Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

System dwójkowy, czyli binarny w drugie urodziny eBobas.pl

Prapoczątek życia

Komputery w przeciwieństwie do ludzi nie posługują się systemem dziesiętnym (0, 1,2,3,4,5,6,7,8,9) a dwójkowym (0,1). Ponieważ nie byłoby drugich urodzin eBobas.pl, ba nie byłoby w ogóle eBobasa, gdyby nie język komputerowy, z okazji drugich urodzin postanowiliśmy nauczyć się kilka słów z tego języka.

Nie byłoby drugich urodzin eBobas.pl, nie byłoby w ogóle eBobasa, gdyby nie język komputerowy, czyli zero-jedynkowy.

Fot. iStockphoto

Nie byłoby drugich urodzin eBobas.pl, nie byłoby w ogóle eBobasa, gdyby nie język komputerowy, czyli zero-jedynkowy.

Wyczytaliśmy, że komputery to urządzenia zbudowane z elektronicznych przełączników, z których korzystają przy podejmowaniu decyzji. I że impulsy elektryczne, na które komputery reagują są rozpoznawane przez komputer jako stan "włączenia" lub stan "wyłączania", czyli umownie jako jedynki i zera.
 

Można więc powiedzieć śmiało, że system dwójkowy (zero-jedynkowy), to język komputera. Uff, i tyle rozumie nawet dwuletni eBobas.pl, który do dwóch już umie liczyć.
Również tabliczka dodawania w systemie dwójkowym podoba się eBobasowi, bo jest krótka. Ponieważ w systemie dwójkowym są tylko dwie cyfry 0 i 1, tabliczka dodawania składa się tylko z czterech pozycji:
 

0 + 0 = 0
0 + 1 = 1
1 + 0 = 1
1 + 1 = 10
 

eBobas od dawna wie, że jak do zera dodać zero, to będzie wielki nic (czyli zero). Zero dodać jeden i na odwrót, też wydaje się mu banalnym działaniem (mimo że eBobas nie zna jeszcze prawa przemienności! ). Ale, żeby po dodaniu dwóch jedynek od razu było 10? Tego eBobas.pl nie może pojąć, bo nauczył się już żyć jak ludzie, w systemie dziesiętnym. I wychodzi na to, że czasem daleko pada jabłko od jabłoni.

Ale motto informatyków jest nadal mottem eBobas.pl. Jak brzmi? „Nie ma prawdziwego życia. Jest tylko AFK.”(Away From Keyboard, czyli z dala od klawiatury). Dlatego m.in. eBobas.pl trzyma się blisko klawiatury. Tak mu nakazuje sztuczna inteligencja.


 

Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Bądź pierwszym który to lubi.

Poczytaj również

Zobacz więcej na temat: urodziny, nauka

Polecamy

Nawał mleczny rozpoznaje się po tym, że nagle piersi stają się nabrzmiałe, twarde, bolą przy dotykaniu. By nie doszło do zakażenia czy gorączki, należy odciągnąć nadmiar pokarmu.

Połóg. Co się dzieje z twoim ciałem?

Połóg trwa sześć tygodni i po tym czasie, z wyjątkiem piersi, którymi karmimy, wszystko powinno wrócić do normy. Podpowiadamy, jak radzić sobie z najczęściej występującymi dolegliwościami w czasie połogu.

czytaj

Dzieci nie rodzą się potworami.To niektórzy rodzice robią z nich nieznośne istoty.

Niegrzeczne dziecko. Fatalne skutki błędów wychowawczych

Nie da się rozpieścić dziecka, które nie ukończyło dziewięciu miesięcy. Maluszek płacze tylko wtedy, gdy czegoś potrzebuje. Już ciut starsze dziecko używa płaczu by wymusić na mamie nieustającą obecność czy noszenie na rękach. Rozpoczyna się...

czytaj

Czasami, aby zbić wysoką gorączkę, trzeba sięgnąć po więcej niż jeden lek przeciwgorączkowy. Ważne, by dwa leki stosować ściśle według wskazówek

Zasady stosowania ibuprofenu i paracetamolu w zbijaniu gorączki u dziecka

Na ogół gorączkę u dziecka daje się zbić już po pierwszej dawce leku. Zdarzają się jednak sytuacje – na przykład podczas trzydniówki, wirusowego zapalenia gardła czy anginy, gdy wysoką gorączkę udaje się zbić tylko na dwie, trzy godziny. Domowe sposoby...

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?



Zobacz wyniki ankiety, skomentuj