Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Wykorzystaj 1 procent swojego podatku

W 2009 roku z jednego procenta uzbierało się niemal 400 milionów zł!

Do końca kwietnia trzeba rozliczyć się z podatku. Wypełniając PIT pamiętajmy o możliwości odpisania 1 procenta podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego. Każda złotówka się liczy, skoro może zostać przeznaczona na dobry cel.

To wielka radość pomóc dziecku.

Fot. iStockphoto

To wielka radość pomóc dziecku.

W ubiegłym roku z możliwości odpisania 1 procenta podatku skorzystało ponad 7,2 miliona Polaków – organizacje pożytku publicznego (fundacje, stowarzyszenia) uzyskały dzięki temu niemal 400 milionów złotych!

Rośnie liczba chętnych do odpisywania 1 procenta, rośnie też liczba chętnych do zagospodarowania tych pieniędzy: w tym roku status organizacji pożytku publicznego ma już ponad 7 tysięcy organizacji. Niektóre, zwłaszcza te o ogólnopolskim zasięgu, już uruchomiły kampanie informacyjne, żeby przekonać do siebie jak największą rzeszę podatników.

Komu przekazać 1 procent tak, by został najlepiej wykorzystany? Oto kilka podpowiedzi :

Fundacja Zdążyć z Pomocą http://www.dzieciom.pl/ - od lat działa na rzecz chorych dzieci. Pieniądze można przekazać po prostu fundacji, lub dla konkretnego podopiecznego.

Fundacja Anny Dymnej Mimo Wszystko http://www.mimowszystko.org/ - działalność niewielkiej z zamysłu fundacji w ostatnich latach – m.in. dzięki wsparciu 1 procenta – bardzo się rozrosła. Organizacja działa nie tylko na rzecz osób niepełnosprawnych intelektualnie (takie były początki), ale również chorych dzieci (prowadzi dla nich subkonta). Ma pod opieką m.in. pięcioraczki z Brzeska.

Fundacja Niezapominajka http://www.niezapominajka.org/jeden-procent/  - po raz drugi zbiera pieniądze na swą działalność z 1 proc. podatku dochodowego. W zeszłym roku ufundowała za nie kilkunaście turnusów rehabilitacyjnych dla dzieci z porażeniem mózgowym.

Fundacja Na Ratunek Dzieciom z Chorobą Nowotworową http://www.naratunek.org/ – wspiera leczenie pacjentów Kliniki Transplantacji Szpiku, Onkologii i Hematologii Dziecięcej Akademii Medycznej we Wrocławiu.

Fundacja Mam Marzenie http://www.mammarzenie.org/ – dzięki fundacji spełniają się marzenia ciężko chorych dzieci. Marzenia są różne. Laptop, wyprawa do Disneylandu, spotkanie z gwiazdą filmową, przejażdżka wozem strażackim. To wielka radość spełnić marzenie dziecka, zanim będzie za późno.

Na rzecz dzieci działają też dwie wielkie fundacje związane z koncernami medialnymi – Fundacja Polsat http://www.fundacjapolsat.pl/Fundacja_Polsat__Strona_Glowna,799/index.html i Fundacja TVN http://fundacjatvn.onet.pl/ . Obydwie pomagają konkretnym podopiecznym, ale finansują też remonty szpitali i oddziałów pediatrycznych (m.in. Centrum Zdrowia Dziecka, Dziecięcy Szpital Uniwersytecki w Krakowie), zakupy wysokospecjalistycznego sprzętu medycznego.

To tylko nasze podpowiedzi na spożytkowanie 1 procenta podatku. Ważne, żeby w ogóle pamiętać o tej możliwości i z niej skorzystać. Zanim jednak wypełnimy w zeznaniu odpowiednie rubryki, upewnijmy się, czy organizacja, którą chcemy obdarować, może korzystać z odpisu 1 procenta http://bazy.ngo.pl/search/wyniki.asp?szukanie=opp&wyniki=1 Jeśli nie ma jej w aktualnej bazie danych, pieniądze trafią do budżetu państwa.

 

 

Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Bądź pierwszym który to lubi.

Poczytaj również

Zobacz więcej na temat: rodzina, oszczędzanie, budżet domowy

Polecamy

Robert Makłowicz podczas Festiwalu Zupy w Krakowie

Chilli con carne z tortillą Roberta Makłowicza

Jestem przeciwnikiem oddzielnego gotowania dla dzieci. Z takiego gotowania specjalnych dań dla maluchów wyrastają analfabeci kulinarni, którzy jedzą najpierw w domu papki bez żadnego smaku, potem w przedszkolu, w stołówce szkolnej, a kończą na brejach w...

czytaj

Gdy dziecko obficie się ślini, wkłada do buzi rączki lub przedmioty, to znak, że ząbkuje

Bolesne ząbkowanie. Najczęstsze objawy to płacz, gorączka, biegunka

Tak, jak nie ma sztywnej reguły, co do momentu pojawienia się pierwszego ząbka, tak nie ma wytłumaczenia dlaczego u jednych dzieci ząbki pojawiają się wcześniej, u innych później. Jedyną regułą, jaką sama zaobserwowałam, jest to, że rodzeństwu zęby...

czytaj

Każde znamię, jakie pojawia się na ciele dziecka powinien zobaczyć lekarz specjalista.

Znamiona pod lupą

Znamiona to te miejsca na ciele, w których skóra ma inny kolor, najczęściej ciemniejszy. Większość z nich jest wrodzona, tzn. pojawiają się w dniu narodzin albo w ciągu kilku pierwszych miesięcy lub lat. Na szczęście na ogół są obojętne dla zdrowia....

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?Zobacz wyniki ankiety, skomentuj