Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

System dwójkowy, czyli binarny w drugie urodziny eBobas.pl

Prapoczątek życia

Komputery w przeciwieństwie do ludzi nie posługują się systemem dziesiętnym (0, 1,2,3,4,5,6,7,8,9) a dwójkowym (0,1). Ponieważ nie byłoby drugich urodzin eBobas.pl, ba nie byłoby w ogóle eBobasa, gdyby nie język komputerowy, z okazji drugich urodzin postanowiliśmy nauczyć się kilka słów z tego języka.

Nie byłoby drugich urodzin eBobas.pl, nie byłoby w ogóle eBobasa, gdyby nie język komputerowy, czyli zero-jedynkowy.

Fot. iStockphoto

Nie byłoby drugich urodzin eBobas.pl, nie byłoby w ogóle eBobasa, gdyby nie język komputerowy, czyli zero-jedynkowy.

Wyczytaliśmy, że komputery to urządzenia zbudowane z elektronicznych przełączników, z których korzystają przy podejmowaniu decyzji. I że impulsy elektryczne, na które komputery reagują są rozpoznawane przez komputer jako stan "włączenia" lub stan "wyłączania", czyli umownie jako jedynki i zera.
 

Można więc powiedzieć śmiało, że system dwójkowy (zero-jedynkowy), to język komputera. Uff, i tyle rozumie nawet dwuletni eBobas.pl, który do dwóch już umie liczyć.
Również tabliczka dodawania w systemie dwójkowym podoba się eBobasowi, bo jest krótka. Ponieważ w systemie dwójkowym są tylko dwie cyfry 0 i 1, tabliczka dodawania składa się tylko z czterech pozycji:
 

0 + 0 = 0
0 + 1 = 1
1 + 0 = 1
1 + 1 = 10
 

eBobas od dawna wie, że jak do zera dodać zero, to będzie wielki nic (czyli zero). Zero dodać jeden i na odwrót, też wydaje się mu banalnym działaniem (mimo że eBobas nie zna jeszcze prawa przemienności! ). Ale, żeby po dodaniu dwóch jedynek od razu było 10? Tego eBobas.pl nie może pojąć, bo nauczył się już żyć jak ludzie, w systemie dziesiętnym. I wychodzi na to, że czasem daleko pada jabłko od jabłoni.

Ale motto informatyków jest nadal mottem eBobas.pl. Jak brzmi? „Nie ma prawdziwego życia. Jest tylko AFK.”(Away From Keyboard, czyli z dala od klawiatury). Dlatego m.in. eBobas.pl trzyma się blisko klawiatury. Tak mu nakazuje sztuczna inteligencja.


 

Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Bądź pierwszym który to lubi.

Poczytaj również

Zobacz więcej na temat: urodziny, nauka

Podobne dyskusje na forum

Polecamy

Przyklejony do żołędzi napletek to u małych chłopców stan normalny.

Stulejka u dzieci

Stulejka to zwężenie napletka. Choć nie jest bolesna, trzeba ją leczyć. Ale uwaga! Na własną rękę nie diagnozujmy problemów z narządem płciowym maluszka. Zdecydowana większość lekarzy uważa, że przyklejony do żołędzi napletek u małych chłopców to norma, a...

czytaj

Atropina ma umożliwić lekarzowi dokładne zbadanie refrakcji oka.

Atropina. Jak podać dziecku? Dawkowanie, skutki uboczne

O atropinie, o tym jak ją zakraplać dziecku i dlaczego robią to rodzice a nie lekarz, rozmawiamy z dr Iwoną Filipecką, okulistką*  

czytaj

Możemy mówić o siusiakach, ptaszkach, muszelkach, kokoszkach i myszkach, ale nie róbmy tego ze wstydem, lękiem czy niepewnością w głosie.

Jak nazywać (jak nazywamy) intymne części ciała?

„To, co ziemię w raj nam zmienia, / Życia cały wdzięk stanowi, / Na to - nie ma wyrażenia, / O tym - w Polsce się nie mówi” – pisał przed stu laty w zbiorze wierszy „Słówka” Tadeusz Boy-Żeleński. Od tamtej pory niewiele się zmieniło. To, jak nazywać...

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?



Zobacz wyniki ankiety, skomentuj