Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Za darmo szczepionki przeciwko pneumokokom i meningokokom

Kto pierwszy, ten lepszy

Wielu rodziców z braku pieniędzy nie decyduje się na podanie swemu dziecku szczepień zalecanych, które są ważnym elementem zapobiegania groźnym chorobom. Tymczasem coraz częściej można zaszczepić dziecko za darmo. Wystarczy sprawy przypilnować!

By zapewnić dziecku szczepienia zalecane za darmo, trzeba co jakiś czas sprawdzać informacje na miejskich stronach www. lub telefonować z wyprzedzeniem do odpowiedniego dla regionu referatu zdrowia.

Fot. iStockphoto

By zapewnić dziecku szczepienia zalecane za darmo, trzeba co jakiś czas sprawdzać informacje na miejskich stronach www. lub telefonować z wyprzedzeniem do odpowiedniego dla regionu referatu zdrowia.

 

Darmowa szczepionka w ramach badań klinicznych

 

Alternatywą są badania kliniczne nad szczepionkami, prowadzone od czasu do czasu w dziecięcych szpitalach specjalistycznych, lub innych wyspecjalizowanych placówkach.

- Dzieci otrzymują wówczas szczepienia wysoce skojarzonymi szczepionkami oraz tymi, które są poddawane badaniom – tłumaczy dr Ewa Domaradzka z Poradni Chorób Zakaźnych przy Wojewódzkim Specjalistycznym Szpitalu Dziecięcym im. św. Ludwika w Krakowie. Mogą w nich wziąć udział wyłącznie zdrowe dzieci, najczęściej z bardzo konkretnego przedziału wiekowego. Dodatkowe wymogi to prowadzenie dzienniczka obserwacji po szczepieniu, regularne stawianie się do kontroli i zgoda na pobieranie krwi dla oceny odpowiedzi poszczepiennej.
- Badania kliniczne dotyczą wszystkich produktów leczniczych, przed procesem rejestracji, nie dopuszczonych jeszcze do rynku. Decyzję o zgodzie na ich prowadzenie podejmuje Komisja Badań Etycznych. Czasami analizie podlega jedynie nowy schemat podawania dostępnego już na rynku szczepienia, np. szczepienie przeciwko rotawirusom w grupie dzieci urodzonych przed 32. tygodniem ciąży (skrajne wcześniactwo) - mówi dr Domaradzka.
Ale rzecz dotyczy także preparatów nowej generacji, jak szczepionka przeciwko bardzo niebezpiecznemu meningokokowemu zapaleniu opon mózgowych typu B. W fazie badań jest również nowy typ szczepionki przeciw pneumokokom. Takie szczepienia w ramach badań klinicznych w przekonaniu rodziców zawsze mają w sobie jednak element ryzyka.


 

Strona: 1 2 3 4
Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Bądź pierwszym który to lubi.

Komentarze

  • franka29 | 04-07-2011 00:07:55

    tylko gdzie o to pytać ? w przychodni czy mam zadzwonić do urzędu gminy ?

Poczytaj również

Zobacz więcej na temat: szczepienia zalecane, pneumokoki, meningokoki

Warto zobaczyć

Rozszerzanie diety dziecka

Polecamy

Dzieciom, które mają problemy w nocy z sikaniem, nie należy dawać pić na dwie godziny przed spaniem.

Moczenie nocne u dzieci powyżej 5. roku życia. Przyczyny, leczenie

Pięcioletnie dziecko powinno sygnalizować siusianie i przesypiać noc bez oddawania moczu. Jeśli w tym wieku często zdarza mu się budzić w mokrym łóżku, najlepiej udać się do lekarza, by zdiagnozował problem.

czytaj

Nierzadko rodzice zatrzymują dziecko w swojej sypialni, bo to oni tego potrzebują.

Nauka samodzielnego spania. Ważny etap w rozwoju dziecka

O tym, dlaczego dziecko powinno spać w swoim łóżeczku, rozmawiamy z dr Radosławem Kaczanem, psychologiem rozwojowym.

czytaj

Gdy dziecko obficie się ślini, wkłada do buzi rączki lub przedmioty, to znak, że ząbkuje

Bolesne ząbkowanie. Najczęstsze objawy to płacz, gorączka, biegunka

Tak, jak nie ma sztywnej reguły, co do momentu pojawienia się pierwszego ząbka, tak nie ma wytłumaczenia dlaczego u jednych dzieci ząbki pojawiają się wcześniej, u innych później. Jedyną regułą, jaką sama zaobserwowałam, jest to, że rodzeństwu zęby...

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?



Zobacz wyniki ankiety, skomentuj