Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Gdy jedynak czeka na rodzeństwo

Miłości starcza dla wszystkich dzieci

Czasem mam wrażenie, że dopiero przy drugim dziecku zaakceptowałam fakt, że jestem matką – wyznaje 24-letnia Monika.

Gdy pojawia się rodzeństwo, w naturalny sposób u drugiego dziecka rozwijają się umiejętności opiekuńcze

fot. Piotr Filip Sawicki

Gdy pojawia się rodzeństwo, w naturalny sposób u drugiego dziecka rozwijają się umiejętności opiekuńcze

Miłości wystarczy dla każdego dziecka

Iwona Gałek, mama 10-letniego Stasia i 2-letniej Helenki opowiada o swoim poczuciu winy, kiedy dowiedziała się, że jest w drugiej ciąży. – Myślałam, że nie da się już nikogo tak bardzo kochać jak Stasia, a do tego że drugie dziecko odrobinę pomniejszy tę moją miłość do syna. Tak więc poczucie winy miałam wobec pierworodnego dziecka i tego jeszcze nienarodzonego  – mówi. – Ale jak położna położyła mi małą na piersi, od razu wiedziałam, że nie ma mniejszej i większej miłości .
Według psychologów, takie poczucie winy to normalne uczucie u wielu mam. – Mamy wyrzucają sobie, że swemu ukochanemu pierwszemu dziecku fundują rywala – mówi dr Milena Gracka-Tomaszewska z Wydziału Psychologii Klinicznej Dziecka i Rodziny z Uniwersytetu Warszawskiego. – A pozytywne nastawienie mamy do pojawienia się drugiego dziecka jest ważne dla starszego  – podkreśla .  Zachęca, żeby przez 9 miesięcy ciąży przygotowywać siebie i pierwsze dziecko  do przyjścia na świat jego rodzeństwa.
Oczywiście, co przyznaje psycholog, nowa sytuacja będzie miała plusy i minusy.  Plusy – dzieci będą miały z kim się bawić, znajdą oparcie w rodzeństwie w różnych życiowych sytuacjach. Minusy – pierwsze dziecko zawsze będzie niezadowolone z pojawienia się rodzeństwa, z którym trzeba się dzielić rodzicami.

Zawiść i zazdrość o młodsze rodzeństwo to naturalne uczucie

- Gdy ktoś mi opowiada, że starszy braciszek uwielbia maluszka i tylko chciałby go nosić na rękach, to widzę w tym powód do niepokoju, a nie do zadowolenia – komentuje psycholog. – Naturalnym uczuciem do młodszego rodzeństwa jest zawiść i zazdrość z powodu utraconej pozycji  bycia w centrum uwagi – tłumaczy dr Gracka-Tomaszewska. Uczucie zazdrości jest  najsilniejsze u pierwszego dziecka.


Jak przygotować dziecko na przybycie rodzeństwa?

Psycholodzy radzą, żeby uprzedzić dziecko, że będzie miało brata lub siostrę. Około półtoraroczne dziecko jest wystarczająco duże, by mu wytłumaczyć , że w domu będzie dzidziuś. Trzeba dziecku opowiedzieć, gdzie niemowlę będzie spało i jak starsze dziecko może pomagać mamie opiekować się nim, np. przynosić krem, wybierać pieluszki. Nieustannie trzeba zapewniać starsze dziecko, że się je kocha wciąż tak samo. Nie można też oczekiwać entuzjazmu, że starsze dziecko z zachwytem przyjmie nowego członka rodziny.
- To rodzice muszą pomóc zrozumieć starszemu dziecku, że nie ma powodu obawiać się rywala – uważa psycholog. Jeśli dziecko to zrozumie, wzmocni to jego charakter, a w przyszłości będzie sobie lepiej radziło z rywalizacją.

Strona: 1 2 3
Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Osoby które to lubią: marta_wierszylowska, WikiGabi, halina2159.

Komentarze

  • Modzelka8 | 16-02-2015 11:50:33

    My mamy na razie jedno dziecko, ale na pewno postaramy się o rodzeństwo dla niego. Sama miałam dużo rodzeństwa i wiem jak ważną rolę odegrali w moim życiu. Dlatego nie skażę dziecka na samotne wychowywanie się
  • mikaa997 | 27-02-2015 14:58:58

    Właśnie, gdy ma się już jedno dziecko to nachodzi kolejne ważne pytanie: kiedy zdecydować się na drugie? W dzisiejszych czasach ciężko jest utrzymać jedego Maluszka a co dopiero dwójkę
  • Doris85 | 05-04-2015 12:13:16

    My bardzo byśmy chcieli, aby nasz synek miał kiedyś rodzeństwo - nie wyobrażamy sobie pozbawiać dziecka takiej możliwości. Wydaje mi się jednak, że lepiej jak różnica wieku wynosi max 4 lata. Mąż ma 6 lat młodszego brata i dopiero teraz - po ponad 20 latach wspólnego życia potrafią się dogadać i widać między nimi braterską więź... Wcześniej ze względu na róznicę wieku nie potrafili się nieste...
  • pasia24 | 05-04-2015 21:44:29

    My na drugiego malucha zdecydowalusmy sie jak to tylko bylo mozliwe. Roznica 2 lata. Dziewczyny sa blisko razem. Towarzystwem dla siebie gdy nie ma znajomych. To byla dobra decyzja. Choc wiadomo z poczatku obawa czy da sie rade. Teraz czekamy na 3 maluszka, roznica wieksza no ale mysle ze tez trafiona. Dziewczyny nigdy nie byly zazdrosne o siebie.

Warto zobaczyć

Poczytaj również

Polecamy

Gdy dziecko obficie się ślini, wkłada do buzi rączki lub przedmioty, to znak, że ząbkuje

Bolesne ząbkowanie. Najczęstsze objawy to płacz, gorączka, biegunka

Tak, jak nie ma sztywnej reguły, co do momentu pojawienia się pierwszego ząbka, tak nie ma wytłumaczenia dlaczego u jednych dzieci ząbki pojawiają się wcześniej, u innych później. Jedyną regułą, jaką sama zaobserwowałam, jest to, że rodzeństwu zęby...

czytaj

Powiększone węzły chłonne przy infekcjach i sprawiają ból

Powiększone węzły chłonne u dziecka. Zwykle świadczą o infekcji, ale mogą sygnalizować nawet nowotwór

Powiększone węzły chłonne u dziecka to zazwyczaj objaw choroby. Mogą wskazywać na niegroźną infekcję, choroby zakaźne czy nawet nowotwory.

czytaj

Robert Makłowicz podczas Festiwalu Zupy w Krakowie

Chilli con carne z tortillą Roberta Makłowicza

Jestem przeciwnikiem oddzielnego gotowania dla dzieci. Z takiego gotowania specjalnych dań dla maluchów wyrastają analfabeci kulinarni, którzy jedzą najpierw w domu papki bez żadnego smaku, potem w przedszkolu, w stołówce szkolnej, a kończą na brejach w...

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?



Zobacz wyniki ankiety, skomentuj