Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Za darmo szczepionki przeciwko pneumokokom i meningokokom

Kto pierwszy, ten lepszy

Wielu rodziców z braku pieniędzy nie decyduje się na podanie swemu dziecku szczepień zalecanych, które są ważnym elementem zapobiegania groźnym chorobom. Tymczasem coraz częściej można zaszczepić dziecko za darmo. Wystarczy sprawy przypilnować!

By zapewnić dziecku szczepienia zalecane za darmo, trzeba co jakiś czas sprawdzać informacje na miejskich stronach www. lub telefonować z wyprzedzeniem do odpowiedniego dla regionu referatu zdrowia.

Fot. iStockphoto

By zapewnić dziecku szczepienia zalecane za darmo, trzeba co jakiś czas sprawdzać informacje na miejskich stronach www. lub telefonować z wyprzedzeniem do odpowiedniego dla regionu referatu zdrowia.

Pojedyncza szczepionka to wydatek od 150 do nawet 300 zł. Większość szczepionek należy zaaplikować w ciągu dwóch pierwszych lat życia malucha. Co robić kiedy w domowym budżecie nie ma nadwyżek? Czy można maluchowi zapewnić pełną, zalecaną przez lekarzy ochronę za darmo?

W sukurs zatroskanym rodzicom coraz częściej przychodzą samorządy. Od kilku lat miejskie i gminne pieniądze na zdrowie i profilaktykę są w znacznej części przeznaczane właśnie na szczepienia dla dzieci. Wśród samorządowych programów prym wiodą te szerzące wiedzę i namawiające do profilaktyki zakażeń wywoływanych pneumokokami i meningokokami oraz zapobiegania rakowi szyjki macicy, przez szczepienie 12-letnich dziewcząt przeciwko wirusowi HPV.

Darmowymi szczepieniami objęte są dzieci zameldowane w danym mieście lub gminie. Dodatkowym wymogiem bywa w niektórych wypadkach uczęszczanie do żłobka, przedszkola lub szkoły publicznej. Ale nie zawsze. Na realizację tych programów rozpisywane są konkursy, w wyniku których władze wybierają konkretne placówki wykonujące darmowe szczepienia. Wszystkie programy ograniczone są w czasie i mogą zakończyć się nawet na kilka miesięcy przed wyznaczonym terminem, ze względu na wyczerpanie zapasu dawek, zakupionych przez samorząd. Dlatego - kto pierwszy, ten lepszy.

 

Darmowe szczepienie przeciwko meningokokom lub pneumokokom

 

Na szczęście nie wszędzie trzeba się spieszyć. W Jeleniej Górze, w ramach programu, który wystartował w tym roku i będzie powtarzany aż do roku 2015 w niezmienionej formie, dzieciom między 24. a 36. miesiącem życia zapewniono 650 dawek szczepionek przeciwko pneumokokom.
- Taka ilość gwarantuje zaszczepienie niemal dziewięćdziesięciu procent dzieci z Jeleniej Góry w tym wieku – mówi Gabriela Bajek z Wydziału Edukacji i Polityki Społecznej jeleniogórskiego magistratu. – Bylibyśmy szczęśliwi, gdyby udało nam się zaszczepić tyle dzieci. Gdyby przygotowane dawki nie wystarczyły, będziemy wnioskować do rady miasta o zwiększenie budżetu – zapewnia.
To duża odmiana w stosunku do poprzednich lat. Samorząd wykupił wówczas tylko 120 dawek dla dzieci z rodzin najuboższych, co wymagało okazania zaświadczenia z Ośrodka Pomocy Społecznej. Zainteresowanie było znikome. Nowy program wystartował w maju. Nie ma więc zagrożenia, że w najbliższym czasie zabraknie dawek. Jeśli wierzyć zapewnieniom Gabrieli Bajek, tym razem każdy maluch między 2. a 3. rokiem życia, który zgłosi się z rodzicem do NZOZ-ów „Doktor”i Przychodnia Zabobrze lub Centrów Medycznych Medicta i Orle, zostanie za darmo zaszczepiony przeciwko pneumokokom. I tak będzie przez następne cztery lata.

 

Strona: 1 2 3 4
Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Bądź pierwszym który to lubi.

Poczytaj również

Zobacz więcej na temat: szczepienia zalecane, pneumokoki, meningokoki

Podobne dyskusje na forum

Warto zobaczyć

Rozszerzanie diety dziecka

Polecamy

Dr n.med. Wojciech Feleszko

Czego oznaką jest trzęsąca się bródka u noworodka i małego niemowlaka?

Ostatnio zauważyłam u 2,5 miesięcznego dziecka, że czasami drży mu broda. Wygląda to tak, jakby było mu zimno. Zdarza się to podczas kąpieli, albo jak się go podnosi. Czy to jest normalny odruch?

czytaj

Nierzadko rodzice zatrzymują dziecko w swojej sypialni, bo to oni tego potrzebują.

Nauka samodzielnego spania. Ważny etap w rozwoju dziecka

O tym, dlaczego dziecko powinno spać w swoim łóżeczku, rozmawiamy z dr Radosławem Kaczanem, psychologiem rozwojowym.

czytaj

W ostatnich latach nastąpił wzrost zachorowań na choroby alergiczne oczu.

Zapalenie spojówek u dziecka

Najczęstszą przyczyną wizyt dzieci u okulisty są zmiany zapalne powierzchni oka, w tym zapalenie spojówek. Dochodzi do niego, gdy do oka wnikną bakterie, wirusy, pył, dym, kurz czy kosmetyki. Choroba może mieć ostry lub łagodny przebieg, dlatego, gdy...

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?



Zobacz wyniki ankiety, skomentuj