca na Wydziale Psychologii Université de Montréal i dyrektor Centrum Badania Ludzkiego Stresu w Louis-H. Lafontaine Hospital. – Nigdy wcześniej nie widziałam aż tak wielkiego efektu obecności zwierząt na ludzi – mówi dr Lupien.

By zbadać poziom stresu u małych pacjentów, dr Lupien mierzyła poziom kortyzolu w ich ślinie. Kortyzol, to hormon produkowany przez organizm pod wpływem stresu. Jego ilość wydzielana przez korę nadnerczy podnosi się gwałtownie po przebudzeniu i opada w ciągu dnia.

Kanadyjscy naukowcy zmierzyli poziom kortyzolu u 42 dzieci z autyzmem. – To bardzo przydatny marker stresu – tłumaczy dr Lupien. – Wykorzystaliśmy go, by określić wpływ wyszkolonych psów na poziom stresu u dzieci. Mierzyliśmy zawartość hormonu w ślinie dzieci zanim po raz pierwszy spotkały się z psem, w trakcie zaprzyjaźniania się psa z rodziną i po tym, jak został od niej zabrany.

Rodzice badanych dzieci wypełniali kwestionariusze dotyczące zachowania ich pociech przed, w trakcie i po spotkaniu z psem. Zanim przyprowadzono do domu psa, opiekunowie odnotowywali średnio 33 trudne zachowania malców. Gdy zwierzak mieszkał już z rodziną, liczba ta spadała do 25.
– W ostatnich dekadach ciągle rośnie zainteresowanie stosowaniem dogoterapii u dzieci z autyzmem - mówi dr Lupien. – Do teraz jednak nikt nie przeprowadził badań nad psychologicznym wpływem psów na autystyczne dzieci. Wyniki naszych prac przekonują, że mali pacjenci dużo zyskują na takiej terapii.

Specjaliści uważają, że psy mają też dobroczynny wpływ na zdrowe dzieci.
 

Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Bądź pierwszym który to lubi.

Poczytaj również

Polecamy

Podczas zatrzymywania laktacji, dziecko przystawiamy na krócej do piersi, tak, by pierś nie do końca była opróżniana.

Zatrzymanie laktacji. Farmakologiczne i naturalne

Powrót do pracy, kłopoty ze zdrowiem, bariery psychologiczne czy inne powody mogą zmusić kobietę do podjęcia się zatrzymania laktacji wcześniej niżby chciała. Jak to zrobić, aby organizm kobiety i jej dziecko dobrze to znieśli? O czym może świadczyć mleko...

czytaj

Przy 28-dniowym cyklu, jeśli do zapłodnienia doszło w 14. dniu cyklu, hormon w moczu pojawi się dopiero po 4 tygodniach od zapłodnienia.

Test ciążowy. Po ilu dniach od spodziewanej miesiączki zrobić test?

Testy domowe z moczu mają około 95 procent skuteczności. Zazwyczaj, gdy są przedwcześnie zrobione, częściej są fałszywie ujemne niż fałszywie dodatnie. Testy te wtedy częściej mówią, że kobieta nie jest w ciąży niż, że jest.

czytaj

Gorączkę trzeba przede wszystkim kontrolować

Co robić, gdy dziecku rośnie temperatura

Podwyższona temperatura ciała u dziecka nie zawsze oznacza, że dzieje się coś niepokojącego. Może być wynikiem przegrzania, np. w upalne dni lub w mocno nagrzanych mieszkaniach, pojawia się także z powodu silnych emocji, alergii lub w czasie ząbkowania.

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?Zobacz wyniki ankiety, skomentuj