Coraz słabsza powłoka ozonowa sprawia, że do oka dociera więcej promieni słonecznych, które mogą powodować poparzenia oczu, zapalenia rogówki czy spojówek. Dlatego nie tylko swoje, ale i oczy maluchów trzeba osłaniać.
Po okularki do optyka
Wyjeżdżając na wakacje w ciepłe kraje, nad morze, w góry, osłona oczu przed słońcem jest koniecznością, gdyż promieniowanie ultrafioletowe tam jest wyższe. Wówczas szkła powinny być przyciemnione do 75-80 proc. Po okulary należy wybrać się do optyka. Te tanie, kupowane na straganach nie zapewniają odpowiedniej ochrony, ponieważ nie mają odpowiednich filtrów i mogą zaszkodzić. Dobre okulary ograniczają dopływ światła do oczu i dzięki temu można komfortowo widzieć. Zwykłe szkła powodują, że źrenica oka rozszerza się pod wpływem mniejszej ilości światła, w związku z czym do oka dostaje się dużo więcej szkodliwego promieniowania ultrafioletowego niż w ogóle bez tego rodzaju osłony. Dlatego lepiej wydać więcej i kupić okulary dobrej jakości.
— Powinny zapewniać maksymalną ochronę przed słońcem, mieć filtr UV oraz powłokę antyrefleksyjną, eliminującą odblaski na soczewkach, która poprawia widzenie. Oprawki powinny być solidne, dobrze dopasowane, które nie będą się zsuwać i przede wszystkim lekkie — mówi dr Andrzej Mikita. Na wewnętrznej stronie zausznika powinien być znaczek CE, który oznacza, że soczewki spełniają normy unijne i zapewniają wystarczającą ochronę przed słońcem. Szkła powinny być w ciemnym kolorze, np. brązowe, ciemnozielone czy szare. Te kolorowe, np. różowe nie chronią dobrze oczu. Oprócz tego, szkła powinny być nietłukące, mocne i odporne na zarysowania. Na rynku są np. okulary dla dzieci, które chronią przed promieniami nawet z boku.
*dr n. med. Andrzej Mikita, okulista z białostockiego gabinetu Augon przy ul. Lipowej 20, pracownik Kliniki Okulistyki Akademii Medycznej w Białymstoku