Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Wykorzystaj 1 procent swojego podatku

W 2009 roku z jednego procenta uzbierało się niemal 400 milionów zł!

Do końca kwietnia trzeba rozliczyć się z podatku. Wypełniając PIT pamiętajmy o możliwości odpisania 1 procenta podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego. Każda złotówka się liczy, skoro może zostać przeznaczona na dobry cel.

To wielka radość pomóc dziecku.

Fot. iStockphoto

To wielka radość pomóc dziecku.

W ubiegłym roku z możliwości odpisania 1 procenta podatku skorzystało ponad 7,2 miliona Polaków – organizacje pożytku publicznego (fundacje, stowarzyszenia) uzyskały dzięki temu niemal 400 milionów złotych!

Rośnie liczba chętnych do odpisywania 1 procenta, rośnie też liczba chętnych do zagospodarowania tych pieniędzy: w tym roku status organizacji pożytku publicznego ma już ponad 7 tysięcy organizacji. Niektóre, zwłaszcza te o ogólnopolskim zasięgu, już uruchomiły kampanie informacyjne, żeby przekonać do siebie jak największą rzeszę podatników.

Komu przekazać 1 procent tak, by został najlepiej wykorzystany? Oto kilka podpowiedzi :

Fundacja Zdążyć z Pomocą http://www.dzieciom.pl/ - od lat działa na rzecz chorych dzieci. Pieniądze można przekazać po prostu fundacji, lub dla konkretnego podopiecznego.

Fundacja Anny Dymnej Mimo Wszystko http://www.mimowszystko.org/ - działalność niewielkiej z zamysłu fundacji w ostatnich latach – m.in. dzięki wsparciu 1 procenta – bardzo się rozrosła. Organizacja działa nie tylko na rzecz osób niepełnosprawnych intelektualnie (takie były początki), ale również chorych dzieci (prowadzi dla nich subkonta). Ma pod opieką m.in. pięcioraczki z Brzeska.

Fundacja Niezapominajka http://www.niezapominajka.org/jeden-procent/  - po raz drugi zbiera pieniądze na swą działalność z 1 proc. podatku dochodowego. W zeszłym roku ufundowała za nie kilkunaście turnusów rehabilitacyjnych dla dzieci z porażeniem mózgowym.

Fundacja Na Ratunek Dzieciom z Chorobą Nowotworową http://www.naratunek.org/ – wspiera leczenie pacjentów Kliniki Transplantacji Szpiku, Onkologii i Hematologii Dziecięcej Akademii Medycznej we Wrocławiu.

Fundacja Mam Marzenie http://www.mammarzenie.org/ – dzięki fundacji spełniają się marzenia ciężko chorych dzieci. Marzenia są różne. Laptop, wyprawa do Disneylandu, spotkanie z gwiazdą filmową, przejażdżka wozem strażackim. To wielka radość spełnić marzenie dziecka, zanim będzie za późno.

Na rzecz dzieci działają też dwie wielkie fundacje związane z koncernami medialnymi – Fundacja Polsat http://www.fundacjapolsat.pl/Fundacja_Polsat__Strona_Glowna,799/index.html i Fundacja TVN http://fundacjatvn.onet.pl/ . Obydwie pomagają konkretnym podopiecznym, ale finansują też remonty szpitali i oddziałów pediatrycznych (m.in. Centrum Zdrowia Dziecka, Dziecięcy Szpital Uniwersytecki w Krakowie), zakupy wysokospecjalistycznego sprzętu medycznego.

To tylko nasze podpowiedzi na spożytkowanie 1 procenta podatku. Ważne, żeby w ogóle pamiętać o tej możliwości i z niej skorzystać. Zanim jednak wypełnimy w zeznaniu odpowiednie rubryki, upewnijmy się, czy organizacja, którą chcemy obdarować, może korzystać z odpisu 1 procenta http://bazy.ngo.pl/search/wyniki.asp?szukanie=opp&wyniki=1 Jeśli nie ma jej w aktualnej bazie danych, pieniądze trafią do budżetu państwa.

 

 

Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Bądź pierwszym który to lubi.

Poczytaj również

Zobacz więcej na temat: rodzina, oszczędzanie, budżet domowy

Polecamy

Jeżeli dziecko nie ma jeszcze 150 cm wzrostu, według przepisów powinno siedzieć w foteliku lub na podstawce.

Jak przewozić starsze dziecko samochodem?

Tylko połowa dzieci w wieku powyżej czterech lat jest należycie przewożona w samochodach. Tymczasem do 12. roku życia o bezpieczeństwo dziecka należy dbać w szczególny sposób.

czytaj

W pierwszym trymestrze ciąży aż 90 procent kobiet odczuwa bóle brzucha.

Różne bóle brzucha w ciąży

Nie każdy ból brzucha w ciąży musi świadczyć, że dzieje się coś złego. Ale żadnego nie wolno lekceważyć. Każdy rodzaj bólu powinien być skonsultowany z lekarzem, bo nigdy nie wiadomo, co jest jego przyczyną.

czytaj

Ostry ból brzucha, wzdęcia, biegunka,bladość, apatia dziecka, brak apetytu, spadek wagi - to mogą być symptomy choroby pasożytniczej.

Pasożyty u dzieci. Objawy i leczenie

O lambliozie i innych chorobach pasożytniczych rozmawiamy z Danutą Gruszowską, lekarzem medycyny rodzinnej i pediatrą*

czytaj

Co było/jest/będzie dla ciebie najważniejsze przy wyborze imienia dla dziecka?



Zobacz wyniki ankiety, skomentuj